Króliki mięsne: najbardziej godne rasy

Pierwsze dowody, że króliki są zwierzętami domowymi, zostały wykonane przez bardzo długi czas, w czasach starożytnych. Było to znane w starożytnym Rzymie około 2000 lat temu.

Hodowla tych zwierząt na skalę przemysłową rozpoczęła się zaledwie 2 wieki temu.

Dziś nauka zna około 700 ras królików, ale każdego roku liczba ta rośnie z powodu różnych naturalnych mutacji lub krzyżowania zwierząt.

Klasyfikacja królików zależy od wagi zwierzęcia, długości futra, a także od wydajności. Nie trudno zgadnąć, że rasy hodowane na mięso nazywa się mięsem. Chodzi o nich, które zostaną omówione.

Radziecka szynszyla

Rasa ta została stworzona przez zootechników z Nowosybirska i Saratowa na podstawie instytutu badawczego hodowli zwierząt futerkowych i hodowli królików.

Nadzorował cały proces NS. Zusman. Aby stworzyć nową rasę, białe giganty z rasą szynszyli krzyżują się metodą krzyżowania reprodukcyjnego.

Naukowcy chcieli uzyskać zwierzę o dużej masie ciała, puchu doskonałej jakości, który może szybko przystosować się do zmiennego klimatu.

Rasa jest dość płodna

Ciało królika sowieckiej rasy szynszyli jest smukłe i szerokie, głowa mała, w porównaniu z ciałem, uszy stojące, średniej długości. Wełna jest miękka, błyszcząca, niebiesko-szara. Brzuch, szyja, dolna część ogona i wewnętrzne uda są białe.

Ze względu na doskonałe właściwości skórek i ich piękny kolor, są one często używane w niezmienionej postaci.

Indeksowanie dorosły waży średnio 5 kg, przy czym korpus osiągnie długość 57-62 cm, a obwód piersi -. 37-38 cm płodności daje dobre królika miocie co najmniej 8 królików. Młode rosną bardzo aktywnie, po 120 dniach od urodzenia, mogą już uzyskać 3,5-4 kg żywej wagi. Wydajność mięsa wynosi 56-63%.

Biały olbrzym

Królik rasy

Te zwierzęta mają korzenie niemiecko-belgijskie. Ta rasa pojawiła się w odległym XIX wieku.

Zwierzęta były starannie selekcjonowane przez długi czas, w wyniku czego otrzymano czyste białe giganty.

Te zwierzęta są duże, ich ciało jest silne, wydłużone. Ich grzbiet jest prosty i długi, klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta. Głowa stosunkowo mała, uszy krótkie, wyprostowane.

Struktura tych zwierząt jest silna, typowo mesosomalna, ale istnieją króliki o węższym ciele – typie leptosomu. Wełna jest bardzo gęsta, czysto biała, ponieważ te zwierzęta to albinosy.

Średnia waga, charakterystyczna dla białych olbrzymów, jest ustalona na poziomie 5-5.5 kg, ale czasami zwierzęta były typowane na maszynie i 8 kg. Długość tułowia, 60-65 cm, obwód w klatce piersiowej – 37-38 cm.

W jednym przypadku samica rodzi średnio 7-8 królików. Młody wzrost przybiera na wadze ze średnią prędkością. Na dzień królik daje 170-220 gramów mleka. Matki są dobre.

Dla białych gigantów bezpretensjonalny. Szybko przyzwyczajają się do warunków pogodowych w okolicy.

Biały olbrzym jest szeroko stosowany do tworzenia nowych ras królików ze względu na ich doskonałe cechy fizyczne.

Królik srebrny

Wełna pięknych srebrzystych królików

Aby stworzyć nową rasę, króliki rasy Champagne zostały starannie wyselekcjonowane. W 1952 r. Zootechnicy z Tula i Połtawy zdołali wyhodować nową rasę. Liczba “nowych” królików była większa niż liczba ich poprzedników. Ponadto były one bardziej opłacalne.

Z wyglądu zwierzęta te są zwarte, ciało szerokie, bliżej biodra się rozszerza. Głowa mała, uszy wyprostowane, klatka piersiowa klatka piersiowa, tylna, krup szeroki, lekko zaokrąglony.

