Jak zastosować preparat “Hom” w chorobach pomidorów, ogórków i ziemniaków

Hom drug
W przypadku chorób grzybiczych specjalne leki – fungicydy – współzawodniczą bardzo dobrze. Jednym z najskuteczniejszych z nich jest lek Hom. Stosuje się go w ogrodzie, ogrodzie, rabatach kwiatowych. Ale lek nie uszkadza roślin, ważne jest, aby wiedzieć, jak rozcieńczyć “Hom” w celu natryskiwania i jak prawidłowo go używać. O tych niuansach opowiemy w tym materiale.

Lek “Hom”

Narzędzie od dawna znane jest ogrodnikom, plantatorom kwiatów i ogrodnikom. Służy do ochrony i obróbki warzyw, owoców, kwiatów. Na przykład, jest doskonale walczą z zarazy pomidorów i ziemniaków oraz mączniaka rzekomego na ogórkach i cebuli, liści brzoskwini curl, parcha jabłoni i gruszek, śliwek gnić, mączniaka rzekomego winogron, plamami rdzy i roślin ozdobnych.

Czym jest “Hom”? Jest to proszek bez zapachu zielonkawoniebieskiego koloru, który jest niczym więcej niż tlenochlorkiem miedzi. Jest uważany za doskonały zamiennik mieszaniny Bordeaux. Wystarczy go rozcieńczyć wodą i użyć, podczas gdy mieszankę należy ugotować według określonej zasady i natychmiast użyć. Jednak, w przeciwieństwie do niego, jest słabo zatrzymany na liściach roślin i łatwo zmywa go deszcz.
Mieszanka Bordeaux

Czy wiesz? Aby roztwór pozostawał dłużej na liściach, zaleca się dodanie mleka – około 1% całkowitej objętości roztworu.

Remedium “Hom” przez długi czas było jednym z najpopularniejszych środków w walce z chorobami grzybiczymi roślin. Miedź zawarta w jej składzie nie była jedynym skutecznym narzędziem. Jednak wraz z pojawieniem się organicznych fungicydów popularność tego narkotyku stopniowo słabnie.

Farmakologiczne właściwości fungicydu “Hom”

Aby zrozumieć istotę działania leku na patogeny grzybowe, konieczne jest zrozumienie, co to jest chlorek miedzi i jak wpływa na mikroorganizmy. Wnikając w ich komórki substancja zakłóca procesy mineralizacji substancji organicznych, łamiąc je i neutralizując. Tak więc komórki stopniowo umierają, a wraz z nimi, i czynnik sprawczy choroby. Warto zauważyć, że lek nie jest uzależniający w mikroorganizmach i działa na nie w 100% w każdym przypadku.

Ważne! Siarczan miedzi powoduje korozję metalu, dlatego niepożądane jest stosowanie pojemników z żelazem do przygotowania roztworu “Homa”.

Fungicyd
Wszystkie te procesy zachodzą na liściach i pniach rośliny. W tym przypadku substancja nie wnika do komórek samej rośliny. Kryształy zasadowej soli chlorkowej miedzi nie rozpuszczają się w wodzie ani w cieczach organicznych, nie zapadają się pod wpływem światła słonecznego lub w podwyższonej temperaturze. Łatwo zmyć deszcz i zneutralizować alkaliami. Bez jego pomocy lek całkowicie rozkłada się w ciągu sześciu miesięcy, rozkładając się na nieszkodliwe składniki.

W rzeczywistości “Hom” jest produktem do traktowania roślin, który odnosi się do kontaktowych pestycydów, które mają charakter nieorganiczny.

“Hom”: instrukcje dotyczące stosowania chlorku miedzi w ogrodnictwie

Aby użyć leku, należy go rozcieńczyć w wodzie. Najpierw weź niewielką ilość płynu, w którym rozcieńczona jest pożądana ilość leku. Następnie stopniowo dolewaj wodę, doprowadzając roztwór do pożądanej objętości. Następnie można przystąpić do natryskiwania roślin.

Fungicyd “Hom”, zgodnie z instrukcją użycia, powinien być stosowany przy bezwietrznej, suchej pogodzie, w okresie najmniejszego prawdopodobieństwa wystąpienia opadów. Upewnij się, że lek równomiernie pokrywa liście i łodygi roślin. Konieczne jest użycie całego preparatu bez opuszczania go następnym razem.

Ważne! Opryskiwanie roślin przy temperaturze powietrza powyżej + 30 ° C jest zabronione.

Chlorek miedzi
Konieczne jest przetwarzanie roślin w okresie wegetacji. Jeśli zabieg jest poddawany roślinom ozdobnym, proces opryskiwania przeprowadza się przed kwitnieniem i po nim. Lek jest ważny przez 10-14 dni. Owoce i jagody przetwarzane są nie później niż 20 dni przed zbiorem. Jeżeli chlorek miedzi jest stosowany w winnicy, okres stosowania winogron wzrasta do 30 dni przed zbiorem. Na ogół lek stosuje się nie więcej niż 3-6 razy na sezon, w zależności od leczonej rośliny.

