Najlepsze porady dotyczące pielęgnacji i sadzenia brunnerów

Brunner
Ogrodnicy doceniają roślinę za to, że jej różnorodne dekoracyjne liście, zanim inni pojawią się w ogrodzie, a małe niebieskie kwiaty są jednymi z pierwszych, które cieszą oko na klombach. Wydzielają przyjemny aromat, dzięki któremu można się nudzić podczas długiej zimy. Ponadto brunner jest bezpretensjonalny w pielęgnacji, a odmiany można wybierać zgodnie ze specyfiką rozwiązań krajobrazowych.

Rodzaje brunnerów

Ta wieloletnia roślina ma tylko trzy gatunki, z których dwa są uprawiane. Najpopularniejszą można nazwać odmianą wielkokwiatową, której naturalnym środowiskiem są Góry Kaukaz. Dlatego ten rodzaj kwiatów jest często nazywany “Kaukaski niezapominajka”. Nieco gorsza od popularności syberyjskiego brunnera, który, jak nietrudno zgadnąć, rośnie w lasach Syberii. Istnieje również wschodni Brunner, którego ojczyzną są kraje wschodnie: Liban, Palestyna, Irak, Turcja, Iran. Ale nie jest uprawiany w ogrodnictwie ozdobnym. Dlatego omówione zostaną tylko pierwsze dwa gatunki roślin.

Czy wiesz? Jego oficjalna nazwa została nadana kwiatowi dzięki szwajcarskiemu botanikowi i podróżnikowi Samuelowi Brunnerowi, po którym została nazwana. W ludziach jest często nazywany niezapomnianym przepięknym, fałszywym niezapomnianym, niezapomnianym, choć Brunner i niezapominajki należą do różnych gatunków.

Brunner o dużych liściach (Brunnera macrophylla)

Ten rodzaj kwiatów rośnie w małym krzaku. Łodygi produkują szorstkie, owłosione, rozgałęzione, które osiągają długość do 40 cm, podłużne podstawne liście mają ostry wierzchołek i kształt sercowaty. Znajdują się na długich ogonkach, od dołu owłosione, szorstkie i szare, az góry ciemnozielone. Kwiaty – granatowe z białą plamą na rdzeniu mają średnicę do 7 mm. Zmontowany w kwiatostanowy kwiatostan wierzchołkowy corymbose. Kwitną w połowie kwietnia, kwitnienie trwa około miesiąca. Przy ciepłej jesieni busz może kwitnąć po raz drugi od roku.
Brunner duży liść
Wśród najpopularniejszych odmian można nazwać:

  • brunner wielkokwiatowy Jack Frost, który ma srebrne, prawie białe liście z zielonymi żyłkami, a także zieloną granicę wzdłuż krawędzi liścia;
  • Millennium Zilber różni się liśćmi dużymi srebrno-białymi plamami;
  • Langtriz kwitnie niebieskimi kwiatami, ma ciemnozielone liście, które są usiane srebrzystymi plamami na obrzeżach;
  • Hadspen Crim wytwarza szerokie w kształcie serca liście o długości do 15 cm, których krawędzie są ozdobione białą kremową obwódką;
  • brunner Variegata ma również szeroki biały pasek na krawędziach liści, ale dochodzi do zielonych części liścia w głębokich językach. Jeśli odmiana zostanie zasadzona na słońcu, liście staną się prawie białe.

Brunnera sibirica

Brunner Siberian
Ten gatunek jest większy i bardziej spektakularny niż poprzedni. Ma długi i gęsty kłącze, wypuszcza owłosione pojedyncze łodygi, które osiągają wysokość do 60 cm, rośnie nie krzakiem, ale grubymi zaroślami. I jej liście nie są takie same. Te, które rosną na łodygach są praktycznie lancetowate, siedzące. Rodniki są gęste, pomarszczone, siedzą na długich ogonkach i mają kształt sercowaty. Brunner tego gatunku, gdy kwitnie, wytwarza ciemnoniebieskie kwiaty o średnicy do 5 mm z białym okiem. Są zbierane w kwiatostanach wiechowatych i trwają trzy tygodnie. Roślina zaczyna kwitnąć w maju.

Wybór lokalizacji i gleby dla brunnerów

Jak już wspomniano, kwiat jest stosunkowo bezpretensjonalny, w tym miejsce sadzenia nie jest szczególnie wymagające. Ale w różnych warunkach jego dekoracyjność może być jaśniejsza lub bardziej płynna. Tak więc najbardziej spektakularna roślina wygląda na częściowo zacienionych obszarach, gdy przed obiadem robi się wystarczająco dużo światła słonecznego, a po kolacji jest w cieniu. Przy takim sadzeniu brunner nie wymaga nawet specjalnego podlewania.

