Króliki hodowlane jako firma

Króliki
Jeśli uznamy hodowlę królików za biznes, na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się dość proste. Ale w rzeczywistości zyskowność przedsiębiorstwa zależy bezpośrednio od popytu na królika w twoim regionie. Zapotrzebowanie na takie produkty pozostawia wiele do życzenia, ponieważ takie mięso jest znacznie mniej popularne niż tradycyjne odmiany.

Hodowla królików jako firma

W rzeczywistości mięso królicze ma wielką wartość odżywczą i jest bardzo popularne w wielu krajach świata. W Stanach Zjednoczonych prowadzone są badania naukowe mające na celu hodowlę ras królików, które mają mięso o określonych właściwościach dietetycznych. W latach siedemdziesiątych XX wieku istniały w ZSRR wyspecjalizowane gospodarstwa, które zajmowały się wyłącznie hodowlą królików. Ale wraz z upadkiem Unii prawie wszystkie takie farmy przestały istnieć.
Króliki
Obecnie występuje deficyt tego produktu, a popyt na niego spadł. Jednak wiele osób wie o niezwykłych właściwościach żywieniowych królika i możliwe jest, że przy odpowiedniej propozycji chętnie go kupił. A jeśli kompetentnie prowadzić działalność, ta pusta nisza może być wypełniona. Należy jednak pamiętać o niektórych ryzykach związanych z tą firmą:

 • różnice temperatur;
 • niska wydajność;
 • różne choroby i infekcje.
Ważne! Hodowla królików może być bardzo dochodowym biznesem, ponieważ jedno zwierzę w ciągu roku może odtworzyć żywą wagę 50 razy większą od swojej.

Plusy

Wśród oczywistych zalet komercyjnych hodowli królików jest:

 • rentowność;
 • dobry zwrot;
 • użyteczne cechy królika;
 • różne kierunki biznesu.

Królik

Przeciw

Wśród niedociągnięć należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Króliki są bardzo wymagające dla czystości, nawet łagodne błoto może je dosłownie zabić.
 • Zwierzęta są wyjątkowo nieśmiałe. Właściciele szybko się zapinali, ale obecność obcych im osób to ogromny stres, który od razu wpływa na zdrowie i produktywność.
 • Dość często można napotkać wysoką śmiertelność młodych zwierząt.
 • Zwierzęta są dość wymagające. Muszą zwrócić większą uwagę i troskę.
 • W przypadku hodowli komercyjnej królik musi zebrać dużą ilość dokumentacji dotyczącej produktów mięsnych (weterynarz, stacja sanitarna itp.).

Od czego zacząć

Inwestowanie pieniędzy na rozpoczęcie takiej działalności jest raczej umiarkowane. Jeśli planujesz utrzymać do 10-1200 osób, typowa działka o powierzchni 0,6 hektara będzie wystarczająca. Dużym plusem tego przedsięwzięcia jest fakt, że większość z niezbędnym sprzętem, jeżeli minimalne umiejętności do pracy z drewna i metalu, mogą być wykonane niezależnie (komórka, Sippy filiżanki, karmienie). Ale musimy zacząć od jednego ważnego punktu: zdecydować o formie prowadzenia działalności gospodarczej.
Biznesplan
Jeśli planujesz sprzedać produkty na rynku i dostarczyć znajomym, wystarczy zarejestrować prywatne gospodarstwo zależne (prywatne gospodarstwo zależne). Jeśli jednak Twoja firma będzie bardziej ambitna, musisz zarejestrować się jako indywidualny przedsiębiorca (IP). W pierwszym przypadku, kontroli swoich operacji biznesowych przeprowadzi podawanie wsi lub miasta, w drugim – właściwy organ w skali państwowej (Rosselchoznadzor).

Czy wiesz? Główne króliki w przeciwieństwie do swoich najbliższych krewnych – ptaków jest to, że króliki są ślepe przy urodzeniu i nie mają sierść, podczas gdy zające ur widzących i pokryte futrem. Ponadto króliki żyją w norach, a zające gniazdują na ziemi.

