Mrożone brukselki na zimę: krok po kroku ze zdjęciem

Zamarznięte brukselkiZamrażanie brukselki na zimę jest jednym z najbardziej preferowanych sposobów przechowywania tego produktu. Metodologia jest prosta i dostępna. Tym bardziej, że kochanchiki w tej formie nie tracą wartości odżywczych i delikatności w smaku, a ich wielkość pozwala bez trudu rozprowadzać plon w zamrażarce. Zimą składnik taki będzie bardzo odpowiedni w zupach warzywnych, gulaszach, sałatkach lub jako osobne danie. Jak poprawnie wdrożyć projektowany, omówimy w dalszej części artykułu.

Czy użyteczne substancje są przechowywane podczas zamrażania?

Świeże główki brukselki są cenione w gotowaniu w harmonijnym stosunku niskiej wartości kalorycznej do wysokiej wartości odżywczej. Jako część produktu stwierdzono foliowy, kwas askorbinowy, tokoferol, niacynę, ryboflawinę, tiaminy, retinol, beta-karoten.
Zamarznięte brukselki
Poza witaminami zawartych w roślinny potas, wapń, magnez, sód, fosfor, jod, żelazo, cynk, molibden, fluor, miedzi, manganu, kobaltu.

Ważne! Aby kociak dobrze się rozwinął i był elastyczny, w okresie jego wzrostu konieczne jest usunięcie wierzchołka łodygi.

Eksperci twierdzą, że produkt z odpowiednim zamrażaniem zachowuje znaczną część wszystkich składników odżywczych przed nowym sezonem. Zachowane są również jego cechy smakowe. Podczas przetwarzania traci się jedynie niewielką część składników odżywczych.

Radzimy zapoznać się z właściwą technologią mrożenia kapusty brokułowej.

Według ekspertów, brukselki, świeże lub mrożone, musi być w diecie kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze, osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory złośliwe.

 • Po pierwsze jest to doskonałe zapobieganie nadciśnieniu, tachykardii, arytmii, bradykardii.
 • Po drugie, warzywo ze względu na obecność indolo-3-karbinolu zapobiega powstawaniu raka piersi.
 • Po trzecie, pobudza mózg i poprawia pamięć.
 • Po czwarte, stymuluje funkcje odpornościowe organizmu, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym.
 • Po piąte, małe kochanchiki przyczyniają się do wydalania cholesterolu z organizmu i mają korzystny wpływ na narządy wzroku.

Zamarznięte brukselki

Ważne! Limit spożycia kapusty brukselskiej lekarze doradzają osobom o wysokiej kwasowości żołądka, dysfunkcji gruczołu tarczowego i narządów przewodu żołądkowo-jelitowego.

Wybór kapusty na zamrożenie

Ze względu na bezpośredni związek wartości odżywczej i bezpieczeństwa produktu z jego technologii zamrażania, uważamy szczegółowo jak zamrożone brukselka w domu. Przede wszystkim potrzebujemy do tego wysokiej jakości warzyw. W procesie selekcji należy dokładnie sprawdzić wszystkie kochanchiki i dać pierwszeństwo elastycznych, gęstych egzemplarzy, które są większe niż 2 cm. Nie powinny one być żółknięcia, otępienie i oznaki zgnilizny, jak również wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Dowiedz się więcej o przydatnych właściwościach i kulinarnego wykorzystania odmian kapusty: kapusta, czerwony, kolor, romanesco, Peking, Sabaudia, brokuły, jarmuż, kalarepa, pak choi.

Jeśli plony osiągną swój rozmiar, nie panikuj. Duże głowice można ciąć na pół lub na 4 części. Smak i jakość produktów roślinnych nie wpłynie na ten niuans. Najważniejsze jest to, że nie powinno być pęknięć i nacięć na półproduktach, w których mogłyby się ukryć mikroorganizmy. Takie warzywa lepiej jest zacząć od razu do gotowania.
Brukselka
Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że mróz nie udaje się dokładnie dlatego, że główki kapusty są nieprawidłowo usuwane z centralnej łodygi. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, aby zachować integralność głów.

Ważne! Nie spiesz się, aby zbierać brukselki z ogrodu. Po pierwszych przymrozkach jest znacznie smaczniejszy. Dlatego poczekaj, aż temperatura na ulicy spadnie do -5 ° C.

