Kurczaki mini-mięsne: opis rasy, treść i hodowla

Kurczaki mini-mięsne
Większość ludzi mieszkających w wioskach i wioskach nie tylko utrzymuje zwierzęta, ale także drób. Nie zawsze jest możliwe stworzenie dużej fermy drobiu, w tym przypadku warto zwrócić uwagę na mini-mięsne rasy kur. Hodowanie i utrzymywanie takich ptaków jest dość proste i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Ponadto taki ptak jest idealny dla letnich mieszkańców.

Pochodzenie

Kurczaki mini-mięsne zbierano w wyniku badań hodowlanych prowadzonych przez Zagorsk Poultry Institute, z siedzibą w Sergiev Posad w obwodzie moskiewskim. Podczas rozmnażania rasy w roli rodziców brali udział Plymutroki, Leggorny, Rhode Island.

Rasa natychmiast znalazła swoich zwolenników wśród hodowców drobiu z byłego ZSRR i wkrótce znalazła popularność w Europie. W niektórych krajach europejskich rasa stała się tak popularna, że ​​faktycznie zastąpiła tradycyjne rodzime rasy kur dla tych krajów. Stało się tak dzięki takim cechom jak doskonała mięsistość i układanie jaj.

Czy wiesz? Aby jajko mogło powstać w organizmie kurzym, potrzeba około 24 godzin.

Wideo: przegląd mini-mięsnych ras kur

Cecha rasy

Drób, zarówno profesjonaliści i amatorzy, sprawdzili, że zawierają ras mini-mięsne są bardziej opłacalne w porównaniu do konwencjonalnych. Jedna kura wystarcza codziennie na 125 gramów jedzenia.

Zapoznaj się z najlepszymi przedstawicielami kur jaj, mięsa, mięsa, jaj, ras walczących i ozdobnych.

Wygląd zewnętrzny ptaków jest podobny do wyglądu zwykłych kur, ale ich krótki, w porównaniu z kurczętami o tradycyjnej wielkości, jest oczywisty. Mają wysoką produkcję jaj, ich mięso ma doskonałe walory smakowe. Ciało jest zwarte, upierzenie dobrze przylega do tułowia, muszelka ma kształt liścia.

Wiele kur

Istnieje kilka odmian ras mini-mięsnych, z których najbardziej popularnymi są P-11 i B-33.
Rasa kur P-11

P-11

Dwarf Rhode Island (P-11) mają mały kompaktowy rozmiar, odnoszą się do powszechnego typu, ponieważ mają dobrą produkcję jaj i mięsa z doskonałej jakości.

Dobre układanie jaj to takie rasy kur jak ukraińskie nauszniki, głuszec syberyjski, polski zielononogi, orłowski.

Wśród zalet można wyróżnić w następujący sposób:

 • zwartość. Rasa została wyhodowana do hodowli w klatkach, co jest doskonałą opcją dla małych kurników;
 • wczesny początek zamiatania. Kuroczki przynoszą pierwsze jaja w wieku około sześciu miesięcy;
 • spokojny, zrównoważony charakter. Kurczaki z umiarem aktywne, nie powodują większych problemów. Lubią kopać w ziemi, szukając przysmaków z kurczaka, koguty zazwyczaj nie są głośne, nie lubią też walczyć. Kura nie szuka towarzystwa osoby, ale się jej nie boi;
 • mieć dobre zdrowie. Przy właściwym karmieniu i pielęgnacji zarówno pisklęta, jak i dorośli mają bardzo wysoki wskaźnik przeżywalności;
 • wysoka produkcja jaj. W zależności od karmienia, mogą przynieść do 200 jaj rocznie.

Rasa kur P-11

Ważne! Nie ma konieczności oszczędzania na ociepleniu klatki, aby utrzymać mini-mięsne rasy. Skvoznyaki, wilgoć i zimno są głównymi wrogami kur niosek.

