Możliwe choroby wątroby u królików i ich leczenie

Króliki
Należy zauważyć, że ponad 25% osób umiera rocznie z powodu chorób wątroby u królików, a około 10% jest poddawanych przymusowemu ubojowi. Zwierzęta są bardzo wrażliwe na różne infekcje, dlatego należy ściśle monitorować stan zwierząt i zapewnić im komfortowe warunki życia. Jednak nawet wysoka zawartość higieniczna i zbilansowane odżywianie nie mogą być gwarancją, że królik nie prześcignie choroby wątroby. Co może powodować choroby, jak je leczyć i zapobiegać śmierci zwierzęcia, rozważmy.

Znaczenie wątroby dla królika

Jednym z najważniejszych narządów każdego żywego organizmu jest wątroba.

Wykonuje wiele bardzo ważnych funkcji niezbędnych do utrzymania normalnego stanu zwierzęcia:

 • detoksykacja – detoksykacja z trujących substancji;
 • normalizacja procesów metabolicznych – metabolizm hormonalny i tłuszczowy, wymiana białek i witamin;
 • krążenie krwi;
 • normalizacja układu odpornościowego;
 • normalizacja układu pokarmowego.
Dowiedz się więcej o anatomii królika.

choroba wątroby może wystąpić w kontekście różnorodnych procesów chorobowych z zakłóceniami w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, związane z niedożywieniem, a kończąc, chorób wirusowych i zakaźnych, zwłaszcza w postaci przewlekłej, ponieważ nie mają one czasu rozwinąć się w ostrej patologii.
Królik

Objawy choroby wątroby

Choroby wątroby u zwierząt są dość charakterystycznymi objawami.

Zwróć szczególną uwagę, jeśli zwierzę ma:

 • jest apatia, letarg, odmowa jedzenia;
 • Waga zmniejszyła się gwałtownie, aż do wyczerpania organizmu;
 • zwiększone pragnienie lub całkowita odmowa wody;
 • problemy z przewodem pokarmowym: biegunka lub zaparcie, obrzęk, ból brzucha;
 • problemy skórne: stany zapalne skóry, silne swędzenie, łupież, powstawanie płatów łysienia, stwardnienie skóry;
 • żółknięcie i suchość błon śluzowych;
 • kolor moczu uległ zmianie, stał się jaśniejszy lub odwrotnie – zbyt ciemny;
 • pojawiły się krwotoki;
 • problemy z krzepnięciem krwi zaczęły;
 • pojawił się “puchlina brzuszna” – wodobrzusze, objawiające się w postaci nagromadzenia płynu w jamie brzusznej. Taka patologia z reguły rozwija się w przypadku naruszeń wątroby, nerek lub serca.
Czy wiesz? Tusze królików, zabijane przez kokcydiozę (najczęstsza choroba wątroby), mogą być spożywane, ale nie wolno używać wątroby i jelit. Skórki zwierząt mogą być używane bez ograniczeń.

Jeśli królik ma co najmniej jeden z powyższych objawów, należy go niezwłocznie pokazać lekarzowi weterynarii.
Królik

Możliwe choroby

Przyczyny rozwoju chorób wątroby mogą mieć różne pochodzenie, w zależności od czynników, które powodują naruszenia:

 • niezakaźny, wynikające odurzenie ciała;
 • zakaźny – rozwój pod wpływem toksyn spowodowanych przez wirusy lub bakterie;
 • inwazyjny – których źródła mogą być produktami czynności życiowych robaków pasożytniczych i innych pasożytów.

Spójrzmy na najczęstsze problemy z wątrobą u królików.

Zalecamy zapoznanie się z metodami leczenia i zapobiegania chorobom królików, a także dowiedzieć się, jakie choroby te gryzonie stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Zapalenie przewodu pokarmowego

Zapalenie przewodu żołądkowo-jelitowego jest dość powszechne u królików, a przede wszystkim dotyka młodych osobników. Choroby układu trawiennego w większości przypadków są “mechanizmem wyzwalającym” do rozwoju patologii wątroby i nerek. Stają się przyczyną zaburzeń metabolicznych, zatrucia organizmu i jego wyczerpania.
Wzdęcia w królika
Zapalenie przewodu żołądkowo-jelitowego objawia się następującymi objawami:

 • wzdęcia – występuje wtedy, gdy zwierzęta pobieranie paszy normom, zgniłe siana produkty roamingu, przy czym duża ilość gazu gromadzi się w jamie żołądka. W tym przypadku królik czuje się uciskany, odmawia jedzenia, oddycha twardo, obserwuje się zwiększenie objętości jamy brzusznej;
 • biegunka ze śluzem;
 • wzdęcia, wzdęcia, które często występują wraz z wzdęcia;
 • zaparcie.

W celu leczenia, weterynarz przepisuje specjalne leki. Może być również konieczne masowanie ścian brzucha lub stosowanie lewatywy w przypadku zaparć.