Sprzęt do gotowania

Do dalszej pracy z kapustą będziesz potrzebował:

 • Duży rondel do blanszowania warzyw;
 • sito lub durszlak;
 • pojemna pojemność do chłodzenia produktów roślinnych;
 • ręczniki lub ręczniki papierowe do suszenia głów;
 • paleta do zamrażania;
 • Plastikowe torby z zamkiem do przechowywania policjantów.

Brukselka

Przygotowanie kapusty

Przed zamrożeniem brukselki na zimę, jest to ważne wstępnie.

Przede wszystkim zwróć uwagę na miejsce, w którym głowy są cięte. Jeśli zostawiłeś zbyt duże patyki, usuń je – nie robią żadnej wartości odżywczej, zajmują tylko miejsce w zamrażarce. Ale nawet z krótkimi ogonami wciąż trzeba aktualizować wszystkie sekcje, ponieważ z czasem, pod wpływem tlenu i światła, włókna utleniają się, powodując ciemnienie.

Dzięki metodzie mrożenia smak świeżych warzyw i owoców może być długo zachowany. Naucz się zamrozić w zimie truskawki, jagody, wiśnie, jabłka, pomidory, warzywa, kukurydza, pieczarki, groszek, bakłażan, dynia.

Następnie ślepy musi zostać nasączony słaby roztwór soli fizjologicznej. Jest przygotowany na podstawie 5 łyżeczek. sól kuchenna na 3 litry wody pitnej. Odbywa się to w celu wyeliminowania larw szkodników, które mogły pozostać niezauważone między liśćmi kapusty. Jeśli to konieczne, naciśnij wysklepione kochanchiki z pokrywką lub talerzem.
Moczenie
Po wykonaniu wszystkich procedur kapustę należy umyć pod strumieniem zimnej bieżącej wody.

Czy wiesz? Starożytni Rzymianie uważali każdą kapustę za przysmak i spożywali to warzywo tylko w czasie wielkich świąt. I danie było podawane wyłącznie w gotowanej formie z przyprawami.

Instrukcja krok po kroku na temat zamrażania

Gdy produkcja warzyw lekko wyschnie po fazie przygotowawczej, możliwe jest kontynuowanie jej zamrażania.

Robi się to w następujący sposób:

 1. Wlać zimną wodę do przygotowanej patelni. Liczbę doświadczonych gospodyń domowych należy obliczyć na podstawie stosunku: 1 kg produkcji – 3 litry płynu.
 2. Postaw pojemnik na ogniu i poczekaj, aż woda zagotuje się.
 3. Zanurz zagotowane główki kapusty we wrzącej wodzie i trzymaj przez 2-3 minuty na ogniu. Nie prześwietlaj warzywa w ogniu, ponieważ w takim przypadku straci on smak i wartość odżywczą. Po blanszowaniu należy zachować jasnozielony kolor brukselki.
 4. Blanszowanie

 5. Gdy warzywa są blanszowane, wlej lodowatą wodę do innego pojemnika (możesz nawet dodać kostki lodu).
 6. Po wskazanym czasie blanszowania szybko opróżnij wrzącą wodę i wlej kapustę do ugotowanych potraw.
 7. Blanszowanie

 8. Zaczekaj, aż kęs ostygnie, aw międzyczasie rozłóż papier lub ręczniki tekstylne, aby wysuszyć warzywa.
 9. Chłodzenie

 10. Wyjdź z chłodzonej wodą kapusty i połóż ją na ręcznikach do szklanki nadmiaru wody.
 11. Suszenie

 12. Gdy głowice są całkowicie suche, umieść je w jednej warstwie na tacy szronu i wyślij je do zamrażarki.
 13. Aby uzyskać lepszy produkt, eksperci radzą skorzystać z opcji “Szybkie zamrażanie”, która jest wyposażona w prawie wszystkie nowoczesne zamrażarki. Jego zadaniem jest gwałtowne obniżenie temperatury do -22 …- 24 ° C.
 14. Po zamrożeniu kapusta wlewa się do czystych worków polietylenowych, usuwa z nich nadmiar powietrza i zapina suwak. Następnie są wysyłane do przechowywania w zamrażarce. Należy pamiętać, że temperatura nie powinna przekraczać -18 ° C
 15. Mrożone kapusty brukselskiej w opakowaniu

Czy wiesz? Starożytni Grecy wierzyli, że za pomocą zwykłej kapusty można usunąć zatrucie alkoholowe. Dlatego warzywo uznano za symbol trzeźwości.