B-33

Dwarf Leggings (B-33) mają okrągłą głowę o niewielkich rozmiarach, grzbiet samców jest umieszczony pionowo, kury są opuszczane na bok. Ciało jest w kształcie klina, pióro białego koloru pasuje ciasno do tułowia.

Wysoki poziom wydajności mięsa różnych ras świcie Jersey Giant, Kochinchina, Cornish, Orpington i krzyże Hubbard, Mistrz szary, Foxy piskląt.

Leginsy karłowe mają takie cechy:

 • spokojny, mężczyźni nie lubią się bić, kurczaki rzadko kopią ziemię;
 • koguty różnią się zwiększoną aktywnością seksualną;
 • nie potrzebują dużego kurnika i miejsca do chodzenia, całkiem normalnie dogadują się w klatkach;
 • jeść średnio o 1/3 mniej niż ich więksi krewni.

Kurczaki P-33

Produktywność

Kurczaki mini-mięsne mają następujące cechy:

 • waga: kurczak – 2,7 kg, kogucik – 3 kg;
 • produkcja jaj – do 170 sztuk rocznie;
 • waga jaja wynosi 57-60 g;
 • przeżycie piskląt – ponad 97%, przy właściwej pielęgnacji może osiągnąć 99%;
 • wylęgowość – około 84%;
 • wskaźnik przeżywalności dorosłych ptaków wynosi ponad 90%.
Czy wiesz? Pierwsze kurczęta domowe pojawiły się na terenie dzisiejszej Etiopii na przełomie I i II tysiąclecia pne.

Wideo: różnica między płodami rasy fürn i white chicken mini

Zawartość kurczaka

Jeśli zdecydujesz się na poważne angażowanie w mini-mięsne rasy drobiu, przestrzegaj takich zasad:

 1. Najpierw musisz przygotować ciepłą kurę kurczaka. Być może konieczne jest ocieplenie ścian i podłogi.
 2. Należy również zwrócić uwagę na wymogi higieniczne. Czystość w domu ptaków jest konieczna, aby utrzymać odporność i zdrowy stan zdrowia ptaków. Aby zapobiec pasożytom i bakteriom, które mogą stanowić problem dla Ciebie i Twoich zwierząt, należy regularnie czyścić kurnik.
 3. Dwa razy w roku należy wykonać ogólne czyszczenie pomieszczeń przy użyciu wrzącej wody, roztworu nadmanganianu potasu i mydła do prania.
 4. Zadbaj o odpowiednią podłogę. Powinien on utrzymywać ciepło i usuwać nadmiar wilgoci. Odpowiednie są włókna lub siano.
Pamiętaj, aby sprawdzić, w jaki sposób zbudować schronienie dla kur, jak zrobić kurnik ze szklarni, jak zbudować i wyposażyć kurnik, jak to zrobić w ogrzewania, wentylacji i oświetlenia, a także w jaki sposób do gniazda, gniazdo, butelkę wody oraz automatyczny podajnik dla kurcząt.

Zawartość kurczaka

Zasilanie

Żywność powinna być zbilansowana, zawierać wszystkie niezbędne składniki: tłuszcze, węglowodany i białka. Nieprawidłowe odżywianie wpływa na produkcję jaj.

 1. W przypadku drobiu ukierunkowanego na produkcję mięsa dobrze nadaje się pasza z mieszankami paszowymi z dodatkiem zbóż, ziół i minerałów.
  Przeczytaj więcej o tym, jak przygotować paszę dla kurcząt i dorosłych ptaków własnymi rękami.
 2. Nesuszki potrzebują białek roślinnych (nasion słonecznika, grochu).
 3. W celu prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego żwir należy wlewać do koryt.
 4. Podczas karmienia postępuj zgodnie z zasadą: lepiej nie jeść ptaka, niż go zmieniać. Przekarmione kurczęta bardzo się spieszą.
 5. Eksperci zalecają, aby nie miażdżyć ziarna. Trawy gruntowe “cementują” przewód pokarmowy, z nich znacznie więcej odpadów. Wieczorem ptak potrzebuje pełnych ziaren.
 6. W ciągu roku konieczne jest stosowanie dodatków do żywności, które zwiększają produkcję jaj.
 7. W kurniku konieczne jest zainstalowanie żłobów i monitorowanie obecności czystej wody.
 8. Ptaki powinny często znajdować się na świeżym powietrzu. Kura, kopiąc w ziemi, szuka owadów, robaków i larw, których potrzebuje.

