Następnie do przetwarzania witryny z kleszczy

Kleszcze
Kleszcze należą do pajęczaków. W naszym naturalnym środowisku są bardzo powszechne. Kleszcze można znaleźć w lasach, na łąkach, nad brzegami rzek i jezior, w parkach miejskich, a także w ich daczy. Niebezpieczeństwo tych szkodników polega na tym, że niektóre z ich gatunków przenoszą bardzo poważne choroby na człowieka poprzez ukąszenie. W artykule zastanowimy się, jak chronić daczy witrynę przed kleszczami, jak radzić sobie ze szkodnikami i co robić w przypadku ukąszenia kleszcza.

Jak wygląda kleszcz?

Obecnie istnieje około 54 tysięcy gatunków kleszczy. Ogólnie ich rozmiary wahają się od 0,2 mm do 3 mm, niektórzy przedstawiciele mogą dorastać do 5 mm. Pień może być cały lub podzielony na głowę i brzuch. Poruszone stopami. U przedstawicieli dorosłych z reguły występują 4 pary tylnych nóg, larwy poruszają się z sześcioma nogami.

Nogi składają się z następujących części:

 • umywalka;
 • jesiotr;
 • uda;
 • kolana;
 • trzonki;
 • stopy.

Na nogach są pazury i frajerzy.
Pierwsze dwa rzędy pazurowatych przydatków tworzą organy ustne. To te roztocza przebijają skórę ofiary i żywią się nią. W najprostszym gatunku pary pazurów są wolne, ale najczęściej łączą się z podstawą i tworzą głowę, która łączy się z pniem. Większość gatunków ma dwie pary oczu, niektórzy przedstawiciele narządów wzroku mogą nie być.

Czy wiesz? Samice wchłaniają znacznie więcej krwi niż mężczyźni. Dlatego ciało dobrze odżywionych samic powiększa się o kilka milimetrów, a wielkość samców praktycznie się nie zmienia.

ZaznaczCiało szkodników pokryte jest chityną. U mężczyzn obejmuje całe ciało, au kobiet – 1/3. Chityna może być miękka, skórzasta lub twarda, jak skorupa. Zasadniczo tułów zwierzęcy ma owalny kształt, u niektórych gatunków może być zaostrzony z tyłu lub, przeciwnie, jest bardziej zaokrąglony niż z przodu. Zakres kolorów kleszczy może być inny: brązowy, czerwony, beżowy, szary.

Jakie jest niebezpieczeństwo kleszczy

Kleszcze są niebezpieczne, ponieważ mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób dla ludzi.

Należą do nich:

 • zapalenie mózgu;
 • Borelioza;
 • Tularemia;
 • gorączka;
 • Tchawicowy tykot.

Jednak nie wszystkie gatunki są nosicielami takich dolegliwości. W rzeczywistości wśród niebezpiecznych dla ludzi jest tylko 7 gatunków, najbardziej agresywne to zapalenie mózgu, ixodid, argas, świerzb, podskórny. Większość innych przedstawicieli wchodzących na skórę osoby powoduje jedynie nieprzyjemne swędzenie lub podrażnienie.

W tym samym czasie większość kleszczy to szkodniki, które uszkadzają rośliny i zwierzęta. Najbardziej rozpowszechnionym i wściekłym szkodnikiem na daczy jest przędziorek. Żywi się sokiem roślinnym, a także jest nosicielem korzeni i szarej zgnilizny.

Zaznacz
Może żyć na dowolnych gatunkach roślin, w tym na roślinach domowych. Ponadto istnieją gatunki kleszczy atakujące pewne kultury: lipa, winogrona, gruszka, orzech, śliwka, jabłko itp. Przeważnie osiedlają się pod liśćmi, na owocach i kwiatach. Kleszcze wysysają wszystkie składniki odżywcze z rośliny, co prowadzi do więdnięcia, zmniejszenia plonów i ostatecznie – śmierci roślin.

Ważne! Jeśli znajdziesz ukąszenie kleszczy, zwróć się o pomoc lekarską, aby zapobiec możliwości zarażenia się groźnymi chorobami.

Również wiele rodzajów roztoczy atakuje zwierzęta. W rezultacie ci ostatni zaczynają boleć i mogą umrzeć. Niektóre szczypce są nieszkodliwe dla samych zwierząt, ale dzięki nim mogą przenosić chorobę na ludzi.

Jak wykrywać kleszcze na stronie

Aby sprawdzić witrynę pod kątem obecności kleszczy, możesz samodzielnie, bez uciekania się do usług profesjonalnych usług. W tym celu potrzebny jest drewniany kij o wielkości metra i kawałek białego materiału waflowego (metr na metr). Tkaninę należy przywiązać dwoma końcami do sztyftu, aby powstały produkt przypominał flagę.