Pierwszym krokiem w organizacji biznesu powinno być pewność opanowania bazy teoretycznej. W każdym razie będziesz potrzebował wiedzy. Dowiedz się więcej o najczęstszych rasach, ich cechach. Forum tematyczne Pomonitoret. Jest prawdopodobne, że niczego nie zrozumiesz, nie od razu się poddaj. Przy pożądaniu i pewnej wytrwałości, we właściwym czasie zrozumiesz wszystkie niuanse.

 • Znajdź miejsce na aranżację gospodarstwa. Odpowiednie opcje – dom wiejski lub wiejski dom. Przygotuj miejsce pobytu dla zwierząt. Klatki lub dół, platforma do ich umieszczenia. Wybierając lokalizację, należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak usuwanie odpadów, wygoda sprzątania, stały dopływ wody.
 • Możesz rozpocząć działalność rolniczą o każdej porze roku, ponieważ zwierzęta szybko się rozmnażają.
 • Wyposażyć pomieszczenie do przechowywania żywności. Siano i zboża powinny być przechowywane w szopie. Dla self-made paszowych (kupić go w wymaganych ilościach stosowanych w hodowli komercyjnej nie jest opłacalna) na zakup młyn zbożowy i peletu.
 • Poszukaj miejsca na przesiedlenie nowo narodzonych królików. Będzie ich wiele, ponieważ jeden królik może co roku przynieść do siedmiu miotów.
 • Wybierz rasę, którą chcesz wyhodować. Preferowane powinny być mniej wymagające rasy odpowiednie dla początkujących rolników, a nie bardziej produktywne, ale również bardziej kapryśne. Teraz twoim głównym zadaniem jest zdobywanie doświadczenia i zdobywanie pozycji w biznesie.
 • Zajączki powinny być kupowane od doświadczonych hodowców, którzy doradzą w kwestiach zainteresowania.
 • Kopnij szambo (2x2x2), będzie dużo obornika. Możliwe jest wcześniejsze uzgodnienie z letnimi mieszkańcami co najmniej samozasóbki, z udaną opcją i kupowanie od ciebie nawozu.
 • Wyposaż miejsce uboju. Pomieszczenie powinno mieć bieżącą wodę i dobrą wentylację, zgodnie ze standardami wymaganymi przez Stację Sanitarną. Wskazane jest uboju zwierząt w duże partie, a następnie przeprowadzenie dokładnego czyszczenia.
 • Bardzo przydatne jest zainstalowanie przynajmniej minimalnej możliwej liczby zamrażarek.
 • Przygotuj jedzenie przez sześć miesięcy, biorąc pod uwagę, że jedno zwierzę potrzebuje 14 kg paszy łącznej i 7 kg siana. W ciepłym sezonie (od maja do września) zwierzęta chętnie jedzą trawę, co znacznie zwiększa opłacalność gospodarstwa.

Farma dla królików

Wymagania sanitarne

Normy sanitarne dla królików hodowlanych są ograniczone do następujących wymagań:

 • pokój musi być czysty;
 • regularna dezynfekcja;
 • niszczenie gryzoni i leczenie środkami owadobójczymi;
 • wyposażenie oddzielnej komórki dla chorych zwierząt.
Ważne! U małych królików bardzo trudno jest określić płeć. Objawy seksualne manifestują się dopiero w momencie dojrzewania.

Nabywanie młodych królików

Po wykonaniu wszystkich prac przygotowawczych możliwe jest rozpoczęcie pozyskiwania młodych zwierząt. Bardziej wskazane jest kupowanie zwierząt ras mięsnych lub skór mięsnych. Nie dążyć do możliwych korzyści pozyskiwania zwierząt na rynku w nieznanym sprzedawcy, to nie jest pozycja kosztów, które jest warte oszczędności. Znajdź hodowcę, którego reputacja jest znana, odwiedź jego gospodarstwo, przyjrzyj się warunkom życia zwierząt, rodzicom młodych zwierząt.

Najlepsze rasy do hodowli mięsa to:

 • belgijski gigant; Belgijski gigant
 • owce niemieckie; Niemieckie owce
 • biały;
 • Nowa Zelandia; Nowozelandzka rasa królików
 • szary gigant i inni. Szary Olbrzym

Uzyskaj zwierzęta z obliczeń dla 1 królika 10 królików. Pozyskując zwierzęta, należy wziąć pod uwagę takie czynniki:

 • waga i rozmiar dorosłego królika;
 • płodność;
 • cechy jakościowe futra;
 • śmiertelność i odporność na choroby u młodych zwierząt i dorosłych;
 • wymagająca opieka i inne.