Nogi są mocne, mięśnie na nich są dobrze rozwinięte, ustawione prawidłowo. Oczy są brązowe. Budowa typu mezosomalnego, długość tułowia osiąga 57 cm, a obwód mostka wynosi około 36 cm, średnia masa 4,5 kg, czasem może dochodzić do 6 kg.

Płodność jest dobra, dla 8 królików naraz. Młody wzrost przybiera na wadze w przyspieszonym tempie, dzięki czemu są wprowadzane do uboju mięsa. Mięso wychodzi bardzo smaczne, delikatne. Młode króliki doskonale się tuczą. Królikom w wieku 120 dni można uzyskać wagowo 57-61% mięsa.

Wełna jest gęsta, srebrzysto-szara. Włosy są białe, puch jest niebieski, a prowadnica włosów czarna.

Początkowo króliki rodzą się czarne, po miesiącu futro zaczyna nabrać srebrzystego odcienia. Cztery miesiące po urodzeniu kolor futra staje się taki sam jak u dorosłych.

Zawierać zwierzęta tej rasy jest lepszy pod baldachimem w komórkach płuc, jak w zamkniętej przestrzeni oni zmniejszonej produktywności, zaczynają pokazać agresję i młodzieży staje się mniej opłacalne.

Im starszy staje się królik, tym bardziej radykalny będzie kolor płaszcza. Włosy będą albo rozjaśniać, albo będą się pienić. Po obróbce kolor skóry jest dość osobliwy, poza tym nie jest zbyt gruby.

Wiedeń niebieski królik

Króliki rosną szybko

Zwierzęta te były hodowane w Austrii od morawskich królików i flandersów. Nie są zbyt duże, ale raczej średniej wielkości. Kierunek to skórki mięsne, ale ze względu na przyzwoitą wagę są często hodowane na ubój mięsa.

Ciało smukłe, podłużne, mocna kość, nogi o dobrej muskulaturze. Konstytucja typu mesosomalnego.

Średnia waga wynosi 4,6 kg, maksymalna masa to 5 kg. Ciało ma długość 57-58 cm, a mostek ma 36 cm obwodu, a królik w tym czasie rodzi, zwykle 8-9 królików, z których każde waży około 72 g.

Mleko u kobiet jest dobre, są opiekuńczymi matkami. Przez 2 miesiące życia młody dorasta w masie 1,7 kg, przez 3 miesiące – 2,6 kg, za 4 – 3 kg. Wiedeńskie niebieskie króliki przechodzą silne zmiany pogodowe, zimą młode zwierzęta mogą zachować.

Skórki tych zwierząt mają doskonały, bardzo piękny kolor. Stos jest bardzo miękki z powodu dużej ilości puchu. Materiał ten jest szeroko stosowany zarówno w postaci naturalnej, jak i przetworzonej.

Królik rasy Rex

Płodność samic jest niewielka

Te zwierzęta mają francuskie korzenie. Zostały one wycofane w XX wieku, ale na terytorium obecnego WNP pochodziły z Niemiec.

Dorosłe zwierzę duży. – Ważenie 3-4,5 kg, o dłuższej długości ciała 40-54 cm ciała nie jest zbudowany, delikatny design, szkieletu światła i cienkie. Klatka piersiowa jest głęboka, ale węższa, występuje podgardle.

Tył jest równy, z wąskim zadem. Nogi są cienkie. Młody wzrost przybiera na wadze ze średnią prędkością. Za pierwszy miesiąc życia zyskują 700 gramów, za drugi miesiąc – 1,7 kg, za trzeci miesiąc – 2,2 kg.

Do czasu osiągnięcia czteromiesięcznego wieku zwierzęta mogą uzyskać 2,4 kg masy ciała. Zające nie są szczególnie płodne, pojedyncze potomstwo składa się zazwyczaj z 5 do 6 królików. Mięso jest dietetyczne, bardzo smaczne, delikatne.

