Jak zdobyć głóg na zimę: przepisy kulinarne


Owoce głogu są cenione za doskonałe walory smakowe i są dobrze znane ze swoich leczniczych właściwości.

Ale aby zachować ich smak i cieszyć się ciałem, musisz wiedzieć, jak prawidłowo zbierać i przechowywać głóg na zimę.

Zasady zbierania i przygotowywania jagód do przechowywania

Zbiór tej wyjątkowej rośliny rozpoczyna się pod koniec września, kiedy owoce zaczęły dojrzewać, a kończy się pierwszym przymrozkiem. Pogoda do zbioru jagód powinna być słoneczna i sucha. Porwij ich po południu, kiedy rosa opuści, a natychmiast uporządkuj, odrzucając zgniłe lub zepsute ptaki. Konieczne jest rozdarcie nie oddzielone jagody, ale całkowicie tarcze.

Ważne! Tylko te rośliny, które są daleko od dróg i kolei, zakładów przemysłowych i wysypisk śmieci, nadają się do zbioru.

Natychmiast po zbiorach jagody są zbierane, odrzucane, wszystkie niedojrzałe i wadliwe, następnie szypuły są usuwane. Ostatnim krokiem jest dokładne umycie wybranych jagód i ich wysuszenie. Teraz twoje zbiory są gotowe do dalszego przetwarzania.
Głóg

Zamrażanie

W stanie zamrożonym, ta lecznicza jagoda może być przechowywana przez okres do 1 roku, a jednocześnie zachowuje lwią część substancji korzystnych dla organizmu. Prefabrykowane owoce układa się w zamrażarce na dwa sposoby:

 1. Na dole położyć tacę lub wyłożyć folią spożywczą, wylać głóg w jedną warstwę, można ponownie ułożyć film na wierzchu i wylać kolejną warstwę. Po zamrożeniu wkłada się go do worków i przechowuje w zamrażarce.
 2. Możesz natychmiast rozłożyć owoce specjalnych opakowań za pomocą zamka błyskawicznego, przeznaczonego do zamrożenia, włożyć do aparatu i ustawić tryb “szybkiego zamrażania”.

Lodowaty głóg

Jak osuszyć owoc rośliny

Aby wysuszyć jagody tej cudownej rośliny nadaje się na kilka sposobów:

 • w specjalnej suszarce w temperaturze nie wyższej niż 60 ° C, ponieważ w wyższych temperaturach cenne substancje są niszczone;
 • w piekarniku elektrycznym lub gazowym z lekko otwartymi drzwiami;
 • na słońcu, kładąc owoce jedną warstwą na płótnie i przykrywając je gazy od much, okresowo przewracając i wybierając zepsute;
 • na baterie w mieszkaniu – jagody są zawieszone w torebkach tkankowych lub wlane do kartonowych pudełek i umieszczane na wierzchu.

Prawidłowo wysuszone owoce powinny pachnieć ładnie, być ciemno-burgundowe, twarde i pomarszczone.
Wysuszony głóg
Mogą być przechowywane nie dłużej niż dwa lata w lnianych torbach, papierowych torbach, puszkach z ciasną pokrywką. W miejscach przechowywania powinno być sucho i ciemno, a także wymagana jest dobra wentylacja.

Dowiedz się szczegółowo, jak prawidłowo drenować śliwkę i różę psa, aby zachować przydatne właściwości.

Zbiór głogu, natarty cukrem

Kolejną prostą receptą na odławianie głogu na zimę jest pocieranie go cukrem.
Zrób to w ten sposób: kości są usuwane, miąższ trzymany we wrzącej wodzie lub w parowniku 2-3 minuty, a następnie przeciera się przez sito lub skręca w maszynce do mięsa. W otrzymanym puree dodaj cukier z obliczeń 2,5 szklanki na 1 kg jagód, mieszaninę tę ogrzewa się do temperatury 80 ° C, tak aby cukier się rozpuścił i wsypał do sterylnych słoików. Napełnione puszki są pasteryzowane przez 20-30 minut we wrzącej wodzie i zwijane.
Głóg z cukrem

Dżem, dżemy, przecier

Właśnie to uwielbiamy dla właścicieli głogu, więc chodzi o dostępność, wydajność i różnorodność receptur pustych.

 • Jam

Można go wytworzyć z surowego głogu, który zachowa korzystne właściwości owoców jagodowych, i jest to możliwe, a przy pomocy obróbki cieplnej będzie przechowywany dłużej.
Do przygotowania surowego dżemu z głogu, tłuczone ziemniaki w dowolny dogodny sposób, dodaj tutaj cukier i kwas z obliczeń 700 g cukru i 2 łyżeczki. kwasy na każdy kilogram owoców, wymieszaj, rozłóż w wysterylizowanych puszkach, na wierzch wyleje się warstwę cukru gęstą w palec. Aby zapobiec zakleszczeniu się i zakwitnięciu dżemu, możesz ułożyć kółko papieru na wierzchu, po zwilżeniu go alkoholem. Następnie szczelnie zamknij pokrywką i odstaw do przechowywania w zimnym miejscu.
Dżem z głogu
Gorący sposób można ugotować: kilogram przygotowanej pulpy bez pestek pokrytych 600 g cukru granulowanego i odczekaj 2-3 godziny, aż masa osuszy sok. Dżem gotuje się przez trzy dni – przez pierwsze dwa dni gotuje się wieczorem przez 5 minut i odstawia do rana, trzeciego dnia pozwala im się zaciągnąć przez 2 minuty i przetapia je w sterylne słoiki.

