Karczoch: co to jest i jego zastosowanie


Karczoch – dość nieczęsty gość w naszym regionie. Jego wzrost jest oczywiście możliwy, na przykład, w warunkach szklarniowych, jednak klimat naszych szerokości geograficznych nie spełnia w pełni tych kapryśnych warunków uprawy warzyw. Największe rozpowszechnienie stwierdzono w krajach o ciepłym morskim klimacie: w Hiszpanii, Grecji, Włoszech, Ameryce Południowej i innych regionach południowych. Ten artykuł ma na celu odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące karczocha, jego właściwości leczniczych i przeciwwskazań.

Krótki opis

Karczoch należy do rodzaju roślin z rodziny Astrope. Ma kwiatostany o wystarczająco dużych rozmiarach, których części są spożywane jako różnorodne dania kulinarne i leki.

W rzeczywistości karczoch pokarmowy to pączek kwiatowy, który nie rozpuścił się w momencie zbierania, jego średnica sięga 7,5 cm, powstaje z mięsistych łusek o wystarczająco dużych rozmiarach.

Czy wiesz? Grecka nazwa tej rośliny to Cynara W dosłowne tłumaczenie oznacza “pies”, co tłumaczy się tym, że łuski jego owoców przypominają strukturę i sztywność kłów.

Jest to wieloletnia roślina zielna z prostą, niską łodygą. Ulotki – wystarczająco szerokie, mają kształt pierzasty, od spodu pokryte białawymi krótkimi włosami, tworzą gęstą rozetę bliżej nasady.

Dorosły karczoch wygląda nieco jak oset, a jego kwitnieniu towarzyszy kwitnienie kwiatów o purpurowym lub niebieskim odcieniu.

Poprzez wieloletnie zioło także NEMESIO, Rudbekia, gelihrizum, Volzhanka, Corydalis, Floks, Alyssum, Żurawka, aster alpejski, dalie Acanthus, górskim Arnica, tiarellu, gwiazdnica, wilczomlecz cyprys, cykuty, tojad wilka, jeż zespół.

Zawartość kaloryczna i skład chemiczny

Aby lepiej zrozumieć, co karczoch jest przydatny dla organizmu, należy najpierw zapoznać się z jego składem chemicznym. Odmiana karczocha uprawiana we Francji i Hiszpanii jest uważana za produkty o niskiej zawartości kalorii i zawiera tylko 47 kcal na 100 g.

Karczochy gotowane są lekko kaloryczne niż ich surowi kuzyni – 53 kcal na 100 g.

Czy wiesz? Na kontynencie australijskim iw niektórych krajach Ameryki Południowej roślina ta jest uważana za chwast i jest powszechnie niszczona.

Owoce tej rośliny zawierają ogromną ilość węglowodanów (około 15%), białka (3%), tłuszcze (0,1%), a także fosforany i różne sole żelaza i wapnia. Szeroka gama witamin, które są zawarte w jego składzie, zawiera witaminy B1, C, B2, P i B3, a także karoten i inulinę.

Kompozycja zawiera bardzo dużą ilość kwasów organicznych – chlorogenowych, glikolowych, glicerynowych, chininowych i kofeinowych. W liściach umieszczonych na zewnętrznej warstwie zawiera dużą liczbę olejków eterycznych, nadając owocowi specyficzny przyjemny smak.

Korzyści i właściwości lecznicze

Owoce te od dawna znane są ze swoich leczniczych właściwości. Na przykład w Rosji w XVIII wieku zalecono leczenie pacjentów z żółtaczką i dną moczanową, ponieważ uważano, że lek ten ma wyraźne właściwości żółciopędne i moczopędne, co potwierdzają współczesne badania.

Teraz wiadomo, że ekstrakty z tej rośliny mają właściwości odwadniające w stosunku do wątroby, dróg żółciowych i nerek, co czyni je doskonałym narzędziem do leczenia detoksykacyjnego.

Ważne! Aby uzyskać maksymalny efekt od zjedzenia tego produktu, należy go zjeść tak szybko, jak to możliwe po ugotowaniu, ponieważ po pewnym czasie jego kwiatostany ściemniają się, a ich właściwości użytkowe maleją.

Gotowane według popularnych receptur, wywary karczochów przyczyniają się do zmniejszenia liczby kwasów moczowych i cholesterolu we krwi. Są one również w stanie usunąć nieprzyjemny zapach potu i są wykorzystywane do zwiększenia siły działania mężczyzn i stymulowania atrakcyjności seksualnej u kobiet.

Aplikacja

Karczoch, ze względu na swój specyficzny smak i użyteczne właściwości, znalazł zastosowanie nie tylko w różnych dziedzinach medycyny, ale także w gotowaniu.

Jednym z najbardziej niepopularnych, ale wciąż możliwych zastosowań tej rośliny jest jej wykorzystanie jako rośliny pastewne dla bydła.

W gotowaniu

Potrawy z karczocha muszą być spożywane tego samego dnia, kiedy zostały zrobione. Zanim jednak zaczniesz jeść, musisz go odpowiednio ugotować. Zaczyna się od czyszczenia, co jest dość trudne i wymaga pewnych umiejętności.

Więcej informacji na temat stosowania w gotowaniu niesplik, Chabrov, czosnek, seler, sverbigi, Slizunov-Bow, Monarda, rocambole, plektrantusa, momordika, lagenarii.

Na początek konieczne jest usunięcie wszystkich zewnętrznych sztywnych liści i kosmków umieszczonych pod nimi, a następnie trochę golić wewnętrzne liście.

