Najlepsza rada dotycząca pielęgnacji i sadzenia nagietka

Nagietek
Nagietek jest uważany za bardziej leczniczy niż roślina ozdobna. Jednak pomarańczowo-żółte, jasne kwiaty na soczystym zielonym tle wyglądają bardziej niż atrakcyjnie. Kwitnący nagietek będzie wyglądał równie dobrze zarówno w grupie, jak i na pojedynczym lądowaniu, w środku kompozycji lub w ramce.

Siew do sadzonek

Nasiona
Uprawa nagietka przez sadzenie nasion na sadzonkach jest trudniejsza niż w otwartym terenie, ale dzięki tej metodzie roślina kwitnie wcześniej.

Siew na sadzonkach jest skuteczny, jeśli chcesz uprawiać niskie gatunki.

Optymalne czasy wysiewu

Siew do sadzonek odbywa się w różnym czasie. Do wczesnego siewu w glebie – pod koniec marca do kwietnia, pod zimą – późną jesienią. Wysiew w zimie jest preferowany, jeśli oczekujesz wczesnych pędów i kwitnienia.

Gleba: przygotowanie i pielęgnacja

Nagietek podczas wyładunku, a przy dalszym wyjeździe, nie stanowi dużego problemu dla letnich mieszkańców. Najwygodniej jest używać pojemników z otworami drenażowymi do sadzenia.

Ziemię można kupić gotową (do kwitnienia roślin zielnych) lub gotować. W tym drugim przypadku weź jedną część ziemi torfowej, jedną – piasek, trzy kawałki liścia i próchnicy. Ta lekka mieszanina najlepiej nadaje się do nagietka.

Nasiona nagietka są zakopywane w ziemi na trzy centymetry. Pojemniki muszą być pokryte folią. Aby utrzymać wilgotność gleby wymaga regularnego podlewania, które można uzupełnić za pomocą natrysku.

Ważne! Nadmierna wilgoć spowoduje rozkład sadzonek.

Top dressing młodych pędów odbywa się za pomocą rozpuszczalnych nawozów kompleksowych dla sadzonek, z częstotliwością co dwa tygodnie.

Warunki temperaturowe

Sadzonka
Pojemniki z sadzonkami muszą być przechowywane w pomieszczeniu w temperaturze nie niższej niż + 15 ° C. Pędy pojawiają się około tygodnia po siewie, ale nie zapomnij upewnić się, że nie ma spadku temperatury i przeciągów w pokoju.

Wysiew nasion w otwartym terenie

Calendula jest odporną rośliną, odporną na niskie temperatury. Nie boi się przymrozków (do -5 ° C) i równie dobrze czuje się zarówno w ogrodzie, jak iw ogrodzie.

Czy wiesz? Calendula była kochana przez królową Francji Marguerite Valois, a jej komory często zdobiły bukiety tych delikatnych kwiatów. Królowa Nawarry podziwiała skromne piękno nagietka, opisując je w swoich pismach. Posąg Margarity z bukietem nagietka w dłoniach zdobi luksemburski ogród w Paryżu.

Optymalne czasy wysiewu

Jeśli chodzi o konkretny czas, kiedy lepiej jest posadzić nasiona nagietka w otwartym terenie, możesz sam to określić na podstawie osobistej wygody.

Po zasadzeniu wiosną nasiona wysiewa się w kwietniu, a jesienią – w okresie zimowym, w październiku. Wiosną możesz sprawdzić gotowość gleby do sadzenia w następujący sposób: trzymaj grudkę ziemi w dłoni i upuść ją z wysokości miernika. Jeśli łatwo się rozpadnie, możesz rozpocząć lądowanie.

Wybór miejsca do siewu

Samosev
Najlepszym miejscem dla nagietka będą słoneczne lub lekko zacienione obszary z żyzną, odsączoną glebą. W pełnym cieniu łodygi rośliny są silnie rozciągnięte, a kwiaty są małe. Ponadto wybrana lokalizacja powinna być chroniona przed wiatrem, który może zerwać cienkie łodygi.

Gleba: przygotowanie i pielęgnacja

Podłoże przygotowuje się jesienią: dodać humus (pół wiadra wody na m²) i 20 gramów superfosfatu i chlorku potasu. Wiosną tuż przed sadzeniem dodaje się mocznik (30 g / m²).

Możesz wymienić mocznik na nawóz ze sklepu lub rozcieńczyć superfosfonianem próchnicy i siarczanem potasu (na łyżce stołowej). Po zastosowaniu nawozu, ziemia jest wykopana i zgrabiona.

Schemat i głębokość lądowania

Przed posadzeniem nasion nagietka, należy określić formę sadzenia.

Pędy
Do sadzenia utwórz bruzdy o głębokości dwóch centymetrów. Między rzędami i roślinami zostaw jeden dystans na około 40 cm.

Nagietek roślinny, pogłębiający się w nasiona gleby na trzy do czterech centymetrów. Zbyt głębokie sadzenie może zmniejszyć kiełkowanie nasion.

W przypadku wysiewu leków schemat jest inny: 10 cm między roślinami i 40 cm między rzędami.

Pielęgnacja nagietka

Pielęgnacja nagietków nie jest trudniejsza niż w przypadku innych roślin. Regularna uwaga i wykonanie wszystkich procedur niezbędnych dla rośliny pomoże udekorować twój ogród i ogród małymi “słońcami”.

