Jak wyhodować lyuffa z nasion: porada agronomów

Luff
Co to jest Luffa, znasz kilka, a nawet więcej o jego zaletach i aplikacjach. Ale dla tych, którzy chcą wylądować egzotycznych, ta niesamowita roślina z rodziny dyni jest po prostu niezbędna.

Jego tajemnica tkwi nie tyle w dekoracyjności, ile w wyjątkowości owoców. Z nich przygotowują pyszne dania i naturalne gąbki. I możesz to zrobić w domu. Spróbujmy dowiedzieć się, jak uprawiać lyuffa z nasion, co to jest w pielęgnacji i jakie jest jego zastosowanie.

Siew do sadzonek

Botanicy klasyfikują Luffę do rodzaju trawiastych liany. W tropikach azjatyckich rozwija się do pięciu metrów wysokości, aw klimacie umiarkowanym wzrost rośliny jest bardziej powściągliwy. Jednak charakteryzuje się długim okresem wegetacji.

W związku z tym zaleca się agronomów, aby preferowali metodę sadzonek podczas uprawiania egzotycznej kultury. W ten sposób wczesne hojne uprawy stają się rzeczywistością.

Czy wiesz? W zależności od odmiany owoców lyuffy Odmianowa wykorzystywane w gotowania i różnych branż. Na przykład, olej, który jest zawarty w dużych ilościach w nasionach olej roślinny są wykonane, stosowanych do wytwarzania pulpy mydlanej, włókna stosowane jako filtry do oczyszczania ścieków przemysłowych.

Luff

Optymalny czas siewu

Aby uzyskać wczesne owoce, biorąc pod uwagę grubą, twardą skórkę na nasionach, kiełkowanie lejka powinno rozpocząć się w środku zimy. Już w pierwszym tygodniu lutego, można gotować nasiona do siewu, a jak tylko wylęgu z małymi kiełkami natychmiast trzeba wsiąść.

Średnio ten okres trwa nie więcej niż dwa tygodnie. Ale niektórzy właściciele “rosnącej gąbki” dzielą się doświadczeniem siewu nasion w kwietniu. Jednak w tym wariancie zbiory będą znacznie później. W każdym razie zaplanuj wszystkie prace w odniesieniu do kalendarza księżycowego.

Zbiorniki i gleba do sadzenia

Azjatycki gość, który kocha ciepło, wyróżnia się spośród rodziny dyni z wymaganiami dotyczącymi gleby i sadzenia. Okazuje się, że kultura nie lubi przeszczepów, preferuje tylko żyzną i luźną ziemię.

Eksperci radzą, aby wyhodować kapryśną roślinę w plastikowych kubkach. Ale przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę wielkość przyszłej sadzonki, wskazane jest użycie pojemnika o średnicy do 7 cm.
Sadzonka

Ważne! Luff nie zasiewa łóżek. Dla potrzeb jednej rodziny wystarczą dwie rośliny.

Glebę do sadzonek przygotowuje się z równej ilości ziemi liściowej, piasku rzecznego i górnych warstw torfu. Jednak wiele gospodyń domowych uważa tę metodę za nieco przestarzałą i zaleca wygodniejszą technologię.

Polega ona na wykorzystaniu zakupionych torfowych tabletek lub doniczek. W przypadku lyuffy takie techniki uprawy zapewnią niezbędne odżywianie, dopóki nie przeniesie się siewek do stałego miejsca, poza kiełkami i korzeniami w procesie pracy.

Przygotowanie nasion

Aby wyhodować luofę z luffa, nasiona muszą być starannie przygotowane do siewu. W końcu, będąc w niekorzystnym środowisku, nie mogą w ogóle powodować kiełków. Pierwsi agronomi radzą przez kilka dni, aby namoczyć inokulum.

