Niż miód akacjowy jest przydatny: właściwości medyczne i przeciwwskazania

Miód z akacji
Kochanie Najcenniejszy produkt, który jest znany prawie każdemu. Wszyscy wiedzą, że jest przydatna, ale jej użyteczne właściwości nie są znane wielu i jakie pozytywne wyniki można osiągnąć stosując miód akacjowy.

Krótki opis miodu akacjowego

Miód z akacji
Według profesjonalnych pszczelarzy miód akacjowy może być zarówno żółty, jak i białawy – w przyrodzie występuje żółty i biały miód akacjowy (robynia). Przydatne cechy nie różnią się, ale do smaku biały miód jest cieńszy.
Zewnętrzna charakterystyka miodu akacjowego: przejrzysty, lekki, z lekką kwaskowatością i subtelnym kwiatowym aromatem. Praktycznie nie krystalizuje – najdłuższa ze wszystkich odmian (prawie rok) pozostaje płynna. Jednak po krystalizacji staje się mleczno-biała.
Miód akacjowy ma przyjemny, lekki, otulający posmak z nutą wanilii.

Ważne! Czysty miód akacjowy nie ma goryczy.

Miód z akacji: kaloria, witaminy, minerały

Miód akacjowy zawiera nie tylko witaminy z grupy A, B, E, H, K, ale także wiele przydatnych elementów:

 • kwas askorbinowy, nikotynowy, foliowy, pantotenowy;
 • fruktoza (42%);
 • glukoza;
 • fitohormony;
 • kwasy typu organicznego;
 • flawonoidy;
 • związki azotu;
 • mono- i polisacharydy;
 • Potas, żelazo, wapń, cynk, fosfor i inne minerały;
 • miedź, chrom, aluminium, mangan, bor, lit, nikiel, tytan, krzem.
Czy wiesz? Jedna pszczoła musi polecieć piętnastoma setkami kwiatów, żeby zebrać 70 mg nektaru – tyle może pomieścić specjalny woreczek z woreczkiem.

Ponadto, guma arabska miodu nie zawiera tłuszczu, ale nie różniły się niskokaloryczny (64 kalorii na łyżce miodu).

100 g produktu zawiera:

 • białka – 0,7 g;
 • węglowodany – 81,8 g;
 • włókna pokarmowe – 0,2 g;
 • celuloza – 0,3 g;
 • woda – 17 g.

Jak sprawdzić jakość i naturalność miodu akacjowego

Miód z akacji
Do klasyfikacji miodu używa się różnych parametrów. Przede wszystkim, wszystkie rodzaje miodu są podzielone na naturalne i sztuczne. Produkt naturalny wyróżnia się kolorem, obecnością pęcherzyków powietrza, pyłków i innych składników. Ale smak naturalnego miodu zależy od warunków naturalnych, zawartości uli itp.

W postaci naturalnego miodu można:

 1. Komórkowy – tak zwany surowy miód. Jest uważany za najczystszy. Ponadto wosk w jego składzie można spożywać.
 2. Surowy. Oprócz wosku może zawierać pyłki i inne produkty uboczne.
 3. Liquid. Filtrowany miód. Wklejanie jest często stosowane w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa krystalizacji.
 4. Suche – w postaci granulek, płatków lub proszku. Jest bardzo rzadki i często zawiera specjalne dodatki.
 5. Kuskovoi. Z reguły jest to płynny miód z kawałkami plastra miodu.
 6. Krystalizowana – kandyzowana, gęsta substancja.

Ponadto odróżnia się miód jednomoralny – gdy do produkcji wykorzystuje się nie mniej niż 51% nektaru głównej rośliny. Jeśli miód zbierany jest z różnych typów plastrów, nazywa się to poliflorą.
Niestety, przy wyborze miodu akacjowego bardzo łatwo popełnić błąd: nie krystalizuje się przez długi czas w świeżej formie, a to właśnie używają pozbawieni skrupułów dealerzy, dodając do miodu elementy obce (miód, skrobię itp.).
A jednak naturalny miód akacjowy można kupić, jeśli wiesz, jak go przetestować.
Kochanie

Tak więc naturalny produkt od fałszywego pomoże rozróżnić:

