Karmazynowe drzewo “Bajka”: cechy i rolnicze techniki uprawy


Jagodowe krzewy dziś można znaleźć prawie w każdej sekcji daczy. Najbardziej produktywna i jednocześnie użyteczna jest malina, która wyróżnia się doskonałymi walorami smakowymi i jest kochana przez wiele dzieci i dorosłych.

Dalej w tym artykule będziemy mówić o maliny „Fairy Tale”, będziemy dostarczać opis klasy, a także przyjrzeć się, jak rozwijać go na swojej stronie, a co opieka zapewnienie, aby uzyskać dobry plon.

Opis i funkcje

Bardzo popularne jest malinowe lub szkarłatne drzewo. Termin ten oznacza nie tylko niektóre odmiany jagód, ale także metody uprawy. Takie odmiany to malina “Tarusa” i “Tale”. Te ostatnie zostaną omówione później.

Krzewy

Roślina jest sztucznie ukształtowana w drzewo, odcina gałęzie, które już zostały zebrane i szczypiąc wierzchołki młodych gałęzi. W wyniku takich manipulacji pędy boczne zaczynają intensywnie się rozwijać. Zwykle, do pierwszej jesieni, szkarłatny krzew będzie bardziej jak mała sadzonka. Jagody z tego drzewa są znacznie wygodniejsze do zbierania, a sama roślina jest mniej chora i daje wysoką wydajność. Taka kultura może dorastać do 1,5-2 m wysokości, stopniowo powiększając się. Korzenie są bardzo podobne do korzeni zwykłych drzew, co nie pozwala roślinie “pełzać” po ogrodzie.

Ważne! Pieczęć malin “Bajka” nie potrzebuje wsparcia, ponieważ nie jest konieczne wiązanie jej. W każdym razie obfite żniwo nie spowoduje zgięcia gałęzi.

Jagody

Szczególną cechą karmazynowego drzewa “Fairytale” jest wysoki poziom produktywności. Maliny są bardzo duże, pięknie wyglądają i ładnie pachną. Jeśli chodzi o smak, owoc jest bardzo soczysty i słodki. Między innymi jagody tego rodzaju bardzo dobrze nadają się do transportu, ponieważ owoce są dość gęste. Poza tym nie spadają one z gałęzi rośliny podczas dojrzewania.
Malina
Dzięki tak pozytywnym cechom rozdrobnione maliny są bardzo popularne wśród ogrodników. Roślina nie zajmuje dużo miejsca na terenie, rzadko zachoruje, nie potrzebuje dużo czasu na pielęgnację, a jednocześnie daje obfite smaczne plony.

Dojrzałość i produktywność

Malina “Bajka” zaczyna przynosić owoce mniej więcej w drugiej dekadzie lipca i trwa do początku sierpnia. Ta odmiana jest wczesnym dojrzewaniem. Jeśli chodzi o plon, jest on bardzo wysoki, ponieważ z 1 hektara czystych plantacji można by zebrać 160 q owoców. Jeden krzew daje około 5-6 kg jagód.

Radzimy dowiedzieć się o takich odmianach malin, jak: “kanadyjski”, “Kuzmina News” i drzewo malinowe Tarus.

Zimotrwalosc

Poziom zimotrwałości takiej kultury jest przeciętny. Może przenosić spadek temperatury do -23 stopni. Ta roślina wytrzyma suszę. “Bajka” jest odporna na wiele podstawowych chorób, które mogą wpływać na uprawy ogrodnicze, ale ważne jest przy tym przestrzeganie warunków właściwej pielęgnacji kultury.

Użyj

Jeśli chodzi o stosowanie owoców tego rodzaju malin, możemy śmiało powiedzieć, że produkt jest bardzo wszechstronny. Możesz jeść jagody w świeżej formie, możesz również użyć ich do robienia dżemów i dżemów. Możesz zamrozić pewną liczbę owoców, które później będą idealnie nadawać się do użytku, ponieważ zachowują smak i smak.
Dżem malinowy

Jak wybrać sadzonki przy zakupie

Aby drzewo malinowe szybko zapuściło korzenie w nowym obszarze i dobrze owocowało, należy dokładnie rozważyć wybór sadzonek przed ich zakupem. Ponieważ, niestety, dość często nieuczciwi sprzedający może zaoferować bolesne i osłabionych pędy, które rosną na poprzednio opuszczonych miejscu, pod przykrywką jakości odmian Stam malinowym. Dlatego przy zakupie sadzonek należy pamiętać o kilku zaleceniach:

  1. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie szkarłatnych krzewów w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych lub szkółkach. Zwykle cenią sobie reputację i oferują jedynie wysokiej jakości materiał do sadzenia. Ale czek wciąż jest lepszy.
  2. Możesz również kupić sadzonki od sąsiadów w okolicy lub od znajomych. Tutaj można od razu zobaczyć rośliny matki, z których zakupiono materiał nasadzeniowy.
  3. Jeśli zakup zostanie dokonany na rynku, konieczne jest upewnienie się, że sprzedawca posiada dokumenty dotyczące towarów, które zostaną zakupione.
  4. Konieczne jest wykluczenie pozyskiwania sadzonek gdzieś poza drogą lub “dobrej babci”, ponieważ tylko pojawienie się szkarłatnej sadzonki nie może określić ani gatunku, ani jakości rośliny.

