Japońskie wrzeciono: uprawa i pielęgnacja w pokoju

Wrzeciono jest japońskie
Ostatnio popularne stało się uprawianie w domu ozdobnych krzewów. Są uprawiane, tworząc zwykłe rośliny doniczkowe i w technice bonsai. Dziś porozmawiajmy o japońskim buszu wrzecionowatym, o sadzeniu w domu i opiece nad tą rośliną.

Cechy biologiczne

Różnorodne japońskie drzewo wrzecion jest półkrzewem, wiecznie zieloną rośliną o gęstych mięsistych liściach. Ich kolor jest różny w zależności od odmiany.

Może być jasnozielony bez wtrąceń, z białymi lub żółtawymi smugami lub krawędziami wzdłuż krawędzi liścia.

Do najpopularniejszych roślin zimozielonych należą: bukszpan, sosna, tuja, jodła, cyprys, świerk, cis.

W domu euonymus japonicus dorasta do wysokości jednego metra, z właściwą pielęgnacją rozwija się przez cały rok, umierając na okres odpoczynku w zimie. Zazwyczaj kwitnie pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Kwiatostany bujne, baldaszkowate, składające się z małych kwiatów o odcieniach zielonożółtych, białych i czerwonych. We wrześniu są skrzynki owocowe.

Ważne! Owoce wrzeciona muszą być niebezpieczne dla zwierząt i ludzi. Jeśli w domu znajdują się zwierzęta gospodarskie lub małe dzieci, roślina musi być umieszczona na wysokości niedostępnej dla nich. Po zjedzeniu jagód w małych ilościach możliwe jest osłabienie żołądka, przyspieszenie akcji serca, ogólne osłabienie. Około 35 owoców wystarczy, by doprowadzić do zgonu.

Popularne odmiany

Pseudo-lingwista. Evergreen compact bush, z dużą ilością mocnych, wyprostowanych pędów. Pozostawia szeroki, owalny, nierównej granicy żółtawego na krawędzi lub plamy białej i żółty, koloru podstawowego arkusza – bogatej zielony, błyszczącego.

Kwiaty są przeważnie białe. Zakład jest kapryśny wobec warunków przetrzymywania, boi się zmian temperatury.
Pseudo-lingwista
Wrzeciono wrzeciona. Roślina o małych, wąskich, wydłużonych do 4 cm długości liściach. Płyta z liści na górze jest jasna, soczysto-zielona, ​​na dolnej stronie – szaro-zielona, ​​blada.

Krawędzie liści są lekko odwrócone do góry nogami. Kwitnie małymi czerwonymi kwiatami, zwykle zbieranymi w kwiatostany w kształcie parasola, rzadko – pojedyncze.
Wrzeciono wrzeciona
Wrzeciono jest japońskim mikrofilmem Jest dekoracyjnym półkrzewem o cętkowanej liście. Na zielonym tle chaotycznie rozproszone żółte plamy o nieregularnym kształcie. Kwiaty z białymi, luźnymi kwiatostanami, przebarwiające, pokryte jasnymi kulkami owoców.
Wrzeciono jest japońskim mikrofilmem

Dowiedz się, jak wybrać wrzeciono do ogrodu.

Aureomarginata. Odmiana posiada dekoracyjny kształt i kolor liści: kształt elipsy podłużnych krawędzi płyty drobno zębate, mięsiste liście są żółto-zielony kolor.

Podczas kwitnienia pokryty jest zielono-żółtymi, drobnymi, ale wspaniałymi kwiatostanami, owocującymi w jasnopomarańczowych lub różowawych pudełkach.
Aureomarginata

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Pierwsza zasada zakupu: do nabywania materiałów sadzenia powinny być w sklepie przedszkola lub kwiaciarni, przy zakupie z rąk lub na rynku, jest prawdopodobne, aby kupić niskiej jakości sadzonek lub po prostu jak roślina.

Druga zasada: lepiej jest wziąć roślinę z zamkniętymi korzeniami – to pozwoli ci nie spieszyć się z przeszczepem, aby dać roślinie czas na dostosowanie się do warunków pokoju, w którym będzie zawarty. Kupując z otwartym systemem korzeniowym, musisz natychmiast przystąpić do sadzenia.
Wrzeciono jest japońskie
Zasada trzecia: sprawdź krzew, łodygi i liście powinny mieć zdrowy wygląd, bez plam, suchości i uszkodzeń. Jeśli korzenie są otwarte, nie powinny być suche i miękkie.

Czy wiesz? W środowisku naturalnym krzew tworzy gęste zarośla, w których wilki unoszą się, zwłaszcza podczas pojawiania się potomstwa. Dlatego nasi przodkowie nazywali krzaki dziko rosnące “wilcze łby” lub “zasadzki” przez skojarzenie z samotnym wilkiem.

