Najpopularniejsze odmiany Portolaca

Portulac
Często w ogrodach można znaleźć działki, pokryte całkowicie kolorowymi kwiatami, jakby pokryte różnobarwnym dywanem. Te rośliny są nazywane w ludziach – “maty”. Naukowa nazwa tego kwiatu – Portulaca. Jego ojczyzną są tropikalne regiony półkuli północnej. Ta pełzająca bylina, chociaż dorastamy raz w roku, ponieważ nie jest przystosowana do warunków naszych zim.

Czy wiesz? Nazwa rośliny przypomina łacińskie słowo “portula”, co tłumaczy się jako mała brama. Kwiat jest tak zwany, ponieważ jego skrzynia nasienna w swojej otwartej formie przypomina otwartą bramę.

Na wolności Portulac jest szeroko rozpowszechniony i obejmuje około 200 gatunków. W kulturze reprezentowane są tylko dwie jego odmiany: wielkogabarytowe portobloki i ogrodnictwo, z których każda zawiera kilka odmian.

Portulaca wielkokwiatowe (Portulaca grandiflora)

Roślina osiąga wysokość do 30 cm, jej liście są małe, mięsiste, cylindryczne, zielone lub lekko czerwonawe. Pędy pełzające. Kwiaty średnie, średnica 2,5-3 cm, mają kształt pięcioramiennego przerośniętego płatka. Są proste i frotte, różne kolory: czerwony, biały, kremowy, pomarańczowy, żółty, różowy. Okres kwitnienia portalu portalyka trwa od czerwca do października.

Czy wiesz? Kwiaty żyją tylko jeden dzień, ale kwitnienie w buszu jest tak bujne, że powstaje iluzja, tak jakby kwitły w sposób ciągły.

Portulak ScarletGatunek ten jest stosowany w ogrodnictwie ozdobnym. Portulak obejmuje zarówno glebę, jak i zbocza. Stosuje się go na kamiennych murach, w skalniakach, na stokach alpejskich wzgórz, w mixborders (na pierwszym planie), jako krawężnik. Na suchym terenie powstają trawniki. Posadzono również w zawieszonych wazonach i skrzynkach na balkonach, loggiach.

Dla wykwintnych ogrodników wyhodowano kilka odmian wielkobarwnej porcelany. Opisujemy najczęściej.

Scarlet

Roślina tej odmiany jest jedną z najniższych, wysokość pędów nie przekracza 10-12 cm. Ma mocno rozgałęzioną łodygę. Liście są małe, mięsiste, cylindryczne. Kwiaty – frotte, jasny szkarłat, średnica 5 cm Kwitnie od początku czerwca do mrozu. Kwiaty otwierają się tylko przy słonecznej pogodzie.

Ważne! Szkarłat Portulak jest kochający, odporny na suszę i bardzo przyjazny dla światła. Nawet przy nieznacznym przestoju rzucanie kwiatów. Lubi suche piaszczyste i piaszczyste gleby gliniaste.

Zastosuj szkarłatny portolakus do sadzenia w donicach, skrzynkach balkonowych, między płytami ścieżek ogrodowych. Wykorzystywany do dekoracji południowych stoków.

Białe kwiaty

Portulac Kwiaty białe
Ta odmiana jest atrakcyjna ze względu na duże białe kwiatostany frotte, podobne do pianek powietrznych. Szybko rośnie i rozwija się – w krótkim czasie jego krzew osiąga 35-40 cm średnicy. Odporny na upał i suszę. Jest w stanie rosnąć i kwitnąć nawet na kamienistej glebie bez karmienia.

W ogrodach i parkach służy do ozdabiania skalistych zjeżdżalni, krawężników, sadzonych w doniczkach i pojemnikach.

“Kalambur”

Portulak Pun
Ze względu na fakt, że portalak odmiany “Kalambur” jest szeroko rozpowszechniony, stanowi doskonałą roślinę okrywową. Lushly kwiaty podwójne i podwójne kwiaty o różnych jasnych kolorach o średnicy 4 cm. Wymaga słonecznej lokalizacji. Preferuje odsączone, lekkie, piaszczyste gleby gliniaste, ale przetrwa nawet na bardzo ubogich glebach. Susza odporna.

