Nauka uprawy ziemniaków według holenderskiej technologii

Uprawa ziemniaków według holenderskiej technologii

Każdy hodowca uprawia ziemniaki, ale tutaj tylko jedna osoba na 10 otrzymuje dobre plony.

W końcu wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że roślina ta nie jest najbardziej kapryśna.

Ale bardzo często zdarza się, że bez większego wysiłku nie działa i wynik.

Dziś chcemy opisać szczegółowo istotę i cechy uprawy ziemniaków przy pomocy holenderskiej technologii.

Wielu z tych, którzy choć trochę o tym słyszeli, wierzy, że nadaje się wyłącznie do automatycznego przetwarzania pól.

Znajomość tej technologii będzie jednak przydatna i zwykłych rolników ciężarówek, ponieważ większość jej elementów można wykorzystać na małych łóżkach.

Istota i specjalne różnice holenderskiej technologii w uprawie ziemniaków

Ta technologia ma wiele charakterystycznych aspektów, których często nie bierzemy pod uwagę.

W rzeczywistości, prawie wszystkie ogrodnicy uważają, że po prostu zasnąć materiału rozmnożeniowego gleby nawozem raz lub dwa razy na wzgórzu i jesienią można już żniwa.

Jeszcze jeden aspekt to chrząszcz Colorado, który często musi wiele zrobić, aby pozbyć się tego szkodnika.

Gromadzenie, więc sto zbioru 250 kg ziemniaków, ogrodnicy zwykle są zadowoleni, nawet nie wyobrażając sobie, że ten sam obszar może zbierać do 450 kilogramów żywności dobrych bulw tej rośliny.

Ale to jest główna cecha uprawy ziemniaków w holenderskiej technologii – niezwykle wysokie plony.

Osiąga się to poprzez wypełnianie i przestrzeganie następujących zasad:

Odmiana

 1. Do rozmnażania ziemniaków stosuje się wyłącznie wysokowydajne i jakościowe odmiany holenderskie. Nawet średnie wskaźniki plonów sięgają 40 ton z powierzchni jednego hektara. Nawiasem mówiąc, nie jest trudno zdobyć tego rodzaju odmiany, ponieważ został już opracowany doskonały eksport holenderskich ziemniaków do ponad 70 krajów świata. W szczególności te odmiany są bardzo popularne wśród Białorusinów. Wśród nich warto wymienić:
  • Anosta;
  • “Auzonka”;
  • Marfena;
  • “Mona”;
  • “Rezi”;
  • “Ramono”;
  • “Sante”.

  Jeśli spotkasz inne odmiany – sprawdź ich dojrzałość, możliwości adaptacyjne, a jeśli to wszystko pozwoli ci rozwinąć odmianę na swojej stronie – możesz spróbować.

 2. Technologia wymaga użycia wyjątkowo zdrowego materiału do sadzenia.

  Niewiele osób uważa, że ​​gdy uprawia się tę samą odmianę przez kilka lat z rzędu, nie tylko jej wydajność maleje, ale także pojawiają się różne choroby. Tak więc ziemniaki wybrane z poprzednich upraw stają się nosicielami zgnilizny, parcha i zarazy.

  To z tego powodu, że co pięć lat zaleca się zmianę odmian. W holenderskiej technologii ziemniaki do sadzenia wybiera się tylko w jednym rozmiarze, o średnicy 3-5 centymetrów, a przy 100% kiełkowania.

 3. Ważną rolę odgrywa system sadzenia ziemniaków, a także ich przetwarzanie z różnych szkodników i chorób. Uwzględnienie takich wymagań jest uważane za najważniejszą podstawę do uzyskania dobrych zbiorów.

  Ponadto, najlepsze opatrunek ziemniaków nie powinien być po prostu robiony, ale sporządzany, w zależności od potrzeb samej rośliny i odmiany. Technologia ta opisuje również, jak i kiedy tworzyć pagórki i jaką wysokość potrzebną do formowania grzbietów.

 4. Terminowe zbiory. Tutaj główny niuans będzie polegał na tym, że zbiory do uzyskania nasion będą przeprowadzane prawie miesiąc wcześniej niż ziemniaki do celów spożywczych. To zapewnia dobre wyniki kiełkowania w przyszłości.