Cenne są również wartościowe przedmioty tych zwierząt. Kolorystyka może być bardzo różna – czarny, brązowy, biały, niebieski. Rozmiar skóry może być inny. Z powodu krótkiej długości włosów wydaje się, że pomiędzy przyciętymi. W kolorze tych skórek nie trzeba.

Opis rasy “Butterfly”

Zwierzęta szybko dostosowują się do nowych warunków

Ta białoruska rasa została stworzona przez krzyżowanie angielskich królików motyli z miejscowymi osobnikami.

Emerytowane potomstwo zostało skrzyżowane z flankerami, a ich urodzone zwierzęta zostały wyhodowane przez białoruskiego motyla. Ze względu na materiał wyjściowy, króliki tej rasy są w stanie zapewnić duże potomstwo (do 8 królików) i dużo mleka.

Ciało u tych zwierząt osiąga długość 54 cm, a obwód klatki piersiowej wynosi 36 cm.

Ciało ma typ wzrokowy. Średnia masa to 4,3 kg, maksymalna waga to 4,9 kg. Ciało jest mocne, głowa średniej wielkości, uszy średniej długości. Klatka piersiowa jest trójwymiarowa, czasami występuje podgardle. Tył jest szeroki, podłużny. Zad jest szeroki, okrągły.

Kończyny są mocne, proste, muskularne. Płaszcz jest gruby. Ciało białe, czarne, niebieskie, plamy szynszyli. Kształt plam nie zmienia się: symetryczny motyl tworzy się na policzkach i nosie, na plecach znajduje się przerywany pasek, jest tam również obwódka wokół oczu, ogon i czarne uszy.

Króliki tej rasy są w stanie szybko przyzwyczaić się do klimatu tego obszaru, mogą być karmione paszą lokalną.

Królik kalifornijski

Możesz ugotować wiele pysznych dań z króliczego mięsa

Od nazwy można zrozumieć, że Ameryka jest miejscem narodzin tych zwierząt. Na terytorium Europy były importowane w 1970 roku. Kalifornijskie króliki są w stanie szybko przyzwyczaić się do złych warunków życia, a także łatwo produkować je na skalę przemysłową.

Kobiety tej rasy bardzo płodny i są doskonałymi matkami, dzięki czemu młodzi są dobrze zachowani. Ciało tych zwierząt jest małe, ale ważkie – 5,5-6 kg. Samice zaczynają się rozmnażać w wieku 5 miesięcy, naraz mogą rodzić 9-10 królików.

Mięso królików tej rasy jest bardzo delikatne i smaczne. Może szybko przybrać na wadze, nadaje się do uboju.

Mięśnie całego ciała tych królików są dobrze rozwinięte, chociaż szkielet jest cienki i krótki. Szyja jest prawie niewidoczna, jest bardzo krótka. Futro jest bardzo grube, szorstkie, bez puchu. Włosy białe, połysk, dno kończyn, uszy, ogon i czubek nosa są bardzo ciemne. Uszy są małe, stoją wyprostowane.

Oczy czerwonych i różowych odcieni. Zwierzęta są spokojne, ale aktywne.

W wieku 2 miesięcy małe króliki mogą ważyć 1,8 kg, a najbardziej dobrze odżywione zwierzęta mają masę 2-2.3 kg. Do trzech miesięcy waga żywa może wynosić 2,6-2,7 kg. Wydajność mięsa wynosi 60%.

O królikach “Flanders”

Króliki tej rasy występują w różnych kolorach

Te belgijskie zwierzęta pojawiły się w XIX wieku. Ich ciało jest długie, ich szkielet jest silny.

Głowa jest duża, okrągła. Uszy są długie i szerokie, rozchodzą się pod koniec.

Mostek jest dobrze rozwinięty, obwód za łopatkami ma ponad 37 cm, grzbiet jest szeroki, równy, czasami ma małe ugięcie. Zad jest szeroki. Długość tułowia osiąga 67 cm i więcej cm.

Średnia waga dorosłego mężczyzny wynosi 5,5 cm, a maksymalna waga 8-8,5 kg. Płodność jest średnia, 6-7 królików może narodzić się na raz. Nowonarodzone zwierzę o wadze 60-65 g. Cztery miesiące po urodzeniu masa ciała wynosi 2,1-3,3 kg.

