Jak wyhodować jałowca

Juniper
Jałowiec jest rośliną należącą do rodziny cyprysów. Pojawiło się 50 milionów lat temu, a na całym świecie jest około 70 gatunków tej rośliny. Niektóre gatunki jałowca osiągają do 15 m wysokości.

Rodzaje i odmiany jałowców stosowane w projektowaniu krajobrazu

Przejdźmy bezpośrednio do gatunku i odmiany jałowca.

Juniperus vulgaris
Juniperus vulgaris – ma jasnozielony kolor i dorasta do 10 m wysokości i około 1,5 m średnicy. Świetnie wygląda jako żywopłot i kompozycje. Jest podatny na fryzurę.

Juniperus virgin – pochodzi z Ameryki Północnej. Rośnie powyżej 15 m. Niebieskie igiełki iglaste nadają się do ozdabiania stoczni. Interesujące odmiany tego jałowca to Pyramidalas i Glauca.

Juniper Juniperus – grupa odmian o zielonym, niebieskawo-niebieskim, biało plamistym kolorze. Sięga do 2 m średnicy i do 0,5 wysokości. Używane do planów pierwszego planu w kompozycjach i granicach. Najczęściej sadzone są formy jałowca karłowatego, takie jak Andpressa, Andorra Compact i Wilton.
Andorra Compact
Kozak Juniperus – ten gatunek rośliny osiąga do 1 m wysokości i 3 m średnicy. Igły mogą być w kolorze zielonym, niebieskim, białym i żółtym. Służy do sadzenia na trawniku i dużych ogrodach skalnych. Występują zarówno odmiany wysokie, jak i karłowe: Variegata, Kupressfolia i Tamariscifolia. Spośród krasnoludów najbardziej znana jest Nana.

Jałowiec jałowcowy – roślina ma kształt piramidy w kolorze szaroniebieskim. Sięga do 12 m wysokości i 1,5 m średnicy. Używany do wyładunków grupowych w tle torów.
Jałowiec jałowcowy
Łupież jałowca – roślina, która przybyła do nas z Chin ma kolor niebieski i dorasta do 2 m średnicy i do 2 m wysokości. Kształt korony zależy od odmiany. Ta grupa jałowców jest wykorzystywana w ogrodach skalnych.
Łupież jałowca

Jak wybrać sadzonkę jałowca przy zakupie

Przede wszystkim konieczny jest wybór odmiany jałowca, który będzie wyglądał oryginalnie w krajobrazie.

Warto również wziąć pod uwagę, że kwiaty jałowca występują w kwietniu-maju. Pierwsze owocowanie rozpoczyna się w wieku 5-15 lat. Owoce powstają w wyniku wzrostu łuski i corocznie dojrzewają jesienią.
Przy wyborze nasion tej rośliny ważne jest przestrzeganie następujących przedziałów czasowych – w sierpniu należy przygotować niedojrzałe nasiona. Tak więc prawdopodobieństwo kiełkowania będzie większe. Zebrany materiał należy natychmiast zasadzić, ale nasiona jałowca wzejdą zaledwie 2-3 lata po posadzeniu.

Sadzonka jałowca Pomyślne ukorzenienie i wzrost rośliny zależy od jakości sadzonek. Dlatego przy zakupie zwracaj uwagę na:

 1. Roślina z otwartym systemem korzeniowym nie jest warta zakupu;
 2. Kup jałowca z glinianą grudką;
 3. System root i oddziały powinny pokazywać przyrosty w bieżącym roku;
 4. Na pniu jałowca nie powinno być żadnych pęknięć;
 5. Nowe pędy nie powinny pękać i być elastyczne;
 6. Kolor korony powinien być jednolity i nie posiadać brązowych impregnacji lub białych płatków u podstawy;
 7. Zalecamy branie roślin, które zostały wyhodowane w pojemnikach.

Wszystkie rodzaje jałowca kochają światło, a tylko kilka z nich jest odpornych na suszę, szkodniki lub patogeny.

System korzeniowy wszystkich roślin tego typu jest powierzchowny i kruchy. To pozwala jałowcowi rosnąć i wzmacniać glebę. Na ziemię roślina ta mało wymagająca – wyrośnie na kamienistych, ubogich glebach piaszczystych.