Aby to zrobić, użyj słabego roztworu nadmanganianu potasu, soku z aloesu lub zwykłej ciepłej wody ze stymulatorem wzrostu. Jako ostatni składnik odpowiednie są “Emistim”, “Kornevin”, “Ecosil” i inne preparaty.
Luff

Ważne! Za dużo rozsady luffy boleśnie przechodzą przeszczep do stałego miejsca. Dzieje się tak dlatego, że będąc w doniczkach, cierpi na niedobór składników odżywczych, a przebywanie na miejscu z powodu słabości nie może przystosować się do nowych warunków.

Do namaczania nasiona umieszcza się w gazi lub bawełnianej ściereczce i zawiązuje w węzeł. Następnie opuszcza się do przygotowanego ciepłego płynu i pozostawia w pobliżu akumulatora lub innego urządzenia grzewczego. Po 7-14 dniach nasiona zostaną wylane.

Siew nasion

Sadząc lyuffa na sadzonki, określi okres siewu nasion. Gdy będą gotowe, możesz rozpocząć siew. Jeśli kupiłeś tabletki torfowe do tych celów, należy je dokładnie zwilżyć przed obrzękiem.

Następnie do głębokości 2 cm, aby zasiać nasiona. Na wierzchu szklanka z tabletką pokryta jest identycznym pojemnikiem, aby stworzyć efekt cieplarniany.

Jeśli planujesz wypełnić zbiornik samodzielnie przygotowaną glebą, sadzenie odbywa się w taki sam sposób, jak w poprzedniej wersji. Po zakończeniu pracy należy przykryć garnek folią lub plastikową przezroczystą pokrywką.

Warunki kiełkowania

“Szklarnia” powinna być umieszczona na parapecie południowym, gdzie zawsze jest ciepło i dużo światła. Nie dopuszczaj do przeciągów przy otworach i otworach wentylacyjnych. W sprzyjających warunkach pędy powinny pojawiać się przez 3-4 dni.

Ważne! Jeśli nasiona luffa nie są otwierane codziennie w celu wentylacji, gleba w szkle będzie pokryta pleśnią.

Pielęgnacja nasion

Luffa w sadzeniu i pielęgnacji przypomina ogórki. Dynia egzotyczna do dalszego rozwoju to także bardzo potrzebna wilgoć. Ale najważniejsze to nie przesadzać.

Podlewanie młodych sadzonek jest konieczne tylko wtedy, gdy wyschnie wierzchnia warstwa podłoża w szklance. W żadnym wypadku nie należy wprowadzać go do stanu mokrej sadzy.

Temperatura w pomieszczeniu, w którym rośnie luff, musi wynosić co najmniej 20 stopni. Liana szybko dorasta iw warunkach pokojowych uprawiana jest do około maja.
Luff

Stwardnienie sadzonek

Pędy dorosłych muszą być utwardzone, w przeciwnym razie mogą umrzeć w trudniejszych warunkach. Pierwsze utwardzenie jest pożądane do przeprowadzenia w słoneczny ciepły dzień po godzinie 16:00. W tym okresie powietrze uliczne będzie się odpowiednio nagrzewać, a instalacja nie ulegnie zestresowaniu.

Nosić roślinę na ulicy jest pożądane każdego dnia. Jeśli lądowania lyuffy planu w kraju, a sadzonki rosną w mieszkaniu miasta, wystawiać doniczki na zewnątrz balkonu lub okna. Na świeżym powietrzu sadzonki można pozostawić na 5-6 godzin. Tylko ty musisz to robić stopniowo.

Czy wiesz? W owocach i liściach lufy witaminy A są 1,5 razy większe niż w marchwi.

Sadzenie sadzonek w otwartym terenie

Ciepły ogród “moydodyr” jest bardzo wrażliwy na zmiany w glebie, klimacie i pielęgnacji. Przeanalizujmy główne błędy letnich mieszkańców i zrozummy, jak prawidłowo obsadzić lyuff.
Luff

Optymalny czas sadzenia

Kiedy piąty liść rozwija się na winorośli, nadszedł czas, aby przeszczepić sadzonki na otwarty grunt. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę temperaturę w ciągu dnia na ulicy, ponieważ kultura tropikalna absolutnie nie jest przystosowana do zimna.