Oczyszczona karczoch można poddać praktycznie każdego rodzaju gotowania: smażenia, marynowania, farszu, zasolenia i wykorzystać je jako część nadzienie do ciasta, pizza i omlety.

Najprostszym sposobem jest warzenie owoców, po czym można je podawać na stole z dodatkami.

Ważne! W celu zachowania świeżości karczochów przez dłuższy okres czasu, zaleca się umieszczenie ich na chwilę w roztworze zawierającym wodę z małą ilością kwasu cytrynowego lub octu.

W medycynie ludowej

Tradycyjni uzdrowiciele używali tego produktu od czasów starożytnych do leczenia ogromnej listy różnych chorób. Na przykład jego sok w połączeniu z miodem jest aktywnie stosowany w leczeniu różnych chorób błony śluzowej jamy ustnej: zapalenia jamy ustnej, pęknięć w języku w dzieciństwie i pleśniawki.

Może być stosowany w leczeniu opuchlizny, z różnymi zatruciami alkaloidami i trudności w opróżnianiu pęcherza.

Wietnamczyk od czasów starożytnych cenił karczochę za jej użyteczne właściwości, takie jak zdolność do zmniejszania stanu zapalnego błony śluzowej żołądka i jelit oraz współistniejące działanie znieczulające.

W kosmetologii

Zdolność soku z karczocha do odbudowy mieszków włosowych znana jest od czasów starożytnych Greków. Jest w stanie nie tylko leczyć już powstałe łysienie, ale nawet całkowicie leczyć postępującą postać tej choroby.

W leczeniu tej dolegliwości zaleca się wcierać sok z tych owoców w korzenie włosów i nie płukać go przez kilka godzin.

Ponadto maski wykorzystujące sok z tej rośliny są aktywnie wykorzystywane w kosmetologii, ponieważ mają one znaczący efekt odmładzający.

Taką maskę można wykonać na bazie białej glinki według następującej prostej receptury: po wymieszaniu gliny z wodą do stanu ciekłej zawiesiny dodać do niej 20-25 ml soku z karczocha. Gotową maskę zaleca się nakładać na skórę twarzy przez krótki czas.

Przepisy tradycyjnej medycyny

W leczeniu miażdżycy tętnic i żółciopędnej, ekstrakt z karczocha jest doskonały. Aby to zrobić, musisz wziąć 170-200 owoców tej rośliny i zmielić je za pomocą maszynki do mielenia mięsa lub blendera.

Do nich, inne składniki mogą być dodawane w celu zwiększenia jego właściwości, na przykład, 20 g fruktozy, 12 g kory wierzbowej, goryczki 8 g 7 g nasion kopru włoskiego i 20 g suchej pieprzowej.

Następnie wszystko należy dokładnie wymieszać, wlać 40% alkoholu i nalegać na 2 tygodnie w suchym miejscu w temperaturze + 23-25 ​​° C. Następnie ekstrakt można spuścić z osadu i wlać do pojemnika o ciemniejszym odcieniu do przechowywania.

Tak otrzymany ekstrakt przyjmuje się doustnie 1 łyżkę stołową 3 razy dziennie po 1,5 godzinie po spożyciu.

Podobnie przygotowuje się nalewkę na bazie tych owoców. Weź 0,5 kg suszonych liści karczocha i napełnij je 1 litrem 40% alkoholu. Następnie zaparzaj przez 14 dni w ciemnym i chłodnym miejscu, po czym otrzymasz gotowy do spożycia produkt.

To narzędzie zaleca się stosować 3 razy dziennie, rozcieńczając przed użyciem 100 ml stojącej wody.

Przygotowanie surowców leczniczych

Do produkcji surowców leczniczych stosuje się głównie liście i kwiatostany, niektórzy uzdrowiciele ludowi zalecają również zbieranie korzeni tej rośliny, jednak współczesne badania dowiodły nieskuteczności wytwarzanych z nich leków.

Szczyt zbiorów odbywa się w sezonie wiosennym.

Najlepszym okresem do zbierania liści jest okres kwitnienia, kwiatostan zaleca się zbierać natychmiast po kwitnieniu kwiatów. Karczochy nie mogą pozostawać nieprzygotowane przez długi czas, dlatego zaleca się, aby rozpocząć przygotowania tuż po montażu, a nadwyżkę można wykorzystać do jedzenia.

Przeciwwskazania i szkoda

Karczoch zawiera dużą ilość polifenolu, który stymuluje wydzielanie i ruch żółci wzdłuż dróg żółciowych. Dlatego zaleca się ostrożne stosowanie leku u pacjentów z zapaleniem pęcherzyka żółciowego, dyskinezą dróg żółciowych i kamicą żółciową.

Nie zaleca się stosowania karczochów na żywność dla ludzi, którzy nie tolerują włókna roślinnego, zwłaszcza jego bardziej dojrzałych form, ponieważ jego liście zawierają dużą ich liczbę.

Jednak młode karczochy o małych rozmiarach nie mają takich właściwości i można je bezpiecznie spożywać w żywności.

Ponadto, to warzywo ma zdolność do obniżenia ciśnienia krwi, więc osoby cierpiące na niedociśnienie, zaleca się powstrzymać się od korzystania z tego produktu.

Osoby cierpiące na różne alergie pokarmowe i indywidualną nietolerancję tego produktu są surowo zabronione.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci znaleźć odpowiedź na twoje pytania dotyczące karczocha i jego korzyści oraz szkód dla zdrowia. Uważnie przestudiuj listę przeciwwskazań do jej użycia, zanim zdecydujesz się na użycie środków lub zjedz z niego danie. Bądź zdrowy i przyjemny apetyt!