Posiłek z kurczaka

Najlepiej spożywać żywność przemysłową. Wysoką produktywność dużych producentów i ich dość przystępne ceny (zarówno jaja, jak i mięso z kurczaka) wyjaśnia się, wykorzystując takie pasze do karmienia. Należy dążyć do uzyskania maksymalnego podobieństwa paszy przygotowanej w domu, z paszami z produkcji fabrycznej.

Ważne! Mokra karma do karmienia kurcząt mini-mięsnych nie powinna przekraczać 2/3 całkowitej diety, pozostałe 3 – zbóż.

Pasza dla zwierząt domowych powinna składać się z trzech odmian:

 • wilgotne: mieszanki, których podstawą są ziemniaki (skórki), warzywa, warzywa korzeniowe i zioła;
 • Suche: zboża z dodatkiem piasku i kredy;
 • mixed: połączenie dwóch pierwszych rodzajów paszy.
Dowiedz się, jak podawać otręby z kurczaka i mąkę z mięsa i kości, a także jak kiełkować pszenicę dla drobiu.

Najczęściej stosuje się karmienie na sucho. Przygotowywanie go nie zajmuje dużo czasu, jest dobrze przechowywane. Najprostszą receptą na to jedzenie jest mieszanie w równych częściach jęczmienia, owsa, kukurydzy i prosa. Dodaj kredową kredę.
Przygotowanie żywności dla kurcząt

Aby przygotować mokry rodzaj żywności, przygotuj:

 • ziemniak;
 • dynia;
 • buraki;
 • kapusta;
 • cukinia i ogórki.
Czy wiesz? Jedna z najstarszych i najbardziej znanych zagadek logicznych, na którą jednoznaczna odpowiedź nie została jeszcze znaleziona: to jest bardziej pierwotne, jajko lub kurczak. Arystoteles zastanawiał się nad tym dylematem w 384 rpne. e.

Wszystkie składniki są mielone z tarką. Zrób małe porcje, ponieważ nie można przechowywać takich sałatek dłużej niż dwa dni. Ponadto, nie kładź zbyt dużego nacisku na mokrą karmę, może to spowodować załamanie się pracy przewodu pokarmowego. W przypadku żywienia w okresie zimowym należy zwiększyć proporcję witamin i pierwiastków śladowych w paszy.

Wideo: karmienie kurczaka mini-mięsa

Jeśli nie używasz gotowych mieszanek do produkcji fabrycznej, powinieneś przygotować składniki do karmienia zimowego od lata:

 1. Przygotujcie ziemniaki i melony, przechowujcie je przez długi czas. Karmi się je częścią mieszanki lub po prostu w posiekanej formie.
 2. Przygotuj siano z lata. Muszą okresowo pokrywać dno koksu. Piekna miłość, aby w nią zagłębić.
 3. Zapas z drobnym żwirem, promuje normalne trawienie ptaka.

Szczególną uwagę należy zwrócić na karmienie kurcząt. Potrzebują zrównoważonego karmienia już od pierwszych dni życia. Nieprawidłowe podawanie może prowadzić do deformacji palców piskląt po pierwszym tygodniu życia.

Będziesz przydatny czytać o tym, jak karmić i rosną kurczaki, które mogą być podane do kurczaków, jak transport piskląt jednodniowych, a także jak określić płeć kurczaka.

