Marchewka «Nantes»: opis, sadzenie i pielęgnacja


Marchew “Nantes” – prawie 80-letni patriarcha, ugruntowany na rozległych terenach byłego Związku Radzieckiego. Odmianę uzyskali sowieccy hodowcy w latach 40. ubiegłego wieku. Ta marchewka została posadzona na południu Krasnodaru i na łożu w regionie irkuckim – i wszędzie cieszyła się z ciężarówek rolników z niezmiennymi plonami. Chciałbym przyjrzeć się bliżej procesowi uprawy marchwi “Nantes”, począwszy od siewu nasion i kończąc na zbiorze.

Opis i charakterystyka odmiany

“Nantes” to już klasyczna forma marchwi. Jego nazwa od dawna jest domową nazwą opisującą wiele innych odmian marchwi: kształt i plon wczesnych i średnich odmian.

Jeśli mówią o marchewkach, które wyglądają jak “Nantes”, to od razu wiadomo, że jest to pomarańczowy, wydłużony, gładki korzeń o cylindrycznym kształcie z zaokrągloną końcówką.

Czy wiesz? Dzika marchewka pochodzi z Afganistanu. Tam był dziko barwiony kolor (fioletowy, biały lub żółty) korzeń pola. Popularne teraz pomarańczowe marchewki były naukowcami z Holandii w wyniku ukierunkowanej hodowli. Jego kolorystyka symbolizuje dynastię Royal Orange w Holandii, której barwy mają kolor pomarańczowy.

Charakterystyka marchwi:

 • korzeń pomarańczowo-czerwony kolor;
 • kształt jest dokładnie stożkowy z tępą końcówką;
 • waga 100-160 g, długość 13-15 cm;
 • wcześnie lub w połowie wczesnego.

Marchew “Nantes”, zgodnie z opisem odmiany, jest wczesną rośliną okopową. Ale jednocześnie można je przypisać odmianom średniego zasięgu. Jak to się dzieje?

Sądząc po produkcji pierwszego produktu, odmiana jest wczesnym dojrzewaniem, ponieważ 50-55 dni przechodzi z pierwszych pędów marchwi do pierwszych komercyjnych roślin okopowych. Ale pełna dojrzałość “Nantes” pojawia się w 90-120 dniach.

Umożliwia to klasyfikację rośliny jako odmian w średnim wieku.

Smak korzeni tej odmiany jest standardowym smakiem marchwi o elastycznym, słodkim miąższu. Warzywa mogą być przechowywane przez długi czas podczas układania w piwnicy (do przechowywania w zimie).

Zapoznaj się z takimi przedstawicielami marchwi, jak czarna marchewka, Samson, Shantash 2461.

Jedną z wad warzyw korzeniowych jest to, że dobrą wydajność kondycjonowanych owoców tej odmiany można uzyskać tylko na żyznych, luźnych glebach.

Marchew “Nantes” stosuje się:

 • świeży;
 • do przygotowywania zup i barszczu;
 • do konserwacji;
 • do różnych sałatek i marynat;
 • do produkcji soków i żywności dla niemowląt.

Sadzenie nasion i rosnące cechy

Marchew dobrze rośnie na słonecznych obszarach. Jeśli sadzisz marchewki w cieniu lub półcieniu – pędy będą wydłużone, blade, a wyrośnięte korzenie nie zyskają dobrej wagi.

Czy wiesz? Zawarte w diecie marchewki pozytywnie wpływają na skład krwi: obniża poziom cholesterolu i podnosi zawartość wapnia. Jest szczególnie przydatny dla osób z wrodzonymi chorobami układu krążenia. Karoten zawarty w marchwi ma korzystny wpływ na ostrość wzroku. Codziennie zjedzona marchewka pomoże ciału poradzić sobie z przeciążeniem pracy serca i naczyń krwionośnych.

Przed siewie marchewki, ogrodnik ciężarówki musi rozważyć, które rośliny w ostatnim sezonie rosły na tym łóżku.

W żadnym wypadku marchewka nie może być sadzona przez kilka kolejnych lat w tym samym miejscu.

