Jak zachować świeżość pietruszki w zimie, przepisy na przygotowanie pikantnych ziół

Pietruszka
PietruszkaMożesz zbierać cały sezon, krojąc w razie potrzeby, a roślina rosnąca na otwartym terenie pozostaje zielona i soczysta aż do późnej jesieni.

Zbiór pietruszki: zbiór

Większość odmian pietruszki jest gotowa do zebrania dwa do trzech miesięcy po posadzeniu. Podczas zbiorów na zimę należy wziąć pod uwagę, że młode gałązki pietruszki są najbardziej pachnące, więc lepiej jest zebrać pietruszkę w pierwszym roku.

Pietruszka
Do zbioru nadają się łodygi z trzema lub więcej gałęziami z liśćmi. Zbieranie zielonych, obcinanie łodyg pod korzeniem, w czasie, w którym rosną nowe gałęzie. Lepiej jest odciąć pędy rosnące wzdłuż krawędzi krzewu, w tym przypadku wewnętrzne pędy będą się lepiej rozwijać. Przed zamrożeniem odetnij wszystkie łodygi, aby pietruszka nie umierała i nie rosła w następnym sezonie.

Czy wiesz? Według mitologii egipskiej pietruszka wyrosła w miejscu, w którym spadły krople krwi Horusa, który stracił oko w walce z Setem.

Łatwo i prosto: jak wysuszyć pietruszkę na zimę

Suszenie pietruszki to jedna z najprostszych opcji, jak utrzymać pietruszkę na zimę bez zamrażania. Do takiego przygotowania potrzebne są młode warzywa z miękkimi łodygami i liśćmi. Jeśli nie wyhodujesz go samemu, ale kupisz go, nie bierz zieleni stojącej w wodzie. Pietruszka wchłania wilgoć i wysycha przez długi czas.

Zieloni wyhodowane na ich terenie są zbierane do suszenia przy suchej pogodzie. Zieloni sortują, uboju pożółkłe lub wyblakłe liście i łodygi, łodygi nieznacznie skrócić. Pietruszka powinna zostać umyta i wysuszona na ręczniku. Można suszyć w pakietach: zbierając kilka gałązek, są związane z kulinarną nicią i zawieszone w wentylowanym miejscu w cieniu. Suszenie w cieniu to podstawowa zasada, jak przygotować pietruszkę na zimę przez suszenie, przy zachowaniu zapachu.

Z bezpośredniego światła słonecznego zielenie zmienia kolor na żółty, a jej oleje wyparują. Suche kiście zieleni za około tydzień. Suszone belki są starannie usuwane, oddzielane od gałęzi, kruszone i przechowywane w szklanym pojemniku przez około rok.

Suszona pietruszka
Możesz suszyć pietruszkę w stanie już zmiażdżonym, rozpraszanie go na grubym papierze, ale przy zachowaniu tych samych warunków. Jeśli warunki pogodowe lub warunki mieszkaniowe nie pozwalają na suszenie w powietrzu, skorzystaj z piekarnika. Można suszyć na blasze przykrytej pergaminem, w temperaturze nie przekraczającej 50 stopni.

Ważne! Podczas suszenia w piekarniku trzymaj drzwi uchylone, od czasu do czasu potrząsając zielenią.

Jak zamrozić pietruszkę

Jeśli jest pytanie, czy można zamrozić pietruszkę na zimę, wówczas nie tylko jest to możliwe, ale także jest konieczne. W pietruszce dużo witaminy C jest potrzebne w zimie. Ponadto, warzywa nadają potrawom, smakowi i aromatowi, a na święta pietruszka będzie służyć jako doskonała dekoracja potraw.

Normalne zamrażanie (belki, zgniecione, kostki)

Do zamrażania, weź tylko świeże zieleniny, umyć pietruszkę, posortuj i wyczyść pożółkłe i ospałe. Następnie pietruszka musi być wysuszona – nadmiar wilgoci jest bezużyteczny. Jeśli zamrożone przez belki, następnie suszoną pietruszkę podzielić na “bukiety”, włożyć do plastikowej torebki i włożyć do zamrażarki.

