Jak wybrać dobrą łydkę przy zakupie

Cielę
Często rolnicy wolą kupować małe cielęta, aby wyhodować własne silne i silne zwierzę, mając jednocześnie pewność naturalności swojego odżywiania. Jest to ważne zarówno dla hodowli byków na mięso, jak i dla hodowli krów mlecznych, zwłaszcza dla własnego spożycia produktów. Aby osiągnąć cel w jak największym stopniu, ważne jest, aby wybrać odpowiednią rasę zwierzęcia i jego przedstawiciela, co dla początkującego rolnika może być dość trudnym zadaniem. Dowiedzmy się, jak wybrać właściwego przedstawiciela kierunku produkcji mleka i mięsa, biorąc pod uwagę cechy różnych ras w artykule.

Cel zakupu

Głównymi celami zakupu cieląt są tylko dwa: albo zostaną one później przekazane mięsu, a następnie o byki, albo odejdą w celu dalszego pozyskania mleka, a następnie trzeba kupić pisklę.

Ważne! Wszystkie wartości liczbowe są uśredniane, a dokładniejsze wskaźniki przyrostu masy będą zależeć od warunków trzymania i karmienia zwierząt.

W obu przypadkach istnieje wiele ras, które mogą zaspokoić dowolne z tych potrzeb hodowlanych. Rozważ najbardziej popularne z nich.
Cielę

Bull dla tuczenia (ubój mięsa)

Zwykle, gdy podnosi się byka dla mięsa rolnika, maksymalne dzienne diety są interesujące, tak że w wieku 1-1,5 roku zwierzę może zostać poddane ubojowi i osiągnięty maksymalny zysk.

Dowiedz się o najsłynniejszych typach cieląt rasy mięsnej io osobliwościach chowu cieląt na tucz.

Większość przedstawicieli ras mięsnych o intensywnym tuczu może w tym czasie zyskać 400-500 kg, choć czasami mają one skromniejsze wartości 350 kg. Średnie wskaźniki statystyczne dla skał przedstawiono w poniższej tabeli.

Rasa Waga przy urodzeniu (kg) Dzienne wagi cieląt (g) Waga w wieku półtora roku (kg)
Aberdeen-Angus 25 800 350
Kazachski białogłowy 27 1000 400-450
Hereford 36 1200-1500 350-400
Simmental 44-46 900-110 350-400
Charolais więcej niż 30 1000-1500 400
Shorthorn 35 1200-1500 450-500
Holstein 45 900-1100 450
Limousin 35 1000 500
Kalmyk 30 1000 450-550
Cielę

Herringbone na krowie

Wybierz pisklę do dalszej uprawy w celu uzyskania mleka nie jest zbyt proste. Rasowe osobniki nie są tanie i wciąż musimy zrozumieć, która rasa daje pierwszeństwo, po zbadaniu ich głównych cech i wymagań. Dobre odmiany mleka dla naszej miejscowości podano w poniższej tabeli.

Rasa Wskaźniki produkcji mleka rocznie (tony) Zawartość tłuszczu w mleku (%) Zawartość białka (%)
Czarno-biały 5.0 3,7-3,9 3.2
Czerwono-pstrokaty 4.15 3,96 3.4-3.7
Czerwony step 3.2-3.5 3,5-4,0 3,7-3,9
Ayrshire 8.5 4.28 3,44
Holenderski 4,5 3.5-4 3-3,5
Jarosław 2,7-3,5 4,4-4,5 3.4-3.7
Jersey 3.0-3.5 5-6 4
Holmgorska 3,5-4,0 3,6-3,7 3.3-3.4
Cielę

Zwykle krowy o wysokiej zawartości mleka wymagają odpowiedniej uwagi ze strony właściciela.

Jak wybrać właściwą łydkę przy zakupie

Istnieje kilka kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie małej krowy lub byka, począwszy od cech wyglądu i wieku. Kupujący powinien również wziąć pod uwagę rodowód cielęcia i zwracać uwagę na odruch ssania i oddychanie.

Wiek

Idealny wiek na kupowanie cieląt przeznaczonych do tuczu wynosi 1,5-2 miesięcy od urodzenia, kiedy można już ocenić stan swojego zdrowia. W młodszym wieku niemowlęta są nadal kruche i mogą zachorować w nowych warunkach.

Aby uniknąć błędów w wieku cielęcia przy zakupie, zawsze zwracaj uwagę na następujące czynniki:

  1. Obecność pępowiny: jeśli jest tam i zawiesza się – cielę nie ma więcej niż 10 dni, chociaż może zniknąć tylko z rasy Holstein w wieku dwudziestu lat.
  2. Stan zębów wybranego zwierzęcia: 4 ząb mleczny dziecko ma urodzić, tydzień później ma trzecią i czwartą parę siekaczy, a nawet po 7 dniach rośnie trzecią parę zębów trzonowych mlecznych (w przeciwieństwie do trwałe, przedmioty mleczne zawsze są znacznie cieńsze i bardziej czuły). W pełni rozwinięte siekacze i osiągnąć 3-4 miesiące 4-5 miesięcy życia, haki i wnętrze środkowych zębów zacząć szlifować, a są pierwszym stałym korzeni zębów bocznych.

