Łagodny mączniak prawdziwy na ogórkach: objawy, zapobieganie i leczenie

Puchna pleśń na ogórku
Każdy, początkujący i doświadczony ogrodnik, musi posadzić co najmniej kilka łóżek smacznych i przydatnych warzyw, takich jak ogórki. Warzywo zawiera wiele witamin B i C, a także wystarczającą liczbę składników mineralnych, takich jak wapń, fosfor, potas, żelazo i magnez. Ogórki są integralną częścią naszej diety w surowej, solonej i zsiadłej formie. Ich uprawa jest dość prosta, ale trzeba być przygotowanym na nieprzyjemne niespodzianki, a mianowicie – roślina jest podatna na tak powszechną chorobę jak peronosporoza.

Co jest niebezpieczne i skąd pochodzi

Peronosporoz jest chorobą grzybiczą, która atakuje liście i łodygi rośliny. Puchaty mączniak może zniszczyć roślinę w jak najkrótszym czasie lub znacznie zmniejszyć jej plon.
Mączniak rzekomy
Najlepsze środowisko dla szkodliwych zarodników – wilgoć, dlatego rośliny zaczynają boleć częściej po deszczu lub nadmiernym podlewaniu. odgrywa również ważną rolę temperatury powietrza: jeśli noc po deszczu termometr spada poniżej 9 stopni Celsjusza, rośliny są automatycznie umieszczane na ryzyko, ponieważ w tego rodzaju pogody postępuje liczne gatunki z Peronosporales psevdogribov rodzina.

Ogórki można uprawiać nie tylko na otwartym terenie lub w szklarni, ale także w bardziej nietypowy sposób: w wiadrach, beczkach, plastikowych butelkach, na parapecie, balkonie lub hydroponice.

Innym powodem pojawienia się mączniaka rzekomego może być zbyt alkaliczna gleba. Choroby grzybowe charakteryzują się zwiększoną zimotrwalością i są w stanie utrzymać ich żywotność w glebie i nasionach do 6 lat.

Znaki wyglądu

Od razu zdajesz sobie sprawę, że roślina jest chora: żółte lub brązowe plamki pojawiają się na szczycie listowia. Wkrótce dotknięta zostanie dolna część liścia, która pokryta jest fioletowo-szarym nalotem. Choroba postępuje niewiarygodnie szybko, liście żółkną i wysychają. Po 4-5 dniach, tylko łodygi mogą pozostać z rośliny. Naturalnie przyczynia się to do złego jajnika lub spowolnienia wzrostu owoców. Ogórki dotknięte grzybem tracą smak.
Peronosporoz

Ważne! Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko i może uszkodzić inne kultury Pomagają na to szkodniki zdolne do rozprzestrzeniania się zarodników, na przykład mszyce i mączlika.

Najczęściej choroba atakuje rośliny w fazie formowania lub dojrzewania owoców, wszystko zależy od czasu sadzenia. W takim przypadku szkodliwe kontrowersje mogą bezpiecznie pozostać w ziemi, a choroba będzie podniecona w dogodnych dla nich warunkach. Uważa się, że grzyb może powodować największe szkody w uprawach szklarniowych.

Zapobieganie

Przede wszystkim powinieneś preferować odmiany odporne na choroby. Nadal konieczne jest kompetentne objęcie upraw: nasiona przed posadzeniem trzeba przetwarzać, na przykład, w roztworze nadmanganianu potasu. Wcześniejsze wczesne odmiany roślin zapobiegają rozwojowi zarodników peronosporozy przed dojrzewaniem.
Obróbka nasion nadmanganianem potasu
Eksperci nie zalecają sadzenia ogórków w tym samym miejscu co roku – zmieniaj położenie łóżek co sezon, co zmniejszy ryzyko infekcji. Pod koniec okresu wegetacyjnego konieczne jest odcięcie łodyg za pomocą liści i oparzenia. Jeśli hodowla jest hodowana w warunkach szklarniowych, to oprócz usuwania resztek roślin konieczne jest usunięcie wierzchniej warstwy gleby i dezynfekcja.

Agrotechniczne metody walki

Po pierwsze, lokalizacja łóżek odgrywa rolę. Konieczne jest unikanie zbyt wilgotnych obszarów i sąsiedztwa z budynkami w miejscach, gdzie może zbierać się woda, lub krople mogą spaść z dachu. Konieczne jest z reguły przetwarzanie nasion przed sadzeniem. Jednym ze skutecznych sposobów jest traktowanie materiału do sadzenia gorącą wodą (50-55 ° C).
Obróbka cieplna nasion
Nasiona moczy się przez 10-15 minut, po czym można przystąpić do sadzenia. Nie można podlewać roślin, podlewanie powinno być na czas, ale umiarkowane. Nie zaniedbuj regularnego nawożenia gleby: jeśli ogórek dostanie wystarczającą ilość składników odżywczych, ryzyko peronosporosis jest znacznie zmniejszone. Zapobiega się prewencyjnemu opryskiwaniu młodych roślin preparatami biologicznymi, które są szeroko reprezentowane na rynku.

Ważne! Gdy ogórki rosnące w szklarni muszą stale kontrolować wilgotność w pomieszczeniu. Gdy tylko pojawią się plamy na liściach, należy je usunąć w pośpiechu, aby nie pozostawały żadne ogonki.

Stopniowe wprowadzanie środków zapobiegawczych nie gwarantuje 100%, ale znacznie zmniejsza szanse zarażenia się chorobami grzybiczymi.

