Kolczyki do uszu jako sposób na identyfikację bydła

Krowa
Po pojawieniu się hodowli zwierząt ludzie zaczęli szukać metod identyfikacji zwierząt. Wcześniej używane do tego zawieszenia, pierścienie, a nawet używane do malowania farbami. Dzisiaj przestarzałe metody brandingu zostały zastąpione etykietami plastikowymi, chipami elektronicznymi i tatuażami, które zostaną omówione w tym artykule.

Do czego służy znakowanie zwierząt?

Oznaczanie bydła służy do rejestrowania zwierząt i monitorowania ich zdrowia.

Taki sposób identyfikacji pozwala:

 • we właściwym czasie do szczepienia;
 • Zidentyfikuj zwierzęta, które mają różne choroby lub są leczone;
 • zapewnić wysoki poziom zarządzania w gospodarce.
Prawdopodobnie zainteresuje Cię więcej ciekawych faktów na temat krów.

Kolczyki do uszu dla bydła

Kolczyk do ucha to urządzenie składające się z dwóch części, z których jedna znajduje się w otworze, a druga z kołkiem lub kolcem o małej średnicy. Aby założyć etykietę, etykieta jest wstawiana w specjalne szczypce, z którymi ma miejsce utrwalenie.
Kolczyki do uszu dla bydła
Kolec jest kierowany do struktury, a miejsce do zastosowania informacji znajduje się na zewnątrz. Dzięki kleszczom zabieg wykonuje się bardzo szybko, a zwierzę nie odczuwa bólu, a jedynie niewielki dyskomfort.

Systematyczne stosowanie kolczyka usznego nie powoduje pojawienia się ropnego stanu zapalnego lub alergii, ponieważ jest on wykonany z tworzywa sztucznego, którego skład nie reaguje na skórę.

Ważne! Końcówka jest zaprojektowana w taki sposób, że działa jak narzędzie chirurgiczne podczas mocowania, minimalnie uszkadzając tkankę, tworząc małe nacięcie bez rozdzierania skóry, zmuszając ją.

Co to jest?

Najczęściej kolczyki uszne są wykonane z poliuretanu lub tworzywa sztucznego. Wiadomo, że te materiały mają dobre właściwości, mają umiarkowaną elastyczność, która nigdy nie spowoduje żadnych niedogodności dla zwierzęcia.
Krowa z kolczykami

Podstawowe wymagania dotyczące znaków numeracyjnych

Podstawowe wymagania dla tagów z liczbą:

 • figura powinna być widoczna z dużej odległości;
 • trwałość tagów.
Dowiedz się więcej o tym, jak utrzymać krowy, jakie rasy krowy są uważane za najlepsze, ile krowa waży średnio, jak wydoić krowę i dlaczego ważne jest przycinanie kopyt z krowami.

Prawidłowa instalacja tagów

Aby zminimalizować negatywne konsekwencje, należy ściśle przestrzegać następujących zasad instalacji:

 1. Przed przymocowaniem znaczniki są przechowywane w czystym, suchym pojemniku w normalnej temperaturze.
 2. Maszynka musi być odpowiednia dla wybranego rodzaju znaczników.
 3. Podczas instalacji należy przestrzegać higieny rąk operatora, etykiety i miejsca instalacji.
 4. Etykietę umieszcza się w maszynce, która jest przenoszona do miejsca, w którym zostanie umieszczona.
 5. Połącz dwie części urządzenia szybkim ruchem.

Obecność uszkodzeń sprawdza się 10 dni po zabiegu.
Ustawianie tagów

Czy mogą być komplikacje

Jeśli procedura kruszenia została przeprowadzona zgodnie z wszystkimi zasadami instalacji, nie powinno być żadnych komplikacji.

Jakie inne metody są stosowane do znakowania bydła

Oprócz kolczyków uszu istnieją inne sposoby identyfikacji zwierząt, które zostaną opisane poniżej.

Czy wiesz? Bydło nie rozróżnia czerwonego koloru, którego używają matador, aby podniecić byka podczas rodeo. Okazuje się, że zwierzęta reagują na ostre ruchy ludzi i kołysanie się tkaniny przed ich oczami.

