Limequat (limonella): rośnie w domu

Limequat
Jeśli jesteś już doświadczony w kwiaciarni z niezwykłą nazwę zakładu lub limonella Limequat, ale nie odważył się go kupić, należy wiedzieć, że nie jest to tylko chwyt marketingowy, ale niezależny roślin cytrusowych, które przeżywa się w domu. Jego uprawa w domu i powie.

Opis botaniczny

Limequat (limonella) została wyhodowana poprzez przekroczenie meksykańskiej limonki z japońskim kumkwatem w 1909 roku w Chinach, według innych źródeł – na Florydzie. Opisano trzy rodzaje roślin: Lakeland, Eustis i Tavares.

Citrus – prawdziwa skarbnica witamin dla naszego zdrowia. Obejmują one również: grejpfrut, grejpfrut, trehlistochkovy pontsirus (Poncirus trifoliata), pomarańczowy, słodki, cytryna, Kumkwat, calamondin, mandarynka i cytryna.

Ten owoc odnosi się do owoców cytrusowych, wygląda jak wydłużona cytryna, mały, pachnie jak limonka. Na zewnątrz jest pokryta cienką skórką o jasnozielonym, żółtozielonym lub jasnopomarańczowym kolorze, słodko smakuje, wewnątrz znajduje się soczysty miąższ o słodko-gorzkim smaku z kilkoma kośćmi. Drzewo jest bogate w owoce, dojrzałe owoce można zebrać na początku jesieni.
Limequat

Czy wiesz? Drzewa cytrusowe są długowieczne, mogą żyć do 700 lat.

Drzewo niskie, pokryte ciemnobrązowego skorupy i grzbiety, rozgałęzione, nie więcej niż 2,5 m wysokości. Liście błyszczące, mięsiste, zielone, kształt podłużny, w zaostrzoną końcówkę.

Kwiaty są białe, w Tavares są różowe, kwitną pod koniec zimy i wczesną wiosną.

Rozpowszechnianie

Najczęściej spotykany wapień w Afryce Południowej, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Malezji, Armenii, Japonii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych.
Limequat

Skład chemiczny

Zawartość kalorii w cytrynie wynosi 20 kcal na 1 owoc. Zawiera w niewielkich ilościach tłuszcze i białka, 7 g węglowodanów, 2 g błonnika pokarmowego, 54 g wody. Skórka cytrusowa zawiera mangan, molibden, żelazo i miedź, w pulpie – potas, wapń i fosfor. Przede wszystkim w witaminie C wapno, są witaminy A, E, PP, B5, B4.

Przydatne właściwości

Korzyści z limonkwasu są następujące:

 • przyczynia się do walki z ciałem za pomocą wirusów;
 • Jest przydatny w chorobach sercowo-naczyniowych;
 • łagodzi zmęczenie;
 • poprawia metabolizm;
 • korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego;
 • sprzyja asymilacji żelaza;
 • chroni przed narażeniem na szkodliwe czynniki środowiskowe;
 • zapewnia dobry nastrój.
Jak limonella, choroby układu sercowo-naczyniowego są również stosowane takie rośliny: marchew, rzodkiewka, nagietek, głóg (Glod), Loch srebrne, bazylia, bakłażan, tojad, leszczyna, gumi (multiflora Elaeagnus) i fraxinella (płonącego krzewu).

Limequat

Zastosowanie cytryny

Z pomocą limonkwatu przedstawiciele medycyny alternatywnej leczą różne choroby, używają jej kosmetolodzy, kucharze. Ponadto roślina może służyć jako dobra dekoracja do domu lub ogrodu.

W medycynie ludowej

Tradycyjna medycyna wykorzystuje wapiennik do:

 • ulga w migrenie;
 • usunięcie bólu z zapalenia nerwów;
 • zapobieganie chorobom przewodu żołądkowo-jelitowego;
 • wdychanie na przeziębienia;
 • dobry sen.
Ponadto limonelly, ze stosuje się także problemy trawienne: pełnik, nagietek, szałwia (Salvia), łąka, wapno, trybula, podkolan biały, rzeżucha, juki, Dodder, kalina buldenezh, nawłoć, Allium nutans, orzeszki ziemne, majeranek (oregano) jarmuż i kapusta.

Limequat

W kosmetologii

Kosmetolodzy na bazie cytryny przygotowują następujące preparaty:

 • tonizujące balsamy;
 • maski przeciwzmarszczkowe;
 • Olejki do zmiękczania skóry;
 • w celu złagodzenia stanu zapalnego skóry;
 • Preparaty do usuwania brodawek;
 • kremy dla zmęczonej skóry.
W kosmetyce stosowany również Momordica, portulaka, nagietek, nasturcja, por, czeremcha, rozmaryn, knapweed, brokuły, cząber, Saponaria (Soapwort) akkuraevy miód, Linden.

