Kurczaki rasy kirgiskiej

Szara kura rasy Kirghiz
Szara kirgiska rasa kurczaków jest stosunkowo niedawnym nabytkiem w hodowli drobiu. Ta rasa mięsno-jajeczna okazała się nie tylko ze względu na jej praktyczne znaczenie, ale także ze względu na jej atrakcyjny, a nawet klasyczny wygląd. To szara Kirgizja stała się animowanym wcieleniem słynnego Kurochki Ryaba.

Trochę historii

Kurczaki Grey Kirgiz są narodowym skarbem w rolnictwie, ponieważ zostały wyhodowane w Związku Radzieckim. Nie można powiedzieć, że mają bogatą i długą historię pochodzenia, ponieważ ta kura pojawiła się nie tak dawno temu.

Więcej informacji na temat najbardziej popularnych ras kur, “Ayam Tsemani”, “bilefelder”, “Kuban czerwony”, “indokury”, “Hubbard (Iz F-15)”, “Amroks”, “Maran”
“Master of Grey”, “dominująca”, “Redbro”, “Wyandotte”, “Faverolles Chicken”, “Adler srebrzysty”, “Rhode Island”, “Połtawa”, “Minorka”, “andaluzyjski”, “Rosyjski białe” ( “Snow White”), “Hajseks Brown” i “Hajseks White”, “złoty Pawłowa” i “srebro Pawłowa”.

Prace nad wyborem kurcząt przeprowadzono na terytorium byłej Kirgizkiej SRR w kirgiskim Instytucie Zwierząt Gospodarskich. Wtedy hodowcy postawili sobie za cel: wydedukować praktycznie uniwersalnego kurczaka mięso-jajko, które będzie szybko rosnąć, dobrze się toczyć, zyskać masę, a ponadto nie będzie bezpretensjonalne wobec warunków przetrzymywania.
Szara kura rasy Kirghiz
Należy powiedzieć, że hodowcy odnieśli sukces. Greg Kirgizów uzyskano, krzyżując kilka ras mięsno-jajowych – paski i białe plymutroka, New Hampshire i białe leggusty. Ta praca selekcji nie zakończyła się na tym etapie, ale zostały one przeprowadzone wyłącznie wewnątrz rasy: poprawiono jakość mięsa i jaj, zwiększono masę jaj, bezpieczeństwo przedstawicieli stało się bardziej niezawodne, a rozmnażanie było szybsze.

Do tej pory populacja tej rasy wynosi nieco mniej niż 250 tysięcy osobników. Są to dane ze spisu rolnego przeprowadzonego na początku lat 90. A najwięcej kurcząt wyhodowano w Kirgistanie. W Rosji są one w większości znane z bajki dla dzieci i są rzadkie.

Charakterystyka i funkcje

Przedstawiciele czystej krwi charakteryzują się cechami charakterystycznymi tylko dla tej rasy i dzięki temu można je odróżnić od innych ras drobiu.
Szara kura rasy Kirghiz

Zewnętrzne

Wygląd szarego Kirgizja charakteryzuje się następującymi cechami:

 • głowa – średniej wielkości, okrągła;
 • oczy – duże, wyraziste, czerwonawo-pomarańczowe;
 • herb – mały lub mały, w kształcie liścia, jasny, czerwonawo-czerwony kolor;
 • earlobes – jaskrawy czerwony, szkarłat;
 • pień – stożkowaty, średniej wielkości, wydaje się obszerny;
 • brzuch jest obszerny i dobrze rozwinięty;
 • nogi – średnie;
 • upierzenie – raczej luźne, umiarkowane, nie gęste, z powodu tego, co tworzy pozorna objętość ptaka, i wydaje się większe niż w rzeczywistości.

Szara kura rasy Kirghiz

Waga kurcząt tej rasy jest umiarkowana: u kur – od 2,5 kg do 2,7 kg, a dla kur – od 3 kg do 3,5 kg. I rosną i szybko zdobywają żywą masę – młodzi pod koniec drugiego miesiąca życia już waży około 1 kg.