Brunner rośnie znacznie gorzej w ciemnym ogrodzie lub na słońcu. W tym drugim przypadku ostro traci swą dekoracyjność, oprócz tego wymaga stałego podlewania. Wyjątkiem mogą być obszary słoneczne w pobliżu zbiorników wodnych. W skrajnym upale i nieodpowiedniej wilgoci kwiat może wyschnąć, ale szybko się regeneruje po wznowieniu nawadniania.

Brunner
Wielkokwiatowe gatunki roślin preferują gleby średnio żyzne i wilgotne, odwodnione i luźne. Karmienie nie wymaga, ponieważ prowokuje intensywny wzrost liści, dzięki czemu kwiat traci swoją atrakcyjność.

Syberyjski gatunek dobrze rośnie na glebach gliniastych i wilgotnych. Dlatego zaleca się sadzić na północnych działkach i monitorować wilgotność gleby. W przeciwieństwie do poprzedniego gatunku, propolok praktycznie nie wymaga, ponieważ ma potężny kłącze.

Podejmując decyzję, gdzie sadzić brunner, należy preferować północną stronę domu, do brzegu zbiornika, do miejsca pod drzewami owocowymi.

Ważne! Roślina nie lubi nawozów, zwłaszcza świeżych organicznych. W tym samym czasie w jednym miejscu może dorastać do 15 lat.

Sadzenie i reprodukcja brunnerów

Powielanie i sadzenie roślin zależy od ich rodzaju. W każdym razie, po wylądowaniu, miejsce to musi być ściółkowane kory drzewnej, wapienia, trocin, popiołu lub fusów z kawy.

Uprawa brunnerów z nasion

Uprawa brunnerów
Kwiat można wyhodować z nasion. Odmiany o dużych liściach są czasami zamieszkiwane niezależnie, jeśli sprzyjają temu warunki pogodowe. Można je zbierać na początku czerwca, ale przed sadzeniem wymagają długiego stratyfikacji – co najmniej dwa miesiące. Dlatego zaleca się sadzić je jesienią na zimę. Sadzona roślina daje pierwsze kwitnienie na trzeci rok po posadzeniu.

Ważne! Odmiany o ozdobnych pstrych liściach nie rozmnażają się z nasionami.

Podział brunneru z dużym liścia

Najbardziej niezawodną reprodukcją brunnerów jest podział krzaka. Pod koniec lata krzew jest starannie wykopywany wraz z grudą ziemi, a następnie odcina pędy, tak aby konopie pozostały. Ziemia od korzeni musi być usunięta, ale bardzo ostrożnie. W tym celu krzew jest opuszczany do wody, a następnie natychmiast sadzony, aż korzenie są suche. Upewnij się, że każdy nowy krzak ma korzeń do 5 cm długości i nerkę, z której łodyga będzie rosnąć w przyszłym roku.

Delenki posadzone w ziemi, nie silnie zakopane, posypane na ziemię i podlewane. Uważaj, że kwiat kocha przestrzeń, ale rośnie dość szybko. To sadzenie zaleca się zrobić w październiku-listopadzie, jak na wiosnę rośliny się gorzej i wymagają dodatkowej opieki: cieniowania młodych w wysokiej temperaturze i stałego podlewania. Należy zadbać o to, aby gleba nie była nadmiernie mokra. Wiosenne lądowanie jest w kwietniu, kawałki są zanurzone w ziemi za pomocą grudki ziemi.

Podział kłączy syberyjskich brunnerów

Fragment kłącza
Brunner tego gatunku wymaga specjalnych zasad sadzenia i pielęgnacji w otwartym terenie. Tak więc nie można go sadzić na wiosnę. Najlepszym sposobem na pomnożenie jest podział kłącza. W tym celu korzeń jest wykopywany w środku lata i jest podzielony na kawałki o wielkości 5-6 cm, aby każdy miał nerkę. Powstała sadzonka jest sadzona na głębokości 3 cm i dobrze podlewana. Powielane w ten sposób roślina kwitnie w przyszłym roku.

Wybór sąsiadów dla brunnerów i zastosowanie w projektowaniu ogrodu

Brunner znalazł zastosowanie w projektowaniu krajobrazu. Jest stosowany w ogrodach skalnych, krawężnikach, mixborders. Idealnie, kwiat wygląda w zacienionych częściach zbiorników, w pobliżu kamieni.

