Jak wyhodować bakłażany w szklarni

Bakłażan
Bakłażany – rośliny są kapryśne, nie tolerują przeszczepów. Ale mogą nadal rosnąć w szklarni. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią odmianę, posadzić sadzonki i odpowiednio się nim zaopiekować.

Wybór odmiany do uprawy w szklarni

W przypadku upraw szklarniowych konieczne jest przede wszystkim wybranie pożądanej odmiany. Oberżyny są krótkie, średnie i wysokie. Wysoce dominujące mieszańce przynoszą dobre zbiory, ale nie nadają się do zbierania nasion.

W okresie dojrzewania bakłażan dzieli się na trzy grupy:

  • Wcześnie – zbiory są zbierane 3,5 miesiąca po posadzeniu.
  • Dojrzewanie pośrednie – od 4 miesięcy.
  • Później – ponad 130 dni.

Wczesne i niskie odmiany lepiej nadają się do sadzenia w otwartym terenie, średnie i wysokie gatunki nadają się do szklarni. Jeśli Twoja kotlina jest podgrzewana, bakłażany poczują się komfortowo, gdy będą uprawiane, a opieka w takiej szklarni jest prosta.
Najpopularniejszymi odmianami testowanymi przez wielu miłośników niebieskiego są Kashalot, Robin Hood, Don Kichot, Pink Flamingo i Helios.

Bakłażan

Czy wiesz? Mieszkańcy Palermo w sezonie letnim organizują festiwal dla kucharzy przygotowujących potrawy z bakłażana. Jeśli nie masz wystarczająco dużo zabawy tylko kubki smakowe – zapraszamy na seminarium poświęcone tej paschacji.

Wybierając różne oberżyny do swojej szklarni, rozważ kilka innych czynników:

  • Warunki pogodowe i szklarnie;
  • Rodzaj szklarni (ogrzewany lub nie)
  • Jakich zbiorów oczekujesz?
  • Odporność odmiany na choroby.

Jak przygotować glebę do sadzenia bakłażana

Gleba do sadzenia bakłażana
Na długo przed sadzeniem bakłażana w szklarni, a raczej jesienią, konieczne jest oczyszczenie gleby z suchych resztek roślin. Pamiętaj, aby zrobić dwa razy dobre podlewanie. Dzięki wodzie wszystkie nawozy użyte do poprzednich nasadzeń się uspokoją.

Dodawanie nawozów

Oczyszczoną glebę należy nawozić. Zaleca się dodanie humusu do gleby pługa. Rozkładając się z biegiem czasu nasyci on glebę tlenem, sprawi, że jego struktura będzie bardziej luźna i usunie nadmiar kwasowości.
Niektórzy rolnicy prowadzący ciężarówkę wraz z próchnicą wytwarzają popiół. Nie należy tego robić, popiół jest dobry jako niezależny nawóz, a z powodu tej kombinacji azotu znika z ziemi.

Interesujące! Uczniowie liceum wojskowego z Turcji odkryli olej chłonny. Substancja wytworzona z bakłażanów okazała się być substancją zdolną do oczyszczania wody z plam olejowych.

Dezynfekcja terenu

Dezynfekcja gleby
Aby zapobiec chorobom u oberżyn, gleba w szklarni musi zostać zdezynfekowana. Na dzień dzisiejszy istnieją 3 metody dezynfekcji: termiczne, biologiczne i chemiczne.
Metoda termiczna polega na obróbce wierzchniej warstwy wrzącą wodą lub gorącą parą. Gleba do skrzynek z sadzonkami jest podgrzewana w piecu na blasze metalowej, ale istnieje niebezpieczeństwo przegrzania, wtedy pożyteczne bakterie w glebie umrą.

Metoda biologiczna wymaga czasu i pracy, ale jest bardzo skuteczna. Górna warstwa gleby, która była obrabiana przez kilka lat, jest usuwana i nakładana za pomocą szlamowej zawiesiny. Ziemię kwaśną obrabia się wapnem. Takie ułożone warstwy przez dwa lata łopata raz na pół roku. Pamiętaj, aby usunąć kiełkujące chwasty.

Metodą chemiczną na każdą warstwę gleby o grubości 20 cm nakłada się wapno z suchym chlorem, niwelując przy pomocy grabi. Możesz użyć formaliny. Na metr kwadratowy 250 ml 40% leku na 10 litrów wody. Traktowaną glebę przykrywa się folią na jeden dzień. Po wyschnięciu włóż.

Jak prawidłowo sadzić nasiona bakłażana, rosnące sadzonki

Nasiona bakłażana
Rośliny oberżyny nie lubią przeszczepów, rosną i pielęgnują bez problemów, same wyrastają nasiona z nasion. Siać nasiona najlepiej 70 dni przed sadzeniem sadzonek w glebie. To jest druga połowa kwietnia lub początek maja, kieruj się pogodą w twoim regionie i rodzajem szklarni. Główny warunek – powietrze w szklarni powinno być ogrzane do + 17-19 ° C, a gleba do + 15 ° C.

Nasiona moczy się w roztworze manganu przez 20 minut, a następnie suszy. Przygotuj glebę: zmieszaj ziemię sodową, piasek i humus w stosunku 6: 1: 4. Możesz dodawać nawozy z azotu, fosforu i potasu. 5 dni przed sadzeniem gleba powinna być dobrze nawilżona. Aby nie dręczyć później przeszczepem, posadź nasiona w miseczkach z torfu. Jeśli rozmiar kubka jest dozwolony, zasiej kilka nasion, zostaw najsilniejszą kiełkę.