Co 2 lata należy zmienić producenta. Nabyte do hodowli potrzebują różnych zwierząt. Nie chodzi tu o stare króliki, a także o bardzo małe, mleczne króliki. Lepiej kupić samice w wieku 2-5 miesięcy, górna granica wieku mężczyzn jest 2 miesiące wyższa.

Czy wiesz? W środowisku naturalnym średnia długość życia królika wynosi około 12 miesięcy, aw niewoli 10 lat dla zwierzęcia jest normą, niektóre króliki przetrwają do 15 lat.

Zasadniczo jednoroczny samiec jest całkiem odpowiedni. Ale w tym przypadku należy wziąć pod uwagę fakt, że hodowca raczej nie chce sprzedać dobrego producenta w pełnym rozkwicie. Jest prawdopodobne, że u zwierzęcia wystąpią pewne problemy. Przed zakupem dokładnie sprawdź każde zwierzę. Futro królika powinno być czyste i lśniące.
Króliki
Krótkie włosy powinny być w dotyku dotykowe.

 1. Niepoprawnie uformowane zwierzę, z różnymi defektami w strukturze ciała, widać natychmiast (garb, szczupłość, nienaturalne proporcje ciała i kończyn).
 2. Zbadaj zwierzę pod kątem wyłupiastych kości i nadmiernych złogów tłuszczu, często te objawy mogą świadczyć o niedożywieniu.
 3. Zdrowe zwierzę trzyma głowę prosto, jej uszy skierowane są prosto w górę (wyjątek – baran). Prosto ustawione przednie nogi. Królik powinien być spokojny, nie drapać uszu, nie odwracać głowy, nie reagować zbytnio na to, co dzieje się poza jego domem.
 4. Zwróć uwagę na nos królika. Zwilżona śluzówka powinna cię ostrzec – może to być oznaką choroby.
 5. Obfite ślinienie i mokra wełna na brodzie – prawie pewny znak zapalenia jamy ustnej.
 6. Dokładnie sprawdź oczy, w przypadku podlewania, zwierzę nie powinno być dotykane. Jeśli królik jest ciągle w ruchu oczyma – mogą wystąpić problemy z aparatem przedsionkowym.
 7. Podczas badania uszu dość często widać biust. Nie ma w tym nic strasznego, trzeba po prostu nie dopuścić do jego rozwoju, do przetworzenia uszu zwierzęcia.
 8. Jeśli królik ma brudne otwarcie analne, nie powinieneś nawet na nic patrzeć. Problemy z przewodem pokarmowym – być może największym hodowcą królików z bólem głowy. Niektórzy rolnicy na wypadek, gdyby biegunka nie mogła zostać zatrzymana w ciągu 24 godzin, zwierzę zostało poddane ubojowi, aby nie rozpocząć masowej redukcji. W przypadku, gdy w odbycie zwierzęcia wszystko jest suche, aw klatce są odchody charakterystyczne dla zdrowego zwierzęcia, można kontynuować badanie. Cały obszar wokół odbytu i narządów płciowych powinien być czysty, suchy, bez oznak zapalenia.
 9. Konieczne jest również wizualne sprawdzenie zdolności reprodukcyjnych królików, ale u królików jest to bardzo trudne, ponieważ pierwotne cechy płciowe u samców pojawiają się dopiero w momencie dojrzewania. W tym wydaniu powinieneś polegać tylko na znanym specjalistom, nawet jeśli nie są odporni na błędy.
Ważne! Nie powinieneś kupować królików z kalkulacją, aby zarabiać wyłącznie na skórze. Cóż, jeśli znajdziesz sprzedaż takich surowców, aby pokryć przynajmniej niewielką część kosztów. Ale uważają to za znaczący zysk, nie ze względu na niski popyt na takie surowce.