 1. Kolor. Świeży miód akacjowy powinien być żółty lub białawy, bez nadmiernego zmętnienia i osadu.
 2. Aromat. Ten produkt ma lekki, ale nie ostry zapach, a długi posmak nie daje odrobiny goryczy. Fałszerstwo w ogóle nie pachnie i smakuje jak słodka woda.
 3. Tekstura. Naturalny miód ma delikatną konsystencję. Po wcieraniu szybko wchłania się w skórę. Na fałszywej sztywnej fakturze, jeśli chce się natrzeć między palcami, taki miód zwija się w grudki.
 4. Lepkość. Możesz umieścić różdżkę w miodzie i wyciągnąć. Jeśli miód jest naturalny, podąży za różdżką, a gdy nić pęknie, opada na powierzchnię, tworzy slajd, który ostatecznie wyrównuje się. Sztuczny miód albo spłynie, albo spadnie z patyka.
 5. Jod. Jeśli do miodu dodana zostanie mąka lub skrobia, po dodaniu halogenu produkt staje się niebieski. Możesz użyć amoniaku zamiast jodu. Jeśli produkt zawiera skrobię, roztwór miodu z wodą zmieni kolor na biały, a na spodzie pojawi się brązowy osad.
 6. Ocet. Pomoże rozpoznać obecność kredy w produkcie. Niewielki dodatek octu spowoduje syk.
  Aby określić dojrzałość miodu w nim, opuść łyżkę i zacznij ją obracać. Jeśli miód jest niedojrzały, spłynie z łyżki, podczas gdy dojrzały zostanie zwinięty jak wstążka.

Właściwe przechowywanie miodu akacjowego

Miód z akacji
Aby miód akacjowy zachował swoje właściwości lecznicze, musi być przechowywany w całkowitej ciemności. Najlepszym pojemnikiem do przechowywania jest szklany pojemnik z dopasowanym wieczkiem.
Nieskryty miód całkowicie zmienia swoją wagę i zawartość wody. Podczas przechowywania miodu w otwartym pojemniku w suchym miejscu, woda w nim zmniejszy się o 13-15%, a waga spadnie o 4-5%.
W wilgotnym pomieszczeniu otwarty miód przeciwnie pochłania wilgoć. Tak więc, przy wilgotności 60%, dojrzały miód może stać się wodnisty i z reguły staje się kwaśny.
W suchym pomieszczeniu miód można przechowywać w dowolnej temperaturze, ale w pomieszczeniu o dużej wilgotności temperatura nie powinna przekraczać + 10 ° C.
Przy składowaniu należy wziąć pod uwagę i taką właściwość miodu, jak wchłanianie zapachów, dlatego miejsca do przechowywania powinny być czyste. Szczególnie należy unikać takich sąsiadów jak kapusta, warzywa, śledź, nafta.

Ważne! W żadnym przypadku nie można przechowywać produktu w metalowym lub ocynkowanym pojemniku – miód wchodzi w kontakt z tymi pierwiastkami i tworzy trujące sole. Wyjątkiem są zbiorniki z aluminium lub stali nierdzewnej.

Idealny pojemnik do przechowywania miodu – drewniany (lepiej – wapno). Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że drzewa iglaste nadają produktowi żywiczny aromat, a osika gorzka, a dąb spowoduje zmianę barwy.
W odpowiednich warunkach miód może być przechowywany przez rok – po czym częściowo traci właściwości lecznicze.

Terapeutyczne i użyteczne właściwości miodu akacjowego

Miód z akacji
Aktywne stosowanie miodu opiera się na jego wyjątkowych właściwościach. Wiele osób używało tego produktu w nietradycyjnej medycynie. Dzisiaj, lecznicze właściwości miodu akacjowego zaczęto badać głębiej i słusznie na równi z najbardziej aktywnymi naturalnymi lekami.

Istnieje wiele powodów, dla których miód akacjowy powinien być obecny w każdym domu:

 • dzięki wyjątkowej kompozycji miód jest najsilniejszym środkiem przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym;
 • wysoka zawartość żelaza pozytywnie wpływa na zdrowie osób z niedokrwistością. Zwiększa poziom hemoglobiny, poprawia jakość krwi, wzmacnia naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi;
 • miód na układzie oddechowym działa korzystnie i jest zalecany do leczenia prawie wszystkich chorób związanych z narządami oddechowymi (może być stosowany jako inhalacja i wewnątrz);
 • fruktoza pozwala na stosowanie miodu akacjowego w cukrzycy;
 • mikroelementy wspomagają trawienie, pomagają przywrócić żołądek (w leczeniu wrzodów);
 • dzięki wysokiej zawartości wapnia miód poprawia stan paznokci i zębów;
 • pomaga leczyć zaćmę, jaskrę, zapalenie spojówek;
 • pomaga w egzemie, neurodermacie, wrzodach, ranach i innych dolegliwościach skórnych;
 • używaj miodu i jako afrodyzjaku – zwiększa aktywność plemników;
 • wzmacnia mięsień sercowy, oczyszcza drogi żółciowe i wątrobę;
 • wzmacnia układ odpornościowy i nerwowy – normalizuje sen, usuwa nadmierne pobudzenie, wspomaga odzyskiwanie energii.