Cielę

Wygląd

Wygląd łydki jest w stanie scharakteryzować jego stan znacznie lepiej niż właściciela. Jeśli wybrane zwierzę jest aktywne, zabawne i ciekawe, a płaszcz na nim pięknie mieni się – jest to opcja odpowiednia do zakupu.

Ważne! Czasami, aby ukryć rzeczywisty wiek cielaka lub dla bezpiecznego transportu, sprzedawcy mogą przycinać pępowinę, która będzie zauważalna na zewnątrz.

Czasem nawet zdrowe cielęta podchodzą do osoby, podczas gdy słabi i chorzy nadal kłamią, nie wykazując żadnej aktywności.

Jeśli nie chcesz wydawać dodatkowego wysiłku i pieniędzy na karmienie słabych cieląt, powinieneś unikać zwierząt z:

  • garbaty z powrotem;
  • opadające uszy;
  • łzawiące oczy;
  • wydzieliny z nosa.

Ponadto przed zakupem zawsze dotykaj pępka cielęcia. U zdrowych zwierząt, nie powinien mieć grudek lub dostarczyć dziecku żadnego dyskomfortu – jeśli zwierzę odczuwa dyskomfort podczas badania palpacyjnego, należy rozpocząć kopanie, lub przynajmniej starają się odciągnąć od ciebie.
Cielę
Choroba pępka zawsze wymaga leczenia, w przeciwnym razie infekcja może prowadzić do nagromadzenia ropy w jamie brzusznej, a następnie do śmierci cielęcia.

Czy wiesz? Krowy doświadczają smutku i płaczu, podobnie jak ludzie. Tak więc, jeśli osoba przyjmuje nowonarodzone cielę, może ciągle płakać przez kilka godzin.

Na szczególną uwagę zasługują cielęta z dużym pępkiem (przy urodzeniu ponad 18 mm u podstawy). W 90% przypadków mają wrodzone predyspozycje do różnych chorób. Jednocześnie obecność przepukliny pępkowej może wywołać opóźnienie wzrostu zwierzęcia, z powodu którego koszt takich cieląt jest zawsze niższy.

Sprawdź obecność przepukliny, naciskając wysunięcie pępka do wewnątrz. Jeśli możesz przedzierać się przez dziurę, to dziecko ma przepuklinę.

Oddech łydki

Podczas kontroli należy zwracać uwagę na rodzaj oddychania danej osoby. Częste wdechy i wydechy (ponad 20 razy na minutę) wskazują na możliwe naruszenia układu oddechowego. Aby sprawdzić płuca, zmuszaj cielę do poruszania się po gospodarstwie przez kilka minut: jeśli zacznie kaszleć, to nadal występują problemy.
Cielę
Sprawdź dostępność kaszel może ocenić stan pierścienia tchawicy: omacku ​​palce tchawicy oddechowego (znajdujący się u podstawy szyi), a następnie naciśnij lekko na nim i pull-down (kliknij).

Jeśli dziecko zaczęło kaszleć i słychać było grzechotanie, oznacza to chorobę układu oddechowego. W dotyku tchawica przypomina tubularny kanalik i może nawet wymknąć się z palców.

Odruchu ssania

Sprawdzanie odruchu ssania w łydce to kolejny dobry sposób, aby upewnić się o jego zdrowiu. Wsadź dziecku dwa palce do ust i zobacz, jak aktywnie zaczyna ssać: jeśli wszystkie ruchy są energiczne, a temperatura w jamie ustnej nie jest zbyt wysoka, to taką osobę można kupić.

Cielaki w wieku od 1 do 3 miesięcy nie gryzą, więc nie bój się tego.

Czy wiesz? Jeśli nie zabierzesz łydki od krowy, może ją karmić mlekiem przez trzy lata.

Rodowód

W większości małych gospodarstw prywatnych nie trzeba liczyć na wiarygodne dane dotyczące rodowodu wybranego zwierzęcia, nawet jeśli istnieją dokumenty, nie zawsze są one skorelowane z rzeczywistością.
Cielę
Jeśli jednak jest to sprawdzona farma o dobrej reputacji, warto zwrócić uwagę na następujące ważne punkty:

  • Wydajność matki (wydajność gdy krowa odpowiada 5500 litrów na rok, podczas gdy krowy na ojca niż 8500 litrów, w każdym przypadku wybrany tolochka może być jedynie ponad 500 litrów na rysunku macierzystego);
  • od kilku pokoleń macierzyńskie i ojcowskie linie nie powinny się na siebie nakładać (unikać chowu wsobnego, ponieważ pokrewieństwo rodziców ma zły wpływ na zdrowie ich potomstwa).

Stosując się do tak prostych zaleceń, zawsze możesz wybrać dobre cielę każdej rasy. Jednak, jak to będzie rosło, zależy od dalszej dbałości o niego i poprawności odżywiania, które również nie powinno zostać zapomniane.


Loading...