Pożądane jest, aby słupek termometru wznosił się powyżej 15 ° C, a stabilna ciepła pogoda została ustalona na podwórzu. Nie planuj transferu przed majem.

Wybór miejsca do wzrostu

Przejdź do witryny do sadzenia powinna wyglądać lyuffy wcześniej, nawet gdy sadzonki są zadowoleni z ciepłem na swoim parapecie. A wszystko dlatego, że przed przeszczepem istnieje kompleks prac przygotowawczych.

Tropikalna liana może być oświetlona tylko dobrze oświetloną i chronioną strefą od północnych wiatrów i przeciągów. Pożądane jest, aby w pobliżu nie było żadnych drzew, ponieważ wspinając się na nie, liana uszkadza owoce, w wyniku czego gniją na pniu.

Ważne! Luffa nie będzie rosła w regionach o zimnym, deszczowym lecie.

Luff
Gleba jest potrzebna z neutralną kwasowością, wzbogaconą o składniki odżywcze, najlepiej bezładną czarnoziem lub gliniastą glinę. Jeśli go nie masz, będziesz musiał poprawić wybrany obszar.

Wybierając miejsce do przesadzania sadzonek, warto również zastanowić się nad poprzednikami i rosnącymi kulturami. Luff nie jest zalecany do korzeni po melonach i tykwach – mają one identyczną potrzebę odżywiania i taką samą wrażliwość na patogenne mikroorganizmy.

Przygotowanie terenu przed sadzeniem

Wszystkie prace przygotowawcze w wybranym miejscu polegają na dokładnym wykopaniu gleby, jej zapłodnieniu, jeśli to konieczne – dostosowaniu, a także budowie wsparcia dla pnącza.
Najpierw musisz wykopać obszar i sprawdzić odpowiedź pH.

Aby to zrobić, możesz użyć octu stołowego, rozpryskując go na grudę ziemi z 20-centymetrowej głębokości. Syczenie i piany wskazują na środowisko alkaliczne.

Zbyt utlenione podłoża są korygowane za pomocą mąki dolomitowej, pyłu cementowego lub zwykłego wapna. Stosuje się około 150 do 300 g substancji na metr kwadratowy powierzchni.

Czy wiesz? Gąbki lyuffy wartości nie tylko dla naturalności, ale również do oczyszczania skóry z martwych komórek i jednoczesne masaż.

Niezależnie od właściwości mieszaniny odżywczych zapłodnionego przygotowane strefy gleby z 1 humusowych chwytaki (kompost mogą zastąpić), 2,5 łyżki brane superfosfatu i 1 łyżka mocznik i siarczan potasu.
Luff
Jeśli ziemia jest piaszczysta, musisz dodać więcej humusu. Na ciężkich glebach będzie potrzebny piasek rzeczny, drewno liściaste i kompost.
Po zakończeniu pracy z podłożem możesz przystąpić do instalacji kratki lub innego wsparcia. Ważne jest, aby to zrobić teraz, ponieważ natychmiast po transplantacji kultura będzie musiała być związana.

Sadzenie sadzonek: Schemat i głębokość

Wiesz już, że lyuffa jest winoroślą i, w sprzyjających warunkach, rośnie. W naszym klimacie jego pędy mogą osiągnąć 7-metrową wysokość.

Dlatego podczas sadzenia ważne jest obserwowanie odległości między sąsiednimi roślinami. Agronomowie powinni wycofać się na 1 m.

Lądowanie odbywa się w otworach, których głębokość i szerokość jest równa bagnetowi bagnetowemu. Na dnie wlać mieszaninę równych części próchnicy lub kompostu i ukorzenić sadzonki. Robiąc to, musisz ostrożnie wyciąć szklankę i wypchnąć je glinianą grudką z kiełkiem.

O wiele łatwiej jest to zrobić w przypadku tabletek torfowych. Grzebię kiełkować zaleca się do liścienia liścienia.

Ważne! Bez regularnego karmienia liana utraci swój dekoracyjny efekt. Liście staną się blade i pozbawione życia.