Do mięsa

 1. Gigant – Istnieje kilka odmian rasy (szara, biała, belgijska, niebieska itd.), Które mają takie wspólne cechy, jak szybki wzrost, przyrost masy ciała, dobre rozród i wysoka odporność. Waga różnych gigantów może wynosić od 5 do 12 kg. Mają wysoką płodność (bo 1 okrol może przynieść do 10-12 królików). Cenne właściwości mają mięso i zwierzęce futro. Królik olbrzym
 2. Srebrzysty – rasa mięsna, hodowana w regionie Połtawy na początku lat 50. XX wieku. Waga – 4,4-6,5 kg. Długość tułowia wynosi około 56 cm. Wystarczająco duże zwierzęta, chociaż mają trochę zwartości. Bardzo wcześnie na 1 miesiąc, waży 1 kg, potem co miesiąc, z właściwym podawaniem, dodaje 1 kg (3 miesiące – 3 kg, 4 miesiące – 4 kg) .Ramy są bardzo produktywne, dla jednego osrol przynoszą średnio 8 młodych. Mają wysokiej jakości skórki i wysoką produktywność mięsa (około 60% w wieku 13-16 tygodni). Króliki srebra
 3. Szynszyla – najpopularniejsza rasa Ukrainy i Rosji. Wielu przyszłych rolników zaczyna od tej rasy. Potężne zwierzęta mięso-skórki. Mieć wysoką wydajność. Waga dorosłego zwierzęcia wynosi 5,8-7,8 kg. Pięciomiesięczne zwierzęta są wykorzystywane do uboju. Do tego czasu można uzyskać maksymalnie 3 kg dietetycznego mięsa o wysokiej jakości i skórce doskonałej jakości. Samica jest w stanie osiągnąć 6-7 akrów rocznie, przynosząc każdy miot 9-12 królików. Królik szynszyli

Dla skóry

 1. Alaska – rasy mięsne. Waga – 3,2-4,8 kg. Futro ma gęstą strukturę i piękny srebrny odcień. Przynieś 6-7 miotów rocznie, bezpretensjonalnie w warunkach zatrzymania. Królik z Alaski
 2. Ognisty czarny – rasy, ukierunkowane na produkcję skórek. Waga – około 3 kg, maksymalny zasięg i do 5 kg. Mają długą, grubą wełnę, docenioną przez specjalistów. Królik Ogień czarny
 3. Turyński – rasa jest ukierunkowana zarówno na produkcję mięsa, jak i skórki. Ma futro doskonałej jakości (unikalny kolor – odcień orzecha włoskiego) i mięso dietetyczne. Rasa ta nie jest jednak powszechna, zarówno w przestrzeni poradzieckiej, jak iw Europie. Waga zwierzęcia wynosi 2,6-4,2 kg. Mieszka czasem do 14 lat, więc często trzymany jako zwierzak. Królik Turyński
 4. Biały – bardzo popularna rasa, koncentrująca się na produkcji futer. Dostępne są kolory biały, czarny i niebieski. Średnio ważą około 4 kg. Ciało ma długość do 57 cm, a miot do siedmiu królików. Przynosi 0,75-1 kg wysokiej jakości puchu. Biała rasa królików
 5. Angora – wyłącznie rasy downy. Powoli się rozwijając, należy zwrócić szczególną uwagę na futro. Waga zwierzęcia wynosi 3,1 kg, płodność wynosi 6 akrów rocznie. Angora rasy królików
Czy wiesz? Zajączki mają podwójną macicę. W tym samym czasie mogą nosić dwa mioty różnych ojców.

Miejsce na farmę

Idealnym miejscem do wyposażenia farmy królików będzie dacza lub gospodarstwo. Jeśli posiadasz taką nieruchomość – jest w porządku, będzie musiała tylko wyposażyć witrynę, w której będą mieszkać zwierzęta.

Adaptacje siedlisk

Istnieje kilka podstawowych sposobów trzymania królików:

 1. Shed.
 2. System Michajłow.
 3. Klatka
 4. Yama
Dowiedz się, jak dbać o króliki w domu.

Szopy

Bardziej komfortowa i ulepszona wersja zawartości komórkowej. Komórki wyposażone w wygodny mechanizm do podawania i czyszczenia, stoją w rzędach po obu stronach przejścia. Zaletą tej metody jest możliwość utrzymania bardzo dużej liczby zwierząt gospodarskich.
Cienie dla królików
Zamontuj wiaty pod dachem lub w pomieszczeniach wyposażonych w ogrzewanie i wentylację (w zimnym klimacie). Ta metoda jest świetna dla dużych hodowców.

