Mąka dolomitowa: zastosowanie i właściwości

Mąka z dolomitu
Niemal każdy hodowca roślin wie o istnieniu mączki wapiennej (mąki dolomitowej). Słowo “dolomityczna mąka” jest stale słyszalne u wszystkich ogrodników i ogrodników. Jednak pomimo dużej popularności tej substancji, bardzo niewiele osób wie, jak poprawnie i do jakich celów powinno się jej używać. Spójrzmy, z czego jest zrobiona mąka dolomitowa i co to jest.

Mąka z dolomitu (wapień): ogólna charakterystyka

Wielu początkujących martwi się o to, czym jest mąka dolomitowa i kiedy należy ją wprowadzić, aby osiągnąć maksymalny rezultat. Mączka dolomitowa jest używana w ogrodnictwie i uprawie roślin przez bardzo długi czas. Jest to gruboziarnisty materiał otrzymywany przez kruszenie i mielenie minerałów węglanowych, z których większość stanowią dolomity. Mąka dolomitowa ma prosty skład, wzór chemiczny dolomitu CaMg (CO2). Jego głównym aktywnym składnikiem jest wapń.

Głównym powodem zakwaszenia gleb jest przemieszczenie wapnia z gleby za pomocą jonów wodorowych. Aby poprawić jakość gleby i jej stabilizację, zaleca się utrzymywanie równowagi jonów wodorowych i wapniowych za pomocą mąki dolomitowej lub w inny sposób.

Właściwości mąki dolomitowej: im bardziej przydatna jest aplikacja w ogrodzie

Mąka z dolomitu
Mączka dolomitowa jest najczęściej stosowana w uprawie roślin. Ze względu na to, że zawiera dużą ilość wapnia i magnezu, dolomitowa mąka wapienna jest używana do poprawy składu gleby i jej odtlenienia.

Mączka dolomitowa wykorzystywana jest nie tylko do dostosowania parametrów gleby do optymalnych parametrów dla roślin rosnących, ale jej wprowadzenie zapewnia roślinie wiele ważnych zalety:

 • poprawa struktury gleby;
 • nasycenie górnych warstw gleby łatwostrawnymi formami azotu, potasu i fosforu;
 • promowanie rozwoju pożytecznych bakterii glebowych;
 • wzrost zawartości magnezu i wapnia w glebie;
 • przyspieszenie usuwania radionuklidów z roślin;
 • poprawa asymilacji składników odżywczych przez rośliny;
 • aktywowanie procesów fotosyntezy.

Mąka z dolomitu: jak stosować nawóz wapienny

Aby uzyskać maksymalny wynik z mąki dolomitowej, musisz wiedzieć, jak zastosować ją poprawnie. Przed użyciem mąki dolomitowej wiosną lub jesienią należy najpierw zmierzyć kwasowość gleby, ponieważ ilość nawozu zależy od tego parametru.

Ważne! Podczas stosowania do odtleniania gleby z mąki dolomitowej należy starannie przestrzegać dawki, ponieważ jej nadmierne stosowanie może znacząco zmienić parametry gleby i uczynić ją nieprzydatną do uprawy roślin.

Mąka z dolomitu
Wprowadzenie mąki dolomitowej szybko zoptymalizuje podstawowe procesy biologiczne gleby, co pozytywnie wpływa na rozwój roślin.

Mąka z dolomitu jest właściwie bezpieczna, ale aby jak najlepiej wykorzystać aplikację, należy uważnie przeczytać instrukcję jej użycia.

Wprowadzenie mąki dolomitowej najlepiej wykonać jesienią, ale w razie nagłej potrzeby można ją również stosować wiosną i latem.

Czy wiesz? Mielenie w mące dolomitowej może być stosowane do rozpylania roślin jako skutecznego środka do zwalczania szkodników owadzich, ponieważ ma niszczący wpływ na ich chitynową skorupę.

Podczas stosowania leku powinien być tak równomiernie, jak to możliwe, aby rozprowadzić go na całej powierzchni witryny na głębokość nie więcej niż 15 centymetrów. Jeśli nie ma możliwości wprowadzenia leku do gleby, można go rozproszyć na powierzchni łóżka. Jednak w tym przypadku efekt jego użycia stanie się zauważalny nie wcześniej niż za 12 miesięcy.

Mąka z dolomitu jest absolutnie bezpieczną substancją dla ludzi, ptaków i zwierząt, a zatem nawet jeśli zostanie rozprowadzona na pastwisku, nie zaszkodzi zdrowiu stada.

Ważne! Pamiętaj: nie zaleca się dodawania mąki dolomitowej do gleby razem z azotanem amonu, mocznikiem i superfosfatami.

Czas dozowania mąki dolomitowej

Zastosowanie mąki dolomitowej
Mąka jest używana co trzy lub cztery lata, częstotliwość aplikacji zależy od pH gleby. Na przykład, aby poprawić charakterystykę ciężkich gliniastych gleb, posiłek dolomitowy należy podawać co roku.

Jeśli do poprawy jakości gleb w pobliżu drzew stosuje się mąkę dolomitową, co 2 lata, od 1 do 2 kg plonu wylewa się pod każdym drzewem po zbiorach. Przy nawożeniu krzewów mąka wapienna będzie musiała być wlana pod każdą roślinę od 0,5 do 1 kilograma.

Wiosną zaleca się podlewanie takich roślin jak powojniki i buraki ze słabym roztworem mąki dolomitowej.

Czy wiesz? W przypadku roślin preferujących gleby kwaśne, takie jak szczaw lub agrest, nie zaleca się wytwarzania mąki z dolomitu, ponieważ wpłynie to na tempo ich rozwoju i plonowanie.

