Kolibakterioza ptaków: patogen, szczepienia, objawy i leczenie

ColibacteriosisCzęsto specjaliści od ptaków hodowlanych spotykają się z różnymi chorobami zwierząt hodowlanych.

W tym artykule powiemy wam, czym jest pałeczek okrytonasiennych ptaków i jak leczyć je w domu.

Co za choroba i co jest niebezpieczne

Jeden z ostre przewlekłe choroby zakaźne, w którym objawia się toksemia, jest colibacillosis. Najczęściej choroba atakuje płuca, worki powietrzne, wątrobę, osierdzie i stawy. Jeśli istnieje ostra postać choroby, nawet 30% młodych ludzi może umrzeć, jeśli dorosłe osobniki cierpią, ich wydajność drastycznie spada.
Choroba drobiu
Choroba może dotyczyć nie tylko ptaka, ale także innych zwierząt domowych. W takim przypadku narządy wewnętrzne są dotknięte, co prowadzi do ostrego przebiegu choroby. Kolibakterioza jest poważną chorobą, która często prowadzi do wyginięcia całej populacji ptaków. Najczęściej występuje z niezrównoważoną dietą, niehigienicznymi warunkami. Przy pierwszym podejrzeniu obecności choroby konieczne jest natychmiastowe zwrócenie się o pomoc do ekspertów.

Przeczytaj także o chorobach ptaków, takich jak kokcydioza i pasterelooza.

Jakiego rodzaju ptak rolny uderza

Częściej z powodu cierpiących na colibacteriosis:

 • kurczaki;
 • kaczątka;
 • pisklęta;
 • młode indyki;
 • bażanty.
Ważne! Ponieważ infekcja może nastąpić w postaci kropelek unoszących się w powietrzu, gdy zidentyfikowany jest zakażony ptak, pilne jest izolowanie go i przeprowadzanie leczenia w pomieszczeniu, w którym się znajdował.

Ponadto nosicielem choroby są takie ptaki jak gołąb, wrona, wróbel. Wysoka podatność na colibacillosis występuje u młodych zwierząt w wieku poniżej 4 miesięcy.

Czynnik przyczynowy i przyczyny infekcji

Patogen – coli, który często znajduje się w środowisku i jest zawsze w przewodzie żołądkowo-jelitowym, zarówno u ludzi, jak iu zwierząt.
E. coli
Mikrob ma odporność na środowisko zewnętrzne, na ziemi może trwać do 204 dni. Gdy rózga zostanie podgrzana do 60 stopni, jej zniszczenie nastąpi po 1 godzinie, a przy gotowaniu – natychmiast.

Kolibakterioza może rozwijać się jako niezależna dolegliwość, ale czasami jest łączona z innymi wirusami, co prowadzi do powikłań. Zwierzęta chore i chore są źródłem infekcji, które wydzielają różdżkę.

Największa koncentracja drobnoustrojów występuje w kale. Podczas odchodów zwierząt dochodzi do zanieczyszczenia żywności, wody i śmieci. Młody ptak spożywa pokarm, a zatem zakażenie jest przeprowadzane. Kolibakterioza u kurcząt może pojawić się nawet na etapie dziobania zainfekowanej skorupy.

Dowiedz się, jakie choroby zakaźne i niezakaźne brojlery kurczą się chore.

Objawy i przebieg choroby

Czas trwania okresu inkubacji może wynosić od kilku godzin do 2-3 dni. W ostrej kolibakteriozie choroba postępuje szybko, a wkrótce następuje śmierć ptaka. Na początku staje się uciskany, leniwy, nieaktywny, odmawia jedzenia. Bluebell, zaburzenia jelitowe, kał mają żółto-zielony kolor.
Choroba kurczaka
Może również wystąpić obrzęk, stany zapalne stawów. W podostrym i przewlekłym przebiegu choroby okres niebezpieczny trwa 2-3 tygodnie. Występuje obfita biegunka, uzyskuje wodnistą konsystencję, białą i szarą, czasem z krwią lub śluzem. Powłoka pióra nie świeci, jest brudna.

Czy wiesz? Nazwa kurczaka “brojler” pochodzi od angielskiego słowa broil, co znaczy “smażyć się w ogniu”.

