Korzyści płynące z zastosowania nawadniania kroplowego w strefie podmiejskiej

Nawadnianie kroplowe
Istnieje kilka powodów, dla których ogrodnicy nie chcą lub nie mogą kupić gotowego systemu nawadniania ogrodu i szklarni. W takich przypadkach nawadnianie kroplowe odbywa się ręcznie z funduszy dostępnych dla każdego mieszkańca lata.

W końcu możesz znaleźć wystarczająco dużo przedmiotów i szczegółów na ten temat. Dodatkowo będą minimalne koszty finansowe. Ponadto, jakościowo wykonany system nawadniania kropelkowego ogrodu może być bezpiecznie używany zgodnie z jego przeznaczeniem.

Korzyści płynące z zastosowania nawadniania kroplowego

Nawadnianie kroplowe
Napowietrzanie gleby. Gleba nie jest podmokła, co zapewnia dobrą wentylację systemu korzeniowego roślin przez cały okres wzrostu, który nie zatrzymuje się w czasie nawadniania lub po nim. Tlen glebowy pomaga systemowi korzeniowemu osiągnąć maksymalne funkcjonowanie.

System korzeniowy. Rozwój korzeni jest znacznie lepszy niż w innych metodach nawadniania. Roślina intensywnie zużywa płyn i wchłania substancje odżywcze. Dzięki tej metodzie irygacji wydajność przekracza 95%, gdy nawadnianie powierzchniowe daje tylko 5%, a zraszanie – około 65%.

Moc. Nawozy płynne są absorbowane bezpośrednio przez system korzeniowy. Substancje odżywcze są absorbowane z maksymalną intensywnością, co daje najlepszy efekt. Ta metoda nawożenia roślin jest najbardziej skuteczna w warunkach o suchym klimacie.

Ochrona roślin. Liście pozostają suche, w wyniku czego prawdopodobieństwo choroby jest znacznie zmniejszone, ponieważ leki nie są zmywane z liści.

Zapobieganie erozji gleby. Ta metoda nawadniania umożliwia nawadnianie na zboczach lub w miejscach trudnych topograficznie. Nie trzeba budować złożonych struktur ani nie przenosić gleby.

Znaczne oszczędności wody. W porównaniu z innymi metodami nawadniania, nawadnianie kroplowe oszczędza wodę w zakresie 20-80%. Tylko system korzeniowy jest zwilżony. Zmniejsza się utrata parowania wody. Ciecz nie jest wydalana z kanalizacji obwodowej.

Wczesne dojrzewanie. Przy takim podlewaniu temperatura gleby jest wyższa niż w innych wariantach, co pobudza rośliny do wcześniejszego zbioru.

Koszty energii i pracy. Zmniejsza koszty zasilania do nawadniania. Energia jest zapisana. Na spadek ciśnienia nie ma wpływu spadek ciśnienia w rurociągu.

Nawadnianie kroplowe
Agrotechnologia. Nawadnianie kroplowe pozwala na traktowanie gleby, opryskiwanie roślin i zbiory w dowolnym dogodnym momencie, niezależnie od nawadniania, ponieważ działki między łóżkami nie są nawilżane przez cały sezon.

Gleby. Nawadnianie kroplowe umożliwia uprawę roślin na glebach o umiarkowanym składzie soli, ponieważ można stosować wodę soloną.

Czy wiesz? Wśród Australijczyków popularność automatycznego podlewania wzrosła ze względu na możliwość oszczędzania wody. Dla mieszkańców tego kontynentu obowiązują surowe ograniczenia dotyczące korzystania z tego naturalnego zasobu. Takie systemy nawadniające są instalowane na ¾ domach i ogrodach Australijczyków.

Jak zrobić prosty system nawadniania

Nawadnianie kropelkowe nie jest innowacyjną technologią i zostało wynalezione dawno temu w kraju o suchym klimacie – w Izraelu. Od tego czasu jest aktywnie wykorzystywany w przemyśle agrarnym na całym świecie.

Ale na małej działce nie ma sensu stosowanie drogich systemów nawadniających. Dlatego nawadnianie kroplowe można wykonać własnymi rękami z improwizowanych materiałów.

Tworzenie kroplówki z butelki

Najprostszym sposobem na zbudowanie domowej nawadniania kropelkowego jest zaopatrzenie się w niepotrzebne plastikowe butelki. Taki system jest bardzo odpowiedni dla małych obszarów.