Strona główna: Zalety stosowania fungicydu

Podsumowując powyższe cechy leku, chcę podkreślić jego główne zalety w stosunku do innych fungicydów. Przede wszystkim skutecznie zwalcza infekcje grzybowe różnych kultur w ogrodzie, ogrodzie kwiatowym, w ogrodzie. Nie powoduje uzależniających się szkodników, dlatego może być stosowany z roku na rok. Chlorek miedzi, jeśli rozcieńczony ściśle zgodnie z instrukcją użycia, może być stosowany w celu zapobiegania chorobom grzybiczym u roślin.

Łatwo jest przygotować rozwiązanie, przygotowanie jest wygodne, a sam produkt kosztuje dosłownie grosza. Ponadto może być stosowany z innymi środkami zwalczania chorób – pasuje do prawie każdego leku, nie ograniczając ich działania.

Fungicyd “Hom”: zgodność z innymi lekami

Lek “Hom”, jeśli uważasz, że instrukcja użytkowania, łatwo połączyć z innymi pestycydami, a także nawozów i środków owadobójczych. Szczególnie dobrze łączy się z organicznymi pestycydami z grupy ditiokarbaminianowej, która zapobiega oparzeniom na liściach wrażliwych na miedź. W tym przypadku lek otrzymuje dłuższy czas działania. Można go również stosować w połączeniu z Entobacterin, Inta-Vir, Fufanon, Epin. Jedyne, czego należy unikać, to połączenie z alkaliami. Dlatego nie należy spryskiwać chlorkiem miedzi podczas stosowania wapna lub “Aktary” w ogrodnictwie i uprawie kwiatów.

Środki bezpieczeństwa podczas korzystania z produktu Hom

Nie rozpylaj roślin kwitnących
Lek należy do trzeciej klasy zagrożenia, więc istnieją pewne ograniczenia w jego stosowaniu. Nie można go zatem stosować w pobliżu zbiorników wodnych, ponieważ jest toksyczny dla ryb. Nie zaleca się także rozpylania roślin w okresie kwitnienia, ponieważ produkt jest nieco niebezpieczny dla pszczół. Pożądane jest, aby nie znajdowały się bliżej niż 2 km od strefy obróbki. Generalnie, “Dom” dla nich jest bezpieczny, instrukcja użycia w ogrodzie zaleca, aby nie siedzieć na kwiatach przez 5-6 godzin po przetworzeniu roślin.

Czy wiesz? Lek pomaga zmniejszyć liczbę dżdżownic w glebie. Jest lekko toksyczny dla imago i larw lacewing, ale w ogóle nie wpływa na jego jaja. Jest niebezpieczny dla błonkówek z rodziny trichogrammatoidów.

W odniesieniu do skutków działania leku na daną osobę, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa. Na przykład Aby przygotować zaprawę, nie powinieneś używać naczyń przygotowujących jedzenie. Posypać rośliny tylko w ochronnej sukni, okularach, rękawicach, respiratorze. Musisz przeprowadzić procedurę bez rozpraszania się przez przerwy na dym, wodę pitną lub przekąski. Po traktowaniu miejsca chorobami roślin przez preparat “Hom” konieczna jest zmiana odzieży, całkowite umycie i przepłukanie ust. Trzeba też uważać, że podczas przetwarzania w pobliżu nie było zwierząt domowych, ponieważ preparat może być dla nich niebezpieczny.

Opryskiwanie roślin
Jeśli roztwór dostanie się na skórę, obszar należy dobrze namoczyć i spłukać dużą ilością wody. Po kontakcie z oczami są one przemywane wodą przez co najmniej 10 minut, starając się nie zamykać powiek. W przypadku, gdy lek dostał się do jamy ustnej lub nawet do przełyku, należy wypić co najmniej pół litra zimnej wody lub szklankę mleka. Następnie piją aktywowany węgiel drzewny (1 g leku na 2 kg masy ciała).

Ważne! Jeśli lek jest w przewodzie pokarmowym, nie wywoływać wymiotów.

Trzymaj substancję z daleka od żywności, żywności, leków, dostępu do dzieci i zwierząt. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności. Środek grzybobójczy “Hom” zgodnie z instrukcją ma okres trwałości 5 lat.

Chlorek miedzi jest skutecznym, tanim i dlatego bardzo popularnym narzędziem w walce z chorobami grzybiczymi roślin. Może być stosowany w ogrodzie, ogrodzie kwiatowym, sadzie każdego roku – infekcje grzybicze nie rozwijają nałogu. Pestycyd doskonale łączy się z innymi pestycydami i preparatami o różnym działaniu. Jedyne, czego nie trzeba dodawać do nawozu “Hom” – instrukcja pozwala używać go tylko przy przygotowaniach do opryskiwania. Konieczne jest również zapewnienie, aby podczas przetwarzania roślin roztwór nie dostał się do organizmu człowieka, zwierząt i ryb. Pomimo skuteczności i niskich kosztów pestycydów, traci popularność na tle stosowania organicznych fungicydów.


Loading...