Jak zrobić podział na przycinanie kopyt bydła własnymi rękami

Dzielenie dla przycinania kopyt
Bydło często cierpi z powodu urazów kopyt, które nie tylko powodują dyskomfort i ból zwierząt, ale także wpływają na ich produktywność. Dlatego kopyta muszą być koniecznie przycinane, a w celu uproszczenia procedury zaleca się użycie specjalnej maszyny. W tym artykule rozważymy szczegółowy opis maszyny do mocowania i obróbki kopyt bydła oraz porady dotyczące budowy konstrukcji w domu.

Co jest potrzebne i jak maszyna do mocowania krów

Maszyna, która pozwala na zamocowanie zwierzęcia, jest niezbędna w celu ułatwienia manipulacji podczas obróbki i przycinania kopyt. Konstrukcja może być stosowana w sytuacjach rogi tnące, pobieranie próbek krwi, operacje głowy, żołądka, płukania i podawanie leków do unieruchomienia zwierzęcia na prostsze przeprowadzenia niezbędnych manipulacji.
Dzielenie dla przycinania kopyt
Ta maszyna z pewnością znajdzie się w każdym gospodarstwie hodowli bydła zajmującym się hodowlą bydła. Konstrukcja maszyny jest najbardziej przemyślana, uwzględnia anatomię ciała krowy, dzięki czemu możliwa jest indywidualna inspekcja z ogromnymi oszczędnościami czasowymi.

Ważne! Prawie wszystkie nowoczesne modele maszyn mocujących mają niewielkie wymiary, są wystarczająco kompaktowe i mogą być stosowane na małych obszarach iw małych stodołach.

Aby utrzymać urządzenie, wystarczy jedna osoba, a po zakupie urządzenia właściciel nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z konserwacją. Konstrukcja urządzenia jest dość prosta, ale nie ma bezpiecznych, ostrych narożników, a dzięki specjalnym uchwytom na stopy zwierzę jest pewnie zamocowane w jednym miejscu. Najprostsze maszyny mają kilka rur, które muszą być przymocowane do ściany i podłogi. Aby ograniczyć ruchliwość zwierzęcia, użyj łańcuchów i ruchomych belek, które są zawarte w zestawie.
Maszyna do przycinania kopyt
Na belkach znajdują się specjalne stabilizatory, które pozwalają przymocować stopy mocnymi skórzanymi pasami. Unieruchomienie głowy to arkusz metalu, który powtarza kształt głowy krowy. Drogie profesjonalne maszyny, oprócz wszystkich powyższych elementów, również składają się z napędów hydraulicznych i specjalnych urządzeń mechanicznych, które są niezbędne do uniesienia zwierzęcia na pasach.

Niektóre maszyny mają koła, dzięki czemu urządzenie łatwo przechodzi przez stodołę i poza nią. W procesie produkcji maszyny stosowane są stopy metalu o wysokiej wytrzymałości, które są pokryte farbami antykorozyjnymi, w celu zapewnienia długiej żywotności urządzenia.

Czy wiesz? Stosowanie pokarmu dla krów – najważniejszy sposób, że je co najmniej 6 godzin dziennie, w ilości i przez długi czas żuje żywności, więc przez umieszczenie żądany podajnik wysokość z posiłkiem w głowa krowy, do przycinania manipulacji kopyt będzie bardziej przyjemne.

Wskazówki dotyczące budowy podziału dla bydła własnymi rękami

Ponieważ do użytku domowego zakup fabrycznej tokarki do mocowania będzie dość kosztowny, może być wykonany własnymi rękami, jeśli masz umiejętności pracy z drewnem lub metalem. Podział może być wykonany z rur stalowych lub z pręta, ale ta ostatnia opcja jest prostsza i kosztuje znacznie mniej.

Na początek rozważ porady dotyczące konstrukcji drewnianej maszyny:

 1. Wymiary konstrukcji powinny być dostosowane do wielkości krowy: długość maszyny wynosi 2-3.5 m szerokości – 1-1,5 m, wysokość – 2 m.
 2. Rozmiar podziału powinien być taki, aby można go było łatwo zbliżyć się i wykonać niezbędne procedury. Warto również wziąć pod uwagę teren do zainstalowania, aby można było łatwo zbliżyć się do konstrukcji z różnych stron.
 3. Jeśli podział jest zainstalowany w pokoju, należy zadbać o dodatkowe oświetlenie w pobliżu konstrukcji.
 4. Podział zalecany jest do zainstalowania w przejściu, przy wyjściu ze stodoły, na stałe lub tymczasowo zaryglowany, tak aby w razie potrzeby wyjąć i przenieść w inne miejsce.
 5. Podział drewniany wykonany jest z mocnych belek, ich rozmiar to 1×1 m lub 1,5×1.5 m, w postaci prostokątnego pudełka z dwiema furtkami.