Sadzonki

Dowiedz się więcej o innych odmian malin “Barnauł”, “Cumberland”, “Karmel”, “Hussar”, “Dziedzictwo”, “Hercules”, “Atlant”, “Huzar”, “Giant”, “Polka” i „Żółty Giant “.

Wybór odpowiedniego miejsca

Zanim posadzisz szkarłatne drzewo “Bajka” i zaczniesz o niego dbać, musisz prawidłowo wybrać miejsce w miejscu, w którym kultura będzie najlepiej rosnąć i rozwijać się.

Oświetlenie

Warto zauważyć, że taka roślina bardziej przypomina dobrze oświetlony obszar niż cień. Ważne jest również, aby miejsce to było pokryte silnymi podmuchami wiatru i przeciągami, w przeciwnym razie roślina malin rozwija się bardzo wolno, a nawet może umrzeć.

Gleba

Optymalne sadzenie na zboczu, gdzie nie ma żadnych nieefektywnych lub wód gruntowych. Aby roślina szybko zapuściła korzenie i zaczyna rosnąć, należy wybrać glebę słabo kwaśną lub neutralną, pamiętając o dobrym odwodnieniu.
Gleba
Musisz także natychmiast pomyśleć o tym, jak maliny będą zimować na danej stronie. W szczególności należy rozumieć, że zimą roślina będzie pokryta śniegiem. Jeśli tego nie zrobi, konieczne będzie odgięcie gałęzi na ziemię na zimę, chroniąc je przed mrozem.

Ważne! Kultura malin nie rośnie dobrze w okolicy, gdzie wcześniej rosły pomidory lub ziemniaki. Lepiej jest, jeśli poprzednikami są rośliny strączkowe lub rzepak.

Przygotowanie strony

Roślina malinowa może być zarówno w okresie wiosennym, jak i jesienią. Ponieważ krzew rośnie bardzo rozległe, będzie musiał zapewnić wystarczająco dużo miejsca.

Gleba będzie wymagać płodności, ale przed sadzeniem będzie musiała być nawożona nawozem naturalnym lub próchnicą. Jeśli nie ma substancji organicznych, można również stosować nawozy mineralne. Brak nawozów organicznych i mineralnych negatywnie wpłynie na szybkość dojrzewania owoców malin, a także na obfitość plonów.
Przygotowanie strony

Ważne! Glebę pod malinami odsącza się w ciągu około 10 lat, po czym konieczne będzie przeszczepienie upraw jagodowych na inne miejsce. Witryna zostanie przywrócona do sadzenia nowych krzaków malin w ciągu około 5 lat.

Proces sadzenia krok po kroku

Jak już wspomniano wcześniej, lądowanie można przeprowadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Jeśli wybór padł na wiosnę, konieczne jest sadzić maliny wokół drugiej dekadzie kwietnia, gdy jesień, to lepiej, aby sadzenia drzew malinowy w pierwszych dniach października lub w ostatnich dniach września.

Na początek należy przygotować studnie o wymiarach 50 x 50 cm. Odległość między tymi otworami powinna wynosić co najmniej 1 metr, tak aby dorosłe rośliny miały wystarczająco dużo miejsca na stronie. Następnie korzenie sadzonek należy obniżyć na kilka minut do wcześniej rozcieńczonego roztworu obornika, a następnie przystąpić do sadzenia krzewów. Korzenie powinny być starannie wyprostowane, unikając zagnieceń i zgięć, a następnie układane w ziemi i posypane ziemią.
Przygotowanie do sadzenia
Doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzenie malin na wiosnę, a nie jesienią, ponieważ w tym okresie roślina jest szybsza i łatwiejsza w przetrwaniu. Ale w tym przypadku ważne jest, aby wziąć pod uwagę fakt, że sadzenie należy przeprowadzić przed rozwojem pąków na sadzonkach malin. Jeśli wybór padł na jesienne lądowanie, wówczas ziemia wokół każdego krzaka powinna być znudzona, chroniąc w ten sposób dolne pąki przed mrozem.

Czy wiesz? Z uwagi na to, że szkarłatny kwiat jest powalony, pszczoła, która wyciąga nektar, znajduje się pod koroną, dzięki czemu może pracować nawet w płytkim deszczu. Dzięki pszczołom, które zbierają nektar, plon takiej rośliny może wzrosnąć o 60-100%.