Jak sadzić jałowca w swoim domku

Każdy rodzaj jałowca jest popularny w projektowaniu krajobrazu. Zaletą jałowca jest długowieczność.

Przeszczep do otwartej ziemi

Czy wiesz?
Juniper może żyć do 600 lat.

Roślina ta jest szeroko stosowana ze względu na jej różne kolory i formy.
Aby twój jałowiec rozwijał się zdrowo i pięknie, warto zadbać o miejsce i czas, o których będzie mowa w tej sekcji.

Czas sadzenia drzewa jałowca

Początek wiosny to idealny czas na posadzenie jałowca.
Możliwe jest również sadzenie jesienią, bliżej października. Jałowiec jest bardzo światłolubny, ale na przykład zwykły jałowiec dobrze toleruje i nieznaczne cieniowanie.

Wybór i przygotowanie gleby do sadzenia

Juniper
Najpierw trzeba wybrać miejsce do sadzenia jałowca. Ta roślina kocha otwartą, dobrze oświetloną część dziedzińca lub ogrodu. Preferuje się glebę z gliniastą lub piaszczystą gliniastą ziemią. Powinien być pożywny i nawilżony.

Jeśli gleba jest gliniasta i ciężka, należy dodać do niej sadzę ogrodową, piasek i iglaste, które można zbierać pod jodłami lub sosnami w lesie. Jeśli masz dziewicę jałowcową, zrobi to gliniasta gleba.

Zasady sadzenia sadzonek jałowca w ziemi

Teraz, kiedy wybraliśmy odmianę i miejsce, w którym roślina powinna zostać posadzona, konieczne jest zrozumienie, jak sadzić jałowca, aby rosło i nie ginie podczas sadzenia.

Sadzonka z zamkniętym systemem korzeniowym jest obficie podlewana, ale nie wypuszczana ze śpiączki. Wydobyty z góry dół powinien być 3 razy większy niż średnica korzeni zakupionego jałowca.
Najbardziej skuteczną mieszanką do lądowania na jałowcu jest: zmieszanie dwóch części torfu, próchnicy i torfu z jedną częścią piasku. Dla optymalnego przeżycia każdej sadzonki dodaj 150 g nitrofoski, a po posadzeniu – “Epin”.

Przeszczep do otwartej ziemiSadzonka jest trawiona tak, że szyjka korzenia nie jest głębsza niż poprzedni poziom. Sadzenie jałowca zakończone jest podlewaniem i mulczowaniem.
W przypadku posadzenia więcej niż jednego jałowca należy pozostawić między nimi wystarczająco dużo miejsca, od 0,5 do 4 metrów. Wąskie nie lubią jałowców.

Nie omijaj 4 podstawowe błędy podczas sadzenia jałowców w ziemi:

1.Naruzhenie ziemna śpiączka podczas sadzenia. Konieczne jest uratowanie ziemi, inaczej korzenie wyschną i umrą. Aby lepiej zachować śpiączkę, powinieneś ją dobrze wylać. Niektórzy ogrodnicy zostawiają wór w gruncie, ponieważ nadal gnije, ale twardy drut, który pozostaje do unieruchomienia worka powinien zostać usunięty.

2. Mały dół do sadzenia lub duża gliniasta bryła.Konieczne jest przestrzeganie zasady: między guzem a ściankami dołu należy wejść na dłoń dorosłego mężczyzny, a szyjka korzenia jałowca – na poziomie gleby. Po zasadzeniu ziemnego słoika jałowca, pokrywa jest pokryta wstępnie przygotowaną glebą, która zawiera dodatki przydatne dla rośliny. Jeśli tak nie jest, to ląd, który został wyniesiony podczas przygotowywania miejsca lądowania, jest odpowiedni, ale w tym przypadku jałowiec będzie się gorzej rozwijał.

3. Zasypywanie szyjek korzeniowych. Konieczne jest wypełnienie korzeni jałowca tak, aby roślina była wolna od ziemi do poziomu szyi korzenia.

4. Ignorowanie specjalnych wymagań jałowca podczas sadzenia. Sadzenie jałowca ma swoje własne niuanse, które zależą od gatunku lub odmiany rośliny. Aby każdy rodzaj jałowca dobrze przystosował się w nowym miejscu, konieczne jest stworzenie optymalnych warunków jego rozwoju.