Czy wiesz? Aby złożyć jaja, kogut w ogóle nie potrzebuje koguta, ponieważ samiec wykonuje jedną funkcję nawożenie.

Kolor

Kolor szary kury Kirgizów jest niezapomniany i piękny: są dziobate, jasne, prążkowane. Białe i czarne pasy naprzemiennie na każdym z piór, tworząc wspólny pstrokaty wygląd upierzenie.
Szara kura rasy Kirghiz

U kobiet występują tylko 2 kolory: czarny i biały. Ale koguty w szyi i potylicy mogą mieć czerwonawe i złote pióra.

Kurczaki rodzą się w czarnej armacie, możliwe są białe plamki na brzuchu i piersiach. Ale jest w nich niezwykłe, że są autoseksualni. Oznacza to, że dzienne młode mają białą plamkę na głowie, zgodnie z którą określa się płeć dziecka, – kurczęta mają to, ale samce tego nie robią. Ta metoda sprawdza się w ponad 60% przypadków.

Temperament

Temperament rasy kirgiskich szarych kur jest bardzo spokojny. Ptaki te nie śpieszą się w swoich czynnościach, chociaż ich ruchy są umiarkowanie aktywne. Są ciekawi wszystkiego, co nowe, ale nie wykazują chęci opuszczenia klatki. Pokojowe i nie agresywne, nie angażują się w bójki między sobą i dobrze sobie radzą z innymi ptakami tej rasy. Nie wybredny i nie konflikt.
Szara kura rasy Kirghiz

Ludzie są przyjaźnie nastawieni do ludzi, łatwo nawiązują kontakt, nie boją się ludzi.

W nowych warunkach otoczenia zachowujcie się ostrożnie, więc nie okazywajcie chęci opuszczenia zwykłego miejsca, czują się wygodniej w znajomym otoczeniu. Nie możesz się obawiać, że ptaki uciekną.

Tak spokojna i spokojna postawa czyni Kirgizów jednym z najbardziej ukochanych w kręgach rolników.

Dojrzałość płciowa i średnia roczna produkcja jaj

Greg Kirgizów nie można przypisać do pochopnych kur. Ich średni wiek dojrzewania przypada na 6 miesiąc życia, choć czasami zdarza się to znacznie później – dopiero 8.
Szara kura rasy Kirghiz

W pierwszym roku produkcja jaj wynosi zwykle 170 jaj. W przyszłości lęgi niosą jaja zazwyczaj w takiej samej ilości, która może czasem wynosić od 150 do 180 sztuk produktów jajecznych rocznie.

Interesujące będzie dla ciebie wiedzieć, co zrobić, gdy kurczęta są źle jeżdżone, okres składania jaj kurczętom, jakie witaminy są niezbędne dla kur niosek do produkcji jaj, jak zwiększyć produkcję jaj w zimie i oceny kur jaj.

Jajka w szarości kirgiskiej są dość duże – ich waga często osiąga 60 g. Kolor powłoki jest jasnobrązowy.

Płodność jaj jest bardzo wysoka – od 90 do 96%, a wykluwalność – od 85 do 95%. Potomstwo rodzi się zwykle zdrowe, żywe i silne. Dlatego bezpieczeństwo kurcząt również jest wysokie – około 97%. W ten sposób możemy mówić o dobrych cechach reprodukcyjnych rasy kirgiskich szarych kurcząt.
Kurczaki

Instynkt inkubacji

Jedną z wad kirgiskich kur jest to, że nie są one bardzo dobrymi matkami. Instynkt inkubacji w nich jest słabo rozwinięty i przejawia się raczej jako wyjątek niż reguła. Dlatego zaleca się stosowanie inkubatorów, aby uzyskać potomstwo.

Warunki przetrzymywania

Spośród pozostałych ras drobiu, kirgiski szary wyróżnia się wyjątkową bezpretensjonalnością w zawartości. Kurczęta te są odporne, są w stanie wytrzymać ostre zmiany temperatury i ich górną i dolną granicę.