Opieka i warunki do uprawy w domu

W domu Euonymus wymaga staranności, nagłe zmiany temperatury lub przeciągi, suchość lub wilgotność powietrza przeciwnie nadmierną siłą odciążającego liście roślin.

Oświetlenie

Domowy krzew lepiej trzyma się na parapecie okien południowych lub obok nich, roślina rozwija się dobrze w dobrym świetle.

W przypadku odmian o zróżnicowanej kolorystyce, światło bezpośrednie jest lepsze, wrzeciono o monochromatycznej barwie również dobrze się sprawdza z rozproszonym oświetleniem. Należy przy tym pamiętać, że bezpośrednie światło słoneczne może powodować oparzenia liści.

Zimą należy zadbać o dodatkowe oświetlenie, aby zachować dekoracyjną naturę liści, oświetlenie powinno trwać co najmniej 12 godzin dziennie.
Wrzeciono jest japońskie

Temperatura

Latem najlepszymi warunkami przetrzymywania będą kwiaty na balkonie lub werandzie, ale nie powinno być żadnych przeciągów. Reżim temperaturowy w lecie i wiosennych dniach wynosi od +18 do 23 ° С.

Zimą roślina spoczywa, potrzebuje chłodu w granicach + -10-12 ° C. Możesz umieścić go na balkonie, jeśli temperatura jest odpowiednia, lub na oszklonej werandzie. W zasadzie wazon nie obawia się spadku do + 5 ℃.

Ważne! Nie umieszczaj doniczki za pomocą szczotki wrzeciona obok grzejników.

Podlewanie

Pić Japoński krzew lubi dużo, upewnij się, że powierzchnia gleby jest zawsze lekko wilgotna. Woda w razie potrzeby, gdy tylko gleba wyschnie, umiarkowanie, aby zapobiec stagnacji u nasady.

Do nawadniania nie używaj chlorowanej wody rurowej. Opcjonalnie: topić, deszcz lub filtrowaną (stojącą) wodę o temperaturze pokojowej.

W silnym upale lekki prysznic nie zaszkodzi, upewnij się, że oczyścisz liście kurzu. W czasie odpoczynku podlewanie jest zmniejszone, jeśli roślina jest w chłodnym miejscu, praktycznie nie jest podlewane, tylko przetrzeć liście lekko wilgotną szmatką.
Nawadnianie liści wrzeciona
Jeśli nie jest to możliwe, a roślina jest ciepła, konieczne jest podlewanie, a także rozpylanie, ale nie często.

W okresie wiosenno-letnim kompleksowe nawozy dla roślin ozdobnych są dodawane do wody do nawadniania co trzy tygodnie. Zimą jedzenie nie jest potrzebne.

Wilgotność powietrza

W okresie letnim trzeba zapewnić nieco wyższą wilgotność krzemu, z tymi pięknymi dekoracyjnymi fontannami lub paletą z wilgotnym wypełniaczem.

Spryskaj liście i powietrze wokół, mięsiste liście wrzeciona dobrze pochłaniają wilgoć. W zimie, pod warunkiem, zimny pokój, rozpylanie nie jest potrzebne.

Przycinanie

Procedura przycinania rośliny jest tolerowana bez zachcianek. Forma korona może być dowolna, jeśli jest taka potrzeba. Aby utworzyć drzewo, odciąć pędy boczne, odsłaniając dolną część centralnego pnia.

Szczypanie pędów będzie stymulować wzrost nowych gałęzi i tworzyć gęstą i bujną koronę rośliny.

Odmłodzenie przycinania polega na usunięciu starych gałęzi, rosnących gęsto lub topiących się młodych gałązek. Jeśli występują słabe lub uszkodzone łodygi, należy je usunąć, a także zbyt wydłużone pędy.
Berezkin

Ważne! Wskazane jest, aby przycinać krzak, chroniąc ręce rękawiczkami, jeśli sok dostanie się na skórę, należy dokładnie spłukać czystą wodą.

Kiedy i jak się zmieniam

Japoński pokój wrzeciona jest łatwiejszy do adaptacji po transplantacji w wieku dorosłym. Wskazane jest, aby nie dotykać krzaka, który nie ma trzech lat. W przyszłości zabieg jest niezbędny, ponieważ kiełkowanie wzrasta co trzy do czterech lat.

Gleba jest przygotowywana z mieszaniny torfu, piasku i torfu w równych częściach. Pożądane jest wybranie garnka nie głębokiego, ale o większej średnicy, ponieważ system korzeniowy jest powierzchniowy we wrzecionie. Lepiej jest, jeśli pojemnik jest wykonany z naturalnego materiału, na przykład z ceramiki.