Przestrzeganie płodozmianu pozwoli uzyskać dobrą plonę marchwi.

Marchew rośnie słabo po takich poprzednikach:

 • pasternak i koper;
 • pietruszka i seler.

W tym samym czasie marchewka czuje się świetnie na łóżkach, gdzie przedtem rosła:

 • pomidory i kapusta;
 • czosnek i cebula;
 • ogórki i ziemniaki.

Ponieważ odmiana szybko tworzy rośliny okopowe, można ją siać dwa razy w sezonie. Pierwsze siekanie marchwi odbywa się wczesną wiosną (koniec marca lub początek kwietnia).

Czy wiesz? Jeśli dana osoba będzie jeść dużo marchewki, kolor jego skóry zmieni się i stanie się bliski pomarańczowemu kolorowi. Znając tę ​​właściwość roślin okopowych, pracownicy zoo karmią dużą liczbę marchwi różowymi flamingami, co pozwala ptakom zachować niezwykły kolor piór. Wśród licznych ras kocich znajduje się rasa zwierząt o czerwonym zabarwieniu uszu i ogona. Aby kolor był jasny i stały, karma dla kotów zawiera startą marchewkę (10-15 g).

Druga uprawa może być przeprowadzona w drugiej połowie lipca, a przed nadejściem mrozu zbiory dojrzeją.

Aby zdobyć wiosnę na zbiory, marchewki “Nantes” można wysiewać pod zimą:

 • w listopadzie wybierają suchą pogodę i przygotowują łóżko dla marchewki;
 • gleba jest poluzowana, bruzdy oznaczone są znacznikiem do siewu;
 • Nasiona marchwi zmieszane z piaskiem (1: 1), oszczędnie zasiane w bruzdach i pokryte ziemią.

Opieka w otwartym terenie do nasadzeń marchwi “Nantes” w okresie zimowym jest tylko w schronieniu łóżka z agrofibru i “płaszcz śniegu”.

Zaraz po źródle w ogrodzie pojawią się pierwsze pędy marchwi – należy rozluźnić rzędy między rzędami.

Umożliwi to dostęp tlenu do korzeni sadzonek i oczyści rzędy między małymi chwastami. Zimowa marchewka dojrzeje do końca maja.

Zanim siać nasiona marchwi w glebie, trzeba je skalibrować. Aby to zrobić, nasiona są opuszczane do pojemnika z ciepłą wodą i pozostawione w cieczy na noc.

Rano sprawdź pojemność: wszystkie puste i nieżywotne nasiona będą unosić się na powierzchni, a nasiona nadające się do siewu będą leżały na dnie.

Delikatnie i powoli przechylaj pojemnik – w procesie woda łączy się z pustymi nasionami unoszącymi się na wierzchu. Na końcu procedury tylko nasiona warunkowe pozostają na dnie pojemnika.

Dowiedz się także o uprawie takich roślin okopowych jak jadalna maniok, brukiew, rzepa, topinambur, czarna rzodkiew, cebula, burak cukrowy.

Po zakończeniu testowania materiału siewnego można zrobić dwie rzeczy:

 1. Pierwszym sposobem jest wyschnięcie badanych nasion do stanu łatwej sypkości i zasianie w wygodnym ogrodniku czasu.
 2. Drugi sposób to wziąć mały ręcznik z dowolnego naturalnego materiału, zwilżyć go, rozprowadzić i położyć na płaskim talerzu. Na wilgotnym, wyprostowanym ręczniku wylać nasiona jeszcze mokre po kalibracji i rozprowadzić na nim cienką warstwę. Skład talerza, ręczników i nasion należy umieścić w plastikowej torbie. Opakowanie musi być ściśle związane, aby nasiona były wilgotne i przechowywane w ciepłym miejscu (na szafce kuchennej lub na kotle gazowym) przez 3 dni. Po tym okresie należy codziennie sprawdzać zawartość paczki. Gdy tylko co najmniej 1/3 całkowitej masy mokrych spęcznionych nasion pojawia się małe szczekające marchewki (1-2 mm), nasiona są usuwane z torby i układane na suchej gazecie, aby wyschły. Takie nasiona muszą być wysiewane w ziemi następnego dnia. Ponieważ nasiona marchwi są bardzo małe, przed wysianiem należy je zmieszać z dowolnym luźnym materiałem (piasek, pokruszony kreda).