Po 2-3 tygodniach od wystąpienia choroby może wystąpić duszność, której może towarzyszyć uduszenie. Nawet jeśli młodzież odzyska zdrowie, rozwinie się ona słabo. Kolibakterioza charakteryzuje się takimi patologicznymi zmianami: krwotokiem w narządach miąższowych i błoną śluzową jelita.

Diagnostyka

Jeśli zdiagnozowano kolibakteriozę kurcząt, ocena epizootyczna jest obowiązkowa i należy wziąć pod uwagę objawy kliniczne. Przeprowadzane są także badania laboratoryjne, które podlegają analizie.

Identyfikując chorobę warto podjąć takie działania:

 • usunąć z pomieszczeń zainfekowanego ptaka w celu powstrzymania wybuchu choroby;
 • przeprowadzić mechaniczne czyszczenie i dezynfekcję w kurniku. W tym celu użyj roztworu alkalicznego (3%) lub wapna chlorowanego (3%);
 • podczas uboju zwierząt należy przeprowadzić dokładną kontrolę tusz.

Czyszczenie kurnika
Jeśli na zwłokach są zmiany patoanatomiczne, muszą zostać zniszczone.

Leczenie

Jeśli podejrzewasz, że ptak jest chory na colibacteriosis, nie powinieneś samoleczenia. Konieczne jest natychmiastowe usunięcie dotkniętych osób i oczyszczenie kurnika z kału. Następnie należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem. Niestety agent nie reaguje na niektóre leki. Przed rozpoczęciem terapii należy sprawdzić wrażliwość czynnika na patogen. Nie marnuj czasu na używanie nieskutecznych leków.

Podczas leczenia neomycyną należy ją wymieszać z pokarmem (50 g na 1 kg masy drobiowej). Daj lek raz dziennie przez 6-10 dni. Podczas stosowania biomyny i tetracykliny dodać 20 g w karmie dla 1 kg drobiu, lewomycetyna – 30 mg.

Do leczenia należy stosować środki przeciwbakteryjne, takie jak:

 • lewomycetyna;
 • tetracyklina;
 • furagin;
 • bytryl;
 • gentamycyna i inne.
Ważne! Personel, który zajmuje się hodowlą i opieką nad ptakami, również musi być regularnie sprawdzany pod kątem obecności patogenu.

Przebieg leczenia wynosi 5-6 dni, następnie podanie probiotyków dla ptaków trwa 4 dni, a następnie ponowne ustalenie przebiegu antybiotykami. Lepiej jest stosować inne leki.
Karmienie kaczek
Największą skuteczność leczenia można uzyskać, stosując alternatywne antybiotyki, leki nitrofuranowe i probiotyki.

Zapobieganie

Zapobieganie polega na przeprowadzeniu szeregu procedur organizacyjno-gospodarczych, weterynaryjno-sanitarnych i higienicznych. Polegają one na normalnym karmieniu zwierząt, stosowaniu pasz, które nie zawierają patogennych Escherichia i są przechowywane w pomieszczeniach chronionych przed gryzoniami. Konieczne jest również zbieranie kur z ptakiem w tym samym wieku co 5-7 dni, obserwowanie zerwania sanitarnego, zasad opieki i hodowli zwierząt, a także w odpowiednim czasie prowadzenie zabiegów dezynfekcji i deratyzacji.

Trzy razy dziennie jaja muszą być zbierane, a muszelki dezynfekowane 1% roztworem nadtlenku wodoru.
Jajka
Zaleca się szczepienie metodą aerozolową, gdy młody człowiek osiągnie wiek 70-75 dni. Po zakończeniu procedury należy przewietrzyć pomieszczenie i włączyć światło.

Czy wiesz? Masa karmy, którą konsumuje brojler, jest stopniowo przeliczana na połowę wagi kurczaka.

Niezwykle ważne jest, aby odpowiedzialny osobnik dowiedział się, w jaki sposób ujawnia się kolibakterioza u brojlerów, jakie objawy występują i jakie leczenie jest stosowane. Okresowe wdrażanie środków zapobiegawczych może chronić ptaka przed tą chorobą.