To oczywiście nie wszystkie jego funkcje, ponieważ opowiemy o osobach indywidualnych zarówno poniżej, jak i bardziej szczegółowo. Ale już przy powyższych punktach jest jasne, że wysiłki zmierzające do uzyskania dobrych zbiorów będą musiały zostać wykonane dużo, szczególnie jeśli planuje się zorganizować uprawę tej rośliny na dużą skalę.

Interesujące jest również czytanie o uprawie ziemniaków pod słomą

W jakich warunkach należy uprawiać ziemniaki, aby uzyskać wyniki holenderskich rolników?

Gleba musi być dobrze przygotowana

Jak wiadomo, ziemniak najlepiej nadaje się do uprawy na glebach sypkich, z naciskiem na to, co robi się w opisywanej technologii. Nawet przed sadzeniem bulw w glebie, te ostatnie muszą być dobrze obrobione, ponownie przycięte lub zmielone.

Dzięki temu jest nasycony tlenem, co z kolei przyspiesza powstawanie sadzonek. Ale nie tylko gleba jest głównym warunkiem dobrego wzrostu tej rośliny, więc rozważymy inne.

Tworzymy najkorzystniejsze warunki do wzrostu ziemniaków

Przede wszystkim Holendrzy upiekli się, że na polu, na którym sadzi się ziemniaki, odbywa się regularna zmiana upraw. To samo miejsce będzie w stanie dostarczyć tej roślinie wystarczającą ilość składników odżywczych, tylko jeśli zostanie zasadzone na niej raz na trzy lata. W tym przypadku najlepszymi poprzednikami ziemniaków są zboża ozime.

Istnieją również wymagania co do ulgi w obszarze do sadzenia tej rośliny. W szczególności jest o wiele bardziej pożądane zbieraj gładkie obszary, bez zboczy. W końcu wilgoć nie rozkłada się równomiernie na zboczach, a gdy nie wystarcza jednej z roślin, inne mogą odzwierciedlać jej nadwyżkę.

Jeśli chodzi o rodzaj gleby, obecność humusu w jego warstwie uprawnej, która powinna wynosić nie mniej niż 2-2,5%, będzie odgrywać ważną rolę w owocowaniu ziemniaków.

Przygotowujemy sadzonki do uprawy: główne aspekty przygotowania

W holenderskiej technologii wiele uwagi poświęca się materiałom nasadzeniowym, ponieważ od tego zależą całe przyszłe uprawy.

I nawet jeśli zwrócimy maksymalną uwagę na pole z ziemniakami, gdy bulwy posadzone w glebie będą słabo kiełkowane lub będą zarażone chorobami, wynik będzie zły.

Jak wybrać dobry materiał do sadzenia: kryteria i cechy

Do sadzenia pasują tylko najzdrowsze bulwy

Powyżej zauważyliśmy, że ta technologia zapewnia wybór niewielkich bulw, które zostały specjalnie przeznaczone do przyszłego sadzenia.

Jest to fakt, który należy zwrócić uwagę nie tylko na rolników, ale także na zwykłych rolników, którzy sadzą tę roślinę na ich kilkuset częściach.

Holenderscy rolnicy uważają to za obowiązkowe używaj do sadzenia wyjątkowo zdrowego materiału, który nie jest nosicielem chorób i infekcji wirusowych.

Dlatego stosuje się wyłącznie sadzeniaki o wysokiej jakości i kwalifikowane, przy wyborze najbardziej produktywnych odmian. W szczególności zwraca się uwagę na następujące kryteria:

 • średnica bulw od 3 do 5 centymetrów;
 • czystość odmianowa, która wyklucza możliwość pojawienia się w przyszłości zbiorów cech innych odmian ziemniaków;
 • 100% kiełkowania materiału;
 • Wysoka reprodukcja – wielkość krzaka i liczba bulw pod nim, ich rozmiar. Czynnik ten wykorzystuje również takie pojęcia jak “super elita” i “elita”, bez których nazw ziemniaki nie będą wykorzystywane jako materiał siewny.

Kolejny bardzo ważny aspekt w holenderskiej technologii sadzenie ziemniaków już kiełkujących. W rzeczywistości jest to dowód na to, że nasiona mają 100% kiełkowania.

Ważne jest tylko to, aby pędy nie miały czasu na osiągnięcie swoich rozmiarów więcej niż 0,5 centymetra, w przeciwnym razie zerwą się przy lądowaniu maszyny, co wręcz przeciwnie może zmniejszyć liczbę roślin.