Nadaje się do tworzenia ogrodów kwiatowych. Zastosowanie do projektowania zjeżdżalni alpinistycznych i krawężników.

Pomarańczowy

Portulac pomarańczowy ma mocno rozgałęzioną łodygę. Rośnie do 10-12 cm wysokości. Kwiaty są jasnopomarańczowe o średnicy 5 cm, pąki otwarte tylko w słoneczne dni. Gatunek ten sadzi się na suchych glebach piaszczysto-piaszczystych iłowych. Jest odporny na suszę, często nie potrzebuje podlewania. Nie toleruje niskich temperatur i cieni.

Portulac Orange
W projektowaniu krajobrazu jest stosowany w ogrodach kwiatowych i skalistych zjeżdżalniach. Posadzone w wazonach, pojemnikach na balkonach, loggiach, otworach okiennych. Możliwe jest sadzenie w doniczkach jako roślina ampel.

“Sanglo”

Główną cechą “Sanglo” jest to, że jego kwiaty, w przeciwieństwie do większości innych odmian, nie zamykają się przy pochmurnej pogodzie. Ponadto daje największe kwiaty – do 6 cm średnicy. Kwiatostany mogą mieć różne kolory: biały, szkarłatny, złoty, pomarańczowy, różowy, brzoskwiniowy.

Portulac Sanglo
Jak większość portolac, ta lekka i ciepła roślina o dużej odporności na ciepło i susze, niewymagająca składu gleby.

Dobrze wygląda na dywanowych klombach, przy dekorowaniu krawężników.

“Sonia”

Portulac “Sonia” odnosi się do roślin, które mogą rosnąć na bardzo ubogich glebach. Rośnie dobrze pod otwartym słońcem w obszarach o luźnej, piaszczystej glebie. Ta mieszanka daje jasne, kolorowe kwiaty, które są obfite i długo kwitną.

Ten portal jest polecany jako element projektowania alpejskich wzgórz, skalistych ogrodów, dekoracji południowych stoków.

“Splendex”

Portulac Splendex“Splendex” przyciąga uwagę dużymi kwiatami jasnoróżowych lub purpurowo-różowych kwiatów. Jest to obficie kwitnąca, pełzająca, nisko rosnąca roślina o wysokości 10 cm, łodygi są jasnozielone z czerwonawym odcieniem. Struktura kwiatów może być prosta lub frotowa. W średnicy osiągają 3-4 cm.

Ten widok jest idealny do tworzenia kompozycji dywanowych i grupowania nasadzeń na trawnikach, na pierwszym planie skalnych gór i alpejskich wzgórz. “Splendex” może również ozdobić balkony.

“Cherry”

Odmiana krótkoogoniasta z mocno rozgałęzionymi łodygami do 12 cm wysokości. Kwiaty “Cherry” są frotte, w kolorze wiśni, stąd nazwa. Podobnie jak większość odmian porcelany wielkogabarytowej, Cherry uwielbia światło i ciepło. Łatwo dostosowuje się do chłodnego surowego klimatu. Dobrze znosi upalną i suchą pogodę. Kwitnie bujnie, od czerwca do przymrozków. Wymaga rzadkiego i niezainfekowanego podlewania.

Wiśnia Portulac
Zastosowane do dekoracji południowych stoków terenu, podczas ozdabiania krawężników, skalistych wzgórz, w ogrodach kwiatowych. Posadzone w wazonach i pojemnikach.

“Flamenco”

Flamenco to porcelana w kolorze frotte o wysokości do 20 cm z wielokolorowymi kwiatami i mocnym systemem korzeniowym. Jego kwiaty są frotte, o średnicy 4-6 cm, w różnych odcieniach. Dobrze czuje się na suchej, piaszczystej i kamienistej glebie. Gleby ciężkie i kwaśne nie odpowiadają mu. Złe kwiaty na bogatych żyznych glebach i przy pochmurnej pogodzie. Może żyć długo bez nawadniania, podlewać tylko przy silnej suszy.

