Jak wykorzystać właściwości lecznicze chabrów w medycynie ludowej

Chabry
Kwiaty chabra dla wielu stały się zwyczajową ozdobą kiełkujących pól zbożowych, kompozycji bukietów lub haftów, ale niewiele wiadomo o jego właściwościach leczniczych. Jasne niebieskie kwiaty z dawnych czasów inspirowały artystów i poetów, igły i płótna rzemieślników, a dla zielarzy roślina zawsze była nieocenionym lekarstwem na wiele chorób. Miał mieć każdego szanującego się szermierza. Co jest przydatne dla chabrów, co jest w nich specjalnego, kiedy i komu są zalecane – omówimy to wszystko później w artykule.

Skład chemiczny

Chabry niebieskie (Centauréa cyánus) to rośliny jednoroczne lub biennale z rodziny Astrope. Można je znaleźć na polach, w ogrodach warzywnych, na skraju lasu.

Oprócz chabrów rodzina Astrova obejmuje również: buzulnik, nivyanik, cyneraria, piołun leczniczy, rudbekia, sałata, osteospermum, cynia.

W skład instalacji znajduje się w dużych ilościach (tsentaurein glikozydy flawonowe), antocyjanów, rutyna, kwercetyna, tsikornin, witaminy A, C i olejki eteryczne, garbniki, śluz, miedź, cynk, selen, sole mineralne, saponiny, cyjaninowych alkaloidów fenole, żywice, kwasy organiczne.
Z powodu glikozydów roślina ma słabe działanie toksyczne.
Chabry

Niż przydatne

W oficjalnej i tradycyjnej medycynie uznano właściwości lecznicze kwiatów chabrów polnych, a ich stosowanie w przemyśle jest również znane. Wielu producentów preferuje suche surowce do produkcji wyrobów tytoniowych i niebieskiej farby do rysowania.

Dawno temu roślina była niezbędna w chorobach nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego i układu moczowo-płciowego. Również zielarze polecają wywary, nalewki i herbatki z suszonych kwiatostanów jako środek przeciwgorączkowy, przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwskurczowy.

Czy wiesz? Naukowcy udowodnili, że ludzie, którzy wdychają dym spalonych chabrów, zaczynają odczuwać strach.

, Ekstrakt chaber kompozycji można znaleźć w wielu leków przez zapalenie nerek, zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej, reumatyzmu, zapalenia stawów, wątroby i dróg żółciowych, nerek i obrzęk serca. Duzi producenci herbacianych produktów dodają do kolekcji niebieskie płatki, nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych.
Wianek z chabrów
W medycynie ludowej wiele receptur przy użyciu chabry do leczenia chorób oczu, egzemy, wrzody, czyraki, kaszel, krztuścowi, krwawienia z macicy, biegunka, błony śluzowe żołądka i łagodzą układ nerwowy.

Lecznicze działanie tych prostych chwastów zostało docenione przez kosmetyczki. Roślina działa tonizująco i regenerująco na skórę. Wiele piękności przyznaje, że jest to niezbędne narzędzie do eliminacji zmęczonego zużycia, worków i opuchlizny pod oczami.

Przygotowanie surowców leczniczych

Do celów terapeutycznych odpowiednie są tylko kwiaty o kształcie lejkowatym, które zostały naukowo nazwane flores centaureae cyani. Przygotowując je podczas kwitnienia, wycinają kosze z kwiatami, wyrywają płatek kwiatów.
Chabrowy niebieski
Zbiór surowców rozpoczyna się w czerwcu i trwa do jesieni, podczas gdy roślina kwitnie. Można go rozpoznać po dużych kwiatostanach: niebieskim, fioletowym, fioletowym, fioletowym i rzadko białym.

Ważne! Zachowaj suche blanki z chabrów może być nie więcej niż 1 rok.

Po zebraniu przedmiotu obrabianego rozprowadzić gdzieś na strychu, z dala od kurzu i bezpośredniego światła słonecznego, na tekturze lub szmatce do suszenia. Procedura musi być przeprowadzona szybko w dobrze wentylowanym i ciemnym pokoju.

Gdy znajdą się w świetle, kwiaty stają się białe i tracą właściwości lecznicze. Jeśli nie ma odpowiedniego miejsca do suszenia, lepiej jest użyć urządzenia elektrycznego. W tym przypadku czasomierz temperatury ustawiony jest na 40-50 ° C. Gotowy surowiec zbiera się w torebkach tkankowych ze sznurkami, przechowywanych w suchym i ciemnym miejscu.

Czy wiesz? Liście chabrów polnych pachną miętą, cytryną i goździkami. Dlatego w niektórych krajach europejskich jest wykorzystywany jako przyprawa do produkcji konserw mięsnych.

