Ketoza u krów: co to jest i jak go leczyć

Choroby krów
Zawartość krów w nienaturalnym środowisku dla nich, to znaczy na fermach hodowlanych itp, często daje im wiele chorób, z których jeden jest ketoza. W tym artykule dowiemy się co to jest, jak rozpoznać ketozy u bydła (bydło), jak leczyć i jakie środki zapobiegawcze powinny być stosowane w celu uniknięcia wygląd tej choroby.

Co za choroba, niż jest niebezpieczna

Ketoza lub acetonemia – choroba, która charakteryzuje się nagromadzeniem ketonów w organizmie krowy, powodując naruszenie zwierząt, metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek. Ketony są wynikiem nadmiernej ilości w żywności bydła proventriculus z niekompletnym rozpadu białek i węglowodanów, co z kolei powoduje spowolnienie absorpcji amoniaku i tworzy się na podstawie tego elementu kwasu tłuste i octowego przekształca się aceton i kwas P-hydroksymasłowy, to substancje i zanieczyszczają organizm.
Ketoza
Acetonemia krowy daje dużo strat, w wyniku tej choroby jest zmniejszenie produkcji mleka co najmniej 50%, zmniejszenie okresu od bydła wykorzystać do 3 lat, zakłócenia funkcji rozrodczych, zmniejszenie masy ciała zwierzęcia.

Hodowla krów wiąże się z ryzykiem rozwoju chorób: białaczki, zapalenia sutka, obrzęku wymienia, pasterelozy, choroby pryszczycy, choroby kopyta.

Ketony przenikać przez łożysko do płodu i powodować aborcji lub urodzić martwe cielę, jeżeli cielę żywych urodzeń, to będzie bardzo słaba i podatna na różne choroby.

Przyczyny

Dziś możemy z pewnością stwierdzić, że ketoza nie ma nic wspólnego z konkretną porą roku i może pojawić się, kiedy tylko chcesz. Jedyne, co można zauważyć, to to, że podczas wypasu na pastwiskach częstość występowania maleje kilkakrotnie. Najczęściej osobniki w wieku od 4 do 7 lat są narażone na acetonemię w ostatnich miesiącach ciąży oraz w ciągu półtora miesiąca po wycieleniu.
Ketoza u krów

Ważne! Jeśli zwierzę stale przebywa w przeciągu, prawdopodobieństwo pojawienia się choroby zwiększa się w czasie.

Przyczyną tej choroby jest nie jedna przyczyna, ale cały kompleks. Jednym z głównych czynników powodujących ketozę u krów, które dają dużo mleka, jest karmienie dużej ilości żywności zawierającej wiele białek, a gdy zwierzę traci węglowodany.


Choroba może również wynikać ze spożycia kiszonki, która zawiera duże ilości kwasu masłowego.
Rozwój jest ułatwiony przez karmienie miazgi buraczanej z buraków, zepsutej żywności i stężonych produktów tłuszczowych (na przykład z ciasta).

Nie mniej ważny czynnik można nazwać niedoborem węglowodanów lub białek przy dużych wydajnościach mlecznych. Przy braku węglowodanów organizm zaczyna wchłaniać glikogen z wątroby iz tego powodu rozwija się hipoglikemia, co sprzyja pojawieniu się ketozy.

Urządzenia do dojenia znacznie upraszczają proces dojenia i zwiększają wydajność mleka. Dowiedz się o najlepszych urządzeniach dla krów i kóz.

Karmienie bydła
Zaburzenia w układzie hormonalnym, którym towarzyszy niewielka wydzielina glikokortykosteroidów, hormonów adrenokortykotropowych i tarczycy. Przyczyną powstawania acetonemii mogą być również choroby żołądka i narządów płciowych.

Czy wiesz? Ketoza może ranić ludzi, ale nie jest przenoszona z bydła.

Objawy

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest jakość mleka. Po dojeniu produkt ma gorzki smak, aw jego zapachu są ostre nuty acetonu, podczas gdy na powierzchni samego mleka często nie tworzy się typowa pianka. Zwierzę staje się mniej ruchliwe, dochodzi do utraty wagi, a linia włosów traci swój blask. Ważenie krowy
Występuje utrata apetytu, a wraz z nim plony mleka spadają gwałtownie, aż do całkowitego ich zaprzestania, a także od krowy zaczyna zapach acetonu.