Uprawa i pielęgnacja jałowców

Rosnący jałowiec nie wymaga dużego wysiłku. Ze względu na swoją bezpretensjonalność, projektanci krajobrazu bardzo często korzystają z urządzenia. Opieka nad jałowcem nie wymaga specjalnej interwencji ze strony użytkownika.

Wystarczy właściwie podlać i nawodnić glebę, używać mulczowania zimą i latem, a czasem też ciąć jałowca. I jak to zrobić dobrze, zajmiemy się tą sekcją.

Podlewanie i nawożenie gleby

Podlewanie jałowca
W okresie wegetacji konieczne jest podlewanie tylko w ekstremalnych temperaturach, ale nie rób tego więcej niż raz w miesiącu. Zajmuje 10-20 litrów wody pod jednym dorosłym krzewem. Roślina będzie również dziękować za opryskiwanie liści tygodniowo wieczorem. Zwłaszcza jeśli masz chiński lub zwykły jałowiec w swoim ogrodzie. Od czasu do czasu poluzuj glebę i usuń chwasty. Potrzeba karmienia jałowca. Wystarczy posypać 40 g nitroammonfoski i posypać miejsce sadzenia na wiosnę. Jeśli gleba jest słaba na miejscu sadzenia, konieczne będzie karmienie rośliny przez cały sezon. Ale nie powinieneś tego robić więcej niż raz w miesiącu. W pierwszej zimie młode jałowce powinny być pokryte grubą warstwą lapnika i ściółką.

Wiosną ściółka odchodzi od pnia, aby uniknąć gnicia, ponieważ gleba w tym czasie jest mokra.

Czy wiesz?Zauważono, że powietrze tam, gsadzone jałowiec,znacznie czystsze. Przez jeden dzień hektar jałowca wyparowuje 30 kg fitoncidów.

Korzyści z mulcz w lecie i zimie

Zalety mulczowania w sezonie letnim i zimowym są liczne:

 • ściółka zapobiega odparowaniu wilgoci z gleby na korzeniach jałowca;
 • chroni korzenie przed przegrzaniem lub zamarznięciem;
 • prawidłowo za pomocą ściółki, w glebie można przylgnąć do optymalnego poziomu kwasowości.
 • Chochoł wzbogaca ziemię w użyteczne substancje i zapobiega wymywaniu i wietrzeniu.
 • ściółka hamuje wzrost chwastów i sprzyja rozmnażaniu się mikroorganizmów w glebie.

Przycinanie i kształtowanie korony

Tworzenie korony jałowca nie jest kwestią płuc. To zależy nie tylko od wyglądu ogrodzenia, ale także od kondycji samej rośliny.
Roślina ta charakteryzuje się powolnym wzrostem, więc należy zachować ostrożność podczas przycinania, ponieważ w przypadku błędu krzew zostanie przywrócony na długi czas.
W przypadku jałowca czasami wystarczy usunąć suszone gałązki.

Wyobrażona fryzura

Czy wiesz? Kiedy drewno jałowca staje się jędrne, służy do robienia lasek i ołówków.

Powielanie jałowca na różne sposoby

Kiedy ta roślina po raz pierwszy pojawi się w ogrodzie, będziesz chciał ją pomnożyć. Ze względu na specyfikę struktury, jest to dość proste, a reprodukcja jałowca da ci przyjemność. Istnieje kilka metod:

 • Nasiona;
 • Sadzonki;
 • Warstwy.

W tej sekcji dowiesz się, jak to zrobić dobrze.

Zwróć także uwagę, że jałowiec ma podłogę – męską i żeńską. Wielu ogrodników często zastanawia się, dlaczego nie ma jagód na jałowcu. I to z “podłogi” jałowca zależy, czy na twojej roślinie pojawi się szyszka.

Nasiona

Nasiona jałowca
Ponieważ sadzonki jałowca nie są bardzo tanie, oferujemy bardziej ekonomiczny wariant hodowli – nasiona. Nie jest to łatwe zadanie, ale można to zrobić samodzielnie.