A to nie jest cała lista pozytywnych cech. W medycynie ludowej uważają, że lepiej jest stosować naturalną medycynę, aw praktyce udowodnić, co jeszcze jest przydatne dla miodu akacjowego.

Ważne! Po obróbce cieplnej lub podgrzaniu miód akacjowy traci swoje właściwości lecznicze.

Dorosły może jeść 100-150 gramów dziennie, łamiąc ten standard na kilka przyjęć. Aby uzyskać lepsze trawienie, produkt ten należy zażywać przed posiłkami (1,5-2 godziny) lub 3 godziny po jedzeniu. Zaleca się przyjmowanie miodu w ciepłej wodzie, herbacie lub mleku.

Zastosowanie miodu akacjowego w medycynie ludowej

Miód z akacji

Miód akacjowy – jedyna słodycz, którą stosuje się w dietach na odchudzanie. Niewątpliwie korzysta on jako dodatek do produktów z kwaśnego mleka. Można go również używać w różnych sałatkach, dodawać do budyniu i kaszek. Istnieje jednak ograniczenie – nie więcej niż 2 godziny łyżek dziennie.

Z dolegliwościami układu oddechowego

Właściwości uspokajające i przeciwzapalne miodu akacjowego pomogą złagodzić kaszel. Po dostaniu się do organizmu miód działa jak dekstrometorfan (substancja czynna w lekach na kaszel). Ponadto ten słodki lek “okrywa” gardło folią ochronną, zapobiegając w ten sposób podrażnieniom.

Dzieci, które często chorują, zaleca się codzienne spożywanie niewielkiej porcji miodu. Optymalny czas na spożycie słodkiej mikstury jest przed snem, na pół godziny.
Z dławicą i wodą z zapaleniem jamy ustnej z miodem przepłukać (tak często jak to możliwe) gardło i usta – w ten sposób pozbyć się chorobotwórczej mikroflory. Napar z rumianku lub sody można dodać do roztworu. Jeśli zamiast wody dodasz tłuszcz z mleka i borsuka, możesz zabrać go do środka, żeby leczyć zapalenie oskrzeli.

Kaszel, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc można przyjmować trzy razy dziennie, środek wykrztuśny oparty na miodzie. 600 g miodu zmieszanego z pokruszonymi liśćmi aloesu (szkło). Dodaj do tego mieszankę naparów z kwiatów lipy, liści brzozy i 100 g oliwy z oliwek.

Korzyści z miodu akacjowego dla oczu

Miód z akacji
Szeroko stosowane jest dla miodu akacjowego w leczeniu chorób oczu.
W zapaleniu spojówek 25 g miodu rozpuszcza się w 200 ml przegotowanej wody i myje (kapie) tym roztworem do oczu – stan zapalny jest dobrze usuwany. Zabieg wykonuje się rano i w nocy nie dłużej niż 30 dni.
Możesz użyć płynów miodu do zapalenia oczu.

Z nadciśnieniem

Przy zwiększonym ciśnieniu wymieszaj szklankę miodu akacjowego ze szklanką soku z cytryny, szklanką soku z buraków i sokiem z jednej cytryny. Lek należy przyjmować przez miesiąc przed posiłkami.
Możliwe jest obniżenie ciśnienia krwi tylko regularnie przyjmować 1-2 łyżeczki – ciśnienie w tym przypadku będzie stopniowo zmniejszać.

Czy wiesz? Miód ma zdolność neutralizowania alkoholi. Dając pijącego (bez względu na to, jaki był) na łyżce stołowej co 30 minut, możesz wyleczyć alkoholizm. A obrzydzenie, które się z tym wiąże, może spowodować, że całkowicie przestaniesz pić.

Jak miód akacjowy stosuje się w kosmetologii

Miód z akacji
Ponieważ miód jest doskonałym środkiem nawilżającym, może być stosowany jako dodatkowy składnik szamponów, balsamów i odżywek. A właściwości przeciwdrobnoustrojowe sprawiają, że jest to główny składnik produktów kosmetycznych. Ponadto, nektar (nie na próżno był uważany za napój bogów) jest popularnym składnikiem odmładzającym.