Metoda Michajłowa

System mini-gospodarstw, nazwany jego autorem. Używany do przemysłowej produkcji królika. W takim mini-gospodarstwie zapewnia się wszystko, co niezbędne do życia zwierząt: żywność, wodę, odpady.
Hodowane króliki metodą Mikhailova:
Te dwie metody (Shida i Mikhailova) są stosowane w produkcji przemysłowej i hodowli dużych zwierząt, w początkowej fazie działalności są mało prawdopodobne, aby ci odpowiadać. Ale powiemy ci więcej o metodach komórkowych i pit.

Ważne! Króliki, uprawiane zgodnie z metodą Mikhailova, nazywane są akceleratorami Mikhailova. Akceleratory można nazwać przedstawicielami dowolnej rasy, ponieważ jest to sposób hodowli i utrzymania, a nie rasy.

Klatka

Najpopularniejszą metodą wśród rolników jest treść. Klatka wykonana jest z drewna, podłogi, sufitu i przedniej strony z drzwiami – z siatki. Jeśli w twoim regionie mroźne zimy, komórki muszą być mobilne. W warunkach silnego mrozu klatka zostaje doprowadzona do ciepłej szopy.
Klatka dla królików
Komórka może mieć jedną lub dwie sekcje, w drugim przypadku pokoje są podzielone zgodnie z ich przeznaczeniem: jeden do karmienia, drugi do gniazda. Komórki są umieszczane w rzędach, blisko siebie. Wiele wierszy jest ułożonych jeden na drugim. Zalecane rozmiary komórek w jednej sekcji:

 • długość – 1,2 m;
 • szerokość – 0,6 m;
 • wysokość – 0,6 m.

Długość komórek składających się z dwóch sekcji jest o 0,4 m większa, pozostałe wymiary są takie same. Miot dla tuczenia trzymany jest w klatkach o długości do trzech metrów. Gęsto zaludnione króliki nie są zalecane. Mniejsza gęstość zwierząt pozwala im uzyskać większą wagę.

Czy wiesz? Królik o wadze 2 kilogramów może wypić taką samą ilość wody jak pies o masie 10 kilogramów.

Yama

Najstarsza metoda trzymania królików w pobliżu warunków naturalnych. Zalety metody:

 • pit można łatwo zbudować za pomocą improwizowanych środków;
 • kilka rodzin mieszkających w jamie zapewnia gwarantowane dobre i zdrowe potomstwo;
 • zwiększa szybkość wstępną;
 • dół nie wymaga częstego czyszczenia;
 • dzięki naturalnej aktywności zwierząt otrzymuje się zdrowe potomstwo;
 • z tą metodą utrzymywania królika w zdrowiu;
 • mały obszar może zawierać dużą liczbę zwierząt.

Pit dla królików

Wady związane z tą metodą treści:

 • choroby zakaźne dotykają wszystkich zwierząt gospodarskich;
 • dół nie nadaje się do hodowli dużych okazów i ras o cennym futrze;
 • pit jest trudny do czyszczenia;
 • z biegiem czasu, króliki zdegenerowane, ze względu na więzy bliskich krewnych;
 • nie jest łatwo złapać króliki.

Ale jeśli nadal zdecydujesz się skorzystać z tej metody, zastosuj się do następujących zaleceń:

 1. Wybierz odpowiednie miejsce (woda gruntowa musi leżeć głęboko). Konieczne jest ukierunkowanie na takie wymiary: dla zwierząt hodowlanych składających się z 200 zwierząt potrzebna jest dziura o wymiarach 2×2 m. Minimalna głębokość wynosi 1,5 m. Trzy ściany są obszywane łupkiem, plastikiem lub siatką, aby uniknąć kopania zwierząt dziurami.
 2. Otwarta ściana przeznaczona jest do rozmieszczenia gniazd. Dno pokryte jest piaskiem 0,15 m, na którym układana jest podłoga desek. Deski są pokryte sianem, który zmienia się co tydzień.
 3. Nad otworem trzeba zbudować baldachim z rurą, aby utworzyć przepływ powietrza. Nie buduj baldachimu z metalu, jest bardzo gorący. Dobrym rozwiązaniem jest plastik.
 4. Nie zapomnij zainstalować oświetlenia, jest to szczególnie konieczne w zimie. Pierogi i karmniki muszą być zainstalowane w taki sposób, aby wszystkie zwierzęta były umieszczone w ich pobliżu.
 5. Przykryj dół ogrodzeniem.

Ważne! Nie powinieneś kupować królika i królika z tego samego miotu na krycie. Takie krycie bardzo rzadko daje dobre potomstwo, częściej rodzą się słabe króliki, czasami z wrodzonymi chorobami.

Zakup kanału

Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju zdrowego żywego inwentarza, króliki potrzebują zrównoważonej diety, w zimie konieczne jest podawanie suplementów witaminowych.
Króliki

Poniżej znajduje się przybliżona dieta królika (w gramach):

 • trawa – 1500;
 • szczyty fasoli – 1200;
 • gałązki – 600;
 • wierzchołki buraków – 200;
 • ulistnienie drzew (duże) – 600;
 • marchewki – 620;
 • buraki – 190;
 • buraki słodkie – 580;
 • ziemniak przegotowany – 380;
 • ziemniaki surowe – 160;
 • silos – 280;
 • siano – 280;
 • Zboża – 160;
 • fasola – 60;
 • nasiona słonecznika – 30;
 • otręby – 90;
 • mączka rybna lub kostna – 20;
 • sól – 2,0;
 • kreda – 2,0.

Wskazane jest, aby skupić się na powyższych standardach, nie dopuścić do przekarmienia królików.

Czy wiesz? W Australii króliki uważane są za krajową katastrofę. Szkody wyrządzone przez rolnictwo i zagrożone gatunki zwierząt szacuje się na 600 mln USD rocznie. Władze natarczywie nie zalecają trzymania królików jak zwierząt domowych, aw Queenslandzie przewiduje się grzywnę w wysokości 30 000 dolarów australijskich (24 000 USD).

Roczne zapotrzebowanie na króliki w żywności (w kilogramach):

W spokojnym okresie:

 • pasza mieszana – 3,6;
 • siano – 1,15;
 • rośliny okopowe – 3,3;
 • zieleń – 4,6.

Podczas krycia:

 • pasza mieszana – 4,3;
 • siano – 1,6;
 • rośliny okopowe – 3,7;
 • zieleń – 5,5.

Królik w ciąży:

 • pasza mieszana – 16,5;
 • siano – 5,8;
 • rośliny okopowe – 15,8;
 • zieleń – 22,7.

Cullenness of the rabbit

Karmienie piersią podczas karmienia:

 • pasza mieszana – 63;
 • siano – 22;
 • rośliny okopowe – 58;
 • zieleń – 82.
Poznaj niuanse hodowlanych królików rasy Rex, California, Butterfly, White Giant, Baran, Black-brown, Risen.

Króliki w wieku 1,5-4 miesięcy:

 • pasza mieszana – 9,7;
 • siano – 3,3;
 • rośliny okopowe – 11,8.

Schemat karmienia królików:

 • rano – zielone i wilgotne jedzenie;
 • obiad i kolacja – pasza mieszana.

Królik
W pijących musi być świeża woda.

Biznesplan

Podczas opracowywania biznesplanu, zaczniemy od tego, że jest dom we wsi lub daczy, a posiadasz minimalne umiejętności pracy własnymi rękami (tworzenie i instalowanie komórek, wprowadzanie energii elektrycznej do budynku itp.). Ponadto, jeśli masz dom we wsi, można znaleźć au pair za dość umiarkowaną opłatę wśród lokalnych sąsiadów. Wykona prostą robotę i będzie opiekował się zwierzętami podczas twojej nieobecności.