Fizjologiczne właściwości obserwowano oczywistych zmian: ślina obficie korpus przechodzi drżenie pojawia zewnątrzpochodną zgrzytanie zębów, znacznie obniżonej temperatury, jaki zwierzę spędza więcej czasu w pozycji leżącej. Nie jest zwiększona wrażliwość na bodźce zewnętrzne, krowy mocno przestraszony i wszystko ciągle poniżej.

Diagnostyka

Jeśli zauważysz takie zewnętrzne oznaki choroby, dla dokładniejszej diagnozy powinieneś zwrócić się do metod naukowych. Aby to zrobić, konieczne jest zbadanie stężenia białka i zawartości tłuszczu w otrzymanym surowcu – różnica półtora procent wskazuje na prawdopodobną zawartość pierwiastków ketonowych.
Analiza
Wraz z tym, w warunkach laboratoryjnych, przeprowadzana jest analiza produktów mlecznych i bydła. Najczęściej uciekają się do Lestrady, której istota polega na zastosowaniu suchego odczynnika. Można go wytwarzać z siarczanu amonu, nitroprusydku sodu i bezwodnego węglanu sodu w proporcji 20: 1: 20 g. W tym roztworze wprowadza się 10 ml mleka lub moczu. Jeśli wykryta zostanie obecność ciał chorobotwórczych, wówczas cały odczynnik uzyska purpurowy odcień.

Specyfika leczenia

Jeżeli ketoza jest dokładnie wykrywana u krów, wówczas leczenie w domu powinno być wykonane bez opóźnień.

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na ilość żywego inwentarza: jeśli znajdziesz jedzenie z pleśnią, natychmiast się go pozbyć. Konieczne jest dostarczenie zwierzęciu świeżych pasz, które powinny zawierać do 10 kg dobrego siana, trawy, roślin okopowych, w tym ziemniaków.

Dowiedz się, jak leczyć ketozę u kozy.

Pasza dla bydła
Jest to przepisany lek do normalizacji wszystkich podstawowych funkcji osłabionego organizmu. Od trzech do czterech dni wstrzyknięcia o zawartości glukozy wynoszącej co najmniej 20 procent wstrzykuje się w odstępie 12 godzin.

Ważne! W ketozie chorych zwierząt są one przylutowywane słodzoną wodą.

W celu zmniejszenia podwyższonego poziomu acetonu we krwi, wodorowęglan sodu podaje się dożylnie lub roztwór ten miesza się do infuzji z wodą do picia.

Jako inną opcję leczenia zaleca się podanie mieszaniny preparatu Sharabrin i Shaykhamanov do jamy brzusznej, przylegającej do dawki dwóch litrów.
Podawanie leku do jamy brzusznej
Aby naprawić systemy seksualne i hormonalne, nie będzie zbędne stosowanie leków hormonalnych, w tym leków zawierających oksytocynę.

Środki zapobiegawcze

Najlepszym zapobiegania ketozy krów, a często może wytworzyć zwierzę na świeżym powietrzu. Lepiej jest wyeliminowanie tego samego typu i zawierają podwyższony poziom paszy kwasem. Pokarmem dla bydła, które mają być dodane skoszonej trawy, rzepa, buraki cukrowe i inne rośliny korzeniowe, ponieważ zapewniają ciągłe czyszczenie taktu pokarmowego, co prowadzi do normalnych poziomów równowagi kwasowo-zasadowej.

Krowy podczas laktacji w diecie są dodawane zboża, melasy, a także specjalny tłuszcz, przeznaczony do karmienia zwierząt.
Jednak nie należy nadmiernie jeść bydła, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia zawartości białka w żwaczu, a to jest obarczone naruszeniem przewodu pokarmowego.
Laktacja u krów
Nie zapominaj także o czystości karmideł, misek do picia i samych pudełek dla szlamu zwierzęcia.
Przestrzegając podstawowych zasad pełnego zbilansowanego karmienia i opieki wysokiej jakości, można zmniejszyć ryzyko nie tylko ketozy, ale także wielu innych chorób bydła.

Czy wiesz? Pojawienie się choroby wiąże się również z “złym nastrojem” zwierzęcia, jeśli krowa często doświadcza stresu, prawdopodobieństwo pojawienia się ketozy rośnie kilka razy.

Ketoza jest chorobą, która ma bardzo negatywny wpływ na duże bydło i powoduje duże straty dla rolników. Ketoza, choć uleczalna, ale lepiej jest temu zapobiec, przestrzegając zasad zapobiegania.


Loading...