Stosowane są następujące maski z miodem:

 1. Do włosów. ½ szklanki miodu i ¼ szklanki oliwy z oliwek wymieszane. Nakładaj małymi porcjami na całą długość włosów przez 30 minut. Zmywa się ciepłą wodą i szamponem.
 2. Od łupieżu. Przed myciem 10% roztwór miodu nakłada się na skórę głowy przez 3 godziny. Powtarzaj przez 2 tygodnie. Możesz użyć tego związku do zapalenia skóry i chorób grzybiczych.
 3. Dla ciała. 5 łyżek. łyżki miodu akacjowego, 2 łyżki. Łyżki różowego oleju i 2 szklanki oleju migdałowego wymieszane. Nałóż na suchą skórę ruchami masażu.
 4. Do twarzy. 3 łyżeczki miodu, 1 łyżeczka oliwy z oliwek, 3 łyżki. Łyżki proszku migdałowego zmieszane w niemetalowym pojemniku. Wmasuj w skórę twarzy lekkimi ruchami (zgodnie z zasadą szorowania) i spłucz ciepłą wodą.
 5. Mycie. W litrze wody rozcieńczyć łyżeczkę miodu i spłukać tę twarz wodą. Takie rozwiązanie zapewni skórze dodatkowe odżywianie, poprawi koloryt i złagodzi podrażnienia i stany zapalne.
 6. W kosmetologii do kompresji stosuje się produkty pszczele i miód. Aby pozbyć się wrzodów, wrzodów i wrzodów, nałożyć na nie ściereczkę zwilżoną roztworem miodu (1 łyżka miodu na filiżankę wywaru z kwiatów lipy) przez 20 minut.
 7. Maska odmładzająca. Miód z akacji miesza się do uzyskania jednorodności z oliwą z oliwek i nakłada na skórę. Zamiast oleju do tłustej skóry miód powinien być zmieszany z białkiem jaja, a dla normalnej skóry – z klejem bananowym. Maskuj przez 20 minut i spłucz ciepłą wodą (aby nie pozostała lepkość). Pożądane jest tonowanie skóry roztworem nagietka lub rumianku.

Zastosowanie miodu akacjowego w dermatologii

Miód z akacji
Środki dezynfekujące i przeciwzapalne umożliwiają stosowanie miodu akacjowego w leczeniu chorób skóry.
Z powodu neurodermitów, wyprysku, a nawet łuszczycy na jej bazie można stosować balsamy z roztworem miodu i maścią.

Czy wiesz? Naukowcy nie mogą powiedzieć na pewno, jak długo istnieje miód na ziemi. W Hiszpanii znaleziono rysunki datowane na 7. tysiąclecie pne, na których przedstawiono pszczelarzy. Niektórzy historycy twierdzą, że istnieją skamieliny sprzed kilku milionów lat, w których odciski szczątków pszczół miodnych.

Przeciwwskazania i możliwe szkody spowodowane przez miód akacjowy

Pomimo faktu, że miód akacjowy przynosi niezaprzeczalne korzyści, może powodować szkody.
Na przykład miód jest zdecydowanie odradzany przy przyjmowaniu reakcji alergicznych na produkty pszczele, ponieważ może powodować katar, pokrzywkę, łuszczenie, swędzenie i frustrację.

Ponadto, ostrożnie weź miód, gdy:

 • otyłość;
 • skaza;
 • cukrzyca;
 • różne choroby płuc;
 • ostre zapalenie mięśnia sercowego;
 • wyraźna niewydolność serca;
 • zapalenie trzustki;
 • ostre zapalenie błony śluzowej żołądka.

Nawiasem mówiąc, miód jest nie tylko dostępny dla kobiet w ciąży, ale jest również konieczny (choć w ograniczonych ilościach) – korzystne właściwości mają pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie matki, ale także na ciało przyszłego dziecka.
Miód z akacji1-2 łyżeczki miodu akacjowego dziennie chronią przed skokami hormonalnymi, kleszczami i podrażnieniami charakterystycznymi dla ciąży. Ponadto ten słodki lek zapobiegnie anemii i zapewni organizmowi ważne witaminy i pierwiastki. Ale w okresie laktacji lekarze zalecają powstrzymanie się od używania miodu.

Ważne! Dzieci ostrożnie podają miód akacjowy – ich odporność jest nadal niestabilna i może reagować nieprzewidywalnie z produktem. I do dwóch lat, aby dawać miód dla dzieci, zabronione jest kategoryczne.

Wybierając odpowiedni miód akacjowy, otrzymasz cały stos substancji leczniczych, które mogą być wykorzystane dla zdrowia i urody.


Loading...