Funkcje opieki sezonowej

Wylądował odmian maliny „bajka” w otwartym polu, należy również mieć na uwadze specyfikę opieki dla tej rośliny, ponieważ kultura Stam wymaga stosowania kilku ważnych metod hodowlanych.

W szczególności, na wiosnę należy przytrzymać poluzowanie ziemi wokół rośliny stosując widły o głębokości około 8 cm. Ponadto, pnie drzew należy zamulchirovat torfu, słomy lub dobrze zbutwiały nawozu. Musi być zapewniona warstwa ściółki o grubości około 10 cm. Świeże pędy należy całkowicie usunąć.

Podlewanie

Jednym z najważniejszych aspektów opieki nad kulturą malin jest obfite podlewanie. Konieczne jest wylewanie wiadra z wodą pod każdą roślinę raz w tygodniu. Szczególnie uważnie monitorować wilgotność gleby będzie musiała być na etapie wiązania i dojrzewania owoców. Należy jednak dopilnować, aby woda nie stagnowała się w pniach, szczególnie w deszczową pogodę, w przeciwnym razie nie można uniknąć gnicia korzeni.
Podlewanie malin

Dodatkowe nawożenie

Jesienią każdego roku 3 lub 4 wiadra obornika powinny być umieszczone pod krzakami malin. Jeśli nie ma nawozu, można go zastąpić mieszaniną torfu i mocznika. Jeśli chodzi o górny opatrunek zawierający azot, nie ma potrzeby ich stosowania, ponieważ nic nie dają, z wyjątkiem bocznych, bezowocnych gałęzi.

Kultura bardzo potrzebuje dodatkowego pożywienia w pierwszych dniach lipca, kiedy owoce malin zaczynają dojrzewać. Na tym etapie konieczne jest wytwarzanie nawozów organicznych i mineralnych. Przygotowując rośliny do zimowania, trzeba w październiku nawozić ziemię obornikiem lub humusem w ilości 5-6 kg na 1 metr kwadratowy. Ta procedura jest ściółką. Trzeba będzie pokryć ziemię warstwą organiczną o grubości 7 cm, a następnie posypać ją 2 cm żyznej gleby. W końcu wszystkie warstwy muszą być dokładnie wykopane.
Karmienie malinami

Czy wiesz? Według badań maliny zaczęły hodować jeszcze starożytnych Rzymian. Cato the Elder wspomniał o malinach jako o owocach już w III wpne. e.

Zapobieganie szkodnikom i chorobom

Na początku wiosennego ocieplenia, zaraz po roztopach śniegu, krzewy malin należy traktować fungicydami. Z ich pomocą można chronić drzewa jagodowe przed szarej zgnilizny, septoria, rdzą itp. Sprawdzony płyn Bordeaux 3%. Powtórz tę procedurę musi być w październiku.

Wsparcie

Odmiana malinowej maliny “Bajka”, zwana też drzewem malinowym, ma mocno zagęszczony pień, dzięki czemu można ją uprawiać bez użycia jakiegokolwiek wsparcia.

Przycinanie

Jednak przycinanie drzewiastej odmiany malin jest obowiązkowe. W rzeczywistości procedura nie różni się od tej samej opieki dla zwykłych odmian malin. W trakcie przycinania należy usunąć wszystkie stare i chore pędy, które nie będą już owocować. Wielu ogrodników stosuje metodę podwójnego przycinania, to znaczy, że w trakcie procesu pozostaje tylko jedna ucieczka. W ostatnich dniach maja lub na początku czerwca konieczne będzie skrócenie pędów o 1 m długości o 10-15 cm, a więc do końca lata powstanie zwarty krzew o 5-6 bocznych gałęziach. W tej formie roślina będzie zimować.
Cięcie Malin
Ponowne przycinanie przeprowadza się pod koniec wiosny, po rozpuszczeniu wszystkich liści. Zwykle dzieje się to w drugiej lub trzeciej dekadzie maja. Ucieczka powinna zostać skrócona o około 5-12 cm.

Przygotowanie do zimy

Jeśli zima ma być mroźna, to gałęzie szkarłatnego krzewu będą musiały być zgięte do ziemi po zakończeniu procesu owocowania. Konieczne jest również pokrycie pędów agrofibrem przepuszczalnym dla powietrza. Jeśli nie wykonasz tak ważnej procedury, gałęzie staną się kruche i kruche po mrozie, a czasami mogą umrzeć.

Pieczęć malinowa uwielbia światło i ciepło, ale nie wymaga niepotrzebnie drogiej pielęgnacji. Wyjątkowo wygodnie jest uprawiać taki kształt krzewu, a sama odmiana jest zdolna do uzyskania bardzo obfitych plonów i wysokiej jakości owoców.
Pieczęć malinowa