Mąkę dolomitową należy również zastosować przed posadzeniem szklarni lub roślin doniczkowych, po dodaniu jest dokładnie wymieszana z podłożem. Jego wprowadzenie pozytywnie wpływa na rozwój storczyków, fiołków i hiacyntów. Systematyczne wprowadzanie mąki dolomitowej do gleby pozwala zwiększyć plony roślin ogrodniczych i warzywnych z 4 do 12 procent.

Jak prawidłowo stosować mąkę dolomitową: wskaźniki zużycia

Mąka z dolomitu
Mąkę z dolomitu można stosować o każdej porze roku, jest bezpieczna, ale dodatkowo nie zakłóca przyswajania innych składników odżywczych przez rośliny. Jednak najczęściej stosowanie produktu przeprowadza się wiosną kilka tygodni przed rozpoczęciem sadzenia. Przy stosowaniu mąki dolomitowej nie zaleca się jednoczesnego stosowania jej z innymi nawozami, ponieważ nie współdziała ona organicznie ze wszystkimi rodzajami.

A teraz spójrzmy, jak prawidłowo zubożać glebę mąką dolomitową:

pH gleby

Ilość mąki dolomitowej w gramach na 1 m²

mniej niż 4,5%

od 500 do 600 g / 1 m²

– 5,6% 450 – 500 g / 1 m²

– 5,6% 350 – 450 g / 1 m²

– 7,5% odtlenianie nie jest przeprowadzane

Inne odtleniacze gleby: czym innym może być wapno?

Po żniwach rolnicy ciężko pracują, aby uzyskać wysokie wyniki na następny rok. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny wieloletnie, które zadowolą plantatorów roślin przez wiele lat. Dobra żyzna powierzchnia o optymalnym poziomie pH jest rzadkością, a zatem terminowe stosowanie nawozów i obniżenie kwasowości jest gwarancją corocznego odbioru doskonałych plonów.

Czy wiesz? Gleby kwaśne charakteryzują się wysoką zawartością soli metali ciężkich, takich jak aluminium lub mangan, które zmniejszają tempo rozwoju większości upraw ogrodowych.

Przy wysokiej kwasowości gleb, odtlenianie przeprowadza się za pomocą mąki dolomitowej, włókien wapiennych lub popiołu drzewnego.

Wapno do wapna

Lime-pusherka to biały proszek, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Po zmieszaniu z wodą hodowca roślin otrzymuje wapno gaszone. Substancja ta jest bardzo często stosowana w produkcji nawozów wapniowych i jest jednym z ważnych składników w produkcji wybielaczy.

Wapno do wapna
Wapno-pushenka jest stosowana w tych przypadkach, gdy konieczne jest pozbycie się chorób ogrodniczych i szkodników. A teraz zastanówmy się, co jest lepsze – mąka dolomitowa lub limonka.

Limester-miot do odtleniania gleby będzie wymagał praktycznie takiej samej ilości jak mąka dolomitowa. Główną wadą wszy wapiennej jest to, że można ją stosować tylko raz na 6 lub 8 lat, ponieważ prowokuje ona do pojawienia się specyficznych procesów w glebie, które mogą negatywnie wpłynąć na jej jakość. Poza tym wapno nie ma tak pozytywnego wpływu na glebę, jak mąka dolomitowa.

Popiół z drewna

Wielu plantatorów używa popiołu drzewnego nie tylko jako doskonałego nawozu, ale również jako doskonały odtleniacz gleby. Rozluźnia glebę i poprawia jej przepuszczalność wilgoci i powietrza. Zaleca się stosowanie popiołu drzewnego na wszystkich rodzajach gleby kwaśnej:

 • sod-bielic;
 • bielic;
 • brązowy las;
 • jasnoszary las;
 • gleby bagienne;
 • torfowisko.

Popiół z drewnaIlość popiołu drzewnego, który należy dodać, zależy od kwasowości gleby. Średnio waha się od 0,7 do 1,5 kilograma na metr kwadratowy. Zaleca się wykonanie popiołu w ziemi podczas kopania wiosennego. Czasami plantatorzy praktykują wprowadzanie popiołu do dziur lub sadzenie dziur, ale trzeba to robić bardzo ostrożnie, aby nie spalić korzeni rośliny.

Główną wadą jesionu jest to, że będzie musiała być wprowadzana co roku, w przeciwieństwie do mączki dolomitowej i włókien wapiennych. Ale zawiera znacznie więcej składników odżywczych, co pozwala na stosowanie go jako skutecznego nawozu.

Zalety stosowania mąki dolomitowej w ogrodzie

Plantatorzy zauważają, że mąka dolomitowa jest doskonałym nawozem, znacznie zwiększającym plon roślin ogrodowych i ogrodowych.

Zastosowanie mąki dolomitowej przyczynia się do zmniejszenia chwastów na terenie, zmniejsza prawdopodobieństwo epidemii szkodników owadzich i infekcji grzybiczych. Ponadto jest naturalnym środkiem, który nie przyczynia się do gromadzenia w roślinach herbicydów i pestycydów, co umożliwia uzyskanie upraw przyjaznych dla środowiska. Mączka dolomitowa jako nawóz należy stosować w ogrodzie wiosną, zwiększa własną odporność roślin, co pozwala im skutecznie przeciwdziałać większości fitoinfekcji, a następnie poprawia ich zimotrwalosc.

Mąka dolomitowa jest skutecznym i absolutnie bezpiecznym środkiem, który kosztuje pensa i przynosi korzyści milionowi.