Wyjaśnia to fakt, że do hodowli wykorzystywano geny karłowate, których obecność wymaga bardzo zrównoważonego żywienia od bardzo młodego wieku.
Karmienie kurcząt

Niektóre zasady dotyczące karmienia młodych zwierząt:

 1. Podaj kurczętom produkty z kwaśnego mleka z zieleniną.
 2. Po pierwszym miesiącu życia należy wprowadzić do diety mieszaną paszę i mączkę kostną.
 3. Gdy kurczak osiąga wiek pięciu miesięcy, musisz zacząć karmić go pokarmem dla dorosłego ptaka.

Hodowla

Mini-mięsne rasy są idealne do hodowli w dużych gospodarstwach i na przykład do małych kurników w kraju. Ptaki te są zwykle przystosowane do warunków istnienia w komórkach. Ważny jest również czynnik uniwersalności, zwłaszcza w przypadku drobnej hodowli drobiu.

Po tym wszystkim, o wiele łatwiej zawierać ptak ma doskonałą produkcję jaj, a także o wysokiej jakości mięsa w diecie niż hodować kilka gatunków, dla różnych celów, jeden z jaj, innego mięsa.
Kurczaki mini-mięsne
Występują towarzyszące niedogodności: ptak o innym charakterze i temperamencie wymaga osobnej treści. Karmić ptaki także osobno, ponieważ jaja typu jaja nie pasują do diety brojlerów.

Być może głównym wymogiem w hodowli takich kur jest ich termofilowy charakter. Pisklęta nowonarodzone zazwyczaj najpierw trzymają w temperaturze +36 ° C i wyższej, stopniowo obniżając je z dorosłymi pisklętami. Ponadto, ze względu na cechy genetyki, powinieneś utrzymywać rasę w czystości.

Hodowcy nie zalecamy, aby wejść do rasy „świeżej krwi”, prowadzi do pogorszenia wskaźników jakości karłowate kury i negatywnych cech (rock płytko, pośpiechu źle, jajka są małe, a same ptaki bolesne).

Wideo: błędy w hodowli mini kurczaka drobiowego

Zalety i wady

Kilka słów o zaletach kur krasnoludzkich:

 • mini kurczęta szybko rosną i przybierają na wadze;
 • mogą być przechowywane w małej przestrzeni, w tym w komórkach;
 • mięso ma doskonałe właściwości dietetyczne;
 • bezpretensjonalność w żywieniu;
 • niskie spożycie paszy;
 • są mało wymagające w treści;
 • nosić dość duże jaja;
 • wczesne składanie jaj;
 • zrównoważony charakter, dobrze współistnieje z prawie każdym ptakiem i zwierzętami.
Ważne! Kurczaki ras karłowatych potrzebują zbilansowanej diety od pierwszego dnia życia, w przeciwnym razie mogą mieć problemy z kończynami.

Rasa kur P-11

Aby uzyskać bardziej obiektywny przegląd tej rasy, należy również powiedzieć kilka słów o charakterystycznych niedociągnięciach:

 • bardzo lubią ciepło i nie tolerują przeciągów;
 • niezwykle wymagająca czystość;
 • z powodu krótkich nóg podczas spacerów w deszczową pogodę, plamią brzuch, więc lepiej jest chodzić ptaki, gdy jest sucho na zewnątrz;
 • Jest wysoce niepożądane mieszanie się z przedstawicielami innych ras.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że kurczęta mini-mięsne są doskonałym rozwiązaniem dla większych gospodarstw nastawionych na komercyjnych ptaków lęgowych i dla niewielkich hodowców drobiu, dystrybucji ptaków, dla własnej konsumpcji.

Masa pozytywnych cech rasy całkowicie przewyższa drobne niedociągnięcia. A jeśli dodamy do tego wszechstronność (i dobrej produkcji jaj wysokiej jakości mięsa diety), wątpliwości co do wykonalności hodowli mini kurczaka całkowicie zniknąć.
Kurczaki