Technologia transplantacji:

 1. Przeprowadzić dezynfekcję doniczki, materiału drenażowego i gleby (wypić garnek z wrzącą wodą, odwodnienie i odwodnienie).
 2. Ułóż warstwę drenażu około trzech centymetrów nad wzgórzem.
 3. Ostrożnie usuń roślinę ze starej doniczki, staraj się zachować grudę ziemi.
 4. Sprawdź procesy root, uszkodzone lub miękkie korzenie są usuwane.
 5. Na zwilżonym wzgórzu gleby w nowym naczyniu, połóż krzaki i stopniowo wypełnij nową mieszanką gleby.

Na ziemię równomiernie osiada, nie pozostawiając pustej przestrzeni, garnek należy wstrząsnąć. Po zakończeniu procedury wylej garnek i pozostaw go w półcieniu, a gdy krzew przyzwyczaja się, rusz się do oświetlonego miejsca.
Transplantacja liści wrzeciona

Choroby i szkodniki: jak walczyć

Rośliny domowe są atakowane przez przędziorków, mszyce, świerzb i wełnowców. Obecność pasożytów jest sygnalizowana przez zewnętrzne zmiany:

 • Żółte lub brązowe plamy.
 • Zdeformowane części zakładu.
 • Zwiędłe i opadające, powykręcane liście.
 • Chervets pozostawia białe grudki na liściach i pajęczynę.

Zeskrobane liście powinny zostać usunięte. Dzięki roztoczowi pająkowemu można walczyć za pomocą Phytopharma, aby zapobiec nawilżaniu powietrza i liści wilgocią, owad nie toleruje wilgoci.

Aby zniszczyć mszycę, potraktuj buszię Biotlin, usuń przylegające pasożyty, ich jaja i produkty odpadowe pomogą w roztworze mydła.

Tarczę należy usunąć z liści gąbką nasączoną wodą z mydłem, a następnie zaaplikować preparatem Aktara. Następnie zaleca się spłukać pod prysznicem.

Mąkę tę zbiera się również ręcznie, a następnie traktuje się Confidor lub Phytoverm.
Sproszkowana morwa na liściach wrzecionowatych
Choroby wrzeciona w pokoju:

 • Zgnilizna korzeni. Może zabić roślinę, jeśli nie zareagujesz na objawy choroby w odpowiednim czasie – są to zwiotczałe, wysuszone liście, leniwy i miękki pień.

  W takim przypadku konieczna jest całkowita wymiana gleby, uszkodzone procesy korzeni są usuwane i obrabiane kruszonym węglem.
  Aby zapobiec infekcji, podczas przeszczepu konieczne jest przetwarzanie zarówno pojemnika, jak i gleby drenażowej; nie daj się ponieść podlewaniu.

 • Zgniłe pędy. Choroba grzybicza, zmiękczająca gałęzie krzewu. Przy szybkiej interwencji usuń chore części i potraktuj je węglem i fungicydem.

  Z globalną porażką roślina jest bezużyteczna, aby ją uratować, musi zostać usunięta, aby nie zagrażać innym. Grzyb jak wilgoć i stojące powietrze.

 • Mączniak prawdziwy można rozpoznać po charakterystycznej białawej powłoce na nadziemnych częściach doniczki.

  Przyczyną może być stojące powietrze lub nadmiar wilgoci. Walcz z nim za pomocą Fitosporin-M. Liście i łodygi są wcześniej wycierane z plam, poważnie uszkodzony usunąć. Jeśli cała doniczka jest pokryta białą substancją, musisz się jej pozbyć, nie można jej już wyleczyć.

Rozmnażanie przez sadzonki w domu

Japońskie wrzeciono najlepiej nadaje się do rozmnażania przez sadzonki. Latem pędy są pocięte na 10 cm w jednym miejscu, z krzaka około piątego roku życia.

Do sadzenia należy przygotować glebę z mieszaniny piasku rzecznego i torfu w równych proporcjach. Przed sadzeniem koniec cięcia jest obniżany do heteroacoiny w celu lepszego przeżycia.
Sztućce sadzonki
Sadzonki w domu sadzi się natychmiast w skrzyni na sadzonki, wierzch jest przykryty folią. Około dwa miesiące później sadzonki będą miały korzenie i mogą zostać przeszczepione do wygodnego pojemnika.

Czy wiesz? Kora i korzenie europejskich i brodawkowatych odmian wrzeciona zawierają gutaperkę, elastyczny materiał podobny do gumy. Materiał ten jest poszukiwany jako izolator w sprzęcie elektrycznym, w przemyśle chemicznym, a nawet w stomatologii.

Wrzeciono jest użyteczną rośliną w domu, ze względu na skórzaną strukturę liści wchłaniają do 40% pyłu w pomieszczeniu. Uważa się również, że dzięki swojej obecności krzew chroni atmosferę w domu przed negatywnymi przejawami.