Metody rozmnażania ananasa, jak sadzić ananasa w środowisku pokoju


Dla wielu ludzi, którzy widzieli wystarczająco dużo w dzieciństwie kreskówek, gdzie malowane ananasy rosną na dłoniach, staje się prawdziwym odkryciem, że ten tropikalny owoc w prawdziwym życiu – Roślina jest zielna i rośnie na małych krzakach na ziemi. Jeszcze większym otwarciem dla mieszkańców naszego regionu będzie, jak sądzimy, że ananasy mogą być uprawiane na własnym parapecie. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się tego Rozmnażanie ananasa w domu – nie jest to tak kłopotliwe zajęcie, chociaż oczywiście, aby osiągnąć pożądany rezultat, będziesz musiał podjąć wysiłek.

Jak sadzić ananasa z nasion

Egzotyczne owoce rozmnaża się na cztery sposoby: nasiona, pędy boczne, podział korzeni i za pomocą rozetek wierzchołkowych. Metoda nasienna jest rzadko używana, ponieważ jest najdłuższa.

Zanim wyhodujesz ananasa z nasion, musisz zadbać o zakup odpowiedniego ćwiczenia dla tego zawodu owocu. Musi być dobrze dojrzały. Jeśli uważnie przyjrzysz się owocowi, zobaczysz, że jest to składanka złożona z wielu przerośniętych cząstek łusek, ułożonych w spiralę. Owoc ananasa wygląda trochę jak szyszka.

Nasiona
Prawie każda płatek ma jedno nasiono. Możesz się tego upewnić, usuwając owoc ze skórki lub krojąc go w plastry. Jednak nie warto angażować się w ekstrakcję nasion, lepiej i łatwiej je kupić w wyspecjalizowanych sklepach.

Jak przygotować nasiona i ziemię do sadzenia

Jeśli nadal postanowiłeś wyhodować dzieci w sklepie ananasowym, brązowe kropelki nasion muszą zostać usunięte, umyte w słabym roztworze nadmanganianu potasu i dobrze wysuszone. Konieczne jest również przygotowanie ziemi w specjalny sposób do sadzenia ananasa. Do siewu jest idealny do gleby liściastej, piasku i torfu w równych proporcjach lub glebie iglastej.

Schemat reprodukcji nasion dla ananasa

Schemat reprodukcji nasion jest prosty. Nasiona są zakopywane w ziemi na 2 cm, po posadzeniu glebę obficie podlewać, a następnie przykryć folią lub czapką. Doniczki z nasionami powinny być umieszczone w ciepłym miejscu. Idealny do ananasa to pomieszczenie, w którym temperatura pozostanie 20-25 ° C.

Ważne! Temperatura w pomieszczeniu, w którym ananas będzie uprawiany z nasion, bezpośrednio wpływa na wzrost rośliny. Im wyższy, tym szybciej nasiona będą kiełkować. Na przykład w cieple 30-35 ° C kiełki mogą przedostać się po 15-20 dniach.

Musisz również wiedzieć, że nasiona nie rosną w ten sam sposób, a proces kiełkowania niektórych z nich może przeciągnąć się przez siedem (lub nawet więcej) miesięcy.

Jak dbać o uprawy

Ananas
Sadzonki wymagają regularnej pielęgnacji. Należy je podlewać, chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem i nakarmić. Nawozić dwa razy w miesiącu specjalnymi nawozami lub ptasimi odchodami (15-20 g na litr wody). Gdy folia rośnie nad doniczkami, należy stopniowo ją otwierać, aby pędy przyzwyczajały się do suchego powietrza.

Używanie gniazda wierzchołkowego do reprodukcji

Dowiedzieliśmy się, jak uprawiać ananas z nasion słonecznika. Rozważmy teraz bardziej powszechną metodę reprodukcji – od góry.

Jak wybrać ananas do rozmnażania

Szczególną uwagę należy zwrócić na kupowanie owoców w sklepie. Powinien być dojrzały, ale nie nadmiernie dojrzały, a liście na wierzchu są zielone, jędrne, bez uszkodzeń i różnych plam.

Czy wiesz? Aby poznać dojrzały ananas może być trochę pociągając jeden arkusz w dół. Jeśli szybko powróci do swojej pierwotnej pozycji, oznacza to, że owoce powróciły.

Ci, którzy uciekają się do tej metody rozmnażania, radzą kupować dwa płody na raz – dla gwarantowanego rezultatu.