Z łatwością przenoszą zarówno zimne, surowe zimy, jak i upalne letnie upały.

Ważne! Wysoka wytrzymałość i zdolność przystosowania się do warunków pogodowych umożliwia utrzymanie Kirgizów nie tylko na równinach, ale nawet na obszarach wysokogórskich.

Szara kura rasy Kirghiz

Wymagania dotyczące kurnika

Rasa kirgiskowska jest dość bezpretensjonalna wobec warunków przetrzymywania. Jednakże, jeśli te warstwy są dostarczane w odpowiednich warunkach komfortu, będą regularnie i w dużych ilościach dają produkty jajeczne i dobrze przybierają na wadze.

 1. Kurczak jest zbudowany w dobrze oświetlonym miejscu. Musi być dostęp do rozproszonego światła słonecznego, ale bez przypalania bezpośrednich promieni.
 2. Nie umieszczaj kurnika w miejscach silnie dmuchanych, gdzie występują przeciągi lub które są zalewane podczas deszczu. Chociaż Kirgizja jest dobrze tolerowana przez niskie temperatury, nie lubi przeciągów, więc lepiej jest chronić ich przed dmuchnięciem.
 3. Wysokość domu nie powinna przekraczać 180 cm, ponieważ wysokość pomieszczenia jest trudna do ogrzania w zimie.
 4. Powierzchnia podłogi jest obliczana na podstawie faktu, że 5 kur musi mieć co najmniej 1 metr kwadratowy. m przestrzeni.
 5. Do domu dla kur musi koniecznie przylegać chodzący dziedziniec, na którym ptaki będą miały swobodny dostęp.
 6. Stodoła musi być mocna i izolowana na zimę. Nie trzeba go podgrzewać z ogrzewaniem, jeśli zimy w twoim regionie są hordami, ponieważ Kirgizi czuje się dobrze iz umiarkowanym chłodem. Wystarczy tylko grube ściany i duża warstwa ciepłej ściółki (co najmniej 10 cm) z trocin i siana zmieszanego z piaskiem na podłodze.
 7. Idealna temperatura w kurniku jest uważana za temperaturę w zakresie od 11 ° C do 22 ° C. Pożądane jest, aby taki reżim temperatury był utrzymywany przez cały rok.
 8. Oświetlenie jest ważne dla produkcji jaj. Będzie dłuższy, jeśli tubylcy będą mieli lekki dzień trwający około 19 godzin. W tym celu kurnik musi być wyposażony w oświetlenie lamp.
 9. Dobrze, jeśli w szopie jest kilka okien. Zapewnią one ochronę podczas dziennego i okresowego wietrzenia.
 10. Ponadto potrzebujemy kaptura, ponieważ okna nie mogą być stale otwarte, a wilgoć i wilgoć mogą gromadzić się w pomieszczeniu. Okap pomoże uniknąć tego problemu o każdej porze roku.
 11. Wymagana obecność loży do wyjścia kur w chodzącym podwórku. Zazwyczaj laz jest stale otwarty przez cały dzień, co daje ptakom możliwość wyjścia w dowolnym momencie. Szerokość otworu musi wynosić co najmniej pół metra, a wysokość może być jeszcze większa.
 12. Nasty są pierwszą koniecznością dla kur. Siedzą na ptakach, śpią i po prostu spędzają czas. Liczba kurników powinna być określona przez wyjście z liczby zwierząt gospodarskich i fakt, że jeden ptak ma około 20 cm wolnej przestrzeni. Najniższa podstawa powinna znajdować się nie mniej niż pół metra od podłogi. Reszta może znajdować się nad klatką schodową lub znajdować się na obwodzie pomieszczenia. Najważniejsze, że jedno gniazdo nie powinno znajdować się pod innym, w przeciwnym razie kury będą się psuły.
 13. Nie mniej ważną cechą każdego domu z kurczaka są gniazda. Nesushki wolą składać jaja w spokojnych, ciemnych i ustronnych miejscach. Ważne jest, aby gniazdo było wygodne dla krów, w przeciwnym razie może być noszone w dowolnym rogu kosza, który mu sprzyja. Aby uniknąć tej niedogodności, gniazda muszą być umieszczone w specjalnych skrzynkach o takich parametrach: wysokość – co najmniej 40 cm, szerokość – nie mniejsza niż 60 cm Dno gniazda powinno być wyłożone małą warstwą słomy, siana lub trocin. Liczba gniazd jest obliczana na podstawie faktu, że dla 5 klush potrzebne jest jedno gniazdo.
 14. Dodatkowe wyposażenie kojców – podajników, kielichów i kąpieli jesionowych (drewniane skrzynie wypełnione mieszaniną piasku, gliny i popiołu paleniskowego).
 15. Czyszczenie w kurniku musi odbywać się regularnie, aby uniknąć porażki pasożytów i szkodników. Wszystkie karmniki i pijaki powinny być czyste, regularnie myte i dezynfekowane. Podłoga jest sucha i czysta, ściółka, resztki jedzenia i brudu są usuwane, śmieci zastępowane są nowym zanieczyszczeniem.

