Najlepsze wskazówki dotyczące pielęgnacji i sadzenia szalotek

Bow Shalota
Cebulaniezastąpiona roślina w arsenale praktycznie wszystkich gospodyń domowych. Daje pikantne potrawy i poprawia ich smak, a charakterystyczny zapach zapewnia kulinarnym produktom przyjemny aromat. Najczęściej w naszych kuchniach można znaleźć cebulę, ale są też inne, nie mniej godne odmiany. W szczególności takie rośliny obejmują szalotka, których opis znajduje się poniżej.

Charakterystyka szalotki. Różnica od żarówki

Charakterystyka i cechy szalotki, w tym związane z jej uprawą, są bardzo zbliżone do cech cebuli. Główna różnica polega na bardzo silnym rozgałęzieniu, mniejszych żarówkach i lepszym przechowywaniu.

Bow Shalota
Na zewnątrz szalotki są nieco mniejsze niż cebulki, ale liście są takie same, jak łukowate (tylko w tym przypadku wąska), szydłowata i osiąga długość 20-40 cm Kolor blaszek liściowych tego gatunku jest ciemnozielony, z lekką woskową powłoką. Na gałęziach znajduje się 7-10 liści naraz.

żarówki sami mogą mieć owalny, okrągły lub zaokrąglony kształt płaski, ale najczęściej jest to błędne (ze względu na bliskie sąsiedztwo z żarówki w gniazdo). W stanie suchym kolor rośliny jasnożółtych płatków, brązu, brązowy, różowy, żółty, fioletowy lub niebiesko-fioletowej, podczas gdy płatki żarówki soczyste kolorowanie biały lub jasno zielono-fioletowy.

Wszystkie cebule szalotek są wielokostkowe, o średnicy od 1,5 do 4 cm, a szypułki sięgają 70-100 cm i prawie nie mają wzdęć. Kwiatostan jest sferyczny i jest reprezentowany przez parasol wielobarwny. Szypułki zwykle 2-3 razy dłuższe niż same kwiaty.

Płatki okwiatu są pomalowane na biało, zielonkawe lub różowawe z ciemną żyłką centralną. Nasiona są nieco mniejsze niż w cebulce czarnej czereśni, aw niektórych przypadkach cebule tworzą się w kwiatostanach.

Jeśli chodzi o agrotechnikę uprawy szalotki, jest prawie taka sama jak w przypadku cebuli. Istnieją jednak pewne różnice, które należy wziąć pod uwagę. Na przykład szalotki preferują gleby staroowocne, żyzne i powinny być cięższe pod względem składu mechanicznego niż cebula.

Bow Shalota
Ponadto lepiej jest sadzić roślinę w miejscu wcześniejszego wzrostu roślin strączkowych. Jeśli na miejscu jest już szalotka, można ją tu sadzić nie wcześniej niż 3-4 lata.

Z jedną sadzoną żarówką można uzyskać gniazdo z 40 nowymi okazami, których łączna masa wynosi zwykle około 600-900 g. Ale ile waży jedna cebula? W zależności od odmiany jego masa waha się średnio od 15 do 30 g.

Po pierwsze, opisywana kultura uprawiana jest na soczyste, delikatne i witaminowo zielone, choć nie mniej ważne są małe, dobrze zachowane cebulki.

Shallotwczesne dojrzewanie, a to jest kolejna różnica od cebuli. Jeśli jesteś w umiarkowanej strefie klimatycznej, obsadzone cebule dojrzewają w ciągu 70-80 dni po pojawieniu się liści, a sadzonki rozpoczynają się po 28-30 dniach od posadzenia. Jednak w tym przypadku należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe, które mogą wpłynąć na dojrzałość (w ciągu dwóch tygodni).

Jeśli zdecydujesz się sadzić szalotki na swojej stronie, prawdopodobnie już wiesz, że ta roślina jest bogata w składniki odżywcze i witaminy B1, B2 i PP, a także karoten i wszystkie niezbędne sole, przydatne dla ciała.

Czy wiesz? Pierwsza wzmianka o tym gatunku cebuli pochodzi z 1261 roku. W połowie XIII wieku szalotki, cebula i czosnek szybko zyskały popularność w całej Normandii.