Portulac “Flamenco” zasadzono na południowych zboczach rabat kwiatowych i skalistych wzgórz.

Portulaca ogrodu (Portulaca oleracea)

Oprócz ozdobnych jest perforacja ogrodowa lub jadalna (warzywna). Czasami nazywany jest także “dandur”. Jest to roślina jednoroczna o wysokości do 40 cm z owalnymi soczystymi liśćmi i małymi żółtymi kwiatami o średnicy 7-8 mm. Kwitnie od czerwca do września.

Portulak Kuzminsky Semko
Ze względu na to, że ten rodzaj rzepaku może rosnąć niemal na każdej glebie, często jest uważany za chwast. Chociaż ten dandur ma właściwości lecznicze i dobre właściwości smakowe. W gotowaniu jest wiele przepisów na dania, których jednym ze składników jest portolac. Z liści i łodyg można przygotować zupy, sałatki, marynowane, dodać jako przyprawę do potraw warzywnych, sosów i sosów.

Czy wiesz? Warzywo Portulak zawiera witaminy A, B, E, PP, K, węglowodany, białka, karoten, kwas askorbinowy i nikotynowy, magnez, potas, wapń, cynk, żelazo, mangan.

Portulac jest doskonałym przeciwutleniaczem i moczopędnym. Dodawany jest do wlewów leczniczych w leczeniu chorób nerek i wątroby, przy bezsenności. Uważa się, że wpływa to na normalizację ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi.

Portulacus obejmuje również kilka odmian.

“Kuzminsky semko”

Ta odmiana może być rozpoznana przez zielone liście z żółtawym odcieniem i małe żółte kwiaty. Roślina jest bardzo ciepłolubna, tak bardzo, że przestaje rosnąć w niskich temperaturach plus, i z niewielkimi mrozami umiera.

“Macovei”

Portolac Macovei
Silnie liściasta roślina o wysokości łodygi 30-35 cm. Jego liście są gładkie, błyszczące, chrupiące. Wydajność zieleni – 1,5 kg / kw. M. m. Thermophilic. Jest bezpretensjonalny dla gleby. Liście i górne części łodyg służą do przygotowania sałatek i konserw.

Ważne! W celach leczniczych zaleca się go jako środek gojący ran i jako składnik naparów w cukrzycy, chorobach nerek i wątroby.

“Paradoks”

Portulak “Paradox” uwielbia światło, ciepło, nie toleruje ujemnych temperatur. Jest cenny dla mięsistych i gęstych liści w kolorze zielonym i zielono-różowym. Odmiana jest wczesno dojrzewająca – okres od pędów do dojrzałości wynosi tylko 25-30 dni. W gotowaniu jest zalecana jako alternatywa dla szpinaku. Z zieleni Paradoxu przygotowywane są sałatki multiwitaminowe, gotowane zupy, sosy i przyprawy do dań mięsnych, warzone i marynowane.

“Świetlik”

Portulak Firefly
Ogród Portulacus “Firefly” daje soczyste, mięsiste łodygi i liście. Rośnie do wysokości 45-50 cm, ten portalak uwielbia słoneczne, niezabezpieczone obszary, żyzną i wilgotną glebę. Z jednego metra kwadratowego można zebrać 2,5 kg liści i pędów do późniejszego wykorzystania w żywności. Zieloni mają kwaśny smak.

“Firefly” zaleca się jeść dla osób cierpiących na cukrzycę, choroby nerek i wątroby.

Dla letnich mieszkańców klapa portowa jest interesująca, przede wszystkim ze względu na jej bezpretensjonalność. Podczas sadzenia należy wziąć pod uwagę, że roślina ta jest lekka i termofilna, więc miejsce na nią powinno być wybrane jako światło. Optymalna temperatura wynosi + 20-26 Сº. Chociaż kwiat łatwo toleruje niewielkie obniżenie stopni. Gleby portalu piasek miłosny, bez torfu.

Wymaga również regularnego podlewania, pielenia i przerzedzania. Jeśli wszystkie te czynniki zostaną spełnione, pojawią się doskonałe kwiatowe “maty”, które zachwycą Cię przez całe lato.