Szara kura rasy Kirghiz

Czy wiesz? Yaytsenoskost bezpośrednio zależy od światła dziennego. Przy braku światła kucanie może całkowicie zatrzymać wyścig. Czasami kura nie składa jaja dopóki słońce nie wzejdzie lub nie pojawi się światło.

Chodzący podwórze

Chodnik jest warunkiem wstępnym utrzymania drobiu. W nim chodzą kurczaki, prowadzą aktywny tryb życia.

 1. Dostęp do patio powinien być bezpłatny.
 2. Miejsce lepiej wybrać, które nie jest zalane podczas opadów i roztopów, nie jest przeciągane przez przeciągi.
 3. Wielkość dziedzińca powinna opierać się na obliczeniu, że jedna kura potrzebuje 1 kwadratu. m wolnej przestrzeni.
 4. Ogrodzenie dziedzińca dla rasy kirgiskiej może być niskie, ponieważ te kurczęta nie latają, nie skaczą wysoko i nie wykazują chęci opuszczenia znajomego miejsca.
 5. Miejsce do chodzenia, tak jak kurnik, musi być koniecznie wyposażone w koryta, miski wodne i kąpiele popiołu.

Szara kura rasy Kirghiz

Karmniki i pijących

Dozowniki to zazwyczaj długie i wąskie pudełka, w których nalewana jest żywność. Ich długość powinna wynikać z faktu, że jeden ptak wymaga co najmniej 15 cm przestrzeni.

Zgadzam się, że korzyści płynące z komfortowej zawartości kurcząt są ogromne. Doświadczeni hodowcy drobiu powinni nauczyć się, jak budować, wyposażyć, wybrać kurnik, zagnieździć się, zagnieżdżać, wentylować oraz wybrać i wykorzystać ściółkę do fermentacji dla kur.

Najlepiej dla kur karmić karmniki, które są wyposażone w specjalne gramofony. Urządzenia te nie pozwalają ptakom wspiąć się do koryta i grabić, rozpraszać, karmić.

Ptaki powinny być umieszczone w pobliżu koryt, bez wstrząsów. Duża liczba tych adaptacji pozwoli jednocześnie na przyjmowanie całego stada, co pomoże uniknąć pojawienia się walk.
Karmnik dla kurcząt

Poidła są również obowiązkowe w kurnikach i przylegającym dziedzińcu. Dla nich zwykle mają pojemność nie większą niż 5 litrów. Jeśli misa do picia wykonana jest z miednicy lub miseczki, na środku może zostać umieszczony duży kamień lub bruk, co zapobiegnie przypadkowemu wprowadzeniu ptaków do pijący i uniemożliwi kurczętom obrócenie pojemnika.

Woda w misce do picia zmienia się regularnie i powinna być swobodnie dostępna. Konieczne jest monitorowanie czystości i świeżości wody, zmienianie codziennie i dodawanie jej w razie potrzeby, co jest szczególnie ważne w gorące letnie dni.