Niektórzy farmerzy wymyślają nasiona marchwi przez nawadnianie: wkładają je do czajnika, a następnie doładowują czajnik wodą i siają marchewki wzdłuż bruzd, rozlewając wodę z dodatkiem nasion z dziobka.

Czy wiesz? Carrot Festival odbywa się w Ameryce każdego roku. Miejsce to małe miasteczko Holtville w Kalifornii. Sygnałem do rozpoczęcia świątecznych wydarzeń jest wybór “królowej marchewki”. Przez cały tydzień miasto świętuje: marchewki udekorowane marchewką jeżdżą na ulicach, kucharze organizują konkursy na najlepsze dania z marchwi, odbywają się konkursy na zasięg i dokładność rzutów przez rośliny okopowe.

Optymalna głębokość umieszczenia nasion w glebie wynosi 2-3 cm.

Rzędy marchwi powinny mieć co najmniej 15-20 cm szerokości (optymalnie na szerokość ostrza siekacza).

Opieka

Jak już wspomniano powyżej, jest ona wysiewana w okresie zimowym w celu uzyskania nadmiernie dojrzałych marchwi (“produktów wiązanych”).

Ta metoda jest niebezpieczna, ponieważ jeśli kierowca nieprawidłowo oblicza czas siewu i przed nadejściem stabilnych przeziębień, marchewka będzie miała czas na przedostanie się i wzniesienie, a następnie podczas pierwszych przymrozków z pewnością umrze.

A nasiona leżące w ziemi wcale nie cierpią z powodu mrozu, a gdy tylko nadejdzie wiosna, wzniosą się.

Wiosną zdarzają się okresowe nawroty zimna, które mogą trwać od kilku dni do tygodnia. Wyrwane z korzeni marchewki nie boją się zimna, najważniejsze jest to, że temperatura nie spada poniżej zera. Ale może to negatywnie wpłynąć na jakość przyszłych korzeni.

Przeziębienia przyczyniają się do tego, że roślina nie wytwarza dobrego korzenia, ale “idzie w kierunku strzałki”, czyli zaczyna sadzić parasol. Taki korzeń nie będzie przechowywany w zimie, nie nadaje się do jedzenia, bez smaku i suchości (“drewniany”).

Rośliny okopowe potrzebują systematycznego wiosłowania. Przerwy między uprawą nie powinny przekraczać 10-14 dni.

Pielenie działa na uprawy jako “suche podlewanie” – korzenie nie rosną zakrzywione (krzywa marchewki rośnie na twardych glebach) i pomoże utrzymać plaster marchewki w czystości.

Gdy wysokość “ogona” marchwi nad ziemią osiąga 15-20 cm, konieczne jest przebicie się przez uprawy. Wysadź sadzonki ręcznie, wyciągając wszystkie dodatkowe rośliny z łóżka. Między marchewkami zostawiamy dystans 3-4 cm, dzięki czemu pozostałe korzenie będą rosły duże, piękne i smaczne.

Podlewanie

Podlewanie jest bardzo ważne dla marchwi w pierwszym miesiącu po wykiełkowaniu. W tym okresie powinieneś podlewać raz w tygodniu, co najmniej 10 litrów wody musi być zmarnowane na każdy metr kwadratowy. Jeśli jest upał, to bez podlewania młode delikatne siewki mogą po prostu wyschnąć i umrzeć.

Później podlewanie roślin dorosłych można zmniejszyć i podlewać 2 razy w miesiącu.

Dodatkowe nawożenie

W procesie wzrostu marchew musi być dwukrotnie uzupełniona nawozami mineralnymi:

 • pierwszy opatrunek górny przeprowadzany jest na etapie 4 tych ulotek;
 • drugi górny opatrunek został wprowadzony pod koniec lipca.