Przygotowujemy grunt do sadzenia ziemniaków

Gleba musi być bardzo dobrze opracowana

Przygotowanie gleby powinno zacząć się zajmować jesienią. W tym czasie należy go zaorać na głębokość od 22 do 27 centymetrów.

Lepiej jest używać takich pługów, które są w stanie owinąć górną warstwę gleby, a także robimy to podczas kopania łopat z łopatą. Jeśli to się nie powiedzie, to po pługach powinieneś założyć rowki na polu lub bruzdy.

Kultywator dla pola ziemniaków lepiej używać konwencjonalnego dysku, który jest wystarczająco łatwy dla gleby.

Wiosną, kiedy nadejdzie już czas na sadzenie ziemniaków, gleba musi być aby otworzyć frez lub frez, co spowodowałoby, że gleba osiągnęła głębokość 12-14 centymetrów.

Jak dla projektu mocy dla młynów Maszyny ciągniki wraz z rozluźnieniem i proszkowanie gleby, przeprowadzone i jego wyrównanie i kapanie. Warunki hodowli ziemniaków podmiejskich listwami roli do łóżka może przeprowadzić konwencjonalne widełek, przy czym odległość między zębami 2-3 cm i grubości każdego zęba 0,5-0,6 cm.

Takie widelce zwykle mają specjalne ograniczenia co do głębokości, więc ich praca będzie zbyt trudna.

Istotą takiej płytkiej pracy z gleby na wiosnę jest to, że pozwala zachowaj kapilary glebowe, które powstały od jesieni. Rolą tych ostatnich dla ziemniaków, które będą sadzone w przyszłości, jest to, że wilgoć przepływa przez naczynia włosowate do bulwy macicy.

Tak więc, roślina będzie doskonale zaopatrzona w wilgoć, mniej będzie cierpieć z powodu suszy. Co więcej, uprawa za pomocą frezu daje wielką przewagę w dojrzałości ziemniaka, przyspieszając ten proces przez około 7-10 dni.

Sadzenie ziemniaków: ucieleśnienie holenderskiej technologii

W jaki sposób zasadzić: omów najkorzystniejsze daty

Zbiory są bardzo zależne od warunków gleby przed sadzeniem

Wielu ogrodników jest przyzwyczajonych do uprawy ziemniaków prawie od samego początku wiosny. Głównym kryterium jest często taki stan wilgotności gleby, aż zacznie spadać z łopaty. Ale nadal nie wolno nam zapominać o ciepłolubnym charakterze ziemniaków i że trzeba je sadzić w wystarczająco ciepłej glebie.

Nasi dziadkowie mieli jedno bardzo trafne wskazanie, które pozwoliło im zacząć zaorać ziemię i wrzucić do niej ziemniaki – otwarcie liści brzozy.

Ale dla holenderskich takie ludowe definicje terminów sadzenia ziemniaków nie są wcale znaczące, chociaż mają ten sam cel, a także ogólny wynik. Jednak dobrą metodą jest sama orientacja na stan gleby.

W żadnym wypadku nie powinniśmy zrobić przerwy między przygotowaniem gleby a sadzeniem ziemniaków, ponieważ spowoduje to wysuszenie pierwszego i utratę jego głównych właściwości.

Zasiej ziemniaki, gdy gleba “dojrzeje”. Aby określić tę dojrzałość, musisz wziąć garść ziemi do ręki, ścisnąć ją dłonią i rzucić ją na ziemię z wysokości pasa. Jeśli spadająca bryła zrywa się od uderzenia w ziemię, będzie to wskazywać na dojrzałość gleby, jeśli nie – poczekaj, aż wyschnie.

Takie terminy sadzenia dają roślinie możliwość uformowania maksymalnej możliwej powierzchni liści (co przyspiesza proces fotosyntezy rośliny), a także sprzyjają szybkiemu wzrostowi bulw.

Schemat sadzenia krzewów ziemniaka w technologii holenderskiej

Holenderska technologia nie omija schematu sadzenia bulw ziemniaka. Uważa się, że jednego m2 nie można posadzić więcej niż 30 pędów tej rośliny, w przeciwnym razie plantacje będą zbyt zagęszczone.