Dlaczego Blanching

Niektóre gospodarstwa domowe skarżą się, że bielenie nie zawsze ma czas i brakuje im tej chwili w procesie zamrażania kapusty. W rezultacie uzyskuje się niespełniające wymagań warzywo o krótkim okresie trwałości.

Według ekspertów, blanszowanie upraszcza proces gotowania zamrożonego produktu. Wszakże z powodu pełnej gotowości wystarczy 10-minutowa obróbka cieplna. Tak, i zacznij gotowanie potraw z zamrożonych w ten sposób kapusty może być natychmiast, bez wstępnego rozmrażania lub innego treningu kochanchikov. Ponadto blanszowane warzywa są przechowywane dwa razy dłużej.

Czytaj proponowane metody przygotowań do zimy, brokuły i kalafior na czerwono, a jak przygotować kapustę i co on posiada.

Jeżeli świeże warzywa zachowują nieco gorycz w smaku, to po blanszowaniu, a następnie zamrożeniu znika. W przeciwnym razie produkt gotować przed gotowaniem. W tym przypadku do wody należy dodać sól i sok z cytryny.
Blanszowanie
Jednak aby mróz mógł być wykonany prawidłowo, ważne jest, aby każda część głowy zmieniała przegotowaną i zimną wodę.

Czy wiesz? Podczas budowy słynnego Wielkiego Muru Chińskiego, niewolnikom karmiono kwaszoną kapustę, która wcześniej była namoczona w winie.

Ile mogę przechowywać

Zamrożone produkty kapusty brukselskiej powinny być stosowane przez 12 miesięcy. Należy pamiętać, że warzywa wcześniej blanszowane mają właściwości, które można przechowywać przez okres do 1 roku, a wszystkie inne są odpowiednie przez okres nie dłuższy niż sześć miesięcy.

Ma sens w przypadku toreb plastikowych z szronem do wklejania etykiet z datą produkcji produktu. W takim przypadku będziesz wiedział, które z kochanchikov muszą być użyte jako pierwsze.
Brukselka

Uzupełniają receptur Cookbook blankietów pomidory, ogórki, papryka, cukinia, dynia, cebula, czosnek, groszek zielony, Miechunka, seler, rabarbar, szparagi fasoli, chrzan, masło, mleko, grzyby białych grzybów.

Pomocne wskazówki

Każda gospodyni chce, aby jej wysiłki nie były daremne. Abyś mógł uzyskać wysokiej jakości zbiory zimowe, zebraliśmy dla Ciebie wybór ważnych i co najważniejsze sprawdzonych porady i zalecenia:

 1. Aby zamrozić brukselki, zbieraj kawałki. Najpierw odciąć dolne głowy (mniej więcej do połowy łodygi), a za tydzień można przejść do środkowych i górnych wideł. Taka technika umożliwi wzrost i dojrzewanie owoców wierzchołkowych.
 2. Nigdy nie wysyłaj mokrych głowic do zamrażarki. W procesie zamrażania zamarzają w postaci stałej, która będzie bardzo trudna do oddzielenia w celu gotowania.
 3. Surowo zabrania się ponownego zamrażania kiełków brukselskich. Jeśli ograniczyłeś całą zawartość pakietu, będziesz zmuszony go w pełni wykorzystać.
 4. Przed gotowaniem kapusta nie wymaga rozmrażania. Mrożone kochanchiki natychmiast z zamrażarki dodaje się do zupy lub gulaszu.
 5. Niektóre gospodynie używają mrożonych kiełków brukselskich do produkcji warzyw. Często są tam papryka, marchew, zielona fasolka, zielony groszek, kukurydza. Dobrymi sąsiadami będą brokuły i kalafior.

Przestrzegając tych zaleceń, pamiętaj: smaczne i zdrowe warzywa nie zejdą ze stołu przez całą zimę.