Japońska spiraea – najlepsze gatunki, sadzenie i pielęgnacja

Japońska spirea
Często Twoja uwaga na miejskie klomby przyciąga mały dekoracyjny krzew z karmazynowymi kwiatami i żółtawymi liśćmi. To jest japońska kula. Zajmowała godne miejsce w dekoracji miejskich kwietników i obszarów podmiejskich ze względu na swoją taniość, bezpretensjonalność i zachowanie walorów dekoracyjnych od wiosny do późnej jesieni.

Różnorodność japońskich odmian spiraea

Rozważ najczęstsze gatunki i odmiany kręgu.
Spiraeosy dzielą się na dwa typy: vesennetsvetuschie i Kwitnąca lato. W wiosennych źródłach duchów kwiaty są białe, umieszczone na zeszłorocznych pędach, podczas gdy w pąkach kwitnących latem różowo-szkarłatne pąki wyrastają na młodych pędach. Dlatego tną je w różnych okresach. Pierwszy – zaraz po kwitnieniu, a drugi – na wiosnę. Vesennetsvetuschie kwiat jednocześnie, ale nie na długo, i letnetsvetuschie – mają przedłużony okres kwitnienia.

Ważne!
Japońska spirea odnosi się do gatunków latających.

Istnieje wiele odmian spiraea Japanese. Wszystkie różnią się wysokością rośliny, kolorem kwiatów i wielkością liści. Zastanów się nad głównymi odmianami japońskiej kiełki:

  • “Złota księżniczka” (Złota księżniczka) – krzew o wysokości nie większej niż 50 cm z różowymi kwiatami i jasnymi żółtymi liśćmi. W zależności od pory roku liście zmieniają odcienie. Złota księżniczka
  • “Mała księżniczka” (Mała księżniczka) – krzew o wysokości do 80 cm z ciemnozielonymi eliptycznymi liśćmi i różowymi kwiatami zebranymi w kwiatostan. Okres kwitnienia Czerwiec – lipiec. Korona jest sferyczna. Jest stosowany głównie do żywopłotów. Małe księżniczki
  • “Złoty płomień” (Goldflame) – mocniejszy i rosnący w wysokości do 1 m krzewu. Z szkarłatnymi kwiatami i liśćmi od pomarańczowoczerwonego do jaskrawożółtego. Odcień liści zmienia się w zależności od pory roku. Złoty płomień
  • Shirobana – krzewiasty kameleon o wysokości do 80 cm Kwiaty w różnych odcieniach od biało-różowego do jaskrawoczerwonego, liście ciemnozielone. Krzew rośnie okrągłe, o średnicy do 1 m. Okres kwitnienia jest od lipca do sierpnia. Shirobana
  • Crispa (Crispa)– Płytki krzew o wysokości do 50 cm z ciemnoróżowymi kwiatami i falistymi ząbkowanymi liśćmi. Gdy pojawiają się, liście mają czerwonawy odcień, latem są jasnozielone, jesienią są szkarłatne lub pomarańczowo-brązowe. Korona jest sferyczna. Crispe

Sadzenie krzewu

Spirea nie wymaga szczególnej troski podczas sadzenia. Wystarczy wykopać dziurę, aby umieścić korzenie rośliny, zasadzić sadzonki i wypełnić ziemią. Przed posadzeniem korzenia najlepiej zanurzyć w wodzie na 2-3 godziny.

Ta roślina nie wymaga specjalnych nawozów, wystarczy minimalna żyzna warstwa. Spirea dobrze sąsiadująca z różnymi roślinami, nie deprymuje ich, nie rozszerza się, dobrze znosi strzyżenie, dlatego często jest używana jako krawężnik lub żywopłot.
Jeśli chcesz zasadzić ogrodzenie ze spławikowatych, lepiej zrobić to w kwietniu. Jednak ze względu na bezpretensjonalność buszu, można go przesadzać przez cały sezon. Ale w upalne dni trzeba podlewać krzew do pełnego wszczepienia. Otwory korzeni można wykonać za pomocą wiertarki. Będzie to wymagało mniej siły i będzie wyglądać lepiej.

Właściwa opieka nad japońskimi spiraea

Roślina jest bezpretensjonalna. Spirea uwielbia luźną żyzną glebę, umiarkowane podlewanie i jasne oświetlenie, chociaż wiele gatunków dobrze rośnie w półcieniu,

Podlewanie i obciąganie

Podlewanie Spirei
Ponieważ system korzeniowy spirei jest płytki, w okresie suszy konieczne jest nawodnienie rośliny. Norma wynosi do 15 litrów na krzak 2 razy w miesiącu. Chociaż roślina jest bezpretensjonalna, ale dla jej dobrego wzrostu i kwitnienia konieczne jest wiedzieć, co nawozić krętki. Aby pożywić roślinę złożonymi nawozami, konieczne jest przycinanie. Korzystnie na roślinę wpływa nawóz dziewanny i superfosfatu (10 g superfosfatu na 10 litrów infuzji dziewanny).

Przycinanie roślin

Przycinanie japońskich krętków powinno być zrobione, aby nadać krzakowi piękną formę dekoracyjną i usunąć stare pędy. Ponieważ roślina ta kwitnie latem, procedura przycinania odbywa się na wiosnę. Suche pędy są usuwane całkowicie, a wszystkie inne są skracane do dużych pąków. Ta procedura stymuluje wzrost młodych pędów, a tym samym proces intensywnego kwitnienia. Nie bój się usunąć czegoś ekstra – roślina dobrze znosi przycinanie.
Przycinanie roślin

Przygotowanie do zimy

Zastanówmy się, jakie środki należy podjąć, aby przygotować japońską kiełę na zimę.
Większość gatunków roślin jest mrozoodporna i nie wymaga specjalnego przygotowania na zimę. Temperatura krytyczna dla kłębuszków wynosi -500C. Ale jeśli zima zapowiada się na niską i mroźną prognozę pogody, konieczne jest odkażenie elektrowni. Aby to zrobić, usuń słabe i chore strzały.