Najważniejsze jest przestrzeganie następujących zasad:

 1. Przygotowanie nasion. Aby to zrobić, konieczne jest znalezienie krzaka owocowego i oderwanie sosnowego drewna o ciemnoniebieskim kolorze. W związku z tym warto zachować ostrożność, ponieważ na buszu mogą pojawić się szyszki w kolorze zielonym – niedojrzałe nasiona.
 2. Namoczyć szyszki w wodzie i natrzeć. Ponieważ skorupa szyszek jest bardzo gęsta, musi zostać zniszczona. Aby to zrobić, pocierać ziarna między dwoma arkuszami papieru ściernego. Myjemy wyekstrahowane nasiona.
 3. Jesienią sadzimy nasiona w pudełku z ziemią. Głębokość dołka powinna być mała, około 2-3 cm.
 4. Zabieramy pudło na podwórko i zostawiamy je na resztę zimy.
 5. Sadzenie nasion na łożu odbywa się w maju. W pierwszych tygodniach chronimy je mulczowaniem i odchwaszczamy chwasty.
 6. Po 3 latach sadzić wyhodowane rośliny na stałym miejscu.

Sadzonki

Sadzonki – uniwersalny sposób rozmnażania wszystkich odmian jałowca. Najlepiej zrobić to na wiosnę.

Rozmnażanie przez sadzonki
Należy wykonać następujące czynności:

 1. Pokrój sadzonki w sierpniu, kiedy młode pędy są już zdrewniałe.
 2. Sadzonki są krojone w pochmurną pogodę, ponieważ promienie słoneczne mogą wywierać negatywny wpływ na materiał sadzenia i jałowiec dorosły.
 3. Do sadzonek używać wierzchołków zdrewniałych pędów. Wszystko zależy od odmiany: w odmianach kolumnowych i piramidalnych nacinane są pędy skierowane do góry; pełzające odmiany mogą zbierać wszelkie pędy; w kulistych lub krzaczastych formach możliwe jest odcięcie wszelkich pędów.
 4. Przycinaj pędy ostrym nożem. Następnie są uwalniane z gałęzi i igieł.
Ważne! Odcięte pędy nie mogą być przechowywane.

Jeśli nie ma możliwości natychmiastowego sadzenia, umieszcza się je na 1-3 godziny w pojemniku z wodą.
Posadź materiał do sadzenia w podłożu i zalej nerkę humainem sodu lub heteroau-zyną. Przyspieszy to tworzenie korzeni.
Posadź sadzonki w drewnianych skrzynkach i nie zapomnij o drenażu. Sadzonki pokroić w ziemię na głębokość 3 cm pod kątem 60 °.

Rozmnażanie przez sadzonki
Po posadzeniu umieścić pudełka w suchej szklarni o optymalnych warunkach klimatycznych: wysoka wilgotność, temperatura powietrza nie niższa niż 16 ° C i nie wyższa niż 19 ° C. Po otwarciu pączka – 26 ° C. Konieczne jest również zabezpieczenie sadzonek przed promieniami słonecznymi.

Sadzonki są wymagające do nawadniania. Opryskiwać roślinę co najmniej 6 razy dziennie. Woda glebowa podczas wysychania.
Korzenie na sadzonkach pojawią się po 50-90 dniach. Ale nie spiesz się z nimi. Poczekaj rok, aż korzenie staną się silniejsze i powiększą.
Jeśli nie jest to możliwe, przeszczep sadzonki bardzo ostrożnie.

Krany

Niektórzy ogrodnicy hodują jałowiec z warstwami. Ale warto robić z gatunku, który należy do skradanie się. Do korzeni potrzebne są tylko młode, silne gałązki.

Metoda jest następująca:

  Powielanie za pomocą kranów

 1. Poluzuj glebę wokół buszu;
 2. Przynieś torf i piasek, a następnie wodę;
 3. Wyczyść gałęzie zaprojektowane do korzeni, cofając się od podstawy 100-200 mm;
 4. Oczyszczone odgałęzienie jest dociskane do podłoża i mocowane za pomocą małych szpilek;
 5. Okresowe podlewanie i hilling.