Jak sadzić sadzonki w szklarni

Przed sadzeniem wypoziomuj ziemię, wykonuj otwory o głębokości 20 cm. W każdym otworze wlać 2 litry wody, zabarwionego manganu. W otworze opuść szklankę sadzonkami, posyp ziemię, zagotuj i zalej ciepłą wodą.
Schemat lądowania jest następujący: szerokość między rzędami wynosi 60 cm, między krzewami – 30 cm.
W przypadku, gdy sadzonki nie rosną w szklance, należy jak najdokładniej usunąć pojemnik. Staraj się nie uszkodzić delikatnych korzeni, nie zakopuj ciężko w ziemi, wystarczy 1 cm, posyp suwakiem, delikatnie dokręć.

Jak dbać o bakłażany

Wodujemy kiełki
Pytanie, jak dbać o bakłażany w szklarni, jest dość złożone. Te rośliny kochają wilgoć w ziemi, ale nie tolerują zbyt wilgotnego powietrza; Są wygodne w wysokich temperaturach, ale gdy są przekroczone, umierają.

Jak często kiełkuje woda

Aby uzyskać efekt dobrze wilgotnej gleby o niskiej wilgotności, zaleca się podlewanie rośliny rano, ściółkowanie gleby (słomy) i wentylowanej szklarni. Pierwsze podlewanie odbywa się w 5. dniu po posadzeniu. Nawilżyć około 20 cm górnej warstwy gleby, woda pod korzeniem, wilgoć nie powinna spaść na liście.
Po półgodzinie rozluźnij 3-5 cm, aby nie było ciasta. Następnie miej oko na to, aby nie nadmiernie zmoczyć gleby, w przeciwnym razie owoce będą małe i pozbawione smaku.

Jaka powinna być temperatura powietrza

Temperaturę w szklarni ustawia się w zakresie od 25 do 28 ° C. Temperatura poniżej 14 ° С zatrzyma wzrost i rozwój bakłażanów powyżej 34 ° С
– Spal żniwo. Aby kontrolować temperaturę, uzyskaj dwa stopnie dla szklarni: jeden dla poziomu góry rośliny, drugi dla korzeni. Aby zmniejszyć ciepło, częściej przewietrzaj się, podlewaj ścieżki wodą w szklarni.

Podstawy jedzenia bakłażanów

Pierwsze karmienie bakłażanów przeprowadza się 2 tygodnie po posadzeniu sadzonek. Do nawożenia, weź 3 łyżki. l. “Azofoski” na 10 litrów wody. Dla każdego krzaka wlać pół litra. Po jajniku należy podać infuzję dziewanny (1: 10) lub napar z chwastów (1: 5). Podczas rozwoju owoców bakłażany można posypać roztworami “Jajnika” lub “Bud”.

Ważne! Nadmierne spożycie produktów ekologicznych spowoduje silny rozwój liści i łodyg, a wzrost owoców zostanie zahamowany. Jeśli zauważysz, że zielona masa zaczęła się rozwijać, przejdź do nawozów potasowych.

Tworząc krzak i wiązanie

Podwiązka z bakłażana
Rośliny oberżynowe docierają do ostatniego etapu uprawy, a opieka nad nimi w szklarni polega na wspomaganiu kiełkujących pędów. Konieczne jest stworzenie krzewu, aby uzyskać większe zbiory.

Rośliny szczypią górną część, aby lepiej rozwinąć pędy boczne. Z tych pędów zostaw najsilniejszą, reszta też szczypta. Następnie obserwuj rozwój zakładu. Strzelaj z pędów bez jajnika, to samo z suchymi lub pożółkłymi liśćmi i zdeformowanymi owocami. Do swobodnego rozwoju rośliny są przywiązane do podpór.

Aby dbać o bakłażany w szklarni z poliwęglanu, zaleca się stosowanie średnich odmian lub hybryd. Są bardziej produktywne i mniej podatne na choroby. Pędy niektórych odmian mieszańców (klasa Begemot F1) mają 2 m wysokości i nie mogą być bez podwiązki. Dla nich szpilki są zakładane i wiązane taśmami tkaninowymi. Każda ucieczka osobno, aby zapobiec zagęszczeniu.

Uwaga, proszę! Gałęzie bakłażana są bardzo delikatne, gdy są przywiązane do piedestału, zachowaj ostrożność i ostrożność.

Zbieranie bakłażanów szklarniowych i ich przechowywanie

Zbieranie bakłażana
Ponadto, jak uprawiać bakłażany w szklarni, trzeba wiedzieć, kiedy je wybrać. Po 30-40 dniach od momentu kwitnienia, skórka staje się błyszcząca i można zbierać bakłażany. Pokrój owoce za pomocą sekatora, pozostawiając 2 cm szypułki. Możesz przechowywać około miesiąca, owinięte w papier lub słomę popiołem i złożone w pudełka, umieścić w chłodnym, suchym miejscu. Ale najlepiej przygotować je na zimę. Istnieje wiele opcji tutaj. Pokroić na kawałki i wysuszyć, zrobić kawior i puszki. Możesz marynować, marynować lub konserwować w postaci sałatek lub ajiki. Czasami można przechowywać bakłażany w lodówce, ale szybko zanikają i pogarszają się.

Obserwując proste zasady siewu i pielęgnacji, możesz w pełni cieszyć się doskonałym zbiorem bakłażanów uprawianych na własną rękę.