Nawadnianie kroplowe

Jeden zbiornik przeznaczony jest dla maksymalnie dwóch krzewów, co umożliwia opracowanie indywidualnego trybu nawadniania dla każdej rośliny.

Do podlewania roślin, które zużywają więcej płynu, dołączone są butelki z większą liczbą otworów. Dlatego wystarczające będzie nawilżanie. Pojemność 2 litrów wystarcza na cztery dni nawadniania.

Jeśli musisz wyjść na dłuższy okres, możesz umieścić więcej butelek, na przykład 5-6 litrów.

Projekt nawadniania butelek roślin ogrodowych można skonstruować na trzy sposoby.

№1. Wykopał pojemnik między rzędami lub krzewami, uprzednio wykonując w nim otwór za pomocą igły. Nie przekłuwaj wielkich dziur. Wilgoć nie powinna szybko wypływać.

Ważne! Wykonaj nakłucia tak niskie, jak to możliwe, aby w butelce nie pozostał żaden płyn.

Pozostaw szyjkę pojemnika nad ziemią na 5-7 centymetrów, więc wygodniej będzie ją wypełnić. Aby zapobiec odparowaniu cieczy, dokręć butelkę z pokrywką z wcześniej wykonanym w niej otworem.

Nawadnianie kroplowe
Jeśli po prostu zakryjesz dekiel pokrywką, w butelce powstaje niskie ciśnienie, co wątpi. W zależności od rodzaju gleby, liczba wykonanych otworów jest różna.

Na piaszczyste wystarczy trzy. W przypadku gliny lepiej jest zrobić pięć.

№2. Pojemniki z wodą są zawieszone nad roślinami. Na brzegach łóżka zainstaluj kołki i przeciągnij między nimi drut lub mocną linę. Zawieś butelki bez dna.

Wilgoć w tym przypadku odparuje szybciej, ale podgrzana woda nie będzie tak szkodzić korzeniom roślin, które uwielbiają ciepło.

Na szyi wykonaj otwór o takiej średnicy, aby ciecz nie wlała się zbyt szybko.
Aby skierować wodę bezpośrednio do systemu korzeniowego, musisz włożyć pręt z uchwytu do pokrywy. Woda będzie lepiej wchłonięta.

Podłączyć wolny koniec pręta wykałaczką i zrobić dziurę wyżej, a następnie woda nie wypłynie zbyt szybko. Połączenie pręta i pokrywy powinno być uszczelnione szczeliwem, aby nadmiar płynu nie dotarł do łóżka.

№3. W tej metodzie, jako materiały do ​​nawadniania kroplowego, stosowane są również butelki, ale z niewielkim dodatkiem. Dno butelki należy wyciąć i umieścić na szyjce specjalnego ceramicznego stożka.

Nawadnianie kroplowe
Wbijają pojemnik w ziemię w korzeniu rośliny. Wewnętrzny układ stożka służy jako rodzaj wskaźnika, który określa poziom wilgotności gleby. Jak tylko zacznie się wysychać, wilgoć jest ponownie podawana do systemu korzeniowego.

Jak stworzyć system nawadniania ze spadków medycznych

Innym prostym sposobem zasilania roślin – jest zbieranie nawadniania kroplowego własnymi rękami od medycznych zakraplaczy. Najważniejsze jest mieć pod ręką wszystkie niezbędne materiały i narzędzia.

Od zakraplaczy można stworzyć skuteczny system nawadniania, który jest bardzo dostępny pod względem zasobów materiałowych. Aby stworzyć taki projekt, wystarczy trzymać się planu i przestrzegać wszystkich zasad.

Najpierw przecinamy system długościami równymi długości łóżek i robimy w nich dziury. Odległość między nimi powinna wynosić co najmniej pół metra.

Następnie powiesić rury nad łóżkami. Można tego dokonać za pomocą różnych elementów złącznych. Zaciemnij końce rur. Koło pozwala wyregulować głowicę wody.

Zakraplacz, wykonany ręcznie do nawadniania kropelkowego, to bardzo wygodny system. Z jej pomocą możesz szybko podlewać łóżka bez specjalnego wysiłku.

Nawadnianie kroplowe
Również ten system nadaje się do nawożenia roślin płynnymi nawozami. Płyn odżywczy znajduje się bezpośrednio pod korzeniem kultury.

Wśród niedociągnięć można zidentyfikować potrzebę demontażu sprzętu, gdy temperatura spada. Plastik w zimie może stać się nieodpowiedni.