Interesujące! Walijczycy, zgodnie ze stanem nagietka, określili pogodę: jeśli rano nagietki nie otworzyły się całkowicie – byłoby pochmurno, być może ulewny deszcz, a na morzu zapowiadałoby to burzę.

Podlewanie: wszystkie niuanse

Nagietek roślina, która bardzo lubi wilgoć, więc regularne podlewanie jest po prostu konieczne. Ale są pewne niuanse: nowo posadzone sadzonki z nagietka są podlewane trzy do czterech razy w tygodniu, ale rośliny dorosłe w takim podlewie wymagają tylko okresu suszy.

W normalnych warunkach, w obecności normalnych opadów, można podlewać dwa razy w tygodniu. Równocześnie z podlewaniem konieczne jest poluzowanie gleby i usunięcie trawy chwastów.

Nawóz i nawożenie

Do nakarmienia nagietka potrzebny jest czas w 12-14 dni. Zwykle stosuje się złożone nawozy: Amofos (20-30 g / m²) lub Nitrofosca (70-80 g / m²), ale nie należy ich zabierać, ponieważ ich częste stosowanie może prowadzić do chorób roślin.

Jeśli używasz nawozów azotowych, również uważaj: z powodu nadmiaru tej substancji kwiatostan staje się płytki i blady.

Usuwanie wyblakłych kwiatostanów

Nasiona
Dla większego splendoru i kwitnienia szczypta nagietka. Usunięcie wyblakłych kwiatostanów przedłuży kwitnienie nagietków do końca sezonu, a ponadto świeże kwiatostany będą większe i bardziej żywe. Nie spiesz się, aby wyrzucić usunięte części, są one przydatne, jako kompozycja medyczna.

Zbieranie i przechowywanie nasion

Miesiąc po pojawieniu się siewek zaczyna kwitnąć nagietek. Zebrać kwiatostany z nasionami przy suchej pogodzie, usuwając zewnętrzne pudełka, które są w pozycji poziomej.

Jeśli nie zbierzesz nasion w sierpniu, przesiądą się. Kwiaty z pudełkami są suszone do stanu rozkładu. Nasiona są starannie sortowane, składane do torebek tkankowych i przechowywane w suchym, ciemnym, wentylowanym i ciepłym miejscu.

Uwaga, proszę! Zbieranie kwiatów nagietka z astmą oskrzelową jest wysoce niepożądane – pyłek może wywoływać reakcję alergiczną i pogarszać stan zdrowia.

Połączenie nagietka z innymi roślinami

Nagietek
Wysokość nagietka (do 60 cm) pozwala sadzić go jako żywy krawężnik lub mini ogrodzenie graniczące z niższymi roślinami. Będzie dobrze wyglądać obok wiecznie zielonych krzewów ozdobnych.

Kolory nagietka (od kremu po złoty) zdobią zarówno mauretański trawnik, jak i alpejskie wzgórze. Roślina może nadać jasną, słoneczną nutę sadzonkom w ciemnych kolorach: niebieski, borówkowo-fioletowy, bordowy i nagietek kalendarza pięknie wyglądają z doniczek, wiszących koszy i doniczek.

Pomyślne, a co najważniejsze, będzie użyteczne sadzenie w ogrodzie warzywnym obok roślin warzywnych i zielnych. Calendula działa jako środek antyseptyczny dla gleby, w której rośnie.

Dezynfekuje glebę od chorób (zgnilizny korzeni) i pasożytów. Roślina nadaje się do zwalczania mszyc, much malinowych, mrówek i motyli-kapusty. Zwiększa odporność innych roślin.

Szkodniki i choroby nagietka: zapobieganie i leczenie

Kolekcja nagietka
Nagietek rzadko choruje, a jego najczęstszymi chorobami są czarne plamienie i mączniak prawdziwy. Pierwszy dotyka liści z czarnymi lub ciemnobrązowymi plamami, a od białej powłoki na całej nadziemnej części rośliny, pozostawionej mączniakiem prawdziwym, nagietek przestaje się rozwijać i ostatecznie umiera.

Jeśli zauważyłeś późne zmiany i musisz podjąć pewne pilne kroki, użyj fungicydów: Fundazin, Topsin, Topaz.

Chociaż najlepiej nie leczyć, ale podejmować środki zapobiegawcze – usuwać chwasty w odpowiednim czasie, czyścić glebę na jesieni, nie przekarmiać azotem i obserwować płodozmian.

Nie trzeba rosnąć w tym samym miejscu w tej samej kulturze przez więcej niż trzy lata. Chora roślina, której nie można pomóc, musi zostać usunięta i spalona.

Pest odtruwa nagietki, z wyjątkiem mszyc. Jej nagietek, jakby zbierał dla siebie dobro sąsiadów. Aby uwolnić roślinę od pasożyta spróbuj spryskać ją Carbophos, Actellicum lub Antitlino.

W średniowieczu nagietek był używany do jedzenia – służył jako nadzienie do ciast, był dodawany do sałatek i płatków śniadaniowych, przygotowywano drugie dania, puddingi.

Suszone nagietki
Przede wszystkim uznano to za przyprawę, ponieważ to nagietek zastąpił szafran, który nadal nie jest tani, ale w tamtych czasach, sprowadzany z mórz, był dostępny tylko dla bardzo bogatych ludzi.

Do celów leczniczych nagietka używali tacy luminarze starożytnej medycyny jak Galen, Avicenna, Amirdovlat, Amasian i zielarz Kulpeper.