Przepisy tradycyjnej medycyny

Folk Lekarze zajmujący się leczeniem różnych dolegliwości używają odwarów, balsamów, herbat, nalewek, a nawet miodu chabrowego. Medycyna naukowa doradza również ekstrakty, ekstrakty, olejki eteryczne z chabrów, zauważając, jak użyteczne są ich właściwości lecznicze i przeciwwskazania. Co i kiedy złożyć wniosek, aby nie zrobić sobie krzywdy, dowiemy się o tym bardziej szczegółowo poniżej.

Z przeziębieniem

W leczeniu przeziębień i kaszlu lekarze medycyny ludowej powinni wypić 1 łyżeczkę suszonych chabrów i 250 g wrzącej wody. Po 2 godzinach, kiedy mikstura jest dobrze odżywiona, musi być przefiltrowana i trzy razy dziennie przed posiłkami, wypić jedną trzecią szklanki.

Ważne! Chabry nie są zalecane jako pasza dla zwierząt gospodarskich, ponieważ kiedy wchodzą do żołądka w dużych ilościach powodują poważne zatrucia.

Z nadciśnieniem

W przypadku fitoterapii chorób sercowo-naczyniowych doświadczeni zielarze przygotowują specjalne kolekcje, których napary są przyjmowane wewnętrznie w okresie zaostrzenia. Przygotuj podobny lek jest prosty: po prostu zbieraj kwiaty chabrów, skrzypu i krwawnika, liści białej jemioły, korzenia waleriany, owoców aronii i głogu.
Surowce lecznicze
Aby zebrać wszystkie składniki, trzeba wziąć 15 g. Następnie łyżkę surowca zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić na pół godziny. Kiedy napój się schłodzi, przyjmuj 3 razy dziennie po posiłku. Pojedyncza dawka nie powinna przekraczać 70 gramów leku.

Z zapaleniem pęcherza i procesami zapalnymi w nerkach

Kiedy pojawiły się pierwsze objawy zapalenia moczowodu, choroby nerek, pęcherza moczowego i cewki moczowej phytotherapists polecam napar z ziół Liście mącznicy lekarskiej, jałowca, kwiaty chaber pole. Wszystkie składniki wymagają 15 gramów i zalać 1 łyżką mieszanki szklanką wrzącej wody. Po 20 minutach wypuść miksturę i możesz ją wypić. Zalecana dawka: 1 łyżka stołowa trzy razy dziennie.

Czy wiesz? Nasiona chabrowego pełzacza. Wynika to z białych włosów małego pęczka, który znajduje się na każdym ziarnie.

Również chabry są skuteczne w połączeniu z korzeniem czarnego bzu, listkami mącznicy, pączków brzozy (surowce pobierają 15 gramów). W kolekcji dodaj 5 g polnego skrzypu, 10 gramów zapalenia czaszk i znamiona kukurydzy. Brzeczkę leczniczą przygotowuje się w proporcji 1 litr zimnej wody do 4 łyżek mieszanki ziołowej. Napełniony płynem surowiec pozostawia się na całą noc, a rano gotuje się przez 5 minut. Przygotowaną ciecz dzieli się na 5 części, aby pić w ciepłej formie przez cały dzień.
Rosół z bławatka
Kamica bardzo pomocny pyatirazovoe napój ziołowy wywar, do wytwarzania których będzie potrzebować 15 g kwiatów niebieski chaber i sukcesji, 10 g liści orzecha włoskiego, pokrzywy, kwiatów nagietka, liści, skrzypu i Veronica, 25 g tricolor fioletowy. 120 g kolekcji zalać litrem zwykłej wody, a po 8 godzinach doprowadzić do wrzenia i nie więcej niż 5 minut stanąć w ogniu.

Czy wiesz? Starożytni kapłani egipscy zwykli rzucać zaklęcia, zanim złamali kwiat chabra. Podano nazwę pacjenta i oczekiwany wynik leczenia.

W przypadku problemów z wątrobą

Kolka wątrobowa, tworzenie się kamieni w wątrobie i pęcherzyku żółciowym, procesy zapalne w tych narządach, medycyna ludowa traktuje alkoholową nalewką chabrów, która jest równie skuteczna zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

Do profilaktyki i leczenia chorób wątroby stosuj: srebrne jezioro, czarna porzeczka, oset plamisty, jabłka, dynia, kalina, hibiskus, kąpielisko, aloes.

