Nawóz z odchodami gołębi

Nawóz z odchodami gołębi
Gołębie odchody są znane jako nawozy tworzone przez samą przyrodę, więc wielu zastanawia się, jak zastosować ją w celu zwiększenia plonów swoich działek. Różni się od innych typów nawozów o zwiększonej pojemności azotu i różnych substancji niezbędnych dla roślin.

Skład i korzyści

Tylko rośliny strączkowe mogą konsumować azot bezpośrednio z atmosfery, podczas gdy inne potrzebują azotu bezpośrednio zawartego w glebie. Jeśli gleba nie będzie zasilana nawozami zawierającymi azot, jej udział będzie stopniowo maleć.
Nawóz z odchodami gołębi
Azot jest głównym materiałem budowlanym dla roślin. Ale ten pierwiastek jest łatwo wymywany przez osady. Prowadzi to do spadku wydajności, spowolnienia wzrostu roślin, stają się one bardziej podatne na różne choroby.

Zwiększenie jego ilości w glebie może polegać na wprowadzeniu odchodów ptaków. Preferuje się gołębia. Masowa frakcja azotu odpowiednia dla roślin zależy od diety ptaków.

Zwykle suchy odchody zawierają go na poziomie 1,75%. W takim przypadku, jeśli odżywianie gołębi krótkoterminowych obejmuje rośliny strączkowe, poziom azotu w guanie będzie wyższy.
Nawóz z odchodami gołębi
Ponadto ściółka zawiera sole potasowe i fosforowe, które również potrzebują roślin, żelaza, manganu, cynku, kobaltu i miedzi. Skład tego nawozu jest tak różnorodny, że nadaje się do stosowania jako opatrunek warzyw, kwiatów ogrodowych, a nawet kwiatów w pomieszczeniach.

Będziesz zainteresowany nauką przygotowania i zastosowania obornika z kurczaka.

Szczególne znaczenie mają warunki, w jakich znajduje się ptak, jedzenie i wpływ środowiska. Logiczne jest, że gołębie żyjące w specjalnie dla nich skonstruowanych miejscach i regularnie karmione pokarmem będą produkować lepszej jakości ściółkę niż ich krewni żyjący w naturalnych warunkach.

Czy wiesz? Udział masowy związków azotu i fosforu w gołębim guanie przekracza 4-5 razy tę liczbę w odpadach krów lub koni.

Producenci owoców i warzyw nie martwią się szczególnie o bezpieczeństwo i naturalność produktu końcowego, używając nawozów chemicznych pochodzenia. Z tego powodu w żywności obecne są silne azotany, a produkt uzyskiwany z odchodami gołębi ma wyższy poziom jakości i pozytywny wpływ na zdrowie ludzi.
Nawóz z odchodami gołębi
Gołębie Guano są absolutnie bezpiecznym nawozem pod warunkiem, że jest odpowiednio przygotowany i wykorzystany. Jest to bardzo skoncentrowana substancja, a nieostrożne podejście może zaszkodzić roślinom.

Jak prawidłowo gromadzić i przechowywać

Wraz ze wzrostem trwałości zmniejsza się ilość azotu w nawozie. Nieleczone odchody przechowywane w hałdach tracą połowę swoich użytecznych właściwości w ciągu miesiąca, więc właściwe przechowywanie jest istotną częścią jego pomyślnego wykorzystania.

Ważne! Niebezpieczne dla roślin jest używanie produktów przemiany gołębi w postaci nieprzetworzonej.

Substancje organiczne humusu w guanie mogą uszkodzić korzenie roślin i doprowadzić do pojawienia się “czarnej” nogi. Dlatego nawóz jest przygotowywany przed aplikacją do gleby. Ogorodniki z doświadczeniem wykorzystują rozwiązania z wykałaczką, w rodzaju suchym lub przygotowują komposty, dodając słomę, wióry i torf.
Nawóz z odchodami gołębi
Suszenie odchodów gołębi pomoże zachować wszystkie jego użyteczne właściwości. Wartość w tym przypadku jest najwyższa. Do tych celów można stosować piece termiczne o wysokiej temperaturze. Dodatkowo usunie to guano ze szkodliwych mikroorganizmów.

Stosowanie ściółki

Istnieje kilka sposobów wykorzystania odchodów gołębi w ogrodzie jako nawozu. Jeśli górny opatrunek z odchodami gołębi jest poprawny, rośliny będą w stanie wchłonąć co najmniej połowę składników odżywczych, w tym azotu.

Ściółki karmią pomidory, ogórki, cukinie, ziemniaki i inne uprawy. Zaleca się przynieść go na wiosnę, w okresie rekrutacji roślin. Ale musisz to robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić roślin.
odchody gołębia jako nawóz
Zaletą tego nawozu w stosunku do pozostałych może być jego wada. Nie można go stosować w swojej naturalnej postaci ze względu na bogactwo składu chemicznego i siłę efektu.

Guano można stosować do nawożenia zarówno suchego, jak i rozpuszczonego w wodzie. W suchej postaci rozrzuca się tę samą warstwę na miejscu, głównie jesienią, mieszając z ziemią. W formie płynnej, której wydajność i prędkość jest wyższa, powstają wiosną i latem.