Luff

Jak dbać o Lyuffa

Myjka ogrodowa, podobnie jak ogórki, potrzebuje umiarkowanej wilgoci, dużo ciepła, regularnego nawożenia, niezawodnego podparcia i regulacji tulei. Sprawdzimy to wszystko w porządku.

Ciekawie jest dowiedzieć się o uprawie w domu takich egzotycznych rzeczy: loquat, strelitzia, okra, zizifus, oczar wirginijski.

Podlewanie

Luffa uwielbia wilgotne powietrze i glebę. Dlatego pożądane jest nawadnianie go z węża ogrodowego lub instalacji deszczowej. Liczba nawodnień dla rośliny zależy od charakterystyki gleby i warunków pogodowych. Ważne jest, aby górna warstwa gleby była lekko wilgotna, ale nie pieczona. Natychmiast po przesadzeniu sadzonki można podlewać raz w tygodniu, a gdy kwitnie krzew winny, intensyfikują się procedury wodne.

W przyszłości kieruje nimi stan otworów w otworze wiertniczym. Doświadczeni plantatorzy warzyw powinni podlewać krzaki do trzech razy w tygodniu od czerwca do drugiej dekady września. Następnie podlewanie jest minimalizowane, aby zmniejszyć roślinność. Zdaniem ekspertów, ta przebiegłość sprzyja szybkiemu dojrzewaniu owoców.

Nie musisz wylewać dużo wody. System korzeniowy egzota znajduje się na powierzchni, podobnie jak w cukinie, więc wystarczy zanurzyć 15-20 cm.
Luff

Ważne! Gdy temperatura w nocy spadnie do 5 stopni Celsjusza, wszystkie owoce z lukrem muszą zostać usunięte. W przeciwnym razie, w wyniku uszkodzenia antraknozy, stają się nieodpowiednie do użycia.

Karmienie

Na sezon roślina potrzebuje około pięciu nawozów. Przeprowadza się je co miesiąc z częstotliwością dwa razy. Zasadą jest stosowanie metody korzeniowej, podlewanie krzewów rozpuszczonymi w 10 litrach wody 1 kg dziewanny i 250 g popiołu drzewnego.

Alternatywnie można użyć naparu z zielonej trawy lub kurzego obornika, ugotowanego w proporcji 10: 1. Odpowiedni jest również zawierający azot roztwór dwóch łyżeczek mocznika i wiadra z wodą.

Prishchipka i powstawanie buszu

Luffa wymaga ciągłej interwencji w procesie rozwoju. Aby owoce były równomiernie uformowane, zaleca się usunięcie procesów bocznych i uszczypnięcie pędu centralnego na wysokości 4 m.

A także od połowy czerwca konieczne jest usunięcie dodatkowego jajnika. Eksperci zalecają pozostawienie 5-8 zielonych liści, aby inni nie zubożali szczytów.
Liffa

Podwiązka do wsparcia

Jeśli owoce są zdeformowane i zaczynają się pogarszać na winorośli, należy zwrócić uwagę na warunki ich wzrostu. Po pierwsze, rosnące rzęsy muszą być regularnie wiązane ze wsparciem. Po drugie, ważne jest, aby wyprostować winorośl, tak aby jajnik swobodnie zwisał z kratki. Tylko wtedy warzywa będą duże i równe.

Czy wiesz? Dojrzałe owoce luffa można przechowywać przez kilka lat.

Zbiór

Młode warzywa do gotowania są usuwane z pnączy, nie czekając na ich dojrzałość. Następnie włókna w owocu są miękkie i przyjemne w smaku. Jeśli przegapisz czas czyszczenia, nie próbuj naczyń Luffa. Doświadczone gospodynie robią zamrożone kęsy z zielonych rzeczy na zimę.

Jeśli planujesz robić plagi, usuń tylko dojrzałe warzywa. Mają szorstką, bardzo twardą, przypaloną skórę. Z biegiem czasu wysycha i łatwo złuszcza, pozostawiając wysuszone włókna. Można zanurzać warzywa na 20 minut we wrzącej wodzie, aby przyspieszyć cięcie kory. Wnętrze spłukuje się w bardzo ciepłej wodzie i suszy.