Limequat

W gotowaniu

Limequat można dodać do dowolnego dania zamiast cytryny lub limonki, ale z uwagi na bardziej intensywny smak dodaje się go w mniejszej ilości.

Używając specjalnej sokowirówki do cytrusów możesz wyciskać sok i pić, mieszając z innymi sokami. Na jej podstawie można przygotować nadzienie, koktajl, śmietanę, bezy lub suflet, można je posypać obranymi jabłkami, aby się nie ściemniały.

Czy wiesz? Często wapno uważane jest za hybrydę cytryny, ale jest to zasadniczo błędne, ponieważ jest już bardzo zielone na ziemiach Azji, kiedy nie słyszało nawet o cytrynach.

Limequat

Peel nadaje się do wytwarzania kandyzowanych owoców i skórki. Miąższ wraz ze skórką nadaje się do kandyzowanych płatków, z pulpy wapiennikowej i innych owoców, można przygotować sałatkę owocową. Oryginalny smak będzie miał dżem cytrynowy.

Owoce cytrusowe nadają się nie tylko do deserów, ale również do sosów na mięso, pieczone ryby lub drób.

W ogrodnictwie

Sadząc wapno, możesz ozdobić nie tylko pokój, ale także miejsce w pobliżu domu. To drzewo wygląda dobrze, nawet jeśli okres kwitnienia jeszcze nie nadszedł lub jest już za nami. Jest odporny na zimno, daje obfite zbiory, wcześnie zaczyna przynosić owoce i nie jest wybredny w pielęgnacji. Jednak należy sadzić w specjalnych pojemnikach, a nie w otwartym terenie – zimować na ulicy, limonella nie może.
Limequat

Growing limequat

Limequat nie jest bardzo wymagający, ale aby poprawić wydajność i wygląd rośliny, przeczytaj kilka zaleceń, jak się nią zająć.

Wybór miejsca i oświetlenia

Limonella uwielbia obfitość światła, podobnie jak inne owoce cytrusowe. Najlepiej umieścić go na oknie wschodnim lub zachodnim, na południu konieczne będzie zacienienie rośliny na szczycie przesilenia w celu ochrony liści przed oparzeniami. Limequat

Zimą roślinę zaleca się oświetlać lampą, aby świeciła przez 12 godzin, w przeciwnym razie liście staną się blade, zaczną suszyć się na brzegach i odpadną. Chociaż roślina nie umiera, liście rosną ponownie w lecie.

Limequat wytrzymuje temperaturę do + 10 ° C, górna granica wynosi +30 ° C. Posadzone na działce pod domem rośliny powinny być przynoszone na zimę do pokoju, nie przetrwają mrozu.

Ważne! Jeśli temperatura powietrza spadnie do +5 °Z, z rośliny spadną liście.

Limequat
W domu wapno jest zwykle niskie, więc można je sadzić w małej doniczce. Uważaj, aby roślina była oddalona od przeciągów.

Podłoże i nawozy

Limequat należy sadzić w glebie z neutralnym poziomem kwasowości. Poprawienie struktury gleby pomoże dodać do niej:

 • piasek (z obliczeń od 1 do 10);
 • popiół (1 łyżeczka na szklankę ziemi).

Ash

Teren do sadzenia można pisać w parku z dala od drzew iglastych, kasztanowca i dębu. W górnej warstwie takiej gleby znajduje się dużo wermikompostu. Aby poprawić jego strukturę, musisz dodać:

 • piasek – z obliczeń od 1 do 2;
 • humus – 1,5 łyżki stołowe na szklankę ziemi;
 • popiół – 1 łyżeczka na szklankę.

Humus

Na dnie garnka należy umieścić drenaż. Nad ziemią można pokryć się kompostem.

Jeśli chcesz chronić roślinę przed możliwymi naturalnymi problemami, dowiedz się, dlaczego musisz ściółkować glebę, a zwłaszcza odbiór techniki agrotechnicznej.

W przypadku wapna, torfowa gleba z kwiaciarni nie jest dobra – ma wysoką kwasowość.

Miesiąc po posadzeniu, żadne składniki odżywcze nie pozostają w ziemi, więc roślina musi być karmiona. Możesz kupić specjalne przetwory na cytrusy w sklepie. Z samodzielnie wykonanych nawozów polecam:

 • 1 miarka popiołu rozpuszczona w 1 litrze wody;
 • zwykłe zaparzanie herbaty;
 • drobno posiekanej komosy ryżowej, zalanej wodą i prawdziwym dniem.