Ważne! Jeśli nie podejmiesz pilnie kroków w celu leczenia zwierzęcia, może ono umrzeć w ciągu kilku dni.

Choroby pasożytnicze

Często choroba wątroby występuje ze względu na szkodliwe działanie różnych pasożytów.

Istnieje kilka dolegliwości pasożytniczych:

Eimerioza lub kokcydioza jest wynikiem działania pierwotniaków.
Kokcydioza królików
Jego główne objawy to:

 • wyczerpanie ciała;
 • dezorganizacja układu trawiennego;
 • okresowe wzdęcia;
 • pogwałcenie apetytu, ucisku;
 • poważna utrata wagi;
 • pojawienie się drgawek.

Choroba ma przebieg ostry i przewlekły. Okres inkubacji wynosi 2-3 dni. Podczas leczenia tej choroby najskuteczniejsze leki oparte są na “Sulfanilamidzie”.

Cysticercosis lub Finnosis: choroba wywoływana przez larwy cestod (płaskie robaki) i charakteryzuje się rozwojem zapalenia wątroby i zapalenia otrzewnej. Źródłem patogenów są psy, które są ostatecznymi nosicielami pasożytów.

Ważne! Aby uniknąć choroby, zaleca się nie dopuszczać bezpańskich psów do komórek zwierzęcych, a wszystkie psy należy regularnie leczyć odrobaczeniem specjalnymi preparatami.

Niestety, chorobie nie towarzyszą wyraźne objawy. Królikom można przypisać utratę apetytu, depresję, zażółcenie błon śluzowych, biegunkę. Część zainfekowanego stada umiera po 6-7 dniach.
Wągrzyca królików
Wirusowe zapalenie wątroby typu C: choroba wywołana przez larwy nicieni Hepaticola hepatica (obleńce). Choroba charakteryzuje się uszkodzeniem wątroby, w którym dochodzi do proliferacji tkanki łącznej, czyli marskości.

Czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju choroby jest łamanie norm sanitarnych przy utrzymywaniu zwierząt i złej jakości karmieniu. Źródłem zakażenia mogą być myszy lub szczury. Do tej pory objawy choroby nie są w pełni zrozumiałe. Ponadto nie ma dokładnych metod jego diagnozowania.

Przyda ci się przeczytać o tym, co dać królikom z robaków.

Choroby zakaźne

Wśród chorób wywołanych różnymi infekcjami możemy zauważyć kilka najczęstszych:

 • choroba krwotoczna (HCV) – ostra choroba zakaźna, która atakuje narządy wewnętrzne, w tym wątrobę. Takimi objawami jak odrzucanie pokarmu królików, apatia, senność, obecność drgawek, krwawienie z nosa, jamy ustnej i kołatanie serca. Niebezpieczeństwo dolegliwości polega na nagłym i nagłym rozwoju. Tylko zdrowy królik, po kilku godzinach może być na skraju śmierci. 32 godziny przed śmiercią temperatura ciała zwierzęcia wzrasta do 32 stopni i występuje obfite wydzielanie z nosa czerwono-żółtego;
 • pasturelooza – Choroba zakaźna spowodowana przez pasturella królika, charakteryzująca się krwotocznym stanem zapalnym wszystkich narządów. Początkowe objawy są raczej słabe i obserwuje się je 7-10 godzin po zakażeniu. Źródłem zakażenia mogą być różne czynniki, na przykład skażona woda; Pasteurella w króliku
 • listerioza – dolegliwość, której czynnikiem sprawczym jest bakteria listerii. Istnieje kilka postaci choroby: ostra, w której zwierzę umiera nagle, bez widocznych objawów; ostry – utrzymuje się przez kilka dni i objawia się odmową jedzenia i wody, obfitą utratą włosów. W przypadku braku leczenia, zwierzę umiera po 4-5 dniach; Listerioza u królika
 • gronkowiec – choroba zakaźna, w której występuje wiele ognisk ropnego zapalenia i posocznicy. Raz w ciele gronkowce szybko rozmnażają się i rozprzestrzeniają przez krew, powodując najsurowsze zapalenie. Kiedy zwierzę jest dotknięte, liczne zmiany krostkowe występują w postaci kapsułek z płynem – ropni. W takim przypadku zwierzęta tracą na wadze, źle jedzą, zachowują się agresywnie, nie mogą kłamać z powodu bolesnych odczuć w jednym miejscu. Gronkowiec u królika
Czy wiesz? Króliki – bardzo czyste zwierzęta, które lizać futerko pięć razy dziennie, więc zapach rozprzestrzenia ze skóry zwierzęcej, może oznaczać początek choroby.

Jakie są choroby wątroby leczone królikami

Leczenie chorób wątroby polega na przyjmowaniu różnych leków.

Przede wszystkim terapia ma na celu:

 • usuwanie odurzającego organizmu;
 • normalizacja funkcji układu trawiennego;
 • zwiększyć właściwości ochronne poprzez przyjmowanie kompleksów witaminowo-mineralnych.