Wylęga zapuszcza korzenie przez cały rok. Odłączasz go i przenosisz we właściwe miejsce

Przydatne i lecznicze właściwości jałowca

Jałowiec jest również używany do celów leczniczych. W tej części omówimy je.

Zwykle używają dojrzałych czarnych jagód, młodych pędów. Rzadziej – korzenie. W celu leczenia, zrobić specjalny wywar z jagód lub igieł. Może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie.
Korzenie są stosowane w zapaleniu oskrzeli, gruźlicy, wrzodzie żołądka, chorobach skóry.
Wywar z gałęzi pomaga w skazy.

Lecznicze właściwości jałowca
Owoce jałowca są zbierane we wrześniu i październiku. Igły można zbierać w różnych momentach. Jagody powinny być suszone w suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 30 ° C lub na strychu. Igły są suszone w cieniu. Okres trwałości suszonych jagód lub igieł wynosi do 3 lat.

W dawnych czasach dym z wypalonych gałęzi był poddawany fumigacji i żuciem jagód w obecności poważnych epidemii grypy i cholery.
Roślina ta poprawia funkcję nerek i dezynfekuje drogi moczowe.

Ważne! Nie używaj jałowca ani leków z niego wykonanych, z ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym nerek.

Ponadto, bulion i nalewka są stosowane w chorobach stawów, guzów, reumatyzmu: pocieranie odbywa się przy ociepleniu z nerwobólami i paraliżem.

Olej jałowcowy
Bardzo cennym lekiem jest olej jałowcowy. Dezynfekuje i przyspiesza gojenie się ran, eliminuje depresję, normalizuje ciśnienie krwi.
W przypadku grypy lub ARD olej jałowcowy wciera się w klatkę piersiową i szyję.

Nalewka alkoholowa jest używana jako środek wykrztuśny.
W przypadku chorób skóry, wysypki, porosty, świerzb, rany, wrzody, stłuczenia nalewki nalewki jałowca.
Jeśli masz ból w uszach, użyj nalewki – zakop w uszach i otrzyj ją.

Szkodniki i choroby jałowca, ich leczenie

Jałowiec, podobnie jak inne rośliny w twoim ogrodzie, często jest dotknięty przez szkodniki i choroby. W tej sekcji wyjaśnimy, dlaczegoumierającego jałowca i jak można temu zapobiec; jak radzić sobie ze szkodnikami, które mogą zepsuć wygląd twojej rośliny.

Fusarium z jałowca

Czynnikiem sprawczym tej choroby jest fusarium fusarium. Powoduje rozkład korzeni. Grzyb przenika do układu naczyniowego, a korzenie jałowca zaczynają się wybrzuszać, ponieważ składniki odżywcze nie wchodzą do korony. To zmienia żółty jałowiec, a następnie igły stają się czerwone i spadają. Sama roślina zaczyna umierać. Najczęściej grzyby osadzają się w młodych roślinach. Korzenie pokazują szaro-białą tabliczkę z wysoką wilgotnością.

Fusarium z jałowca
Środki kontroli są bardzo proste. Najlepiej niszczyć martwe rośliny z korzeniami w czasie. W celu zapobiegania, młode rośliny przed sadzeniem są traktowane roztworem Bactofitis lub Vitarosa. Przy pierwszych oznakach więdnięcia ziemia pod roślinami jest podlewana roztworem Phytosporin-M lub Gamair.

Rdza jałowca

Głównym patogenem jest grzyb Gymnosporangium. Zarodniki tych grzybów kiełkują na pędach, igłach i szyszkach. Na zaatakowanych obszarach pojawiają się zgrubienia, forma przypominająca wrzeciono i zaczyna się śmierć gałęzi.

Rdza jałowca
Na pniach powstają obrzęki, następnie kora wysycha i pojawiają się małe rany. Tworzą złotą, brązową tabliczkę, tak zwaną rdzę. Spory szybko rozprzestrzeniają się w obecności dużego wiatru i infekują kultury różane. Z biegiem czasu jałowiec wysycha, a igły opadają. Środki kontroli są takie same jak w przypadku kurczących się gałęzi. Powinieneś również odłożyć jałowiec z dala od roślin różowatych.