Wybór miejsca lądowania

Lądowanie
Każda cebula wymaga odpowiednio przygotowanej żyznej gleby i jest bezwzględnie konieczne, aby była luźna, zapłodniona i całkowicie oczyszczona z chwastów. Ponadto ważnym czynnikiem są rośliny prekursorowe. Jak wspomniano powyżej, nie należy umieszczać szalotek w tym samym miejscu przez kilka kolejnych lat.

Przerwa między nasadzeniami powinna wynosić co najmniej 3-4 lata. Również ten gatunek nie toleruje sąsiedztwa z cebulą, więc jeśli roślina ta będzie coraz bliżej, lepiej jest znaleźć inne miejsce. Taka przestrzenna izolacja jest potrzebna nie tylko, aby zapobiec krzyżowaniu się tych dwóch gatunków, ale także w celu ochrony rośliny przed inwazją powszechnych szkodników.

W okresie jesiennym orka powinna być próchniczna, w obliczeniach 4-6 kg / m².

Czy wiesz? Najlepszym gleby do sadzenia szalotki uważane wilgotne humus, glina piaszczysta lub lekki humus, ale przede wszystkim dobra roślina wytwarza upraw na łęgowych błotniste dno, są w ciepłych dolin rzecznych.

Funkcje lądowania szalotki

Pomimo faktu, że większość cebuli jest sadzona z nadejściem wiosny, szalotki tolerują sadzenie jesienią. Każda z tych opcji ma swoje osobliwe cechy procesu, dlatego rozważymy każdy z nich osobno.

Jesienne lądowanie

Na pierwszy rzut oka odpowiedź na pytanie “Kiedy sadzić szalotki?” Jest dość przewidywalna, ale w niektórych przypadkach standardowe sadzenie wiosenne można zastąpić jesiennym.

Bow - Shalota
Sadząc szalotki pod zimą (zwykle odbywa się w połowie października), ważne jest, aby się zakorzenił, ale nie zaczyna rosnąć, ponieważ w takim stanie będzie miał większe szanse na pomyślne przeniesienie zimowych przymrozków. Po posadzeniu cebulek na głębokość 2-4 cm, łóżka są ściółkowane torfem, co pomoże roślinie poradzić sobie z poważnymi ujemnymi temperaturami.

Ważne! Szalotki mogą wytrzymać temperatury do -20 ° C, zachowując ich witalność nawet po zamrożeniu, ale sadzenie jesienne jest nadal preferowane w regionach południowych.

Przy podzimnee lądowania w środkowym pasie, mieszkańcy latem zazwyczaj tracą do 50% sadzonych cebulek, a jeśli małe okazy są bardziej odporne na niskie temperatury, to duża plama prawie całkowicie umiera.

Niemniej jednak istnieją pewne zalety lądowisk. Na przykład, overwintered cebula tworzy więcej liści niż ten, który został posadzony na wiosnę. Przez sadzenie cebulek jesienią, po opadnięciu śniegu będziesz miał najwcześniejszą zieleń.

Wiosenne lądowanie

Biorąc pod uwagę, że szalotka nie obawia się mrozu, sadzi się ją w ziemi w kwietniu. W tym przypadku “rodzina” (druga nazwa tego gatunku) ma czas, aby być dobrze nasyconą rozmrożoną wodą, a aktywny wzrost cebuli spada w najdłuższe jasne dni w roku. Jeśli zamierzasz używać cebuli tylko do zieleni, odległość pomiędzy rzędami powinna wynosić 20 cm, a pomiędzy cebulkami – 10 cm.

Lądowanie
W tym schemacie co trzecia roślina może być użyta do zielonych. W przypadku, gdy jest to same korzystniejsze żarówki wydajność one umieścić nieco mniej przyczepnych Schemat 20 x 15. sadzenia bardzo duże bańki, mogą być pozostawione między nimi do 30 cm, a ich zagłębienie w glebie powinny być wykonane na głębokość 5 cm.