Czy wiesz? Jakikolwiek kwiat wygląda świetnie, gdy krzew ma ponad 30 cm średnicy. Dlatego należy dobrze przemyśleć miejsce sadzenia, aby roślina często nie była przeszczepiana.

Idealni sąsiedzi Brunnerzy to rośliny z liśćmi dekoracyjnych form i kolorów. Może to być miodunka, ciemiernik, geiger, astilba, rodgersia, paprocie, jałowiec, jaskry, hortensje, gospodarze, tulipany, żonkile i inne.

Jak dbać o brunnera w ogrodzie

Przy prawidłowym wyborze miejsca lądowania, brunner nie wymaga szczególnej opieki. Rośnie szybko i tłumi wszelkiego rodzaju chwasty. Jednak rośliny mogą cierpieć. Dlatego sadz to tak, aby było wystarczająco dużo miejsca na wzrost.

Kwiaty Bloomery trwają nieco ponad 20 dni. Następnie należy usunąć suche kwiatostany i uschnięte liście. Pod koniec lata roślina nabędzie świeże liście. Odmiany o dużych liściach zachowują swoje liście dekoracyjne do późnej jesieni, ale także rosną wolniej. Dlatego te odmiany wymagają nieco ostrożniejszej pielęgnacji: okresowego pielenia i podlewania.
Brunner

Ważne! Jesienią roślina może dać drugie kwitnienie. Jesienne kwiatostany są zalecane do usunięcia, aby kwiat nie osłabł przed zimą.

System korzeniowy rośliny znajduje się blisko powierzchni, więc lepiej jest odmówić obluzowania. Jeśli kwiat jest posadzony na wzgórzu, lepiej go zwijać.

Szkodniki szkodników i chorób, sposoby radzenia sobie z nimi

Kwiat nie jest podatny na choroby. Czasami może pojawić się brązowe plamki. Wynika to z częstego podlewania lub podczas deszczowego lata. Na gatunek syberyjski może wpływać mączniak prawdziwy. Do zwalczania tych chorób należy stosować fungicydy, na przykład mieszankę Bordeaux. Przed przetworzeniem zakładu wszystkie uszkodzone części muszą zostać usunięte z zakładu.

Zarazy Brunnera to mączlika i mszyce, ale rzadko atakują roślinę. Jeśli mimo wszystko wybrali kwiat, walczą z nimi rozwiązaniami “Carbophos” lub “Actellika”.

Jak przygotować krzewy Brunner na zimę

Przygotowanie do zimy
Roślina jest uważana za odporną na zimę, więc specjalne środki ostrożności w przygotowaniu nie są wymagane. Niektóre odmiany nie umierają na zimę i należy je usunąć siłą. Roślina nie toleruje zimy, dlatego nie wymaga schronienia. Ale jeśli spodziewana jest szczególnie ciężka lub bezśnieżna zima, gleba powinna być uszczelniona humusem, torfem lub kompostem.

Wiosną, wraz z nadejściem gorąca, schronienie należy usunąć i delikatnie poluzować glebę.

Czy wiesz? Brunner wcześnie opuszcza liście, więc w północnych regionach mogą zamarznąć podczas wiosennych przymrozków. Doświadczenie z tej okazji nie jest tego warte, ponieważ szybko przywracają one swoją dekoracyjność.

Strój Brunnera

Jesienią można wykopać krzew kwiatowy, odciąć liście i posadzić w przestronnym doniczce z glebą odpowiadającą odmianie rośliny. Gleba jest dobrze podlana, a garnek jest czyszczony w chłodnym miejscu. Może być zaciemnionym miejscem na zewnątrz. Tam może stać do mrozów. Po zbliżeniu doniczkę przenosi się do jasnego pomieszczenia o temperaturze co najmniej + 5 ° C (na balkonie lub loggii) i podlewa, gdy gleba wyschnie. Jak tylko pojawiają się pędy, temperaturę podnosi się do +10 ° C. Następnie mniej więcej w grudniu rośliny zadowolą cię nowymi kwiatami. Wiosną, brunner można ponownie sadzić w otwartym terenie.

Brunner – roślina, która cieszy się nie tylko rozproszeniem niebieskich małych kwiatów, ale także dekoracyjnych liści o ciekawych kształtach i kolorach. Rozwijaj to po prostu. Wystarczy umieścić w miejscu nieco zacienionym nad stawem. Rzucamy same chwasty, nawożąc glebę, jak częste nawadnianie, to się nie podoba. Świetnie wygląda w kwiatowych aranżacjach w ogrodzie.