Kup lub zbieraj siano dla królików

Karmienie królików sianem
Na wolności króliki żywią się głównie trawą i mogą to robić przez 7 godzin dziennie. Ich ścieżka pokarmowa jest dostosowana do podobnych nawyków wchłaniania pokarmu, ponieważ włókna pokarmowe, po wejściu do jelita, wprawiają je w ruch, pozostawiając je zdrowymi. Jednak w ciągu roku nie można zapewnić zwierzętom świeżej żywności, a wszelkie przerwy w cyklu trawiennym mogą prowadzić do poważnych problemów, a nawet śmierci. W tym przypadku ideałem jest suszona trawa, która zachowuje dużą ilość składników odżywczych. Zastanów się, które siano jest lepsze dla królików, jak przygotować i karmić je zwierzętami.

Co powinno być sianem dla królików?

Wygląd i użyteczna wartość siana zależy bezpośrednio od rodzaju trawy, czasu jej zbierania i przechowywania.

Karmienie królików sianem

Siano dla królików powinien spełniać następujące zalecenia:

 • kolor powinien być zielony – oznacza to, że zamówienie zostało przeprowadzone zgodnie ze wszystkimi zasadami;
 • Produkt wysokiej jakości powinien pachnieć świeżo i nie zawierać żadnych obcych zapachów;
 • w przypadku długiego przechowywania siano powinno być dobrze wysuszone;
 • źdźbło trawy musi być średniej wielkości;
 • w kompozycji musi być nieobecna koniczyna i lucerna.
Ważne! Siano i woda pitna – najważniejsze składniki diety królików. Jest to ważne dla utrzymania napięcia mięśni jelit i zapewnienia usunięcia połkniętej wełny z ciała.

Przydatne rośliny

Wiadomo, że pokarm zwierzęcia zależy nie tylko od smaku jego mięsa, ale także od wyglądu handlowego skórek. Ponieważ wielu właścicieli królików ma działki, zaleca się siać trawę samodzielnie, co w zimnych porach roku będzie doskonałym pokarmem dla zwierząt domowych.

Najlepsze siano dla królików otrzymuje się z łubinu, siarczku i sidium. Doskonałe jedzenie to rabarbar – ta wieloletnia roślina rozwiąże problem żywnościowy przez długi czas, a także mlecze, które latem dodadzą farby na miejscu. Możesz wybrać coś z tej listy, znając preferencje swoich królików, ale ważne jest, aby pamiętać, że monotonne jedzenie dla zwierząt nie jest zalecane.

Interesujące jest to, aby przeczytać o hodowli różnych ras królików: białego olbrzyma, kalifornijskiego, czarnobrązowego, Riesen, motyla, szarego giganta, Flandre’a, Barana, Rexa.

Niebezpieczne zioła w diecie

Podczas zbioru siana z krzewów i innych roślin ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie ich gatunki są równie użyteczne, a nawet są trujące. Pomimo faktu, że podczas suszenia tracą swoje toksyczne właściwości, nie eksperymentuj. Lepiej jest robić tylko dozwolone zioła w kompozycji.

Lista trujących roślin to: jaskra, glistnik, jesienne krokusy, tsikuta, datura, digitalis i caluzhnitsa. W sianokosy nie powinny być.

Czy wiesz? Królik, dzięki rozwidlonej macicy, może jednocześnie rodzić dwa potomstwo od różnych samców. To wyjaśnia płodność królików.

Prawidłowe zamówienia

Wiedząc ile siana potrzebuje królik na zimę, ważne jest, aby właściwie go przygotować. Zaleca się rozpocząć pracę latem, nawet przed kwitnieniem roślin. Susz trawę w miejscach, gdzie słońce nie pada, umieszczając ją na specjalnych palach, umieszczoną w formie piramidy.

Takie ustawienie zapewni dobrą wentylację, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić wiele użytecznych pierwiastków śladowych. Innym sposobem na uzyskanie dobrej paszy jest sianokosowanie: zebrana trawa jest doprowadzana do wilgotności 40%, zgniatana i puszkowana w zamkniętym magazynie.

Warunki przechowywania

Okres trwałości suszonej trawy wynosi 1 rok, a dłuższy okres powoduje utratę większości właściwości odżywczych. Gotowe siano może być przechowywane w pobliżu klatek królika – najważniejszą rzeczą jest nad nim baldachim. Przechowywanie na ulicy oznacza formowanie się stosów, które muszą być pokryte grubą warstwą lub lekkim baldachimem markizy.

Ważne! W przypadku niektórych rodzajów siana, na przykład traw liściastych i roślin strączkowych, które są rozproszone w pył, nie znikają na próżno, powinny być używane w pęczkach jako pożywne części.

Zasady żywienia

Dla pełnego życia i rozwoju, króliki muszą jeść w pełni. Każdy szanujący się właściciel tych zwierząt musi wiedzieć, ile siana potrzebuje królik dziennie. Zasady karmienia królików są następujące:

 • Jedzą około 4-5 razy dziennie, więc jedzenie powinno być stale dostępne.
 • To samo dotyczy wody – musi być czyste.
 • Nowy kanał jest wprowadzany stopniowo przez cały tydzień.
 • Przy jednoczesnym podawaniu przez różne pasze, pierwsze są podawane zboża, a dopiero potem – soczyste i grube.
 • Króliki są ważnym sposobem odżywiania, zgodnie z pewnym harmonogramem, żywność będzie lepiej wchłaniana.
 • Wraz z sianem zaleca się podawanie kapusty lub wierzchołków roślin okopowych. Te produkty mają właściwości wiążące.
 • Trawa jest podana, a zboża zmiażdżone.
 • Żywność jest podawana tylko w karmnikach i jest stale monitorowana pod kątem jej jakości.

Karmienie królików sianem

Czy wiesz? Wcześniej króliki sadzono na niezamieszkanych wyspach. Stało się tak, aby ofiary wraków miały coś do jedzenia na raz, dopóki nie zostaną znalezione.

Ilość potrzebnej żywności jest określana przez jedzenie i kondycjonowanie zwierząt. Około obliczyć kwotę dla dorosłej próbki według następującego stosunku:

 • w zimnym okresie – około 40% brzeczki, 35% zboża i 25% roślin okopowych;
 • w okresie letnim – 60% soczystej żywności i trawy oraz 40% koncentratów.
W leczeniu różnych chorób królików stosuj takie leki: Baytril, E-selen, Lozewal. Przeciw kokcydiozie najskuteczniejszym preparatem jest “Solikox”.

Następnie możesz wymienić siano

Karmienie królików bez siana jest niemożliwe, ponieważ tylko zawiera włókna, bez których nie ma normalnej aktywności życiowej tych zwierząt. Nawet duża ilość zieleni i roślin okopowych nie zastąpi go, ponieważ w sianku znajdują się witaminy, które wpływają na zdolność rozmnażania królików. Jednak zdarza się, że zwierzęta nie chcą wysuszyć trawy.

W takim przypadku możesz spróbować zastąpić go zieloną rzodkiewką i marchewką, liśćmi kapusty i selerem. Również odpowiednie gałęzie jabłoni lub drzew iglastych. Uzupełnienie brak włókna pomoże grubych włókien zawartych w granulowanym żywności.

Karmienie królików mleczami

Uważnie obserwując swoje zwierzęta, możesz zrozumieć, jakie nawyki mają w diecie. Pomoże to wybrać zbilansowaną paszę, która nie tylko będzie im odpowiadać, ale także będzie przydatna.


Loading...