Taka gąbka wytrzyma nie dłużej niż 6 miesięcy. Aby zbierać nasiona, potrzebujemy też dojrzałych warzyw. Są zbierane w październiku. Znak dojrzałych nasion to swoiste dzwonienie w środku.
Luff

Rodzaje luffa

Naukowcy rozróżniają tylko około pięćdziesiąt odmian lizy, ale z tej odmiany tylko ostro-szczotkowane i cylindryczne są wprowadzane do kultury, ponieważ pozostałe gatunki są zbyt małe.

Luff jest najeżony (Luffa acutangula) to winorośl zielna o stosunkowo małych owocach o długości do 35 cm, wyróżniająca się stożkowatym kształtem z wyraźnymi żebrami i elastyczną skórą. Jest prawie niemożliwe, aby go zniszczyć. Gatunek uprawia się głównie do celów kulinarnych, a do kuchni docierają tylko młode zielenie.
Luff

Czy wiesz? Przez wiele lat, przed pojawieniem się materiałów syntetycznych, owoce luffa stosowano jako filtry paliwa i powietrza.

Osobliwość tych liian polega na tym, że kwitną one tylko w nocy, odpowiednio, i są zapylane przez ciemne noce. Agronomiści zauważają, że gatunek ten jest bardzo bezpretensjonalny, łatwo dostosowuje się do wszelkich gleb i jest bardzo odporny na grzyby chorobotwórcze.

Luffa cylindryczny jest uprawiany głównie do przygotowywania gąbek. W życiu codziennym nazywa się “mochevalnaya”. Odmiana ma duże owoce do 70 cm długości z delikatną miazgą o mlecznym kolorze i cienką skórą, która łatwo łuska.
Liffa

Zastosowanie i zalety

Korzyści płynące ze stosowania leku Luffa można powiedzieć już od bardzo dawna, ponieważ naukowcy dzisiaj nie wiedzą nic o szkodliwych właściwościach rośliny.

Udowodniono już jednak, że naturalne gąbki przygotowane z włókien dojrzałych warzyw stymulują krążenie krwi, nie powodują reakcji alergicznych i podrażnień skóry, mają działanie drenażu limfatycznego i przyczyniają się do rozwiązania problemów związanych z cellulitem i rozciąganiem.

Czy wiesz? Chiny, Tajlandia, Japonia, Ameryka, Azja Środkowa, Indonezja, Indie są największymi producentami luffa na świecie.

Liffa
O cudownych warzywach pozytywnie odpowiadają kucharze, projektanci i lekarze. Na przykład, pierwsi nauczyli się gotować z delikatnych miąższu, kwiatów i liści niezrównanych arcydzieł kulinarnych.

Drugi twierdzi, że potencjał roślin w społeczeństwie jest wciąż niedoceniany. Z włókien owoców można ugotować wyjątkowe wazony, plafony, garnki, ekrany, a nawet niektóre elementy mebli.

Dla ludzi posiadających wiedzę w dziedzinie dekoracji, lyuffa jest prawdziwym dziełem matki natury. Ona, podobnie jak winorośl, w rękach wykwalifikowanych mistrzów może zmienić się w bardzo nieoczekiwany, ale niedościgniony przedmiot.

Lekarze mówią o leczniczych właściwościach kultury. Jej sok może być leczony zapaleniem spojówek, problematyczną skórą, niedokrwistością, nosogardzieli i chorobami płuc. Obserwuje się również działania przeciwzapalne, tonizujące i immunostymulujące luffa.
Liffa
Mów o zaletach zakładu i farmaceuty. W sprzedaży można znaleźć wiele leków opartych na kapturze i olejkach tego egzotycznego.

Oczywiście, będą rozmawiać o Luff. W międzyczasie, nie lekceważmy tego, co nam dane jest z natury dla piękna, duchowej i cielesnej przyjemności. Przestrzegając wszystkich powyższych zaleceń, otrzymasz przyzwoite zbiory egzotycznej kultury i upewnij się, że jest wyjątkowa.