Ponadto, w niektórych przypadkach wskazane jest leczenie metodami ludowymi.

Leki

Wśród leków stosowanych w walce z chorobami wątroby najbardziej skuteczne są:

 1. “Sulfadimetoksyna” (lub “Sulfapirydazyna”): lek o szerokim spektrum działania i wysokiej aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Daj go zwierzętom wraz z wodą. Dawkę leku oblicza się w oparciu o masę zwierzęcia: w pierwszym dniu przepisuje się 0,2 g na 1 kg wagi ciała, w kolejnych czterech dniach – 0,1 g na 1 kg masy ciała. Przebieg leczenia wynosi 5 dni, następnie należy zrobić pięciodniową przerwę i leczenie należy powtórzyć.
 2. “Ftalazol”: jest dostępny w postaci białego proszku, który musi być rozpuszczony w wodzie. Ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, natomiast w celu zwiększenia efektu zaleca się go stosować w połączeniu z “Norsulfazolem”. Przypisać środek w takich dawkach: 0,3 g Norsulfazolu i 0,1 g ftalazolu na 1 kg masy ciała zwierzęcia. Harmonogram leczenia jest następujący: 5 dni leczenia, 5 dni odpoczynku i ponownie 5 dni leczenia.
 3. Furazolidon: Preparat posiadające wyraźne działanie przeciwbakteryjne w leczeniu kokcydiozy, zapalenie błony śluzowej macicy, pasterelozy, paratyfusu i m. n. To jest podawana codziennie przez tydzień w dawce 30 g na zwierzę. Lek można również stosować w celu zapobiegania chorobom w dawce równej połowie zalecanej dawki. Furazolidon
 4. «Baikoff»: najskuteczniejszy lek na kokcydiozę, który umożliwia całkowite opanowanie choroby. Lek można rozcieńczać wodą i podawać królikowi w dawce 10 ml na dobę. Ponadto, lek może wejść do domięśniowo 2 kostek, a następnie dodać lek z obliczenia 0,2 ml na 1 kg masy w pijący wodę. Dokładny schemat leczenia lepiej nauczyć się od weterynarza. «Baikoff»
 5. “Lewomycyna”: Syntetyczny antybiotyk o szerokim zakresie aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Pozwala stłumić działanie większości szczepów bakterii i drobnoustrojów. Przypisuj lek do 40 g dziennie z jedzeniem lub wodą pitną. Czas trwania leczenia wynosi od dwóch do czterech tygodni. Przy krótkim leczeniu (5-9 dni) bardzo często występują nawroty.
 6. Sulfadimezin: preparat przeciwbakteryjny, charakteryzujący się przedłużonym działaniem. Podawać lek 150 mg raz na dobę. Czas trwania kursu wynosi 5 dni, ale po czterodniowej przerwie leczenie powtarza się.

Podczas przyjmowania jakichkolwiek leków, aby zapobiec rozwojowi powikłań, królik powinien otrzymać obfity napój.

Metody ludowe

Wśród ludowych środków do leczenia chorób wątroby u królików, w tym kokcydiozy, najpopularniejszą metodą był jod. Jod to produkt o doskonałych właściwościach antyseptycznych i przeciwutleniających.

Ważne! Użyj środków ludowej powinny być połączone z odpowiednimi lekami. Woda jodowana sama w sobie nie wystarcza, by leczyć królika.

Leczenie jodem polega na lutowaniu zwierzęcia specjalnie przygotowaną wodą jodowaną. Za pomocą takiego rozwiązania oocysty stopniowo zaczynają tracić żywotność, przestają się rozmnażać, a już istniejące zaczynają się rozpadać.
Królik do lutowania

Środki zapobiegawcze

Oczywiście lepiej jest zapobiegać rozwojowi choroby niż podejmować poważne działania w celu jej wyleczenia.

Do zapobiegania chorobie wątroby należy:

 • terminowe szczepienie królików;
 • regularnie dezynfekować pomieszczenia, w których żyją zwierzęta, starannie przetwarzać komórki;
 • przeprowadzić dehelminthization zwierząt;
 • zorganizować wygodne, wysokiej jakości warunki sanitarne dla zwierząt domowych;
 • zapewnić królikom pełną, zrównoważoną dietę;
 • chory powinien zostać schwytany i poddany kwarantannie tak szybko, jak to możliwe;
 • Aby monitorować czystość wody i paszy, aby kału, moczu i innych zanieczyszczeń nie wpadły.

Niestety, wiele chorób wątroby jest śmiertelnych dla zwierząt. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla właścicieli małych posiadaczy, jak i właścicieli dużych gospodarstw rolnych, ponieważ tracą one nie tylko dobre mięso królicze, ale także wątrobę żywieniową, która cieszy się dużym popytem wśród konsumentów.

Dlatego każdy hodowca, aby poradzić sobie z chorobą, jest po prostu zobowiązany znać swoje pierwsze objawy, metody skutecznego leczenia i środki zapobiegawcze.