Jak zrobić ula wielokadłubowego własnymi rękami

wielo-kadłubowy
Dzisiaj nie jest trudno zdobyć gotowy wielokadłub. Taki projekt można kupić w prawie każdym sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży sprzętu do pszczelarstwa. Ale jeśli chcesz oszczędzać i jednocześnie uświadamiać sobie swoje zdolności twórcze, możesz zrobić podobny ula własnymi rękami.

Co jest potrzebne?

Sama konstrukcja wielokadłubowca jest dość prosta, więc może ją zmontować osoba, która prawie nie ma pojęcia o stolarce.
wielo-kadłubowy
Wewnętrzna struktura struktury obejmuje takie elementy:

 • poduszka;
 • płótno;
 • siatka z wiązaniem;
 • dolne i górne otwarte dziurki;
 • plastry miodu, w których żywność jest zapieczętowana, jak również puste komórki;
 • pół-skorupa z wolną przestrzenią.

Podczas montażu kadłuba wielostrumieniowego należy zwrócić uwagę na wybór surowców do produkcji.

Co najlepsze, odpowiednie są takie gatunki drewna, jak sosna, cedr i modrzew. Grubość płyt powinna wynosić co najmniej 35 mm.

Ważne! Podczas tworzenia ula nie należy używać metalowych konstrukcji. Taki materiał jak metal może mieć negatywny wpływ na ogólny stan i rozwój rodziny pszczół.

Optymalny rozmiar kadłuba wielowarstwowego to 435×230 mm. Najlepiej, aby pasieka zmaksymalizować naturalne środowisko pszczół.

Zwykle na wolności dziupla drzewa, w którym uskrzydlone owady tworzą ul, ma około 300 mm.
Jak zrobić ula wielokadłubowego własnymi rękami
Nadkład może być wykonany z małych płyt sufitowych. Aby zapewnić niezawodność mocowania, elementy należy starannie przykleić klejem.

Lepiej unikać stosowania metalowych gwoździ. Aby ocieplić strukturę, można użyć małych wkładek, sprzedawanych w sklepie z produktami do pszczelarstwa.

Będziesz zainteresowany nauką tworzenia ula Dadana.

Instrukcja krok po kroku z rysunkami i wymiarami

Dokładne przestrzeganie określonych rozmiarów i stosowanie materiałów jakościowych do produkcji staje się obietnicą stworzenia mocnego i niezawodnego projektu.
rysunek
Technologia budowy wielopłaszczyznowego, a także innych rodzajów uli ma swoją własną charakterystykę. I trzeba je rozważyć bardziej szczegółowo.

Czy wiesz? Prekursorem nowoczesnego ula wielopędzeniowego jest ul ramowy wynaleziony w połowie XIX wieku przez amerykańskiego pszczelarza LL Langstrotha. Po tym, jak przedsiębiorca AI Ruth sfinalizował ten projekt, ul praktycznie nie ulegał poważnym zmianom i jest obecnie szeroko stosowany przez pszczelarzy.

Dach

Podstawa dachu wykonana jest z litych desek, które zapewniają sztywność całej konstrukcji. Dach to jedyna część, w której można użyć metalu.
Wielokadłubowy z własnymi rękami
Z reguły dach jest zawinięty w blachę. Grubość desek na dachu powinna wynosić 25 mm. Jest to optymalna grubość, która w razie potrzeby pozwoli na zastosowanie ocieplenia poduszki.

Dach jest szczelnie zamontowany, dzięki czemu nie ma szczelin między nim a ścianami.

Dzięki pszczołom osoba oprócz miodu otrzymuje również pyłek, jad pszczeli, wosk, propolis, mleczko pszczele.

Również na dachu musisz zrobić kilka otworów do wentylacji. Optymalna liczba takich otworów wynosi 4 sztuki.

Obudowa

Do wykonania obudowy służą deski z litego drewna. Podczas wycinania obrabianego przedmiotu należy przyjąć od 2,5 do 2,5 mm z każdej strony. Przy cięciu można pozostawić luz 10 mm.
Wielokadłubowy z własnymi rękami
Wymiary tej części kadłuba muszą być następujące:

 • Ściany tylne i przednie – długość – 465 mm, szerokość – 245 mm.
 • Ściany boczne – długość – 540 mm, szerokość 245 mm.

Ostrza kolce powinny być bardzo ostrożne, obserwując prostolinijność. Jeśli złamiesz prostoliniowość podczas montażu kadłuba może pojawić się przekrzywiony.

Dowiedz się, jak zastosować wosk pszczeli do pszczelarstwa, który możesz zrobić sam.

Może to z kolei spowodować rozcięcie bocznych policzków. Odciąć kolec od zewnątrz i od miejsca, w którym znajduje się oko, od wewnątrz. Następnie wszystkie odstępy między kolcami są przetwarzane przez dłuto, aby zapobiec pękaniu drewna.

Czy wiesz? W annałach starożytnego Rzymu opisano, że do produkcji uli używano wyłącznie materiałów naturalnych. Były to: spalona glina, słomka wiklinowa, korka, a nawet kamień.

Następnie ściana boczna jest ułożona na stole warsztatowym z twarzą skierowaną w dół, a górna z kołkami w pozycji pionowej do mocowania oczu.
Wielokadłubowy z własnymi rękami
Krawędzie twarzy powinny znajdować się na tym samym poziomie. Każdy kolec jest zaznaczony ołówkiem, a linie są przenoszone na planszę leżącą poziomo.