Jak tolerować zimno i ciepło

Szare rasy kirghizich psów równie dobrze tolerują zarówno ciepło jak i zimno. Są odporne na ostre i silne zmiany temperatury, rzadko wychwytują zimno. Poczuj się dobrze na wyżynach. Można je sadzić nawet w trudnych strefach klimatycznych Rosji.
Szara kura rasy Kirghiz

Czy wiesz? Czasami jajka mogą być nieprawidłowe z dwoma lub więcej żółtkami, bez żółtka, z nadmiernie cienką skorupką, z pomarszczoną skorupką, zdeformowanymi jajkami. Pojawienie się takich odchyleń zależy od wieku kury (młodsza kobieta, większe prawdopodobieństwo defektu) i od naruszeń jej treści (stres, niezrównoważone odżywianie).

Pierzenia

Proces linienia w Kirgistanie rozpoczyna się jesienią i trwa około 2-3 miesięcy. W tym czasie kurczaki aktywnie tracą pióra, stają się sztywne i stają się nieatrakcyjne pod względem estetycznym. Jednak nie rozpaczaj – po pierzeniu ich pióropusz zostanie przywrócony, a oni znajdą swoją dawną atrakcyjność.

W tym okresie ptaki muszą być dobrze odżywione, wzbogacając dietę o pożywne pasze. Muszą też być chronione przed przeciągami i hipotermią, aby wrony nie przeziębiły.
Szara kura rasy Kirghiz

Jak nakarmić dorosłe stado

Dieta dorosłej szarości kirgiskiej musi być zrównoważona i pożywna. Musi zawierać:

 1. Zboża – pszenica i owies, jęczmień i żyto, kukurydza i fasola. Możesz użyć mieszanek ziaren. Taka żywność jest odpowiednia o każdej porze roku.
 2. Trawa i zielenie – uzupełnia brak witamin. W zimie możesz podać kiełkującym ziarnom lub dodać suche zioła do drobiu.
 3. Okresowo można podawać białka pochodzenia zwierzęcego. Mogą to być odpady ryb i mięsa, robaki, robaki i produkty z kwaśnego mleka, ciasta i mączki.
 4. Aby uzupełnić wapń, ptaki otrzymują kość lub mączkę rybną, kredę, małe muszelki.
 5. Żwir, pokruszone skorupy jaj i pokruszone kości są niezbędne, aby przewód pokarmowy działał dobrze, a produkty były dobrze trawione. Wciąż takie dodatki uzupełniają brak substancji mineralnych.

Pszenica

Dorosłe stado karmione jest 3-4 razy dziennie. A pierwsze karmienie powinno odbywać się rano jak najwcześniej, a ostatnie – możliwie późno przed pójściem spać. Drugie i trzecie karmienie odbywa się w przybliżeniu w regularnych odstępach czasu.

Kurczaki powinny otrzymywać zróżnicowaną i pożywną żywność, która składa się z kukurydzy, pszenicy, jęczmienia, owsa, marchwi i gotowanych ziemniaków.

Hodowla kurcząt

Hodowla młodego kirgiskiego szarego rasa kurczaka nie jest bardzo uciążliwe i praktycznie nie różni się od innych ras kur, jednak istnieją pewne niuanse.

Szara kura rasy Kirghiz

Wylęganie kurcząt

Ponieważ instynkt inkubacji w Kirgistanie jest słabo rozwinięty, może być potrzebny inkubator. Jeśli kura sama rodzi potomstwo, musi zapewnić ciepło, komfort i spokój. Konieczne jest posiadanie zacienionego gniazda w spokojnym miejscu z bezpośrednim dostępem do jedzenia i wody.

Ważne! Nie zaleca się podawania mleka ani kurczętom dorosłym, ponieważ ptaki mogą mieć na nie niestrawność.