Jak wykonać podziemne nawadnianie kroplowe

Nazwa tej metody mówi sama za siebie. Jego istotą jest to, że wilgoć do korzeni roślin pochodzi nie z zewnątrz, ale bezpośrednio pod ziemią.

Taki wynik osiąga się dzięki wstępnie zainstalowanym specjalnym konstrukcjom do podziemnego nawadniania. Następnie sami powiemy Ci, jak zorganizować nawadnianie podlewania kroplowego.

Wymagane narzędzia

Aby utworzyć urządzenie do podziemnego nawadniania na działce, wymagane są:

 • Węże i rury o odpowiedniej średnicy wynoszą 0,5 cm.
 • Warstwa drenażowa złożona z otoczaków, żwiru, żużla i strzępków gałęzi.
 • Łopata.
 • Rolka z polietylenu.
 • Element filtrujący.
 • Punkt dostępu do wody.

Proces produkcyjny i instalacyjny

Przed zainstalowaniem nawadniania kroplowego w domu, zdecyduj o sposobie dostarczania wody. Jeśli nie ma dopływu wody do ogrodu, powinieneś pomyśleć o wariancie z oddzielnym zbiornikiem, specjalnie do nawadniania.

Możliwe jest gromadzenie wody deszczowej z dachu, pozostaje tylko myśleć o systemie do pobierania, dostarczania i zbierania cieczy w oddzielnym pojemniku. Beczka wody powinna być wyższa niż łóżka. Nawadnianie kroplowe

Prawa fizyczne nie zostały anulowane, a woda pod ciśnieniem będzie pochodzić z beczki. Możesz dostosować wysokość zbiornika, aby zwiększyć lub zmniejszyć ciśnienie wody.

Kolejnym etapem jest układanie samego systemu. Wykopać dół lub wykop, pokryć polietylenem i wypełnić warstwę drenażową. Zainstalować rury (otwory w nich powinny już być gotowe) za pomocą filtra. Ponownie pokryć warstwą drenażową, a następnie przykryć brudem.

Czy wiesz? W Stanach Zjednoczonych system automatycznego nawadniania znajduje się na szczycie pożądanych ulepszeń dla ogrodu i ogrodu.

Jeśli nie masz ochoty pracować z rękami

Niedawno system nawadniania kropelkowego mógł doświadczać tylko ogrodników z “rękami, od których jest to potrzebne”. Nie jest łatwo wyliczyć wszystko, podnieść węże i łączniki, starannie zrobić dziury. Dziś w wyspecjalizowanych sklepach możesz wybrać dowolny model systemu nawadniania kroplowego, co tylko chcesz.

Wybór systemu nawadniania kroplowego

Producenci systemów nawadniania kroplowego mogą wymyślić różne szczegóły konstrukcyjne. Jak mówią, wszystko jest w ich rękach. I można je nazwać pretensjonalnie i na różne sposoby, tylko po to, by przyciągnąć klientów.

Ale standardowy system nawadniania kroplowego składa się z następujących elementów: głównego węża, przez który woda ze źródła trafia do węża zasilającego, z którego opuszczają się dozowniki.

Nawadnianie kroplowe
Kroplówki mogą być zarówno małymi cienkimi rurkami, jak i węższymi większymi, na końcach których znajdują się dozowniki wody vkruchennye. Im głębiej wirują, tym mniej ocieka woda.

W zestawie znajdują się również różne adaptery, które służą do łączenia poszczególnych elementów konstrukcji. Istnieją również kołki do niepotrzebnych otworów w wężach, dzięki czemu woda nie wypływa z miejsca, w którym nie jest potrzebna.

Lepiej jest wybrać system z wbudowanym filtrem, który zapobiega zatykaniu się zakraplaczy. Kołki mocujące wąż również będą dodatkowym atutem, ponieważ w zależności od ciśnienia wody wąż może zmienić swoje położenie w przestrzeni.

Możesz dodatkowo zamówić timer – bardzo wygodną rzecz. Z jego pomocą możesz wyposażyć system nawadniania kroplowego w inteligencję. Możesz ustawić początek i koniec nawadniania, a także interwał między nawadnianiem. Ta funkcja jest bardzo wygodna w przypadku, gdy musisz długo pozostawić swój kuchenny ogród.

Instalacja systemu w szklarni lub ogrodzie warzywnym

Każdy przypadek, który dotyczy budowy dowolnej konstrukcji daczy lub ogrodu, powinien zaczynać się od planowania. Jak mówią, kalkulacja jest kluczem do zdrowego rozsądku i udanego projektu.