Aby to zrobić, potrzebujesz 1 łyżkę stołową mikstury, wlać pół szklanki wódki, nalegać w ciemnej szafce kuchennej. Możesz spożywać lek po 10 dniach. 30 kropli wystarczy na pojedynczą dawkę. Lekarze zalecają codzienną trzykrotną recepcję na 20 minut przed posiłkami. Przebieg leczenia należy zawsze uzgodnić z lekarzem prowadzącym.
Ziołowe środki zaradcze
Alternatywnie możesz przygotować lek z kolekcji ziół: 20 g chabrów, 30 g słodkiej koniczyny, 40 g kwiatów nagietka, 10 g korzeni mniszka lekarskiego i pokrzywy. Aby przygotować napar z wystarczającą ilością 1 łyżki stołowej. Nalał litr stromej wrzącej wody i natychmiast dodał 5 plastry rafinowanego cukru, dał godzinę na osiadanie. Następnie odfiltrować i wypić 200 g przed jedzeniem. Otrzymany napój podzielony jest na 4-5 przyjęć.

Czy wiesz? Wiele cechuje magiczną moc dla chabrów. Mówią, że jeśli nosisz kwiat, spotkasz swoją miłość. Ponadto roślina jest niezbędnym atrybutem białych czarowników. Z jego pomocą usuwają zepsucie, odpędzają złe duchy i chronią biopole przed demonami.

Do balsamów do oczu

Istnieje opinia, że ​​chabry mogą przywrócić zdrowie do oczu. Potwierdzają to liczne preparaty środków ludowych z zapaleniem spojówek, łzawieniem, zapaleniem błony śluzowej gałki ocznej.

Eliksir leczący można przygotować na wiele sposobów. Niektórym czarnoksiężnikom zaleca się wlew łyżki suchego surowca ze szklanką wrzącej wody, a po godzinie, w czasie infuzji, odcedzić i zrobić płyny do oczu. Powtórzyć procedurę powinna być do 8 razy dziennie. Niektórzy lekarze zalecają intensyfikację efektu, picie 50 gramów przygotowanego leku 3 razy przed jedzeniem. Inni zalecają stosowanie balsamów do oczu z nalewką zawierającą 30 gramów chabrów i 1,5 litra wrzącej wody.
Płyny do oczu
Kiedy zapalenie spojówek jest bardziej skuteczne, uważa się je za ziołowy zbiór kwiatów pobranych z jednej części z róży, leczniczego rumianku, czarnego bzu, liści babki i podwójnej dawki kwiatów chabrów. Do leku potrzebne są 3 łyżki mieszanki i szklanka wrzącej wody. Po ochłodzeniu infuzji jest starannie filtrowany, przechodząc przez kulkę z gazy i waty, przekopując 2-3 krople w oczach pacjenta. Procedurę przeprowadza się raz dziennie.

Ważne! Gorzki smak i nienaturalny zielonkawo-bursztynowy kolor miodu chaberowego uważany jest za normę. Delikatność zależy od wyraźnego aromatu migdałów.

Aby usunąć brodawki

W przypadku napotkania różnego rodzaju chorób skóry, w tym brodawki, stosowanie ziołowych podjętej 15 g pociągu i polowych kwiatów bławatka niebieski, 10 g liści pokrzywy, skrzypu, orzech, Veronica, kwiatów nagietka i 20 gramów fiołków.

4 pełne łyżki mieszanki wlewa się do słoika i wlewa do 1,5 litra zimnej wody. Pozostaw na noc, kładź rano na ogniu i gotuj przez nie więcej niż 7 minut. Lek przyjmuje doustnie 200 g na pół godziny przed posiłkami. Zalecane dla 5 sesji przez 1,5 miesiąca.
Nasiona chabra
Możesz także spróbować rozwiązać problem za pomocą nasion. Aby to zrobić, musisz wziąć niewielką ilość ziaren i zmiażdżyć je, aż powstanie proszek. Następnie posyp je dotkniętym obszarem skóry i górną częścią bandaża. Konieczne jest powtarzanie leczenia każdego dnia, wynik należy się spodziewać za 2 tygodnie.

Środek przeczyszczający

Aby przygotować przeczyszczającą nalewkę kwiatów chabru, potrzebujesz tylko 2 łyżeczki suchych surowców i 1 szklankę stromej wrzącej wody. Kiedy miksturę podaje się przez 1,5-2 godziny, należy ją odfiltrować i można ją przyjmować doustnie 30 g przed posiłkami. Liczba przyjęć różni się w zależności od ogólnego stanu i oczekiwanego rezultatu.

Ważne! Gotowe nalewki z surowca chabra muszą być przechowywane tylko w ciemnym miejscu, ponieważ kiedy światło słoneczne pada, eliksir traci właściwości lecznicze. Ponadto, w wyniku złożonego łańcucha reakcji fizykochemicznych, staje się toksyczny.

Kolekcja diuretyczna

W przypadku konieczności usunięcia obrzęk, co jest przyczyną zaburzeń serca lub niewydolności nerek, moczopędne napar z trawy wchłaniania: 15 g liści mącznicy lekarskiej, kukurydza jedwabiu, pąki brzozy, klapy fasoli 10 g antywirusowe i skrzypu kwiatów. Rosół z chabrów
Mieszaninę napełnia się wrzącą wodą z szybkością 1 litra cieczy na 4 łyżki stołowe, nalegając na 24 godziny. Następnie doprowadzić do wrzenia, stać na małym ogniu przez 10 minut. Przecież filtruj i pij w ciepłej formie na 100 g 4 razy dziennie. Metody urządzenia należy zorganizować godzinę po posiłku.