Wełna ma różne kolory. Jeśli zwierzę jest aguti, ale ma ciało czerwonawo-szare, dolna część ogona i brzuch są białe, brzeg na uszach i wierzch ogona są czarne. Jeśli zwierzę ma ciemnoszary kolor, włosy w całym ciele są jednolicie zabarwione na czarno i szaro, podszerstek jest ciemnoniebieski, brzuch jest lekki.

Interesujące jest również czytanie o najlepszych rasach kóz

Królik Turyński

Futro jest bardzo miękkie i przyjemne w dotyku

Te zwierzęta są skórami mięsnymi, ale ze względu na przyzwoitą wagę 3-5 kg ​​są hodowane specjalnie do uboju.

Mięso jest bardzo smaczne, przydatne, ale skóra jest bardzo miękka i piękna. Ojczyzną zwierząt jest niemiecka Turyngia, a pojawiły się na początku XX wieku.

Do hodowli nowej rasy krzyżowano króliki rosyjskie, gronostajowe, argentyńskie i flanderskie.

Ciało jest powalone, gęste, szyja jest krótka, nogi mają dużo mięśni, średniej długości. Wełna jest jasnobrązowa, a na nosie, biodrach, uszach i bokach znajduje się czarny welon.

Futro lśni, bardzo gładkie. Kolor może się różnić w ciągu roku.

Rasa “Czarno-brązowa”

Waga dorosłych może przekroczyć 7 kg

Wełna tych zwierząt jest ciemnobrązowa, skąd pochodzi nazwa rasy. Ogólnie kolor powłoki jest bardzo niejednorodny. Po bokach wełna jest czarno-brązowa, na głowie i plecach – czarna.

Puchatek jest jasnoniebieski, a zewnętrzne włosy są szaro-niebieskie. Do hodowli tej rasy w połowie XX wieku krzyżowali Flandra, Biały olbrzym i wiedeńczyk.

Zwierzęta charakteryzują się wysoka wydajność, aktywnie przybiera na wadze, w średnim wieku. Wełna i mięso wysokiej jakości.

Średnia waga to 5 kg, ale często królik może jeść 7 kg. Ciało zwalone, mocna, duża głowa, mostek duży, kończyny podłużne, mięsiste.

Małe króliki ważą około 80 gramów, a po trzech miesiącach – już 3 kg. Samica daje 7-8 królików na raz. Futro jest miękkie z powodu dużej ilości puchu.

Białe króliki nowozelandzkie

Płodność skały jest bardzo wysoka

Wymiary tych zwierząt są średnie, wełna jest czysto biała.

Te albinosy zostały wybrane spośród czerwonych królików nowozelandzkich w Ameryce w pierwszej połowie XX wieku. Kolejna selekcja miała na celu zapewnienie intensywniejszego wzrostu, uzyskania mięsa o wyższej jakości.

Aby uzyskać większą produkcję mięsa, wybrani osobnicy zostali skrzyżowani z Flandrią.

Aklimatyzują się dobrze. Waga dorosłego królika waha się od 4 do 5 kg. Budowa ciała jest silna, ciało proporcjonalne, krótkie, muskulatura doskonale się rozwija, grzbiet jest szeroki, nogi mocne.

Młody wzrost bardzo szybko trawi masę, co jest charakterystyczne dla tej rasy. Przez 2 miesiące królik, który pojawia się w świetle o masie 45 g, osiąga 2 kg, a 3 miesiące po urodzeniu waży 2,7-3 kg.

Mięso jest niskokaloryczne ze względu na wysoko rozwiniętą muskulaturę. Futro jest tak samo dobre jak mięso. Skóra głowy jest gruba, biała. Samice w momencie urodzenia rodzą 7 do 12 królików. Często króliki tej rasy są hodowane jako zwierzęta brojlery.

Lepiej jest hodować samce króliki, aby uzyskać dobre mięso, niż kupić je w sklepie. Więc będziesz wiedział, że w produkcie mięsnym nie ma antybiotyków i innych chemii, które mogą tylko zaszkodzić.