QuinoaDrobno pokrojona komosa ryżowa

Można również umieścić 0,5 litra ziemi spod lipy w litrze słoika, wlać wodę do krawędzi, mieszać, utrzymywać przez 2 dni. Co więcej, ten środek jest nawożony rośliną.

Top dressing odbywa się raz na 10 dni w okresie od początku kwitnienia do końca owocowania, pamiętaj, aby podlać glebę przed tym.

Ważne! Nie należy nawozić limonowego natychmiast po przeszczepie, w zimie i jeśli jest chory.

Sadzenie i rozmnażanie

Po zakupie limonki, a także po przekroczeniu podwójnej wysokości puli, należy dokonać transferu. Najlepszy czas na to jest w połowie lutego. Przeszczep wymaga szczególnej troski, roślina jest przesadzana wraz z gruntem, w którym rosła, nie prostując i nie myjąc korzeni.
Limonella
Propagacja cytryny może być nasionami lub sadzonkami, jednak pierwsza metoda jest bardziej kłopotliwa i wymaga zaszczepienia owocników.

 1. Na sadzonkach, te pnie, które są już częściowo zdrewniałe, nie młodsze niż sześć miesięcy, będą dla nich odpowiednie. Sadzonki można również zbierać w procesie przycinania rośliny.
 2. Pokrój łodygę trzema lub czterema liśćmi, dolny arkusz jest cięty. Od dołu łodyga jest przekrojona po przekątnej, z góry – prosto. Użycie igły na korze na korze powoduje drobne zadrapania, można je leczyć specjalnym narzędziem, które wspomaga wzrost korzeni (“Kornevin”).
 3. W małej doniczce wylewa się drenaż, przygotowuje glebę i sadzi na poziomie drugiego arkusza, a następnie podlewa i przykrywa słojem, butelką lub plastikową torebką. Schronienie powinno być okresowo podnoszone w celu zapewnienia świeżego powietrza.
 4. Nie podlewaj zbyt często sadzonek, w przeciwnym razie korzenie będą gnić. Optymalnie – po pojawieniu się pierwszych ulotek, ale jeśli ziemia wyschnie wcześniej, wtedy można ją podlać.

Limequat

Podlewanie i wilgoć

Limequat nie toleruje nadmiaru wilgoci, umiera, więc musisz przestrzegać zasady: nie możesz podlewać rośliny, dopóki gleba w doniczce nie wyschnie. Jednocześnie ilość wody do nawadniania powinna być taka, aby cała ziemia została przemoczona do dna.

Drzewo jest dobrze tolerowane przez suche powietrze, ale zimą w niektórych mieszkaniach wilgotność staje się krytycznie niska. Niektóre kropią wodę wokół roślin, ale może to spowodować ich gnicie. Aby zwiększyć wilgotność, możesz umieścić płaskie kamienie na dnie naczynia i wlać wodę do środka ich wysokości. Garnek cytryny jest umieszczony na kamieniach, upewniając się, że nie dotyka wody.
Podlewanie

Choroby i szkodniki

Lymquat jest podatny na takie choroby:

 1. Chloroza – na liściach występują plamy o żółtym zabarwieniu, zaczyna się opad liści. Jest to spowodowane niewłaściwym stosowaniem nawozów lub narażeniem na owady. Należy wycinać chore liście, traktować roztworem mydła pędów, aby znaleźć przyczynę choroby i ją zwalczać.
 2. Malseko – wysychanie spowodowane przez grzyby. Najczęściej rośliny sadzone w pobliżu domu po zawietrznej stronie. Nie ma metod walki, możliwe są tylko działania zapobiegawcze, takie jak leczenie fungicydem.

ChlorozaChloroza na liściach wapna

Czy wiesz? Kumkwat w Chinach nazywa się złotym jabłkiem, aw Japonii – złotymi pomarańczami.

Szkodnikami, które atakują limequat są:

 1. Worms: puszysty, woskowaty, miękki, mączysty – małe robaki, jedzenie rośliny. W domu można nalegać przetrzeć cebulę w 0,5 litrze wody przez 2 dni i przetworzyć drzewo.
 2. Tarcza jest czerwona. Możesz wykryć krople brudnego brązowego koloru. Środki walki z nimi to pianka mydlana lub chemia warsztatowa (Aktara, Bancol).
 3. Roztocze czerwone i srebrzyste – na liściach znajduje się cienka tkanina, biała tablica. Aby walczyć z użyciem nalewki cebulowej lub czosnkowej, możesz kupić sklep (“Neuron”, “Aktofit”).
 4. Mszyce to małe zielone lub czarne pchły, które piją sok z rośliny. Walczą z cebulką, nalewką czosnkową, pianką mydlaną lub środkami chemicznymi (“Fitoverm”, “Akarin”).