  Ważne! Warto wziąć pod uwagę, że wytrzymałość i wytrzymałość konstrukcji drewnianej jest znacznie mniejsza niż spawanego metalu.
 6. Przednia brama musi mieć wgłębienie na szyję i mieć regulowaną szerokość, aby zapewnić pewniejsze zamocowanie. Tylna furtka musi być wykonana z zamkiem, aby ograniczyć ruch do innych krów w skrzyni.
 7. Dodatkowe mocowanie nóg jest możliwe dzięki pętelkom lub paskom, które są mocowane do górnych żeber podziału.
 8. Klamry wykonane z metalu lub drewna, które blokują tylne nogi zwierzęcia, są używane jako środek utrwalający.
 9. Pręty są wstępnie traktowane, aby były gładkie i nie powodują przypadkowego zranienia krowy.
 10. Jeśli planujesz umieścić drewniany łuk na ulicy, zaleca się zaimpregnować go specjalną warstwą ochronną dla drewna, która zapobiegnie przedwczesnemu gniciu konstrukcji.

Wideo: maszyna do mocowania krowy i przycinania kopyt na godzinę

Podczas wykonywania konstrukcji metalowej należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

 1. Metalowe konstrukcje mocujące można składać, aby wygodniej było je transportować, demontować i montować w odpowiednim miejscu.
 2. Wybierając materiały do ​​budowy konstrukcji, należy zachować ostrożność, aby uniknąć obrażeń u zwierząt.
 3. Metalowe podziały wykonane są z rur profilowanych, które są połączone z prostokątnym pudełkiem o wymiarach 1 m szerokości i 2 m długości.
 4. Skrzynia została wzmocniona na szerokość o kilka metrów metalowymi listwami, aby projekt był bardziej stabilny i sztywniejszy.
 5. Do boksu powinien być swobodny dostęp z boków, dlatego zaleca się spawanie paneli lub kratek, które można otworzyć.
 6. Przód i tył skrzyni muszą być wyposażone w furtki, przednia brama się otwiera, a tylna z silnym zamkiem.
 7. Frontowa furtka jest wykonana z wnęką na szyję i możliwością regulacji szerokości zatrzasku.
 8. Zaleca się, aby zapewnić metalowe zakładki pasów po bokach konstrukcji, aby można było zamocować brzuch krowy w celu dodatkowego unieruchomienia. Dzięki takim paskom krowy można w razie potrzeby podnieść ponad ziemię.
 9. Metalowa skrzynka jest oczyszczana z chropowatości i malowana, aby uniknąć korozji i przedłużyć żywotność.

Jak doprowadzić krowę do maszyny i odciąć jej kopyta

Ponieważ tokarka jest zamocowana na wyjściu z obory, nie ma potrzeby kierowania do niej specjalnie krów. Zanim wyjdziemy na zewnątrz, krowa sama wejdzie do maszyny, wystarczy tylko zamocować głowę zwierzęcia we wnęce na zacisk szyjny. Po ustaleniu szyi tylna furtka zamyka się, aby inne krowy nie mogły dostać się do struktury i zakłócać procedury.
Krowa
Zwykle krowy zachowują się spokojnie w takich maszynach, więc bez większego wysiłku naprawisz niezbędne kopyto, które zostanie przycięte. Najpierw odciąć przednie kopyta, a potem tylne. Do zabiegu użyj specjalnego noża do cięcia kopyt, noża lub noża, delikatnie odcinającego stary róg kopyta od podeszwy i okrucha.

Ta część charakteryzuje się szarym kolorem, jest krucha i krucha, nie można jej pomylić z “żywą” częścią kopyta. Młody róg kopyta jest lekki, elastyczny, więc stara część jest odcinana, dopóki nie pojawi się biała linia.

Dowiedz się, jak prawidłowo przycinać krowę i jak rozpoznać chorobę kopyta.

Konieczne jest staranne wykonanie procedury, aby nie dotknąć młodej sekcji. W takim przypadku lepiej jest zatrzymać się wcześniej, delikatnie nie po oczyszczeniu kopyta, niż go zranić. Jeśli nie uniknięto urazu, ranę natychmiast traktuje się jodem.
Kopyto
Każde kolejne kopyto traktowane jest w ten sam sposób, po jego ustaleniu. Po tym jak wszystkie kopyta zostały przycięte, krowa jest początkowo uwolniona od ostatniej nogi z zatrzasku, otwiera przednią bramę, uwalniając głowę zwierzęcia z zacisku szyjnego, a krowa spokojnie wchodzi na ulicę. Następnie tylna brama otwiera się i kolejne zwierzę wchodzi do stołu, aby wykonać procedurę.

Czy wiesz? Krowa jest świętym zwierzęciem w Indiach, więc nie ma tam wołowiny, ponadto zabijanie krów jest zabronione przez prawo. Zabicie krów wiąże się z siedmioletnim pozbawieniem wolności, a w Gudźarat – dożywocia.

Tak więc, urządzenie do mocowania krów jest bardzo łatwy w obsłudze konstrukcja, która znacząco przeważają procedury opieki nad zwierzętami, zaoszczędzić czas i terminowo do kontrolowania stanu zdrowia bydła, aby uniknąć potencjalnych problemów i dalszego kosztownego leczenia.