Na powierzchni stu metrów kwadratowych (100 m2) dozwolone jest sadzenie od 400 do 1 000 bulw. Ponieważ materiał do sadzenia nie jest duży, nie ma sensu go zbyt głęboko uszczelniać – najlepiej przesłać go na głębokość 4 centymetrów.

Ale, aby z czasem ziemniak nie pojawił się na powierzchni, zaraz po pędach, krzaki są hilled, co zakłada tworzenie grzbietów do wysokości 25 centymetrów.

Jeśli chodzi o odstęp między wierszami, najskuteczniejsze jest pozostawienie między nimi przestrzeni w zakresie 65-80 centymetrów. Oczywiście, wielu zdecyduje, że to za dużo, ale ten obszar wystarczy, aby uzyskać pełnowartościowe odżywianie systemu korzeniowego ziemniaka, ponieważ odległość pomiędzy bulwami w jednym rzędzie nie powinna być tak duża.

Czy ziemniaki wymagają opieki i jaka jest ich istota: odpowiedzi na główne pytania

Szczególną uwagę należy zwrócić na niszczenie chwastów

Troska o ziemniaki jest potrzebna, szczególnie jeśli chcesz zakończyć planowaną linię holenderską technologią. Już w 14-18 dniu po posadzeniu należy rozpocząć pierwsze przetwarzanie rzędów, ponieważ w tym czasie już większość chwastów pojawi się i kiełki ziemniaków pojawią się nad powierzchnią.

Zatem twoim głównym zadaniem jest usuń wszystkie chwasty, aby nie zakłócały wzrostu ziemniaków. W przypadku dużych powierzchni upraw używa się do tego kultywatora mielącego, który ma maszynę grzebieniową.

Szerokość uchwytu takiej maszyny wynosi 3 metry, co umożliwia bardzo szybkie przeprowadzenie obróbki między wierszami. Sam w sobie pozostawia grzbiety trapezowe, wysokie na 25 centymetrów, a tym samym pokrywające pędy ziemniaka warstwą dobrze rozluźnionej gleby.

Zaletą tego rodzaju uprawy rzędów jest to, że nie tylko wszystkie chwasty są usuwane, ale dzięki trapezoidalnym grzbietom możliwe jest bardziej efektywne rozprowadzanie wilgoci w pobliżu ziemniaka.

W szczególności cała nadmiar wilgoci bez problemów przeniknie do wnętrza kalenicy (ponieważ jej gleba jest bardzo luźna), a jej nadmiar spłynie do bruzdy bez szkody dla systemu korzeniowego.

W przyszłości opisana technologia nie zapewnia żadnego przetwarzania między wierszami, ale bierze pod uwagę następujące elementy przetwarzanie plantacji ziemniaka:

Ziemniaki również potrzebują podlewania

 • Zastosowanie herbicydów. Ponieważ uprawa mechaniczna nie jest już prowadzona, a chwasty nigdy nie rosną, gleba jest również traktowana specjalnymi preparatami chwastobójczymi.
 • Walcz z phytophthora. W tym celu stosuje się tylko preparaty chemiczne, ponieważ nie mogą na nie wpływać inne wpływy. W sezonie przeprowadza się 5-6 zabiegów. Pierwsze jest warte tylko wtedy, gdy pierwsze oznaki choroby pojawiają się na roślinach.
 • Nawadnianie plantacji ziemniaków. Odbywają się co najmniej 3 razy w jednym sezonie. Pierwsze podlewanie przeprowadza się przed kwitnieniem krzewów, drugie po 10 dniach od całkowitego zwiędnięcia kwiatów i około 20 dni później.

Zaczynamy od zbioru ziemniaków: czas i cechy zbiorów

W czasie usuwania zbiorów z pola jest bardzo ważne. Co więcej, terminy opłat będą zależeć od celu, dla którego potrzebujesz uprawy: na nasiona lub do celów spożywczych. W pierwszym przypadku sprzątanie odbywa się na początku sierpnia, a w drugim – pod koniec tego samego miesiąca.

Kolejna ważna kwestia: najpierw usuń z pola, a potem po 10 dniach i sam ziemniak. Dzięki temu skórka bulw będzie silniejsza, a rośliny będą dłużej przechowywane. Do przechowywania ważne jest zapewnienie wysokiej wilgotności i chłodnego pomieszczenia z dobrą wentylacją. Najlepiej nie przechowywać ziemniaków w workach, ale w drewnianych skrzynkach.