Mszyce

Przygotowanie i przechowywanie surowców

Czas dojrzewania cytryny to początek września. Dojrzałe owoce limonki spadają, ale jeśli tak się nie stanie, mogą zostać oszukane ręcznie. Następnie należy je umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem i przechowywać w lodówce nie dłużej niż przez 3 tygodnie. Do 6 miesięcy możesz przedłużyć okres przydatności do spożycia owoców, jeśli zamrażasz je w temperaturze nie niższej niż -18 ° C.

Od owoców można usunąć i suszone skórki, bez dostępu do wilgoci, może być przechowywany do 1 roku. Użyj go w deserach lub dodaj do smaku herbaty.
Limonella

Gotowany dżem z limequat można przechowywać w ciemnym pokoju przez okres do 1 roku. Taka sama ilość przechowywanego soku cytrynowego będzie przechowywana, ale do tego musi zostać doprowadzona do wrzenia, a to zniszczy większość witaminy C.

Jak już zauważyłeś, limequat może zająć godne miejsce w Twoim domu i ozdobić każde miejsce. Łatwo się o to zatroszczy, jeśli nie zapomnisz zapewnić wystarczającej ilości światła i podlewania w razie potrzeby, a zebrane plony będą przydatne nie tylko dla żywności, ale także dla leczenia.

Informacje zwrotne z Internetu na temat wapna

Pochodzi z Chin.

Małe drzewo jest uprawiane jako roślina pojemnikowa w postaci krzaka. Istnieją trzy odmiany limequat, wynikające z różnych skrzyżowań Citrus aurantifolia x Fortunella. Zostały wycofane w USA, na Florydzie i nazwane Lakeland, Eustis, Tavares na cześć miast stanu.

Wszystkie odmiany limequat są bardzo dekoracyjne, ale zyskały popularność nie tylko dzięki spektakularnemu wyglądowi. Roślina nie boi się przymrozków, jest bardzo owocna i płodna zaczyna się w młodym wieku. Owoce o małych rozmiarach, owalne lub wydłużone, zielonkawożółte lub żółte mają charakterystyczny smak limonki. Skórka cienka, słodkawy smak, ale sam owoc jest kwaśny.

OPIEKA:
W przeciwieństwie do niektórych odmian cytrusowych w pielęgnacji, wapno nie jest skomplikowaną, a nie wybredną rośliną. Ważne jest, aby miał wystarczająco dużo światła, umiarkowanego podlewania i szybkiego karmienia, szczególnie latem i przy owocach. Rośnie z reguły w postaci krzaka, tk. Lymquat zaczyna odgałęziać się od małego wieku i wielkości.

APLIKACJA:
Szeroko stosowane w kuchni.
Olejek z limonelli ma reputację zdolną do oczyszczania myśli, a przez to pomaga w bólach głowy, migrenach, nerwobólach.

raduzhnaya
http://forum-flower.ru/showthread.php?t=371
Kupiłem wczoraj świeże wapno. W postaci kandyzowanych owoców lubię, ale zielony barwnik czasami jest tak trujący i tak bardzo, że przestał kupować zupełnie. Otrzymałem świeże wapno, za 590 rubli za kilogram. To jest Auchan. Kupiłem 10 sztuk. W “Rozdroży” jest droższe prawie 80 rubli i jest sprzedawany nie dla wagi, ale wydaje się, że do pakowania na 200 gramów.

Owoce wyglądają tak:
Mały, uroczy, cienki, miękki, pachnący, bez białej, gorzkiej warstwy, jak wapno. Zapach wapna jest cieńszy niż wapna, trochę bardziej szlachetny, bliższy kumkwatom. Smak jest kwaśny, jak cytryna lub limonka, ale nie tak ostry, nasiona 3-4 sztuk na owoc. Ogólnie rzecz biorąc, nic specjalnego! Cóż, idź do pieczenia, herbaty, marynaty … Tak, wszędzie możesz użyć limonki lub cytryny … Kupiłbym to nawet często, a nawet z przyjemnością, ale pod warunkiem, że cena wyniesie co najmniej 200 rubli za kilogram. , i tak … ledwie go jeszcze kupuję. Chcę spróbować posadzić kilka nasion, nagle dorastałem w pokoju. Przynajmniej w sklepach sprzedawane są tu doniczki z owocową cytryną.

Generalnie polecam owoce, ale dla kosztu oceny redukuję!

Mozzarella
http://irecommend.ru/content/aromatnyi-simpatichnyi-votpozhalui-i-vse-foto

Wideo: cytryna