 • Jem

Ten rodzaj kęsów jest doskonały jako nadzienie do ciast. Do jego przygotowania potrzebne są następujące składniki: 2 kg głogu, 1 kg 600 g cukru, 800 ml przefiltrowanej wody, 50 ml soku z cytryny.

Czy wiesz? Nasi przodkowie wierzyli, że gruczoł (jak głosi lud głóg) jest w stanie chronić przed złym duchem, który wysyła choroby ludziom.

Obrane jagody umieszcza się w rondlu, zalewa wodą i gotuje na małym ogniu aż do miękkości jagód. Następnie woda wlewa się do oddzielnego pojemnika, a owoce przeciera się przez sito. W otrzymanym puree dodać cukier i wcześniej odsączoną wodę, gotować do zagęszczania mieszając. Na koniec wlej sok z cytryny. Banki z dżemem sterylizuje się przez 5 minut i zwija.
Dżem z głogu

 • Puree

Do zbioru na zimę smacznego i zdrowego puree z wałka konieczne jest gotowanie miazgi bez nasion w wodzie aż do miękkości, poczekać aż ostygnie i przejdzie przez sito.

Następnie dodaj cukier z obliczeń 300 g na 2 kg jagód i natychmiast zakorkuj.
Puree z głogu

Pastila

Kolejnym przydatnym przysmakiem, który otrzymuje się z jagód gruczołu i może zastąpić słodycze, jest pastylka. Obrane z nasion i zmiękczone we wrzącej wodzie, zamienić owoce w maszynę do mięsa, dodać trochę miodu, stopić najpierw w łaźni wodnej.

Następnie ułóż tę mieszankę na blasze do pieczenia, zwilż ją zimną wodą, wygładź i włóż do ciepłego piekarnika. Gdy trądzik wyschnie, pokrój go na kawałki i przechowuj w szklanym pojemniku.
Pastilla z głogu

Jak przygotować sok

Wśród wielu różnych napojów z głogu najprostsze w przygotowaniu są kompoty i soki.

Dowiedz się więcej o zbiorze gruszek, derenia, moreli, jagód, jojoików, kaliny, jagód na zimę.

Pomimo faktu, że sam owoc nie jest soczysty, nie ma problemu z jego wytworzeniem. Dla 2 kg pulpy bez nasion, weź 200 g cukru i 4 litry wody. Miąższ gotować do miękkości i przecierać przez sito, następnie zalać cukrem i pozostałą wodą, doprowadzić do wrzenia i przelać do słoików, które zwijają się i zawijają.

Przy okazji, według podobnej receptury z plonów głogu i kompotu, tylko cukier jest potrzebny dwa razy więcej.
Sok z głogu

Wysuszony głóg na zimę

Proces przygotowania suszonego głogu jest podobny do procesu suszenia jagód, tylko przed moczeniem ich przez 10-12 godzin w nasyconym syropie cukrowym, a następnie wyjęcie go, osuszenie syropu i osuszenie w dowolny dostępny sposób.

Ważne! Napoje nie gotują się, a jedynie doprowadzają do wrzenia, aby zachować w nich wszystkie użyteczne substancje.

Inne niezwykłe kęsy: słodycze, jujube i inne słodycze

Z jagód szybowca można przygotować pyszne i pachnące słodycze, gęstą, piękną marmoladę i wiele innych smakołyków.

 • Marmoladę przygotowuje się w następujący sposób: z jagód wyrabia się pestki, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Następnie masa jest wcierana, dodaje się cukier, a wszystko to gotuje się na małym ogniu do pożądanej gęstości przy ciągłym mieszaniu. Składniki: 2 kg jagód pobiera 2 kg cukru i 1,2 litra wody.
 • Na bazie tej marmolady możesz zrobić słodycze. Aby to zrobić, dodaj skrobię w gotowej, nieogrzewanej marmoladzie w ilości 100 g na 1 kg masy, dokładnie wymieszaj wszystko. Ta masa cienkiej warstwy (1,5-2 cm) jest równomiernie rozłożona na drewnianym dostochke i po pokrojeniu w kostki pozostawić do wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu przez 2-3 dni.

Słodycze z głogu

 • Innym ciekawym przysmakiem z owoców głogu są owoce kandyzowane. Aby je przygotować, weź 2 kg jagód bez pestek, 2,4 kg cukru, 0,6 l oczyszczonej wody i 4 g kwasu cytrynowego. Z wody i cukru ugotuj syrop, zasypiaj w nim jagody i wyjdź na noc. Rano wstaw do ognia i gotuj przez 15 minut, na końcu dodając kwas. Wieczorem gotuj po raz trzeci, aż będzie miękko. Następnie owoce wyjmuje się, spuszcza syrop, rozlewa na tacy, posypuje drobnym cukrem i suszy przez kilka dni.
Czy wiesz? W języku greckim głóg oznacza “mocny” i został nazwany, według jednej wersji, dzięki solidnemu i solidnemu drewnu. Chociaż istnieje inna wersja: roślina ma długą wątrobę i może żyć nawet 400 lat.

Po zebraniu głogu jesienią, możesz uzupełnić zapasy brakujących składników odżywczych w miesiącach zimowych i sprawić, by twoje gospodarstwo było szczęśliwe z przysmakami z tej niesamowitej jagody, nadanej nam z natury. Nie żałujcie więc spędzania kilku jesiennych dni na zbieraniu i przetwarzaniu tych pięknych owoców – są tego warte.