Branding

Stemplowanie jest jednym z pierwszych sposobów identyfikacji zwierząt. Ta metoda pozwala uzyskać bliznę na skórze lub zapobiec dalszemu pojawianiu się włosów w określonym obszarze. Najczęściej hodowlę bydła mięsnego używano do znakowania za pomocą gorącego żelaza lub wypalania.
Oznakowanie krowy
Dziś marka z chłodem stała się bardzo popularna. Po takim zabiegu na odmrożonej skórze elementy komórkowe ulegają zniszczeniu, które są odpowiedzialne za wytwarzanie pigmentu włosów, w wyniku czego stają się białe. Metoda znakowania polega na zanurzeniu metalu w ciekłym azocie na 2 minuty.

Następnie umieść markę na skórze zwierzęcia przez 50 sekund. Numer pojawi się po 14 dniach i będzie trwał przez kilka lat. Jest to najbardziej prosta i bezbolesna metoda.

Tatuowanie

Takie techniki znakowania są przeprowadzane na fermach rodowodowych. Dla niego użyj specjalnego narzędzia – markowych kleszczy. Numer jest nakładany na wewnętrzną powierzchnię ucha.

Odkryj opis i cechy treści takich bydła ras jak Simmental, błękitna belgijska, holenderski, Holstein, Ayrshire, Jersey, Aberdeen Angus, czarno-biały, czerwony step, Limousin, Kalmyk, Kahahsky, Highland, Iaroslavskaia, brązowy łotewski, Shorthorn i Kholmogorsky.

Ogólnie procedura jest krótka, ale taki znak pozostanie ze zwierzęciem do końca życia. Jednak ta metoda nie stała się popularna, ponieważ występują trudności w identyfikacji numeru. Każda osoba musi zostać schwytana, stała głowa i dopiero wtedy zobaczyć numer.

Chipy elektroniczne

Dzisiaj nowy sposób znakowania – chipy elektroniczne – zyskuje na popularności każdego dnia. Pojawili się po raz pierwszy pod koniec XX wieku. Są niezawodne i jednocześnie łatwe w użyciu.
Chip i skaner dla krowyChip i skaner dla krowy
Chip to małe urządzenie o wymiarach 2 * 12 mm, które wstrzykuje się pod skórę w szyi jednorazową strzykawką z chipem. Również numer chipu złożony z 15 cyfr jest wskazany na naklejce dołączonej do urządzenia.

Ważne! Powierzchnia mikroukładu elektronicznego wykonana jest z biokompatybilnego szkła. Dzięki niemu nie tylko nie migruje przez ciało, ale też go nie odrzuca.

Chip ma następujące zalety:

 • prostota procedury;
 • bezbolesność;
 • prędkość trzymania;
 • dożywotnie zapinanie;
 • Brak prawdopodobieństwa utraty;
 • niemożność zastąpienia;
 • działa w każdych warunkach pogodowych.

Identyfikacja RNC odbywa się za pomocą urządzenia skanującego, które jest doprowadzane do miejsca wprowadzenia chipa, po wydaniu sygnału dźwiękowego numer jest wyświetlany na ekranie.

Zatyczki do uszu

Zatyczki do uszu są sposobem na identyfikację zwierząt, który jest bardzo rzadko używany dzisiaj. Dokonuje się tego przez wycięcie kawałków skóry na uszach w określonych miejscach. W zależności od ich pozycji, możesz sprawdzić numer zwierzęcia.
Peruki uszu krowyPeruki uszu krowy

Zalety kolczyków usznych w porównaniu z innymi metodami

Ucha plastikowe znaczniki mają wiele zalet:

 • prostota i szybkość instalacji;
 • swobodny obrót jednej części w stosunku do drugiej;
 • produkcja elastycznego poliuretanu, który nie traci swoich właściwości;
 • hipoalergiczność;
 • silny zamek;
 • czas instalacji – 10 sekund;
 • gładka i gładka powierzchnia;
 • różne kolory, które nie wypalają się na słońcu.
Czy wiesz? Amerykańscy naukowcy są pewni, że przy pomocy obornika można piec. Obliczono, że zwierzęta żyjące w ich kraju mogą dostarczać energię elektryczną do 100 miliardów kW, co wystarcza do ogrzania 1 miliona domów.

Jak można zauważyć, istnieje kilka sposobów identyfikacji. To, który rolnik wybierze osobiście dla swojego inwentarza, decyduje każdy rolnik. Najważniejsze jest, aby dowiedzieć się z wyprzedzeniem o zaletach i wadach tej lub innej metody.