Kalatea – podstawowe wymagania dotyczące opieki

Kalatea
Wśród roślin domowych często można znaleźć kalate. Należy do rodziny marantów i ma około 130 gatunków. W naturze roślina występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, a jej nazwa oznacza “kosz” – kiedy kosze zostały zrobione z liści kalatei.

Dzisiaj kalatea uprawiana jest dla celów dekoracyjnych. Jej kolorowe liście wyglądają niecodziennie i służą jako dekoracja wnętrza. Liście rośliny są duże, mogą osiągnąć 30 cm długości, są owalne, eliptyczne, wydłużone, rosną z rozetą rozety. Zawsze zwracają się ku słońcu. Niektóre gatunki są zdolne do kwitnienia, a ich kwiaty zbierane są w gęstych kwiatostanach w różnych kolorach.

Czy wiesz? Oprócz pięknych liści, kalatei ma jeszcze jedną cechę. Wieczorem liście podnoszą się, a dolna część liścia staje się widoczna. Jeśli obserwujesz ten proces dzień po dniu, wydaje się, że liście rośliny się poruszają. Z tego powodu roślina nazywana jest również kwiatem modlitewnym.

W warunkach pokojowych najlepsze i najdelikatniejsze kalatea, makoya kalatei, paski, Veicha kalatea są najbardziej przystosowane do uprawy kalatei. Nie wszyscy hodowcy mogą sobie pozwolić na nabycie kalatei, jest to spowodowane dużą kapryśnością rośliny. O niuansach opieki nad kalatei, porozmawiamy dalej.

Optymalne warunki utrzymania kalatei w domu

Kalatea
Kryty kwiat wewnątrz wymaga dużej uwagi. To roślina tropikalna, więc lubi ciepło i światło. Należy również zwrócić uwagę na podlewanie i dbać o odpowiednią glebę.

Lokalizacja i oświetlenie

Aby zaspokoić potrzebę kalatei światła i ciepła, musisz znaleźć dla niej odpowiednie miejsce w domu. Zazwyczaj toleruje cień, ale w absolutnym cieniu nie rozwinie się, a zwłaszcza zakwitnie. Jeśli kalatea jest długa w ciemności, dekoracyjny kolor jej liści staje się po prostu zielony, wzory znikają. Przy braku światła kalatea rośnie wolniej, dlatego należy ją umieszczać w oświetlonych miejscach. W tym bezpośrednim słońcu należy unikać, ponieważ mogą pozostawiać oparzenia na liściach. Najlepiej wyhodować roślinę na zachodnich i wschodnich oknach lub obok nich.

Ważne! Kalatea nie lubi przetasowania, nagłych zmian temperatury i przeciągów.

Warunki temperaturowe

Dbanie o kalatei w domu oznacza również zapewnienie wygodnego dla niego reżimu temperaturowego. Roślina nie toleruje zimna, temperatura poniżej 16 stopni jest dla niej śmiertelna. Optymalny zakres temperatur wynosi -16-23 ° С.

Ostre zmiany temperatury są obarczone śmiercią kalatei. Zimne przeciągi również mają szkodliwy wpływ – liście stają się letargiczne i gniją.

Kompleksowa opieka nad kalatei w domu

Kalatea
Domy kalatei powinny tworzyć warunki zbliżone do mikroklimatu tropikalnej dżungli. Penumbra pasuje do niej, ponieważ w naturze wyrasta ona pod cieniem wysokich drzew, jednocześnie uzyskując wystarczającą ilość światła. Temperatura w lasach deszczowych nie spada poniżej 18 stopni i nie ma gwałtownych zmian temperatury. Kalatea może wchłaniać wilgoć na powierzchnię liści, a więc w warunkach wysokiej wilgotności jest dobrze dopasowana.

Odtworzenie mikroklimatu dżungli w domu nie jest takie łatwe, ale możesz podejść jak najbliżej. Konieczne jest dbanie o wystarczające podlewanie, zapewnienie wilgotności powietrza i górnego obciągania rośliny.

Co należy podlewać kalatei?