Czy wiesz? Gołębie gołębi są popularne i powszechnie stosowane w Anglii, Peru, Chinach, Belgii, a nawet na wyspach Japonii.

W stanie suchym

Stosowanie suchego obornika jest najwygodniejszym i najszybszym sposobem jego przetwarzania. Możesz wysuszyć nawóz na dwa sposoby: w naturalny sposób pod słońcem lub w ciepłym miejscu, lub przy pomocy specjalnych pieców, które przyspieszą i zaoszczędzą więcej użytecznych substancji.
Suchy guan gołąb
Suchy gołąb guano służy jako skuteczny górny opatrunek na drzewka ogrodowe. Wielkość drzewa określa, ile nawozu potrzebuje. Średnia wielkość drzewa wymaga około 3-4 kg ściółki na sezon.

Zalecamy również zapoznanie się z granulowanymi odchodami z kurczaka “Florex”.

Ogromne drzewa wymagają co najmniej trzykrotnie więcej. Guano rozprzestrzenia się równomiernie wokół drzewa i wykopuje połowę bagnetowego bagnetu.

W rozwiązaniu

Przygotuj roztwór lub wymieszaj z innymi nawozami – najszybszy, ale nie najbezpieczniejszy sposób użycia. Błąd w obserwacji dokładnych proporcji może uszkodzić rośliny lub rozwiązanie okaże się nieskuteczne. Dlatego najlepiej jest użyć wcześniej wysuszonego guano do rozwiązania.

Czy wiesz? Badania potwierdzają, że najlepsze opatrunek z płynnymi odchodami gołębi daje największy efekt w nawożeniu obszarów warzywnych i ogrodowych.

Aby prawidłowo nakarmić gołymi gołębnikami, należy postępować zgodnie z instrukcjami, a także w jakiej formie najlepiej rozcieńczyć guano.
Jak prawidłowo hodować ściółkę dla gołębi
Aby przygotować roztwór wody, weź dziesięć razy więcej niż stolec, a jeśli boisz się uszkodzić rośliny, to o dwunastej. Szczególną uwagę zwraca się na czas starzenia się. Średnio to 9-10 dni. Jeśli nalegasz więcej, rozwiązanie zacznie tracić niezbędne cechy.

Zwiększyć odżywianie poprzez dodanie fosforanów lub popiołu drzewnego. Gotowość roztworu wskazuje brak pęcherzyków gazu uwalnianych na powierzchnię cieczy. Zawartość zostanie podzielona na dwie części: gęstą i nasyconą cieczą.

Ważne! Aby wyżywić rośliny, można użyć tylko płynnego składnika roztworu!

Kompostowanie

Kompost z odchodów gołębi powinien być przechowywany jako kupa. Nakłada się go kolejno na słomę, trociny i torf. Zwiększy to wartość odżywczą kompostu.
Kompost odchodów gołębi
Przygotowanie tego nawozu zajmie około dwóch miesięcy, dlatego konieczne jest wcześniejsze przygotowanie preparatów.

Kompostowanie odbywa się jesienią w trakcie kopania lub orki działek w obliczeniu 2 kg na metr kwadratowy.

Przygotowując nawóz z odchodami gołębi jedną z trzech opisanych metod, należy zapewnić jego bezpieczeństwo aż do momentu zastosowania.
odchody gołębia jako nawóz
Do przechowywania nadaje się tylko nawóz, który został potraktowany, ponieważ świeży miot bardzo szybko traci swoją przydatność. Przez dłuższy czas lepiej jest go zbierać w postaci kompostu.

Oznaki nadmiaru lub Jak nie szkodzić

Bardzo ważne jest, aby ogrodnicy wiedzieli, jak i kiedy przynęta wykorzystywać odchody gołębi bez szkody dla roślin.

Nadmiar nawozu objawia się następującymi znakami:

  • pojawienie się białej powłoki na glebie;
  • Liście więdnące;
  • powolny wzrost w lecie;
  • suchość wierzchołków liści.

więdnące liście
Obserwując te objawy w swoich roślinach, należy porzucić stosowanie nawozów, ponieważ nawet przydatność odchodów gołębi może przerodzić się w wielką krzywdę.

Podobnie jak odchody gołębi, nawozy organiczne obejmują mączkę kostną, mączkę rybną, serwatkę, obierki z ziemniaków, skorupy jaj, skórki banana, pył tytoniowy, plewy cebulowe, węgiel drzewny i pokrzywy.

Środki bezpieczeństwa

Świeże odchody gołębi są szkodliwe dla ludzi, ponieważ zawierają jaja pasożytów. Wszystkie działania muszą być wykonane, ściśle przestrzegając środków bezpieczeństwa.
odchody gołębia jako nawóz
Możesz nosić kombinezon roboczy z gumowymi rękawiczkami. Guano w suchej formie jest również niebezpieczne. Zawarte w nim mikroorganizmy mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Do ochrony pożądane jest stosowanie respiratora lub maski.

Rozsądne wykorzystanie odchodów gołębi jest jednym z warunków pomyślnej uprawy roślin. Twój ogród będzie wdzięczny za opiekę, która wykazała jakość uprawy przez ponad rok z rzędu. Skorzystaj z tych zaleceń, a Twój sukces jest gwarantowany!