Jak wysuszyć pomarańcze na wystrój domu


Jeśli wolisz udekorować dom własnymi rękami i chcesz dodać jeszcze więcej kolorów do wnętrza, spróbuj użyć suszonych pomarańczy do dekoracji. Jasne, a co najważniejsze, żywe elementy w projekcie – zawsze świeże i interesujące. Wyobraź sobie, jaką oryginalną biżuterię na Nowy Rok otrzymasz. I przyciągnij proces suszenia i rękodzieła twoich dzieci – to sprawi, że atmosfera prawdziwie rodzinna i świąteczna.

Wybór odpowiednich pomarańczy

Warto zauważyć, że nie każde “złote jabłko” może nadawać się do suszenia. Nierafinowany owoc po wyschnięciu może stracić swój bogaty kolor, a zbyt przesada, wręcz przeciwnie – ciemnieć. Dlatego należy wybrać pomarańcze średniej wielkości i dojrzałości.

Rozmiar pasuje do twojego rzemiosła: jeśli jest to pocztówka, to rozmiar jest przeciętny, jeśli ten sam obrazek lub dekoracja na drzewie, lepiej użyć cytrusowych większych.

Czy wiesz? Według pojęć botanicznych owoc pomarańczy nie jest owocem, lecz jagodą.

Przygotowanie cytrusów

Przed suszeniem pomarańczowych plastrów do dekoracji owoce należy dokładnie umyć, następnie wysuszyć i wysuszyć na kawałki o pożądanej grubości.

Ważne! Aby pomarańcze wyschły równomiernie iw suchej formie, aby dobrze utrzymać kształt, pociąć pomarańczę na plasterki o grubości 0,5-0,7 cm.

Pamiętaj, aby usunąć nadmiar soku z lobules, w przeciwnym razie nie będą one suszone, ale gotowane.

Metody suszenia

Wysuszyć pomarańczowe plastry do dekoracji na różne sposoby. Wynik jest taki sam, ale jak szybko chcesz zakończyć ten proces zależy od wyboru metody.

Dowiedz się także o suszeniu kurczaka, tymianku, zieleni, śliwek, dogrose, jabłek, gruszek, porzeczek, kopru, moreli, olejów, głogu.

Najszybciej możesz zrobić, jeśli wysuszysz cytrusy w piekarniku, a jeśli nie masz gdzie się spieszyć – użyj baterii.

W piekarniku

Do suszenia w ten sposób, oprócz samych cytrusów, będziesz potrzebować dodatkowo ręcznika waflowego i folii.

Czy wiesz? W najbardziej pozornie odpowiednim miejscu do wzrostu owoców cytrusowych gorący tropikalny pas pomarańcze rosną nie pomarańczowy, ale zielony.

Rozważ to samo krok po kroku, jak wysuszyć pomarańczę do wystroju w piekarniku:

 1. Pokroić plastry o grubości 0,5 cm;
 2. Pulpuj każdy plaster ręcznikiem, aby usunąć z niego sok tak bardzo, jak to możliwe;
 3. Przygotuj patelnię: przykryj całą powierzchnię jej folii;
 4. Pokrój plastry na odległość na blasze do pieczenia;
 5. Wyślij blachę do pieczenia z pokrojonymi w plasterki owocami, aby wysuszyć w piekarniku przez 4-5 godzin w temperaturze 50-60 stopni;
 6. Aby wysuszyć kliny równomiernie, obracaj je co 40 minut.

W elektrycznej suszarce

Używanie elektrycznej suszarki to najprostszy sposób na przygotowanie elementów dekoracyjnych do salonu, jeśli oczywiście masz jeden. Ta metoda ma kilka zalet: nie jest konieczne śledzenie procesu suszenia, a sam proces zajmuje tylko 24 godziny.

Wystarczy wyciąć owoce cytrusowe na plastry, ułożyć je na paletach suszarki, ustawić odpowiedni tryb i wszystko – pozostaje tylko czekać na wyniki.

Za baterią

Przed suszeniem pomarańczy do wystroju w baterii, przygotuj karton – zostanie rozłożony pokrojony owoc. Podziel ją z góry na dwie części i wykonaj parę rzędów otworów w nich z krokiem kilku centymetrów.

Następująca procedura jest następująca:

 1. Pokrój owoce na plasterki o grubości 0,5-0,7 cm;
 2. Połóż je na jednym kawałku tektury i przykryj wierzch drugiego;
 3. Związać powstałą “kanapkę” sznurkiem lub inną nicią;
 4. Włóż tekturę do baterii i wysusz przyszłą dekorację, aż wyschnie (około tygodnia).
Ważne! Jeśli przed suszeniem chcesz całkowicie wysuszyć pomarańczę, wykonuj pionowe nacięcia przez nią co centymetr.

Pomocne wskazówki

 • Pozyskane biżuterię należy przechowywać w szklanym pojemniku w chłodnym, suchym miejscu;
 • Jeśli suszisz inne owoce, lepiej je przechowywać osobno;
 • Aby utrzymać ćmę w pojemniku z suszonymi płatkami, włóż do niej gałązkę mięty;
 • Aby pozbyć się nadmiernej wilgoci w miejscu przechowywania suchego wystroju lub w pobliżu gotowego statku, pomożemy stać obok otwartego zbiornika z solą.


Powstały element dekoracyjny będzie świetnym dodatkiem do każdej pracy, którą już wymyśliłeś. Skutecznie zajmie się kompleksowym projektowaniem obrazów, waz, girland.