Mrożone kostkami.
Kolejna opcja, jak na zimę, aby zamrozić pietruszkę, – zamrażanie w kostkach. Aby to zrobić, świeże warzywa, liście są oddzielone od grubych łodyg, zmiażdżone ostrym nożem. Następnie szczelnie wypełnij masę liściastą formy lodowej, napełnij ją oczyszczoną wodą i włóż do zamrażarki. Po chwili kostki można umieścić w paczkach w celu przygotowania następnej partii.

Kolejna opcja, jak przygotować pietruszkę na kostki zimowe, – jest posiekany w blenderze. Pietruszka w tym samym czasie niech swój sok i nie trzeba dodawać wody do foremek lodu. Możliwości przechowywania kostek są wygodne: potem wystarczy dodać wymaganą liczbę kostek do naczynia.

Interesujące! Mycie kostek mrożonych ziół – nagietka, rumianku, pietruszki – poprawia cerę, usuwa obrzęki i wygładza kręgi pod oczami. Pietruszka ma między innymi działanie wybielające.

Zamarznięta pietruszka z masłem

Frozen z masłem najlepiej nadaje się na drugie dania. Mytą i suszoną natkę pietruszki drobno rozdrabnia się i wlewa do lodowych foremek ze stopionym masłem. Po pełnym zamrożeniu kostki są ekspandowane do worków lub plastikowych pojemników.

Zamarznięta pietruszka z olejem słonecznikowym

Zamarznięta pietruszka z olejem słonecznikowym
Być może najbardziej atrakcyjną metodą utrzymania świeżego pietruszki na zimę jest zamrożenie go olejem słonecznikowym. Co więcej, zamrożenie nie będzie potrzebne. Przygotowane warzywa są układane w stosy, lekko prasowane, do szklanych słoików i wylewane z olejem, aby nie tworzyły się pęcherzyki powietrza. Takie półfabrykaty można przechowywać w lodówce na dolnej półce lub w piwnicy.

Ważne! Jeśli zmieszasz olej słonecznikowy z oliwą z oliwek, dostaniesz gotowy sos do sałatek.

Jak marynować pietruszkę

Jak przechowywać pietruszkę na świeżo przygotowaną zimę – podpowiemy przepisy babci. Nasi przodkowie solili na zimę nie tylko warzywa, ryby i mięso, ale także warzywa. Ponieważ sól jest naturalnym środkiem konserwującym i nie pozwala na rozwój szkodliwych bakterii, zieleń w niej jest doskonale zachowana.

Możliwe jest zbieranie nie tylko liściastej części pietruszki, ale także przetartego korzenia. Składniki są brane pięć do jednego (surowe / sól). W głębokim naczyniu, wymieszaj składniki i ułóż je jak najmocniej w słoikach, licz na to, że zielenie z solą uwolni sok. Półfabrykaty można przechowywać w piwnicy i w lodówce.

Przepis na marynowaną pietruszkę

Marynowana pietruszka
Marynowana pietruszka na zimę ma jedną wadę – nie może być przechowywana dłużej niż sześć miesięcy. Ale więcej nie będzie potrzebnych, na wiosnę pojawią się świeże warzywa. Mytą pietruszkę starannie pakuje się w puszki, nadziewane marynatą i sterylizowane przez 30 minut. Następnie zamknij pokrywkę i przechowuj w spiżarni lub piwnicy.

Marynata: za litr wody 1 łyżka soli, 2 łyżki cukru i 200 g octu.

Pietruszka, przygotowana na zimę według przepisów, poprawi smak twoich potraw, nasyci ciało witaminami i nadadzi twojemu zapachowi wiosennego nastroju.


Loading...