Czy wiesz? Aby zwabić szkodniki, zaleca się namoczenie tkanki osoby lub zwierzęcia.

Zaznacz
Kij z materiałem należy powoli przeciągać po trawie lub gołej ziemi (sprawdzając wczesną wiosną). Kontrola powinna być przeprowadzona po porannej rosy. Uważaj, aby tkanina nie skręcała się. Spacer po miejscu polecany jest kilkakrotnie, prowadząc materiał z obu stron.
Okresowo sprawdzaj tkankę pod kątem obecności kleszczy. Podczas identyfikacji szkodników należy je ostrożnie usunąć za pomocą szczypczyków i umieścić w szczelnym pojemniku. Od tego momentu nadszedł czas, aby pomyśleć o zniszczeniu kleszczy na terenie kraju.

Ważne! Przed sprawdzeniem musisz zadbać o to, jak chronić się przed kleszczami. Aby to zrobić, konieczne jest pokrycie wszystkich części ciała ubraniem, a otwarte miejsca specjalnym sprayem, ukryć włosy w nakryciu głowy. Zaleca się stosowanie jednokolorowych ubrań w jasnych kolorach.

Środki zapobiegawcze przeciwko roztoczom

Aby pozbyć się kleszczy, lepiej nie dopuszczać ich wyglądu.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia szkodników w strefie podmiejskiej, należy podjąć następujące środki zapobiegawcze:

 • regularnie oczyszczaj chwasty i koś trawy;
 • pozbyć się suchych liści i skoszonej trawy;
 • nie zezwalaj na pojawianie się gryzoni w witrynie;
 • wokół miejsca, ułożyć żwir lub trociny o szerokości co najmniej pół metra, aby zapobiec migracji kleszczy z sąsiednich obszarów.
Czy wiesz? Niektóre rośliny mają naturalny środek owadobójczy przeciwko roztoczom. Należą do nich: rumianek, tymianek, czosnek, lawenda, mięta. Sadząc takie rośliny na miejscu, wystraszysz szkodniki.

Biologiczne traktowanie roztoczy

Zaznacz
Biologiczne środki przeciwko kleszczom mają wiele zalet. A głównym jest to, że są mniej toksyczne niż preparaty chemiczne do zabijania kleszczy. Jeśli środki chemiczne mają przeciwwskazania do stosowania podczas kwitnienia lub owocowania roślin, to nie ma przeciwwskazań do preparatów biologicznych. Środki biologiczne nie są również niebezpieczne dla roślin i pożytecznych owadów.
Do zabiegów biologicznych można stosować specjalne preparaty, a także samozasysające buliony ziół, których zapach odstrasza kleszcze.

Najpopularniejsze preparaty biologiczne dla kleszczy to:

 • Apollo;
 • “Akarin”;
 • “Fitoverm”;
 • “Vermitik”;
 • «Aktofit».

Najbardziej skuteczny jest “Vermitik”. Jest aktywny przeciwko wszystkim typom kleszczy, larw i dorosłych. Ponadto ma najdłuższy okres ochrony strony – około miesiąca. Jest nieszkodliwy dla roślin, pożytecznych owadów, pszczół, odpornych na deszcz.

Ważne! Przy dużej liczbie roztoczy zaleca się ponowne podanie leku po tygodniu.

“Apollo” odnosi się do najbardziej nieszkodliwych leków. Jednak niszczy tylko larwy i jaja szkodnika. Dorosłych przedstawicieli, nie zabija, ale sterylizuje, co prowadzi do stopniowego niszczenia zadawanych kleszczy.
“Aktofit” paraliżuje kleszcze. Najpierw przestają jeść, a po 3 dniach umierają. Jednak podczas przetwarzania tego leku należy izolować na dzień pszczoły. “Akarin” jest aktywny przeciwko roztoczom przędziorków, które osadzały się na roślinach i porzeczkach.
Leczenie miejsca od kleszczy
Przetwarzanie ze części roztoczy jest wytwarzany przez rozpylanie rano (po rosy opada do 9 godzin) i wieczorem (po pięciu). Rozcieńcz roztwór dokładnie według instrukcji.
Do przetworzenia witryny można również użyć naparu piołunu, cebuli lub czosnku. W celu przygotowania moszczu bulion piołunu 2 kg posiekanej trawy wypełnienia 10 litrów wody i parzą 48 godzin. Następnie gotować przez pół godziny i doprowadzić do 10 litrów zimną wodą. Przed obróbką mieszaninę rozcieńcza się 1: 2 wodą.

Czy wiesz? Samica roztocza stanowi około 17 tysięcy jaj na raz. Jaja są odkładane w ziemi. Dlatego zaleca się przetwarzanie nie tylko trawy, roślin, ale także gołej gleby.