Do sadzenia wczesną wiosną wybiera się żarówki o masie nie mniejszej niż 9-10 g (190-250 g na 1 m2), a średnica w środku odpowiada 3 centymetrom.

Próbując odpowiedzieć na pytanie “Jak wyhodować szalotki w kraju?”, Na pewno dowiesz się o nasionowej metodzie reprodukcji tej kultury. W tym przypadku proces sadzenia jest następujący: nasiona cebuli wysiewa się w rowkach o głębokości do 3 cm, po uprzednim trzymaniu ich w mokrym worku z gazy przez 48 godzin. Po wysianiu rowki do sadzenia należy posypać torfem lub kompostem.

Należy zauważyć, że wegetatywna metoda uprawy szalotki jest znacznie bardziej efektywna i znacznie wygodniejsza, ponieważ nasiona tego gatunku rosną bardzo słabo.

Uprawa i pielęgnacja

W procesie wzrostu szalotek należy przestrzegać pewnych zasad agrotechnicznych, które przede wszystkim zapewniają przestrzeganie reżimu nawadniania, rozluźniania, nawożenia i odchwaszczania.

Podlewanie, obluzowywanie i pielenie gleby

Bow - Shalota
Ustaliliśmy już, jak sadzić szalotki wiosną lub jesienią, ale dla obfitego i wysokiej jakości zbiorów ta informacja nie wystarczy. Faktem jest, że nawadnianie odgrywa równie ważną rolę, która powinna być regularna w pierwszej połowie sezonu wegetacyjnego.

To znaczy od maja do połowy lipca wprowadzanie cieczy do gleby odbywa się 3-4 razy w tygodniu, w szczególnie gorącej i suchej pogodzie ilość nawadniania jest jeszcze większa. W drugiej połowie lata zmniejsza się ich częstotliwość, całkowicie wstrzymując wprowadzanie cieczy na 2-3 tygodnie przed zbiorami.

Zgodnie z ogólnymi zasadami uprawy cebuli, podlewanie roślin odbywa się w razie potrzeby, ale tak, że gleba jest lekko nawilżona, a nie zalane. Dodatkowo, po każdym nałożeniu rozstawu rzędów należy rozluźnić ciecz na głębokość 3-5 cm, a dwa do trzech razy na sezon rozluźnienie przeprowadza się na głębokość 5-6 cm.

Ważne! Podczas wykonywania zabiegu nie trzeba wlewać gleby do samych roślin, ponieważ spowalnia to proces dojrzewania cebulki.

Podczas wzrostu szalotki w środowisku szklarniowym następuje płytkie poluzowanie gleby po każdym podlewaniu.

Bow - Shalota
Aby uzyskać duże plony w środku lata, niektóre cebulki są usuwane z gniazda, pozostawiając tylko największe okazy (5-6 sztuk). Ten rodzaj pielenia wykonuje się w następujący sposób: Ziemia jest ostrożnie grabiona i wraz z piórkiem odrywa się od niej najmniejsze żarówki. Zbierz także wszystkie trawy chwastów, które można znaleźć tylko w glebie.

Zastosowanie nawozów

Na jakość przyszłych zbiorów wpływ ma w porę żywienie. Na przykład, wprowadzenie świeżego nawozu sprzyja szalotki formacja masowe pióra i luźne, nienadające się do przechowywania bulw, tak nawożenie jest bardziej odpowiedni trzech nawóz. W roku planowanego zasiewu cebuli należy nawożyc ziemię, do której lepiej użyć zepsutego gnijącego kompostu.

Że szalotki zwykle rosną i rozwijają się, podczas sezonu wegetacyjnego rośliny wykonują dwa dodatkowe nawożenia:
pierwszy – 2 tygodnie po wzroście cebulek (użyty nawóz używał ptasich odchodów lub dziewanny, rozcieńczony w wodzie w stosunku 1: 1), i drugi – przy rozpoczęciu tworzenia się baniek. W pierwszym przypadku rozcieńczona zawiesina 1: 5 nadaje się również do nawozów (jeden wiadro powinno wystarczyć na 10 m²).