Podlewanie kalatei powinno wystarczyć, szczególnie latem. Woda powinna być miękka, odpowiednia na deszczówkę i śnieg topi się. Możesz sztucznie zmiękczyć wodę torfem, dla którego kilka jego garści jest umieszczonych w torebce z bibułką i spuszczonych do pojemnika na wodę na noc. Rano woda będzie odpowiednia do podlewania kalatei.

Należy upewnić się, że korzenie nie zaczynają się pogarszać z powodu nadmiernej wilgoci. Latem podlewanie jest bardziej obfite, do zimy musi być stopniowo zmniejszane.

Wilgotność powietrza

Kalatea
Aby stworzyć korzystny mikroklimat dla kalatei, przydatny jest nawilżacz powietrza. W przypadku braku takiej możliwości możliwe jest zarządzanie prostymi środkami improwizowanymi. Na przykład w zakładzie paletowym należy umieścić keramzit i wlać go wodą. Doniczka z rośliną, założona na keramzynę, nie powinna stykać się z wodą. Możesz użyć kamyków zamiast gliny ekspandowanej, mokrego piasku, mchu torfowca.

Ponieważ roślina potrzebuje dużej wilgotności, pojawia się naturalne pytanie: czy można posypać kalatheią. Same liście nie powinny być spryskiwane, jest to szczególnie ważne dla gatunków o aksamitnie miękkich liściach. W przypadku gatunków o gładkich liściach lepiej jest, jeśli czasami są one wycierane wilgotną szmatką. Możesz użyć małego sprayu, aby okresowo rozpylać powietrze wokół rośliny, unikając uderzenia.

Alternatywnie, kalateju wraz z doniczką można sadzić w pustym terrarium, na dnie którego kładziesz mech, piasek lub ekspandowaną glinę. Materiał na dnie terrarium musi być wilgotny, w tym przypadku powstanie specyficzny mikroklimat bez zmian wilgotności i przeciągów.

Nawóz i górny opatrunek kalatei

Kwitnąca Kalatea
Kalatea musi być zasilana nawozami. Ale pamiętaj, że roślina źle reaguje zarówno na brak, jak i na nadmiar nawozów – końce liści stają się żółto-brązowe.
Karmienie można przeprowadzać co dwa tygodnie w okresie aktywnego wzrostu, który przypada na okres od marca do września. Jesienią i zimą nawozy do kalatei stosuje się co sześć tygodni.

Gatunki kwitnące są warte nawożenia dla roślin kwitnących.

Prawidłowy przeszczep i skład gleby

Zwyczajowo wykonuje się przeszczep kaliningapii mniej więcej co dwa lata, a młode rośliny w wieku poniżej czterech lat każdego roku. Jeśli to konieczne, przeszczep zarośniętą roślinę. Przeszczep kalatei, wprowadzony tylko do nowego domu, może być przeprowadzony po tygodniu adaptacji rośliny w nowych warunkach.

Ważne! Kalatea w trakcie życia emituje do substancji glebowych, które po pewnym czasie mogą zacząć go uszkadzać. Dlatego konieczne jest przeszczepienie rośliny w odpowiednim czasie na świeżym podłożu.

Przeszczep Kalashina
Optymalny czas do transplantacji kalatei to początek wiosny. Garnek dla rośliny powinien być wybrany płytki i szeroki, ponieważ korzenie rosną poziomo pod ziemią. W dość szerokim naczyniu podziemne pędy tworzą krótkie pionowe pędy z rozetami. Tak więc roślina rośnie, daje potomstwo. Do przeszczepu, weź naczynia 2 cm więcej niż poprzedni.

Na dnie zbiornika zainstalowany jest drenaż, który służy jako keramzyt. Ziemię na kalatei przygotowuje się z liści i próchnicy, torfu i piasku. Wszystkie komponenty są wykonane w jednym kawałku, a piasek jest w połowie częścią. Możesz także użyć gotowej ziemi do rododendronów, grotów strzał lub azalii, w której możesz dodać trochę węgla drzewnego i piasku.