Aby zrobić napary czosnkowe, zmielić dwie główki czosnku i wlać litr wody. Napełnić mieszaninę przez 5 dni w ciemnym miejscu. Przed rozpylaniem rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 1. Możesz również wlać 100 g obranej cebuli i nalegać na pięć dni. Następnie potraktuj powstałe naprężone miejsce infuzji.

Leczenie chemiczne miejsca daczy z kleszczy

Jeśli środki biologiczne są nieskuteczne lub zalecana jest duża liczba szkodników, zaleca się opryskiwanie obszaru kleszczami preparatami chemicznymi. Zalety leczenia chemicznego obejmują szybki wpływ, całkowite zniszczenie larw i dorosłych. Jednak podczas oprysku i kilka dni po wyizolowaniu pszczół zwierzęta. Po przetworzeniu należy wytrzymać pewien okres przed zbiorem.

Ważne! Nie możesz traktować witryny chemikaliami więcej niż dwa razy.

Najbardziej popularne zatrucia chemiczne z kleszczy to:

 • “Sanmayt”;
 • “Anvidor”;
 • “Bi-58”;
 • “Tivit Jet”.

Obróbka chemiczna
Najdłuższy okres ochrony to “SanMayt” (około półtora miesiąca). “Tivit Jet” jest uważany za najmniej toksyczny, ale czas jego działania ochronnego nie przekracza dwóch tygodni. Średnio okres oczekiwania po przetworzeniu przed zbiorem wynosi miesiąc (ogórek – dwa tygodnie).
Podczas pracy z chemikaliami ważne jest, aby najpierw zapoznać się z możliwym sposobem leczenia kleszczy. Rozpylanie odbywa się tylko rano i wieczorem. Wiele leków jest zabronionych w okresie kwitnienia roślin. Opryskiwanie środkami chemicznymi nie jest zalecane jako środek zapobiegawczy. Prace prowadzone są po identyfikacji szkodników.

Podczas pracy z chemikaliami bardzo ważne jest przestrzeganie środków bezpieczeństwa:

 • nie używać zbiorników żywnościowych do rozcieńczania roztworu;
 • chronić wszystkie części ciała za pomocą odzieży;
 • Używaj rękawiczek i maski na twarz (lub bandaża gazowego i gogli);
 • chowa włosy pod hełmem;
 • po leczeniu witryny należy użyć aktywowanej tabletki węglowej.
Czy wiesz? Wiele gatunków roztoczy w stanie głodu zjada krewnych.

Co zrobić, jeśli tykot zassał się

Zaznacz
Umiejętność pociągania kleszcza jest bardzo ważna. Jeśli zrobi się to nieprawidłowo, istnieje ryzyko, że patogeny niebezpiecznych chorób dostaną się do krwi lub głowa pasożyta pozostanie w skórze. Możesz usunąć kleszcz palcami lub nicią.
Przed usunięciem pasożyta ręce powinny być owinięte gazą. Kleszcz powinien być delikatnie spięty kciukiem i palcem wskazującym jak najbliżej trąby i delikatnie skręcony przez ruchy obrotowe. Proces ten można również wykonać za pomocą pincety, które należy trzymać prostopadle do miejsca pasożyta.

Ważne! Nie naciskaj silnie na roztocze, w przeciwnym razie możesz oderwać pień od trąby lub sprowokować wstrzyknięcie dużej ilości toksyn do krwi. Ponadto nie trzeba traktować agrofaga olejem.

Zaznacz
Zajęte roztocze należy umieścić w hermetycznym pojemniku i umieścić w nim wilgotną watę lub kilka źdźbeł trawy, aby stworzyć wilgotne środowisko. Następnie należy zabrać go do laboratorium, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj kleszcza jest niebezpieczny dla danej osoby. Konieczne jest przekazanie szkodnika do badań nie później niż drugiego dnia. Nawet jeśli nie udało się utrzymać przy życiu roztocza, nadal należy je zabrać do laboratorium. Miejsce ugryzienia jest koniecznie traktowane jodem.
Jeśli w ciągu miesiąca poczujesz się gorzej lub temperatura wzrośnie, miejsce ugryzienia stanie się czerwone lub opuchnięte – koniecznie zwróć się o pomoc lekarską.

Teraz już wiesz, jak wykryć szkodniki w twojej daczy, jak niezależnie przetwarzać witrynę od kleszczy i co robić w przypadku ukąszenia. Możesz oczywiście skorzystać z usług służb specjalnych, ale jeśli zastosujesz się do wszystkich instrukcji i porad, możesz zrobić wszystko sam i zaoszczędzić znaczne pieniądze.