Kraina gęsi

Kraina gęsiIstnieje opinia, że ​​gęsi lądowe są tuczone, aby uzyskać delikatną wątrobę. Początkujący farmer może się zdezorientować, ponieważ hodowla tego “wąskiego celu” wydaje się nieopłacalna. Ale w rzeczywistości te gęsi są dość wszechstronne – są hodowane jako drób mięsny, mają przeciętne składanie jaj, a te ptaki nadają się do zbierania na piórach.

Historia rasy

Grunty gęsi otrzymano poprzez krzyżowanie kilku odmian. Główna rasa bo to były gęsi z Tuluzy.
Ziemie dla gęsi
Pierwsze eksperymenty przeprowadzono we Francji. W przestrzeni poradzieckiej już ekskrementowane gęsi padły w 1975 roku.

Czy wiesz? Gęsi wybierają parę, która pozostanie wierna do końca życia. Jeśli jedna osoba umiera, inna płacze przez kilka lat przed wyborem nowego partnera lub może nawet pozostać sama.

Zewnętrzne

Gęsi lądowe mają wyjątkowy wygląd, który nie pozwala na ich pomylenie z innymi gatunkami ptaków.
Ziemie dla gęsi
Poniżej znajdują się ich funkcje:

 • kolor upierzenie. Zasadniczo, przedstawiciele tej rasy mają szary kolor światła odcień, ale czasami są osoby, które są pomalowane w ciemnych odcieniach szarości. Brzuch jest często pokryty białym puchem;
 • tułów i plecy – dość duży i obszerny;
 • ogon – krótki i prawie niewidoczny;
 • łeb – Głębokie, rozwinęły się mięśnie, które sprawiają, że jest dość szeroka;
 • Lądowanie

 • brzuch malowane na biało. Również na brzuchu znajduje się kilka grubych fałdów, które lekko zwisają;
 • skrzydła mają dużą liczbę piór, które tworzą rysunek łuski;
 • głowa u ptaków szerokie, lekko spłaszczone z góry i pokryte gęstą warstwą piór;
 • oczy umieszczone dość głęboko, niektóre mogą mieć guzek nad oczami;
 • dziób pomalowane na pomarańczowo, ale kształt różnych osobników może się znacznie różnić;
 • szyja – ciemnoszary, niektóre osoby mogą mieć szarobrązowy kolor. Szyja nie jest masywna, ale przeciwnie, cienka i długa.
Czy wiesz? Pióra wieczne wykonane z metalu są używane od połowy XIX wieku, a wcześniej używały głównie gęsiego pierza. Czasem trzeba było je wyostrzyć – to się nazywało czyszczenie. A nóż przeznaczony do tej procedury nazywano scyzorykiem. Później słowo “scyzoryk” zastosowano do wszystkich noży kieszonkowych.

Wskaźniki produktywności

Te ptaki wyróżniają się duże rozmiary. Waga dorosłego mężczyzny wynosi od 7 do 8 kg, a samica – od 6 do 7 kg. To dzięki takiej masie ciała możliwe jest osiągnięcie dużej wagi wątroby, która osiąga 800 gramów. Duże rozmiary ptaków można zaobserwować w wieku 10 miesięcy, kiedy ich waga osiąga 5 kg. Niektórzy eksperci krzyżują gęsi z węgierską rasą, co umożliwia uzyskanie osobników ważących 10 kg.
Ziemie dla gęsi
Bakłażan w tych ptaków – do 40 jaj rocznie. Waga każdego jajka osiąga 150 gramów, co jest bardzo dobrym wskaźnikiem. Należy zauważyć, że pisklęta gęsie mają raczej niski poziom przeżycia, ponieważ tylko 50% z nich żyje do 2 miesiąca życia. Procentowy wygląd gusat jest również niewielki – tylko 60.

Czy wiesz? Światowy rekord masy gęsi wynosi 14 kg. Ta płyta nie może być pokonana przez wiele lat.

Dieta żywienia

Dieta i dieta tych ptaków zależy bezpośrednio od celu, w jakim są uprawiane. Aby je rozwijać, aby uzyskać duża wątroba konieczne jest zapewnienie mocy godzinowej. Taka dieta podzielona jest na trzy główne etapy:

 1. Uprawa młodych zwierząt. Od 1 do 4 tygodni pisklęta otrzymują mieszankę paszową w nieograniczonych ilościach i 200 gramów zieleni dziennie. Od 5 do 8 mieszanych pasz jest ograniczona do dziennej dawki 170 g, a zieleń przeciwnie, wzrasta do 500 g. Od 9 tygodni ilość zieleni powinna wynosić 300 g (reszta nie ulega zmianie).
 2. Okres przygotowawczy. 11-13 tygodni. Gęsi ograniczają przestrzeń, umieszczając je w zamkniętym kurniku (2 osobniki na 1 m2). Dieta składa się z 50% kukurydzy, 20% derti i 30% białka. Również w tym czasie ptaki otrzymują podwójne dawki witamin A i C.
 3. Wymuszone tuczenie. Od 14 tygodni dieta ptaków to głównie kukurydza (kukurydza i zboża). Ziarno przelewa się gorącą wodą przez 20-30 minut, dodaje 1% soli, 1% oleju roślinnego i wszystkie te same witaminy. Do karmienia owsianka jest używana tylko schłodzona. Pierwsze 3 dni gęsi dają 300-400 g, od 4 do 7 450-580 g, od 8 do 670-990 g na dzień. Tucz można zrobić ręcznie za pomocą lejka lub za pomocą specjalnych maszyn. Kiedy ptak jest gotowy do uboju, staje się nieaktywny, oddycha ciężko, jego dziób staje się biały.

Ziemie dla gęsi
Dieta gęsi zawartych w celu uzyskania w dół lub mięso, w zasadzie nie różni się od zwykłego. Latem podaje się im świeżą trawę (2 kg, z wolnym wybiegiem, pozycja ta może być wyłączona), mieszanki zbożowe (300 g), rośliny okopowe (1 kg), kreda (10 g), dodatki mineralne (25 g). Zimą podstawą racji jest ziarno, które lepiej nie podawać w czystej postaci, ale w składzie pałeczek. Musisz również dodać płatki pszenne i płatki siana do menu. Gęsi są karmione trzy razy dziennie, dwa razy w lecie.

Ważne! Ważnym czynnikiem jest to, że gęsi hodowanych na puch i mięso nie mogą być przekarmiane.

Karmienie piskląt to osobny i raczej odpowiedzialny etap. Aby uzyskać zdrowe i urodzajne ptaki, należy karmić gęsi natychmiast po wysuszeniu. Nowonarodzone pisklęta otrzymują rozdrobnione jajka na twardo, rozdrobnione ziarna, zielenie i otręby. Początkowo karmione pisklęta 6-7 razy dziennie, z wiekiem, liczba karmień jest zmniejszona do 3-4. Następnie stopniowo zacznij dodawać do diety buraki i marchewki.
Goosey Landesque
Od 4-5 dni w jedzeniu można dodać ciasto i ziemniaki, od tygodnia – korzenie. Aby stworzyć mokre szwy, użyj produktów mlecznych (twarożek, mleko zsiadłe). Nawiasem mówiąc, klejące futerały są zabronione, ponieważ mogą zatkać zatoki. Ważne są również dla piskląt suplementy mineralne: mączka kostna, kreda, muszla.

Dowiedz się więcej o zawartości gęsi i gęsi, a także innych dużych ras gęsi: Kholmogory, duży szary, Tula, gubernator, Arzamas, Kuban, chiński.

Warunki przetrzymywania

W lecie ptaki żyją w przestronnej wolierze, którą łatwo budować za pomocą prostych szyn, przykrywając je pokryciem dachowym. Jeśli gęsi osiągną wiek 7 tygodni, mogą zostać wypuszczone na wolność, ograniczając ruch tylko przez stronę. Idealne warunki dla wypasania gęsi będzie obecność wiecznych traw, aby ptaki mogły uzyskać wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Jeśli wypas gęsi jest niemożliwy, należy zaopatrzyć je w zieloną paszę.
Ziemie dla gęsi
W sezon zimowy gęsi trzymane są w ceglastych lub drewnianych strukturach. Należy zauważyć, że drewniane konstrukcje muszą być zbudowane z dwóch warstw gęstych desek. Miot w agrestu musi być ciągle suchy, ciepły i gęsty, aby gęsi nie zachorowały. Ponieważ przedstawiciele rasy ziemi normalnie tolerują mrozy, nie warto izolować gusjatniki, ale ważne jest, aby zapewnić brak przeciągów, ponieważ ich ptaki nie lubią.

Ważne! Aby zwierzęta nie przechowywały i nie miały miejsca, gdzie mogą się ogrzać, temperatura w gęsi musi być wyższa niż + 10 ° C.

Gęsi gęsi lubią podejmować zabiegi wodne. W przypadku braku swobodnego dostępu do naturalnej części wód, konieczne jest wyposażenie “basenów”, które mogą być wykonane z jakichkolwiek głębokich zbiorników.

Wideo: gęsi

Rodzima rasa Gęsi jest przeznaczona do produkcji ogromnej wątroby, mięsa i jaj, a także ma specyficzny wygląd. Jeśli zapewnisz im odpowiednią opiekę i żywienie, otrzymasz zdrowe i produktywne ptaki.


Loading...