Przed sadzeniem w nowej glebie korzenie roślin powinny być najlepiej oczyszczone ze starego podłoża. Dla chorej rośliny lub chorej rośliny jest to szczególnie ważne. Zepsute korzenie znalezione podczas tego procesu muszą być odcięte, a plasterki powinny być posypane węglem drzewnym. Umieszczając roślinę w nowej glebie, jej korzenie powinny być rozłożone na warstwie gleby na drenażu i posypane bez zagęszczania gleby.

Ważne! Wypukłości znalezione podczas przeszczepu kalatei są pogrubione na ich korzeniu – stolony, cebulki – nie mogą być usunięte. Są to naturalne formacje, w których roślina przechowuje składniki odżywcze i wilgoć.

Powielanie kalatei

Sadzonki Kalatei
Kiedy roślina wygląda gę- stiej, rośnie, ma wiele dziedzicznych procesów, pytanie staje się pilne: jak rozmieścić kalorii w domu. Ten proces lepiej jest połączyć z przeszczepem.

Podzieloną roślinę sadzi się każdy we własnym zakresie i umieszcza w ciepłym miejscu pod folią. Film pomaga odtworzyć szklarnię, w której kwiat szybko uwalnia korzenie w ziemię. W takim przypadku konieczne jest utrzymanie temperatury typowej dla rośliny.

Garnki do siedzenia kalatei mają średnicę 10 cm. Po ukorzenianiu można przesadzać do doniczek o większej średnicy – 15 cm.

W pierwszym niezależnym roku życia roślinę należy karmić latem raz w tygodniu, zimą raz na trzy tygodnie.
Bardzo trudno jest rozmnażać nasiona kalathea, ponieważ rzadko dają sadzonki.

Czy wiesz? Najbardziej bezpretensjonalne są makaki kakateya i kalateia jest niezwykła. Najbardziej kapryśne gatunki to kabaetea w kształcie zebry i kalatea rudogłowy.

Szkodniki i choroby kalatei, jak sobie z nimi radzić

Suche liście kalatei
Kalatea w domu wymaga szczególnej uwagi. Wszelkie zakłócenia w pielęgnacji mogą prowadzić do zmiany koloru rośliny, pojawiają się na niej plamki, liście więdną i więdną. W takich sytuacjach ważne jest ustalenie przyczyny i wyeliminowanie jej.

Ważne! Kalatea czuje się źle, jeśli jej liście przestają rosnąć wieczorami, jeśli czubki liści staną się brązowe, mają plamki.

Szkodniki na kalatee pojawiają się w przypadku niewystarczającej wilgotności powietrza. Wpływa na takie szkodniki jak pochwy, wciornastki, przędziorków – rośliny żółkną i opadają liście.

Aby pozbyć się szkodników, roślina musi być traktowana roztworem mydła. Jeśli pożądany efekt nie zostanie osiągnięty, należy zastosować środek owadobójczy.

Kolejny problem, który pojawia się przy niewystarczającej wilgotności, – kalatei wysuszyć końce liści. W takim przypadku konieczne jest umieszczenie doniczki z roślinami na mokrym żwirze lub zastosowanie innych metod nawilżania powietrza wokół rośliny. Roślina może również wyschnąć z powodu niedostatecznego podlewania, przeciągów, wciornastków.

Plamy na liściach kalatei
Plamy na liściach wskazują na oparzenia słoneczne. Żółte liście mogą być zarówno znakiem naturalnym, jak i niekorzystnym. Jeśli dolne liście żółkną, jest to normalne, stare umierają i pojawiają się nowe. Jeśli problem z górnymi warstwami jest przedawkowanie nawozów, niskiej temperatury lub nieprawidłowego podlewania.

Liście kalatei są zwinięte z suchego lub zimnego powietrza, przeciągów.

Ważne! Wybierając roślinę, musisz przestudiować jej wygląd i poznać nazwę. Zewnętrznie roślina powinna być zdrowa, bez plam i skrętów na liściach.

Roślina może dobrze wyglądać tylko wtedy, gdy kwiaciarnia zapewnia jej idealne warunki. Dlatego, jeśli nie jesteś gotowy poświęcić dużo czasu na rosnące rośliny domowe, lepiej odmówić kalatei i zająć się mniej kapryśnymi roślinami.