Proces rootowania

Topy
Gniazdo wierzchołka może być oddzielone przez skręcenie. Aby to zrobić, wszystkie liście muszą zostać złapane za rękę i gwałtownie skręcić. Wraz z rozetą wyjdzie mała łodyga. Liście można również ciąć nożem, jednocześnie chwytając odrobinę mięsa.

Ważne! Miąższ musi być ostrożnie usunięty z pnia, w przeciwnym razie, nawet jeśli niewielka jego ilość wpadnie do ziemi, doprowadzi to do procesów ropnych i śmierci rośliny.

Po oczyszczeniu z miąższu konieczne jest delikatne przecięcie dna korony – do gołych z korzeni nerki (małe kropki lub koła wokół obwodu łodygi). Staraj się nie uszkodzić ich, ponieważ jest to korzeń korzeni. Możesz pokroić cięcie aktywowanym węglem, aby zapobiec rozkładowi miąższu.

Dolne liście są usuwane tak, że jest tułów o wysokości 2-3 cm. Po czyszczeniu, gniazdo wierzchołka musi być wysuszone przez dwa dni, co pozwoli na zaciśnięcie blizny na końcach korzeni i uniknięcie rozpadu.

Do wykiełkowania korzeni stosuje się kilka metod. Jednym z najbardziej skutecznych jest kiełkowanie w wodzie. Aby to zrobić, bagażnik na 3-4 cm jest opuszczany do szklanki lub słoika z wodą.

Czy wiesz? W pojemnikach o ciemnym kolorze korzenie rosną szybciej.

Topy
Woda zmieniana jest co 2-3 dni. Do zamiany należy używać wyłącznie stojącej wody o temperaturze pokojowej lub cieplejszej. Naczynia z blatami powinny być umieszczone z dala od przeciągów, bezpośredniego nasłonecznienia i zmian temperatury. W celu szybkiego wzrostu korzeni w wodzie można dodać “Kornevin” (1 g / 1 l wody) lub “Cyrkon”.

Po pojawieniu się korzeni, musisz zadbać o to, jaki rodzaj ananasa jest potrzebny. Rozeta z korzeniami przenosi się do gleby o takim składzie: 3 części ziemi darni, 1 część próchnicy i 1 część piasku. Do sadzenia odpowiednie są gotowe mieszanki “Cactus”, “Bromeliads”.

Wielkość doniczki powinna odpowiadać średnicy korony wierzchołka. Przed napełnieniem gleby na dnie doniczki należy odłożyć 2-3 cm drenażu. Rozetę wierzchołkową sadzi się w ziemi i umieszcza garnek w dobrze oświetlonym miejscu. Mocno zwarty grunt w doniczce nie jest zalecany.

Dbaj o ananas

Pielęgnacja ananasa polega na regularnym podlewaniu, obserwacji i karmieniu. Powinny być podlewane oszczędnie – gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Całkowite zakorzenienie ma miejsce w ciągu 6-8 tygodni. W tym czasie nie zaleca się nawożenia rośliny.

Ważne! Jeśli zauważysz zgniliznę na powierzchni rośliny lub gleby, nie można uratować ananasa. Lepiej jest próbować wyhodować nowy bylina.

W pierwszych dwóch miesiącach życia stare liście z góry umrą, a młodzi ludzie będą rosnąć w jego centrum. Następnie należy usunąć suche liście. Podlewanie przez cały rok zaleca się przeprowadzać nie częściej niż raz w tygodniu. Rok później ananas powinien zostać przeszczepiony do większej doniczki. Dodaj nawóz 2 razy w miesiącu od maja do sierpnia za pomocą nawozów azotowych i nawozów dla bromeli.

Ananas
Kwitnienie można oczekiwać przez 3-4 lata, gdy liście osiągają długość 60 cm Kwiaty ananasa przypominają rury, podczas kwitnienia przez 1-2 tygodnie zmieniają kolor: od bladoniebieskiego do ciemnego szkarłatu. W jasnych kolorach Twój pokój w tym okresie wypełni się delikatnym aromatem ananasa.

Następnie powstaje płód. Od momentu kwitnienia do pełnego dojrzewania mija 4-7 miesięcy. Owoce zwykle rosną niewielkie – do 300 g, ale mogą osiągnąć kilogram.

Po kwitnieniu przeszczepione są gniazda potomne. Jeśli ananas nie kwitnie, to jest przeszczepiany co roku.