Instynkt inkubacji u kur przejawia się najsilniej na wiosnę – w tym czasie kura sadzi jaja. Klusha, która jest gotowa do inkubacji piskląt, najpierw zaczyna długo pozostawać w gnieździe, nie chce go opuszczać, ciągle puka.

Aby sprawdzić, czy instynkt inkubacji jest wystarczająco silny, kurczak jest wstępnie sprawdzany – jajko umieszczane jest w gnieździe na kilka dni. Jeśli gniazdo nie opuszcza gniazda na te dni, można oczekiwać, że usiądzie na pisklętach. Następnie pod drób leżały prawdziwe, jaja inkubacyjne. Ale jeśli instynkt inkubacji jest słaby i wymarły, kurczak szybko opuści gniazdo i przestanie gryźć.
Szara kura rasy Kirghiz

W przypadku gdy kura zaczyna inkubować kurczęta, powinno to być:

 1. Nie przeszkadzajcie kurczakowi na początku, aby nie porzuciła zawodu.
 2. Kontroluj reżim ptaka, aby opuścił gniazdo do picia, jedzenia, chodzenia.
 3. Podczas nieobecności kury jaja są przykryte w celu zachowania ciepła. Spacer powinien trwać nie dłużej niż kwadrans.
 4. Podczas spaceru króliczka można zbadać jaja, usunąć zmiażdżony, oczyścić ściółkę.
 5. Przez cały okres inkubacji należy kilkakrotnie sprawdzić gniazdo pod kątem obecności pasożytów.
 6. Nowonarodzone kurczęta pojawiają się około 20 dnia po rozpoczęciu inkubacji. Ważne jest, aby upewnić się, że kura nie opuści gniazda po pojawieniu się pierwszych młodych.
 7. Pierwsze pisklęta pozostają obok kury przez kilka godzin, aby je wysuszyć i ogrzać. Później są one przenoszone do osobnego pudełka, aż cały wylęgu wylęgają.

Pisklęta

Czy wiesz? Tworzenie się jajek w ciele kurczaka wymaga tylko jednego dnia.

Opieka nad młodymi zwierzętami

Pisklęta rasy kirgiskiej rodzą się zdrowe i silne. Są one żywe i mają wysoki wskaźnik przeżywalności. Przy dodatkowym ogrzewaniu kurczęta potrzebują tylko pierwszych kilku tygodni po wykluciu – temperatura powinna wynosić około 26 ° C. Później mogą być w normalnym trybie temperaturowym dla dorosłych kur.

Kurczaki mogą żyć we wspólnym kurniku, ponieważ dorośli nie obrażają ich. Rosną i szybko rosną. Podobnie jak wszystkie ptaki, kurczęta potrzebują czystości, wygody, dostępu do światła słonecznego i świeżego powietrza, chodzenia na świeżym powietrzu w ciepłym sezonie, zrównoważonej diety, czystej wody pitnej.
Szara kura rasy Kirghiz

Dieta kur

Karmienie kurcząt rasy kirgiskiej należy przeprowadzać nie rzadziej niż 6 razy dziennie.

Przydział młodych zwierząt nie odbiega zbytnio od diety dorosłego stada, ale w pierwszych miesiącach nadal istnieją pewne cechy:

 1. Od pierwszego dnia życia młode powinny mieć posiekane strome jajka na twardo, owsiankę owsianą, chudy ser, proso i jęczmień.
 2. Począwszy od trzeciego dnia, dieta obejmuje trawę i warzywa – drobno posiekaną i oparzoną lucerna, pokrzywa, koniczyna, posiekana marchew, dynia, buraki na drobnej tarce.
 3. Do końca pierwszego tygodnia życia dzieci otrzymują grzyby z jaj, zieleni i zbóż.
 4. Następnie do pokarmu dodaje się kość lub mączkę rybną.
 5. W wodzie pitnej dla kur zwyczajowo dodaje się słaby roztwór nadmanganianu potasu. To narzędzie pomoże chronić młode zwierzęta przed wieloma chorobami zakaźnymi.