Ważne! Aby nie osłabiać rośliny, przycinanie w celu nadania formy dekoracyjnej powinno odbywać się na wiosnę.

Przed zimą konieczne jest poluzowanie ziemi wokół rośliny i ogrzanie buszu. Jako grzejnik może służyć jako torf, trociny, opadłe liście. Izolować krzak nie jest całkowicie, ale tylko 15-20 cm od systemu korzeniowego. Szczególnie wymagają izolacji nowo posadzonych młodych japońskich krzewów krętnicy. Jeśli końce pędów zamarzają, należy je usunąć podczas przycinania kąkolu w japońskiej wiosce.

Metody rozmnażania krzewów

Zastanówmy się, w jaki sposób mnoży się spiraea i która metoda jest najbardziej odpowiednia, w zależności od okoliczności.

Mnożenie przez podział

Ta metoda jest dobrze dostosowana do starzenia się roślin. Aby to zrobić, wykop krzew i podziel go sekatorem na kilka części. Każda część powinna mieć 2-3 pędy. Nieznacznie skróć korzenie, umieść roślinę w otworze, wyprostuj korzenie po bokach i przykryj ziemią. Po posadzeniu rośliny dalsza pielęgnacja japońskich krętków nie jest czasochłonna. Przed ukorzenianiem konieczne jest wytworzenie umiarkowanego podlewania.

Rozmnażanie przez sadzonki

Metodę tę stosuje się od drugiej połowy czerwca do września-października. Wycinaj roczne pędy, kroimy w sadzonki (po 5-6 liści) i sadzimy w mieszaninie piasku rzecznego i torfu (1: 1). Dolny arkusz sadzonek jest usuwany, a reszta jest cięta w połowie.

Rozmnażanie przez sadzonki

Ważne! Końce sadzonek należy traktować stymulantem do ukorzeniania (“Kornevin”, “root”, itp.)

Sadzonki są pokryte szkłem lub folią. Aby uzyskać pozytywny wynik, podlewanie należy wykonywać raz na 4 dni i posypywać pędy. Rozmnażanie sadzonek spiraea jesienią różni się tym, że sadzonki jesienne są owinięte w opadłe liście, przykryte pudełkiem i czekające do wiosny.
Na zimę, sadzonki letnie są również ogrzewane przez liście, a wiosną sadzone w ziemi.

Powielanie według warstw

Powielanie przez nakładanie warstw odnosi się do mniej czasochłonnej metody. Aby to zrobić, wczesną wiosną, przed otwarciem liści, należy przechylić dolne gałęzie rośliny i posypać ziemię poziomo.

Czy wiesz? Pochylona pozycja sadzonek stymuluje wzrost korzeni, a pozycja pionowa – wzrost wierzchołka.

Konieczne jest podlewanie dołączonych gałęzi przez cały sezon, a do jesieni będą na nich korzenie. W rezultacie otrzymujemy niezależny krzew, który można przesadzić we właściwe miejsce na wiosnę.

Powielanie przez nasiona

Ponieważ japoński spiraea odnosi się do hybryd, jego nasiona nie zachowują właściwości odmianowych, więc rozmnażanie nasion nie jest wskazane. Ta metoda może być stosowana dla odmian niehybrydowych. Zasiej nasiona wiosną w specjalnym pudełku. Sadzonki powinny pojawić się za 10 dni. Lądowanie w otwartym terenie odbywa się po 3 miesiącach. Ta metoda jest stosowana, jeśli konieczne jest uzyskanie dużej liczby spiral jednego rodzaju.

Powielanie przez nasiona

Czy wiesz? Spiraea odnosi się do roślin miododajnych i tworzących fitoncyty. Wpływa pozytywnie na poprawę środowiska, spowalniając wzrost i rozwój bakterii, mikrofungi.

Szkodniki japońskiej fauny i metody ich zwalczania

Spirea jest mocną rośliną, ale istnieją szkodniki, które mogą uszkodzić ozdobę krzewu. Należą do nich owady: mszyce, roztocza pająka i wzniesiony wałek liścia. Szkodniki często hodują w suchej i upalnej pogodzie. Rozdrabniacz liści uszkadza liście rośliny. Najczęściej dzieje się to późną wiosną. Mszyce – ssie sok z młodych pędów. Kleszcze – owija pajęczynę pędami roślin, co prowadzi do przedwczesnego wysuszenia buszu. Terminowe przetwarzanie preparatów chemicznych (na przykład od kleszcza – karbofos 0,3%, fosfamid 0,2%, Acrex 0,2%, od mszyc i wałków liści – Pirimor 0,1%) nie zepsuje dekoracyjnego wyglądu. Choroby Spiraea praktycznie nie są dotknięte.

Jeśli twój kwietnik jest ozdobiony japońską kąkolami, to ta informacja pomoże prawidłowo i na czas zadbać o roślinę, a ona będzie dziękować dzięki obfitemu kwitnieniu i pięknu. Ze względu na dużą liczbę gatunków i odmian kręgu, można wybrać roślinę do własnych upodobań