Ponieważ ananas jest zielną rośliną, po owocowaniu umiera. Jednak czasami byliny mogą nadal zadowolić właścicieli przez trzy lata. Zwykle w chwili śmierci właściciele są już w stanie obsadzić wiele ananasowych dzieci.

Czy wiesz? Jeśli ananas przez dłuższy czas nie kwitnie, możesz spróbować pomóc mu w rozkwicie: 1 łyżeczka z węglika wapnia (sprzedawana w sklepach z materiałami budowlanymi), aby rozpuścić w 0,5 litra wody. Roztwór należy nalegać na 24 godziny w zamkniętym słoju i wlewać do 50 ml każdego dnia w centrum wierzchołkowej “dłoni”.

Ananas może być dotknięty przez roztocze pajęcze, wełnowców, strup, mszycę i filokserę. Do leczenia stosuje się przecieranie roztworem mydła i natryskiwanie aktynicznym (1-2 ml na litr wody).

Ananas
Jest inny sposób na uprawę ananasa od góry. Cięte lub skręcone wierzch jest suszone przez dwa tygodnie, najlepiej z opuszczonymi liśćmi, a następnie natychmiast sadzone w ziemi. Pot wziąć mały. Na dnie wlać 2 cm warstwę kamyków i rozszerzonej gliny, ziemię – w równych częściach mieszany torf i piasek rzeczny.

Dwa dni przed sadzeniem podłoże należy dezynfekować wrzącą wodą. Wierzch jest zanurzony w glebie do dolnych liści i spryskany. Warunkiem koniecznym dla tej metody sadzenia jest pokrycie garnka plastikową torebką lub plastikową butelką.

Ułożyć w ciepłym miejscu (25-27 ° C). Zimą możesz założyć baterię, ale pamiętaj, aby pod garnkiem umieścić garnek lub książkę. Korzenie ananasa powinny powstać w ciągu miesiąca. Jeśli w tym czasie gleba w doniczce wyschnie, należy ją podlać ciepłą, trwałą wodą w ciągu dnia. Jeśli liście wysychają mocno, należy je spryskać. Po ukorzenieniu worka lub usunięciu butelki z doniczki.

Propagacja ananasa przez boczne pędy i radykalne potomstwo

Sadzonki ananasa z reguły występują z owocowaniem lub po nim. Przeszczepianie narządów wegetatywnych przeprowadza się dopiero po osiągnięciu ½ wielkości korony matki, około 15 cm.

Przygotowanie materiału do sadzenia

Ananas
W przypadku przeszczepu, pędy i potomstwo są starannie zrywane. Przed sadzeniem są trzymane przez 4-7 dni. W tym czasie w miejscu cięcia powstaje trzpień, który chroni przed ucieczką przed bakteriami i próchnicą. Suszyć sadzonki w ciemnym pokoju w temperaturze pokojowej w pozycji poziomej zawieszonej z opuszczonymi liśćmi.

Jak wykorzenić łodygę

Wyrastanie ananasa podczas reprodukcji może żyć bez wody przez kilka miesięcy. Kiedy blizny na ranie są wyleczone, można je sproszkować węglem drzewnym i posadzić w doniczce do ukorzeniania.

Zalecany skład gleby: darń, ziemia liści, torf, trociny brzozowe, piasek (3: 2: 2: 2: 1). Dzień przed sadzeniem konieczne jest dezynfekowanie mieszaniny – parzona lub przegotowana woda. Doniczkę sadzi się w doniczce z drenażem na głębokość 2,5-3 cm, doniczkę przykrywa się woreczkiem celofanowym, plastikowym lub szklanym pojemnikiem.

Cechy pielęgnacji sadzonek

Cechy pielęgnacji sadzonek są takie same, jak przy ukorzenianiu wierzchołkowej rozety w sposób “bezpośrednio w ziemię”. Roślina jest przeciwwskazana do bezpośredniego światła słonecznego i nadmiernego podlewania, zalecanego opryskiwania i wysokich temperatur. Rootowanie powinno nastąpić po 1,5 miesiącu, o czym świadczy pojawienie się młodych liści.

Ananas
Teraz wiesz, jak uprawiać ananas w garnku i możesz spróbować go w domu. Jednak powinieneś zrozumieć, że wyhodujesz tylko ozdobną roślinę, a jeśli na niej powstanie owoc, stanie się przyjemnym bonusem dla ciebie.