Bow - Shalota
W przypadku braku nawozów organicznych można je zastąpić nawozami mineralnymi. Na przykład 10 g / m² saletry amonowej i 10-15 g / m² superfosfatu. Również drugi etap nawożenia cebuli można zastąpić ekologicznym. W takim przypadku na 1 m² sadzenia potrzebne są 10-15 g chlorku potasu i 10-15 g superfosfatu.

Choroby i szkodniki szalotki

Główną przyczyną pojawienia się chorób szalotki jest długotrwałe stosowanie tego samego materiału do sadzenia bez jego odnowienia. Faktem jest, że z czasem gromadzi się infekcja i często można spotkać żarówki dotknięte szarej zgnilizny, z powodu której zbiory są słabo zachowane.

Dlatego po trzech do czterech latach aktywnego użytkowania konieczne jest albo zakupienie innego materiału do sadzenia, albo samodzielne wyhodowanie go z nasion.

Aby chronić szalotki przed gromadzeniem się zakażeń, które są również wyraźnie widoczne podczas przygotowywania cebulek do sadzenia lub w celu ochrony przed atakami szkodników, często stosują płodozmian lub kombinację różnych upraw na tym samym łóżku. Na przykład Ograniczenie rozkładu masy muszki cebuli pomoże zasadzić cebulę szalotki i marchewkę na jednym plastrze.

Bow - Shalota
Obie kultury działają jako ochraniające się nawzajem, ale należy zauważyć, że marchewki pełnią lepiej swoje funkcje, ponieważ na takich łożach muchy cebulowe praktycznie nie występują, a mimo to pojawiają się owady marchewkowe.

Jeśli okno jest wilgotne i zimne, nigdy nie można wykluczyć prawdopodobieństwa uderzenia cebuli w stan pooperacyjny lub szyjkowy. W takim przypadku wszystkie dotknięte nią rośliny muszą zostać natychmiast usunięte, a pozostałe powinny być leczone specjalnymi środkami przeciwgrzybiczymi.

Ważne!Natychmiast po obróbce chemikaliami nie można jeść ziół szalotek.

Dla tych ciężarówek, którzy preferują alternatywne metody zwalczania szkodników, możesz doradzić odkurzanie łóżka popiołem. Ponadto, gdy robaki pojawiają się w liściach, wszystkie rośliny są podlewane roztworem soli kuchennej w tempie 1 szklanki na 10 litrów wody.

Czas zbioru i przechowywania

Nie jest tajemnicą, że szalotki przynoszą dobre plony szybciej niż wygląd cebuli. Możesz zacząć zbiór od razu, gdy tylko spadnie 50-70% piór. Muszę powiedzieć, że to właśnie składanie się liści cebuli jest główną oznaką jego pełnego dojrzewania, co wskazuje na śmierć korzeni Dona.

Vintage
Faza ta występuje, gdy roślina nie tworzy już liści, a wszystkie jej siły są skierowane na tworzenie zamkniętych soczystych łusek wewnątrz cebuli. W czasie kalendarzowego procesy te występują w końcu lipca, a później zbiorów może zmniejszyć jego utrzymanie jakości jako wyschnięciu piór połączonych z odpowiednią wilgotność gleby często prowadzi do dalszego rozwoju układu korzenia.

Czyszczenie najlepiej wykonywać w słoneczny dzień, kopiąc szalotki razem z piórami. W tej formie cebulki układa się w jedną warstwę i pozostawia do wyschnięcia na 10-12 dni (suszenie w otwartych, słonecznych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach sprzyja dezynfekcji cebulek). Pod koniec tego czasu wszystkie pióra są odcięte, pozostawiając jedynie cienką, wysuszoną szyjkę roślin.

Do dalszego przechowywania nadają się wyłącznie w pełni zdrowe próbki cebulkowe, które są natychmiast określane przez sortowanie.

Lepiej przechowuj szalotki w skrzynkach lub pudełkach w temperaturze 0 – 3 ° C, nie rozdzielając gniazd na pojedyncze cebule.

Czy wiesz? Na terytorium Ukrainy i Rosji najczęstszymi odmianami szalotki są: Kuschevka Kharkov, Zabava, Surprise, Kushchevka local, Kunak, Belozerets 94.


Loading...