Dlatego też organizacja nawadniania kropelkowego powinna rozpocząć się od schematu obszaru podmiejskiego. Plan działania przedstawia się następująco:

  Nawadnianie kroplowe

 1. Na rysunku zacznij od punktu zasilania centralnego zaopatrzenia w wodę lub zaznacz gdzie znajduje się zbiornik na wodę, jak będzie układany główny wąż lub rura. Na nich woda zbliży się do spadających taśm. Zmierz długość łóżek i odległość między kulturami. Umożliwia to prawidłowe obliczenie długości węża do nawadniania kroplowego i odległości między rurkami z kroplomierzem.
 2. Zamontuj pojemnik z wodą na wysokości 1,5 – 2,5 metra nad terenem.
 3. Ułóż główny wąż ze zbiornika wodą i biegnij prostopadle do łóżek.
 4. Wywiercić otwory za pomocą śrubokrętu w równej odległości około pół metra. Zamocuj taśmy ociekowe do głównej rury za pomocą łączników. Powinny być takie same, jak łóżka w witrynie.
 5. Połóż kroplówki wzdłuż łóżek, umieszczając je bliżej rośliny. Połączyć z jednej strony z wężem głównym, a z drugiej strony z wtyczkami.
 6. Podłącz główną rurę do zbiornika wodą. Aby wyczyścić wodę, należy zamontować filtr między cylindrem lub kranem a rurą.
 7. Przytnij główną rurę do zbiornika nieco powyżej dna, aby śmieci były osłem i nie dostały się do systemu.
 8. Napełnij zbiornik wody i włącz nawadnianie.
 9. Przepłucz system przed pierwszym użyciem. Aby to zrobić, wyciągnij wtyczki i przeprowadź wodę przez węże kroplowe.

Jak zautomatyzować proces: “inteligentne nawadnianie kroplowe” własnymi rękami

Nawadnianie kroploweSystem nawadniania kropelkowego jest zautomatyzowany zgodnie z prostym, prostym systemem, który bez codziennego udziału właściciela w określonym czasie uruchomi pompę, uruchamiając system nawadniający.

W przypadku tej konstrukcji nawadniania kroplowego, wąż z otworami przelotowymi musi być podłączony do pompy. Otwory można wykonać za pomocą śrubokręta z cienkim wiertłem lub rozpalonym do czerwoności szydłem.

Najpierw przebij wąż od prawej do lewej, a następnie od góry do dołu. Woda wyleje się równomiernie nawet przy zablokowaniu. Przebijanie powinno odbywać się w jednakowej odległości z odległości do 35 centymetrów. Umieść przygotowany wąż na łóżkach.

Ważne! Umieść deski pod wężem, aby nie tworzyły się chodaki.

Znając charakterystykę mocy pompy, określ czas potrzebny do uruchomienia systemu nawadniania i napraw go za pomocą automatycznego obwodu uruchamiania pompy. Taki mechanizm działa autonomicznie i nie ma potrzeby częstego pojawiania się hosta w daczy.

System korzeniowy trawy trawnikowej ma nie więcej niż piętnaście centymetrów głębokości, dlatego częste i długotrwałe podlewanie trawników jest wymagane w ekstremalnych temperaturach. W przeciwnym razie szybko wyschną i będziesz musiał siać nową trawę.

Trawa trawiasta jest bardzo wrażliwa na szkodliwe działanie ultrafioletu i wiatru, co oznacza, że ​​gleba w tych miejscach wysycha znacznie szybciej.

Nawadnianie kroplowe
Główny problem nawadniania kroplowego polega na tym, że woda nie dociera do zewnętrznych otworów, pojawiających się wcześniej od początkowych. Ale z dużą ilością wody okazuje się, że ten system jest absolutnie nieopłacalny, a gleba jest mocno podmokła.

Wyjście z tej sytuacji można znaleźć za pomocą dystrybutora, który jest kupowany w każdym sklepie z daczami. Ale nie możesz wydawać pieniędzy na takie urządzenie i znaleźć wyjścia z plastikową butelką.

Z niego można zrobić domowy dozownik, w sposób podobny do muszli klozetowej. Jest zamontowany w miejscu, w którym znajduje się trójnik nawadniania kroplowego. W każdym razie możesz zrównoważyć tempo dostarczania wody do każdego łóżka i do poszczególnych roślin.

Czy wiesz? Ziemia, na której organizowane jest prawidłowe podlewanie, daje trzy razy więcej zbiorów.