Proso

Ważne! Ponieważ młody kierunek mięsno-jajeczny gwałtownie rośnie i przybiera na wadze, zapotrzebowanie na pokarm również rośnie szybciej. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na rosnące ciało młodych ptaków w składniki odżywcze, dzienna racja kurcząt jest zwiększana co najmniej o 10% każdego dnia.

Planowana wymiana stada

Planowana wymiana stada odbywa się na koniec okresu składania jaj, który trwa od pierwszego muru przez 2 lata. Po tym kur niosek przestają składać jaja i zwykle są zatrute mięsem.

Mięso kirgiskich kur siwych jest wyjątkowo smaczne – soczyste, pożywne, miękkie, zawierające optymalny poziom białek i tłuszczów.

Pod koniec okresu składania jaj konieczne jest wyhodowanie nowego potomstwa kirgiskiego, które będzie nadal wytwarzać produkty jajeczne zamiast starych.
Szara kura rasy Kirghiz

Skłonność rasy do chorób

Szarzy z Kirgizji mają dobre zdrowie. Oni praktycznie nie chorują, mają dobrą odporność. Nie ma konkretnych chorób, na które ta rasa jest podatna. Czasami wspólne dla wszystkich kurcząt są choroby zakaźne i pasożytnicze, które najczęściej wynikają z nieprzestrzegania podstawowych zasad opieki nad ptakami, zanieczyszczenia ich siedlisk, a także jeśli kurnik nie jest dezynfekowany.

Jeśli chcesz, aby twoje kurczęta były zdrowe, zapoznaj się z chorobami kurczaków, metodami ich leczenia i zapobiegania, a w szczególności z kokcydiozą, chorobami zakaźnymi, kolibakteriozą, pasterelozą (cholera) i biegunką.

Zalety i wady

Szare kury z Kirgistanu charakteryzują się takimi pozytywnymi cechami:

 • dobre zdrowie;
 • wysoka powtarzalność;
 • bezpretensjonalność wobec warunków przetrzymywania;
 • umiejętność spożywania jakiejkolwiek żywności;
 • zdolność przystosowania się do niskich i wysokich temperatur, a także do gwałtownego spadku temperatury w ciągu dnia;
 • duże rozmiary jaj;
 • mięso dobrej jakości;
 • łatwy i spokojny charakter.

Szara kura rasy Kirghiz

Rasa nie zyskała szerokiej popularności ze względu na pewne niedociągnięcia:

 • praktycznie nie ma instynktu inkubacji, który zmusza do uciekania się do pomocy inkubatora;
 • niska precyzja;
 • ponieważ rasa jest mięso-jaja, wskaźniki składania mięsa i jaj są średnie i dalekie od wysokich.

Szarą kirgiską rasę kurczaka można nazwać złotym środkiem między rasami mięsnymi i jajowymi. Te ptaki nie są trudne do rozmnażania i utrzymania, ponieważ są bezpretensjonalne w opiece. Jednak prawidłowa i harmonijna opieka nad ptakami pozwoli im uzyskać największą wydajność, zmaksymalizować bezpieczeństwo stada i zmniejszyć ryzyko chorób charakterystycznych dla kurcząt do niemal zerowej.

Wideo: kury rasy kirghiz z szarego

Recenzje z sieci o szarej rasie kirgiskich kurcząt

Kolejny interesujący fakt z życia szarej Kirgizji, potwierdzający ich żywotność: perliczki są bardzo szanowane, akceptowane w swoich stadach, a Austrolorps są bezlitośnie kierowane. Dorastali razem, aż do dwóch i pół miesiąca zgodnie.

Olga Kuchenera
https://fermer.ru/forum/porody-i-krossy-kur-kury-pticevodstvo/218519
Obecnie kirgiski szary kurczak jest najczęstszą rasą w kraju, według spisu rolnego przeprowadzonego w 1991 r. W kraju było 234 685 sztuk szarej kirgiskich kurcząt.

konovalova-nin5
http://forum.pticevod.com/viewtopic.php?f=2t=1770view=unread