Zastosowanie w kosmetologii domowej

Co piękności różnych czasów i ludów nie myślały o zachowaniu i podkreśleniu ich prawdziwego piękna. Ale z pokolenia na pokolenie przekazywano tylko najskuteczniejsze środki, co nie powodowało, że długo czekaliście na wynik. Obecni wielbiciele procedur urody domowej wśród dostępnych i skutecznych nazywane są środkami kosmetologicznymi, których składnikami są kwiaty zwykłego chabra.

Czy wiesz? Vasilek jest jednym z 20 kwiatów narodowego wieńca ukraińskiego, symbolizującego połączenie młodości, piękna, skromności i prostoty.

Aby wzmocnić włosy

Skład chemiczny rośliny ma korzystny wpływ na włosy, dlatego przy regularnym farbowaniu włosów należy dopingować ją specjalnie przygotowaną nalewką. Aby to zrobić, musisz zmieszać 250 gramów wody i 9-procentowy stolik ocetowy, a następnie zalać uzyskaną ciecz łyżką suchych płatków.
Suche kwiaty chabra
W ciągu pół godziny, gdy lek zostanie podany, można zacząć poprawiać włosy. W tym celu zaleca się wlew do wcierania w korzenie dwa razy dziennie. Wieczorem spłucz głowę lekko czystą wodą bez użycia szamponu. Umyć kosę raz w tygodniu lub w miarę możliwości.

Dla skóry

Niezastąpione chabry dla kobiet, które cierpią z powodu ciemnych, opuchniętych kręgów pod oczami. Jeśli nie są spowodowane zaburzeniami czynności nerek, pomogą Ci płyny i popłuczyny z odwaru płatków. W przeciwnym razie konieczne będzie wyeliminowanie pierwotnego problemu za pomocą wyżej wymienionych środków dla chorób nerek.

Ważne! Długotrwała terapia za pomocą chabra promuje akumulację związków cyjanowych w organizmie, które znane są z toksycznego działania. Dlatego przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym o celowości stosowania i ilości leku ludowego.

Aby przywrócić świeżość skórze wokół oczu, każdego wieczoru trzeba sporządzać płyny z przegotowanej wody gotowanej w szklance 1 łyżki suchych płatków. Gdy płyn się ochłodzi, zwilżyć wacikiem i włożyć go pod powieki na 15 minut.
Gadżety
To samo narzędzie jest zalecane do wycierania twarzy, szyi i dłoni. Dzięki regularnym zabiegom uzyskasz zdrową, świeżą skórę bez zaczerwienień i trądziku. Niektóre panie poprawiają efekt kontrastujących kompresów. Połowę płynu umieszcza się w lodówce i na przemian z leczeniem naskórka. W takich przypadkach ostatnia powinna być zimną gąbką.

Od trądziku

Problem niebieskiej skóry pomoże również niebieskiemu chabrowi. W celu pozbycia się nieprzyjemnego trądzik, trzy razy dziennie, wystarczy przetrzeć infuzji obszarów problemowych w 200 ml wrzącej wody i 2 łyżeczki suchego materiału. Przechowywać przygotowany lek w zamkniętym naczyniu z dala od światła.

Przeciwwskazania

Leczenie tych delikatnych kwiatów, które ostatnio coraz częściej znajdują się w kompozycjach ogrodowych, nie jest pokazywane wszystkim.
Chabrowy niebieski
Lek z chabrów jest surowo zabroniony:

  • w ciąży;
  • matki karmiące;
  • kobiety cierpiące na krwawienie z macicy i długotrwałe bolesne miesiączki.
Ważne! W przypadkach zaniedbanych form chorób, które wymagają długotrwałego leczenia, leczenie chaberkiem jest przerywane na kilka tygodni. Czas trwania jednego kursu nie powinien przekraczać 1 miesiąca.

Oficjalna medycyna ostrzega przed przypadkami niewłaściwej autodiagnozy i terapii, które w rezultacie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, ale wręcz przeciwnie pogorszyły stan pacjentów. Dlatego przed przystąpieniem do przygotowania opisanego przez nas produktu leczniczego należy skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą.

Pamiętaj, że chabry tylko na pierwszy rzut oka wydają się nieszkodliwym prostym chwastem. W rzeczywistości, jak już wspomnieliśmy, zawiera toksyczne substancje, które mają właściwość gromadzenia się w ciele. Nie sprawdzaj swojej wytrzymałości za pomocą analfabetyzmu, opinia lekarza powinna odgrywać kluczową rolę.