Zaleca się oznaczenie każdego rogu cyframi, aby nie wprowadzać ich w błąd podczas procesu montażu. Po zaznaczeniu oczu dłuto usuwa się niepotrzebnie po obu stronach.

Z przodu iz tyłu korpusu jest klapka do późniejszej instalacji ramek. Na górnej krawędzi wewnętrznej strony ścian są usuwane fałdy o szerokości 11 i głębokości 17 mm.

Rama jest ustawiona w taki sposób, aby jej górna krawędź znajdowała się 7 mm poniżej górnej krawędzi korpusu – ułatwi to instalację z poziomu innego ciała. Od wewnątrz ściany są szlifowane i szlifowane za pomocą maszyny do piaskowania.

Ciało tak się dzieje: stół warsztatowy z ławkami ułożony jest na stole roboczym, a na nim umieszczona jest ściana z kolcami. Lekkimi uderzeniami młotka ciernie wbijają się w ucha. Aby zapobiec uszkodzeniu kolców, można je położyć na drewnianym klocku i przebić.

Ważne! Podczas montażu kadłuba najlepiej jest użyć młotka stolarskiego wykonanego z drewna.

Dla wygody transportu muszli na każdej ścianie ula musisz wykonać muszelki (długopisy w formie wgłębienia). Najlepiej jest umieścić muszle 70 mm poniżej górnej krawędzi ciała, bliżej środka ściany.
wielo-kadłubowy

Dół

Dno musi być dwustronne i zdejmowane. Dla wygody tworzenia tej części gałęzi ułamkowej można rysować schematyczne rysunki.

Aby stworzyć dolny szkielet, który musisz wziąć 3 bruski:

 • Dwa drążki boczne. Wymiary to 570х65х35 mm.
 • Tylny pasek. Wymiary – 445h65h35 mm.

Od środka dolnego szkieletu w kratkach należy wykonać rowek. Odchodząc od górnej krawędzi o 20 mm, należy wyrównać rowek o głębokości 10 i szerokości 35 mm. W tym rowku zostanie wstawione dno kadłuba.

Aby stworzyć pszczoły dobrym miejscem do rozrodu i stworzyć pyszny miód, przeczytaj o tym, jak zrobić ula własnymi rękami.

Spód i rama są mocowane w systemie “wpust – czop”. Ta konstrukcja ma ramę z trzech stron, a czwarta strona ma lukę o wysokości 20 mm. Celem tego gniazda jest zapewnienie wymiany powietrza.
wielo-kadłubowy
Konieczne jest również postawienie ula, co ułatwi transport pszczeli do pasieki. Ponadto konstrukcja ta pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu ula z ziemią.

Ważne! Pszczelarze nie polecają umieszczania ula bezpośrednio na ziemi, ponieważ w tym przypadku wysokie letnie temperatury i silne mrozy w zimie będą miały negatywny wpływ na pszczoły.

Porady i wskazówki dotyczące produkcji

Budując mieszkanie dla pszczół, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • Wcześniej należy zadbać o izolację. Pszczelarze mieli być izolowane za pomocą waty, ale dzisiaj jest do tego więcej materiałów, na przykład spienionego polistyrenu.
 • Narzędzia magazynowe do cięcia części i innych prac. Będziesz potrzebował młotka, piły, noża biurowego i narożników do dekoracji wnętrz.
 • Każdy element konstrukcji musi być gładko wycięty, na ich powierzchni nie powinno być zadrapań, wiórów i nierówności.
 • Ul nie powinien znajdować się na otwartej przestrzeni. Ale w przypadku, gdy nie ma dla niego innego miejsca, konieczne jest zapewnienie dobrego cieniowania za pomocą tarcz lub drewnianych mat. Zmniejszy to ryzyko ewentualnego przegrzania skrzydlatych owadów.

Zalety wielo-kadłuba

Specjaliści w dziedzinie pszczelarstwa Mannapov AG i Khoruzhy L.I w swojej książce “Technologia produkcji pszczelarstwa według praw normy naturalnej” wskazują na interesujący fakt.

W toku długoterminowych badań ustalono, że kolonie pszczół żyjące w uliku z wieloma kadłubami dają o 30% więcej miotów niż pszczoły z konwencjonalnego ula o podwójnym kadłubie na 12 klatek.
ul
Oprócz faktu, że struktura wielozadaniowa mieści 2 razy więcej pszczół, ma następujące zalety:

 • Pozwala utrzymać górną część temperatury, optymalną dla czerwiu.
 • Pszczoła królowa ma dużą liczbę komórek do składania jaj w najbardziej dogodnych częściach ula.
 • Ramki można budować znacznie szybciej.
 • Możliwe jest użycie miodu o małym rozmiarze, który nie łamie plastra miodu.
 • Wysoka prędkość i łatwość utrzymania ula, kontrola poziomu sanitarnego;
Czy wiesz? Żadna pszczoła nie może dostać się do ula innego. Wynika to z faktu, że każdy ula ma szczególny zapach, a nie złapany przez człowieka. Każda pszczoła ma ten zapach przechowywany w specjalnym pogłębieniu ciała. Podchodząc do kranu, pszczoła otwiera to obniżenie, wąchając strażników jako rodzaj przełęczy.

Wiele kadłuba – dobra alternatywa dla zwykłego ula. Dzięki niewielkim rozmiarom można osiągnąć maksymalny efekt przy stosunkowo niskich kosztach.