Do nawożenia, nawozy mineralne są mieszane z takich składników: 25 g superfosfatu + 15 g soli potasowej + 10 g mocznika.

Ważne! Marchew nie można sadzić w glebie, która była przed orką nawożoną świeżym, nie odpartym nawozem bydła. Nadmiar azotu w glebie spowoduje niekontrolowane rozgałęzianie korzeni marchwi (wygląd «rogatymarchewki).

Całkowitą ilość nawozu należy obliczyć na podstawie tego, że powyższa ilość nawozu została dodana do 1 metra kwadratowego. m ogrodu.

Rozpylanie

Natryskiwanie chemiczne

W celu ochrony przed owadami stosuje się opryskiwanie roślin środkami owadobójczymi (“Karate”, “Arrivo”).

Insektycydy obejmują również Angio, Marshal, Tanrek, Mospilan, Fastak, Vertimec, Lepidotsid, Kemifos, Akarin.

Rozpylanie chemiczne przeprowadza się etapami:

 • Pierwsze traktowanie przeprowadza się na etapie 4 obecnych liści;
 • drugie leczenie – 21 dni po pierwszym;
 • po raz trzeci traktują łóżka tylko w razie potrzeby, ale nie wcześniej niż 21 dni po drugim zabiegu.

Biologicznie czyste aerozole

W celu ochrony roślin okopowych rolnicy prowadzący ciężarówkę przeprowadzają powtarzające się uprawy upraw przy użyciu środków ludowej. Bardzo skutecznym narzędziem w tej walce jest napar z piołunu.

Jak przygotować napar z piołunu:

 • Pojemność 5 litrów wypełniona świeżo zebranym piołunem;
 • wlać piołun nad wrzącą wodę do krawędzi pojemnika;
 • zamknij pokrywkę i zostań na noc, aby nalegać;
 • rano, naprężyć infuzję przez podwójnie złożoną gazę;
 • rozcieńczyć 10 litrów wody.

Infuzja jest gotowa do użycia. Jeśli po przerobie marchwi dojdzie do nadwyżki naparu, mogą posypać mszyce porzeczek, malin lub agrestu.

Ważne! Ogorodniki już dawno zauważyły ​​korzystny wpływ na siebie nawzajem uprawy w jednym ogrodzie ogrodowym cebuli i marchwi. Cebulka wegetatywna chroni marchew przed muchami marchwi, ale marchewka chroni również cebulę przed muchami cebuli. Najbardziej optymalne sadzenie tych roślin na pojedynczym łóżku odbywa się przez jeden rząd.

Choroby i szkodniki

Marchewki niechętnie cierpią, najczęstszymi chorobami tej rośliny okopowej są alternaria lub fomoza. Aby ograniczyć możliwość uszkodzenia łóżek z tymi chorobami, konieczne jest przeprowadzenie zabiegów profilaktycznych zielonej części plantacji 1% roztworem płynu Bordeaux.
Alternaria marchewkowe
Główne uszkodzenia roślin okopowych powodują, że taki owad jest muchą marchewkową. Wizualnie jego obecność w łóżkach można określić za pomocą kędzierzawych liści marchwi.

Środki zapobiegawcze w walce z muszką marchwi polegają na odpowiednim rozluźnieniu rzędów, a nie pogrubionym nasadzeniu i braku chwastów.

Jeśli inwazji szkodników nadal nie można było zapobiec metodami zapobiegawczymi, łóżka należy traktować preparatami chemicznymi na arkuszu (“Intavir” lub “Aktellik”).

Najbardziej smaczna i pożyteczna marchewka to taka, którą uprawia się własnymi rękami, bez dodatku chemicznych nawozów do gleby i środków owadobójczych.

To właśnie ta jasnożółta roślina korzeniowa nie jest straszna dla małego dziecka – taki soczysty i słodki korzeń przyniesie korzyść dziecku.

Będzie miło, jeśli nasza rada pomoże w uprawie marchwi “Nantes” odmian ogrodników.