Aktywna walka

Jeśli nie można było zapobiec peronosporozie ogórków, należy rozpocząć natychmiastowe leczenie. Metoda walki zależy od zaniedbania choroby i twoich preferencji. Wytnij uszkodzone liście
W celu pokonania grzyba należy przede wszystkim usunąć jego ogniska – części roślin, które już są uszkodzone i natychmiast je spalić. Po tym możesz rozpocząć terapię.

Chemikalia

Najskuteczniejsze środki chemiczne w walce z mączniakiem są fungicydami. Substancje te są używane zarówno do zwalczania grzyba, jak i do zaprawiania nasion. We wczesnym stadium choroby roślin stosuje się 0,5% roztwory mieszaniny Borda, Ridomila, Kurzata i Oxychoma.

Posyp obie rośliny i otaczającą je ziemię. Używaj podobnych preparatów z mączniaka prawdziwego na ogórkach z zachowaniem ostrożności, nie zapominając o ich wysokiej toksyczności i niebezpieczeństwie takich środków kontroli dla ludzi i zwierząt.
Roztwór w płynie Bordeaux

Czy wiesz? Kolce na owocach ogórka są potrzebne, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Środki ludowe

Jeśli preferujesz bezpieczniejsze metody walki ze zwierzętami, to w tym przypadku jest wiele różnych sposobów. Uważa się, że zwykła soda jest bardzo skuteczna wobec mączniaka rzekomego w ogórkach.

Aby przygotować roztwór terapeutyczny, potrzebujesz 30 g sody, 5 litrów gorącej wody i 5-10 ml mydła w płynie. Składniki są dokładnie mieszane, aż do całkowitego rozpuszczenia, a następnie pozostawić mieszaninę do ostygnięcia. Następnie posypujemy ziemię i rośliny. Aby pokonać grzyby, zajmie co najmniej 3 takie procedury. Dwa rozpylanie przeprowadza się w jednym rzędzie, a trzeci przeprowadza się po 7 dniach, aby naprawić wynik.

Dowiedz się więcej o produktach aptecznych do zwalczania szkodników w ogrodzie i ogrodzie.

Do leczenia roślin stosować mieszaninę jodu i mleka. Aby to zrobić, 10-12 kropli jodu należy rozpuścić w jednym litrze mleka (zawartość tłuszczu nie ma znaczenia) i rozcieńczyć 10 litrami wody. Następnie spryskaj rośliny za pomocą sprayu.

Jest w stanie pokonać szkodliwe grzyby i słaby roztwór nadmanganianu potasu. 1-2 g substancji rozpuszczono w 10 litrach wody i rośliny opryskano.

Z popiołem można zwalczać mączniaka rzekomego: rozpuszcza się wrzącą wodą. Weź 2 łyżki. substancja na 3 litry wody. Otrzymaną mieszaninę pozostawia się do zaparzenia, a następnie filtruje i spryskuje rośliny i glebę.

Możesz przygotować lek z łuski cebuli – jedyna rzecz, będzie skuteczna tylko we wczesnych stadiach choroby. 350-400 g łuski zalać 10-12 litrami wody, doprowadzić do wrzenia i odstawić na 2-3 dni. Niniejszy naprężony roztwór stosuje się do rozpylania ogórków.
Łupiny cebuli
Szeroko dostępny i nieskończenie przydatny nawóz – obornik, pomoże także pokonać infekcję grzybiczą. Aby przygotować mieszaninę, weź 3 części wody i 1 część obornika, zamieszaj i pozostaw na 4-5 dni. Następnie gotowy roztwór jest filtrowany, rozcieńczany wodą i przetwarzany za pomocą ogórków. Ta metoda nie tylko pomaga pokonać chorobę, ale także zasila roślinę, dodając jej witalności.

Dowiedz się, dlaczego żółte jajniki ogórka, jak radzić sobie z mączniakiem prawdziwym i więdnięciem fusarium oraz jak traktować rośliny przed chorobami i szkodnikami.

Zrównoważone odmiany

Ze względu na ciągły wybór roślin warzywnych wykluły się odmiany ogórków odpornych na mączniaka rzekomego. Naturalnie, nikt nie mówi, że sadzenie tych odmian, nigdy nie zobaczysz oznaki peronosporosis na swoich roślinach, ale ryzyko infekcji jest znacznie zmniejszone.

Pierwszeństwo należy przyznać następującym ogórkom:

  • “Golubchik” – odporny na peronosporozę, odmiana charakteryzuje się dobrą wydajnością, a także doskonałym smakiem. Owoce dojrzewają w przybliżeniu w 55 dniu po wschodach.
  • Rodzaj Golubchik

  • “Chłopiec z palcem” – plon dojrzewa 40 dnia po wykiełkowaniu, to bardzo szybko. Odmiana jest odporna na szkodniki i choroby.
  • Chłopiec klasy z palcem

  • Rodnichok – odmiana, która wyróżnia się najwyższym plonem i bezpretensjonalnością, jest również ceniona za walory smakowe. Owoce dojrzewają w 50. dniu po wykiełkowaniu.
  • Sortuj Rodnichok

Również odporna na peronosporozę są takie odmiany jak “Katiusza”, “Pasadena”, “Murashka”, “Debiut”, “Photon”, “Idol” i “Zodiak”.

Czy wiesz? Jest święto poświęcone temu warzywu 27 lipca jest Międzynarodowym Dniem Ogórków.

Aby chronić swoje żniwo przed infekcją grzybiczą, musisz przestrzegać zasad techniki rolniczej i, oczywiście, zawsze zwracać na siebie uwagę i być w pełni uzbrojony. Jeśli nagle pojawią się pierwsze oznaki peronosporosis, należy zacząć działać z prędkością błyskawicy, a my zdecydowaliśmy, co robić.


Loading...