Ważne! Króliki muszą być zaszczepione przeciwko myksomatozie, pasterelozie i VGBC. Ponadto, w celu uniknięcia chorób zakaźnych masowe, które mogą spowodować plagę, nie powinniśmy zapominać o regularnym czyszczeniu i świeżego powietrza.

Koszty

Koszty w początkowej fazie rozwoju działalności są minimalne, ale najbardziej konieczne. Należy rozumieć, że podczas organizacji mini-farmy mogą pojawić się dodatkowe wydatki. Ale punkty wymienione poniżej, i tak będziesz musiał wydać. Wyjątek można uznać za kruszarkę do ziarna i granulator, ale w tym przypadku wydacie więcej na zakup gotowych pasz.

 • materiały do ​​produkcji ogniw – 60 tysięcy rubli. (1000 USD);
 • granulator i kruszarka do ziarna – 30 tysięcy rubli. (500 USD);
 • zakup królików (100 głów) – 30 tysięcy rubli. (500 USD);
 • Koszt paszy – 75-150 tysięcy rubli. (1,250-2,500);
 • prąd, woda, ogrzewanie, weterynarz – 25 tysięcy rubli. rocznie (400 USD).

Koszty

Dochód

 1. Mięso – 100 osobników da około 2 tony mięsa (netto) na rok. Hurtowe mięso można sprzedać za około 200 rubli. (3,5 USD) za 1 kg. W przypadku, gdy masz możliwość sprzedaży produktów bezpośrednio nabywcy (znajomym, krewnym, na rynku itp.), Zysk wzrośnie. W rezultacie otrzymujemy – 400 tysięcy rubli rocznie (6600 $).
 2. Skórki – cena jednej skórki o normalnej jakości – 200 rubli. Z 1400 osób możesz zaoszczędzić 280 tysięcy rubli (4 400 $).

Łącznie nasze koszty nie przekraczają 5000 USD, a sprzedaż produktów może pomóc 11 000 USD. Różnica wynosi około 6000 USD. Jest to rentowność pierwszego roku i rozważaliśmy maksymalną cenę pasz. Dalszy rozwój biznesu pociągnie za sobą zmniejszenie wydatków i wzrost przychodów. Rentowność wynosi około 60-75%.

Czy wiesz? Pomimo pozornej powolności, królik może skakać na więcej niż 2,5 metra długości i prawie 1,5 cm wysokości.

Wynik

Biorąc pod uwagę hodowlę królików jako firmę, można stwierdzić, że taka gospodarka może stać się dość opłacalna. Jednak taka działalność wiąże się z pewnymi trudnościami i ryzykiem. Należy pamiętać, że króliki są często narażone na działanie morza. Wymagają większej uwagi i troski. Są to koszty pracy, czasu i pieniędzy, których nie można uratować.
Hodowla królików
Dzięki szczęśliwej kombinacji okoliczności możesz odzyskać zainwestowaną kwotę i wejść na plus za rok. Ale aby zaangażować się w komercyjną hodowlę, króliki powinny być tylko wtedy, gdy jesteś gotowy poświęcić to działanie prawie przez cały swój czas. Nie wystarczy zatrudnić osobę, umieścić ją w celi i wymagać zysku pod koniec roku, musisz kontrolować wszystko sam, na każdym etapie. Jeśli jesteście gotowi na to, pozostaje wam tylko życzyć powodzenia w dziedzinie hodowli królików i najwcześniejszej naprawy waszego gospodarstwa.

Recenzje

Króliki to nie tylko cenne futro
Dobrą rzeczą jest to, że są grzyby jak króliki, 8 lat temu, mój przyjaciel zaczął najpierw poszedł chłodny, a następnie spotkał go, więc okazalos epidemia poszedł wszystkie króliki są martwe, są one zbyt szybko umiera.

awraam
https://www.biznet.ru/topic13793.html#entry49335
Króliki UTB nie tylko dieta i smaczne mięso, ale także cenne futra rozwód nie jest pozhaleesh.na mięso lepiej rozvodit flaandr lub biały velikan.pri dobra baza pasza pełnego zwrotu kosztów nastąpi w pierwszym god.realizovat lepiej na rynku Mesnil.

fighterstwo
https://fermer.ru/comment/32676#comment-32676

Wideo: hodowla królików