Kurczące się gałęzie

Kurczące się gałęzie
Czynniki sprawcze to kilka gatunków grzybów: Cytospora pini, Diplodia juniperi, Hendersonia notha, Phoma juniperi, Phomopsis juniperovora, Rhabdospora sabinae.

Gdy choroba ta dotknie, kora jałowca wysycha i pojawiają się na nim małe brązowe lub czarne ciała. Igły stopniowo żółkną, a gałęzie krzaków wysychają.

Środki kontroli są następujące: użyj wysokiej jakości materiału do sadzenia, pokrój porażone gałęzie i zdezynfekuj rany na wszystkich przekrojach 1% roztworem siarczanu miedzi. Nie zapomnij też zebrać i spalić wszystkich przyciętych gałęzi.

Alternaria z jałowca

Czynnikiem sprawczym jest grzyb Alternaria tenuis.
Na zaatakowanych igłach jest czarny nalot. Opada, a gałęzie usychają. Walka z grzybem może być taka sama jak przy kurczeniu się gałęzi.

Nektrioza kory gałęzi jałowca

Nektrioza kory gałęzi jałowcaPatogen – grzyb Nectria cucurbitula, którego rozwój na powierzchni dotkniętej korą tworzył czerwone opuszki zarodnikowania. Z biegiem czasu gałęzie więdną. Ponadto grzyb powoduje obumieranie skorupy poszczególnych gałęzi. Igły zmieniają kolor na żółty, a dotknięte gałęzie usychają.

Środki kontroli są takie same, jak przy kurczeniu się gałęzi jałowca.

Także jałowiec atakuje i szkodniki. Pasożyty prowadzą do utraty dekoracyjności, powodują duże uszkodzenia buszu i powodują jego śmierć.

Mszyca Juniperus

We wrześniu-październiku pasożyci składają jaja zimowe wewnątrz gałęzi i żywią się igłami. Aby wyeliminować szkodniki, użyj narkotyków Confidor i Calypso.

European Juniper Shield

European Juniper Shield
Wpływa na wszystkie rodzaje jałowca. Szkodniki żyją na młodych szyszkach, jagodach i igłach. Z tych pasożytów jałowiec nie rośnie, a igły stopniowo stają się brązowe.
Można je także zwalczać za pomocą Confidor i Calypso. Leczenie powinno być wykonywane co 14 dni 2-3 razy, zmieniając lek.

Juniperous mealybug

Larwy pasożyta hibernują pod pęknięciami kory grubych i cienkich gałęzi. Igły stają się brązowe i kruszą się, a rośliny są zapełnione czarnym grzybem i stają się czarne. W środku lata larwy rosną. Samice składają jaja na grubych gałęziach.

Bardzo trudno jest pozbyć się robaków. Konieczne jest leczenie jałowca truciznami co najmniej 3 razy w odstępie 10 dni. Najlepiej radzić sobie z przygotowaniem Angio.

Juniper mole

Zaraza jest skolonizowana w środku korony. W kwietniu gąsienice splatają gałęzie w duże gniazda.

Na początku czerwca motyle składają larwy dla nowego pokolenia w tych samych gniazdach. Młode gąsienice uszkadzają 75-80% igieł.

Powinien być leczony jałowiem pestycydowym od końca czerwca co najmniej 2 razy, w odstępie 11 dni. Odpowiednie preparaty Angio i Calypso.

Gallica vulgaris

Gallica vulgaris
Larwy tworzą stożkowate galasy na końcach pędów jałowca. Kiedy żółć dojrzewa, wierzchołki igieł zgina się na zewnątrz.

Konieczne jest dwukrotne traktowanie dotkniętych gałęzi jałowca pestycydami w odstępie 12 dni.

Twardy squiggle Oregon

Pasożyty te chowają się w fałdach kory. Bez mikroskopu są niewidoczne. Śmierć jałowca z nich jest często przypisywana infekcjom grzybiczym.

Leczenie należy przeprowadzać z preparatem Caesar i Actellic co najmniej 3 razy w odstępie 10 dni.
W tym artykule badaliśmy odmiany i gatunki jałowca, metody jego uprawy i sposoby opieki nad nim. Nauczyliśmy się, jak prawidłowo przycinać jałowiec bez szkody dla jego zdrowia i jak chronić roślinę przed szkodnikami i chorobami.