Jak właściwie dbać o Ficus Abidżana w domu

Ficus Abidjan
Ficus Abidjan – jedna z najczęstszych roślin w pomieszczeniach, która od dawna zdobyła uznanie ogrodników.

Świetnie wygląda zarówno w mieszkaniu, jak iw biurze, dekorując pomieszczenie i nadając mu trochę egzotyki.

Do tego zakładu zadowoleni właściciele przez cały rok, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo się nim zająć.

Opis i zdjęcie odmiany

Ficus Abidjan to wiecznie zielona roślina z szeroką i masywną łodygą, która może osiągnąć wysokość do 1,5 metra. Ma gęste, lśniące i gładkie liście w kształcie owalu i szpiczastych zakończeń, które osiągają 25 cm długości i 18 cm szerokości.

Liście Abidżanu są ciemnozielone z centralną żyłą lekkiego cienia. Dno liści jest zielone, czasem gładko zmienia się w bordo. Stipules są czerwone lub bordowe.

Abidjan jest rodzajem drzewa o gumowej figi, dowiaduje się szczegółowo o opiece, formowaniu się korony, chorobach, rodzajach drzewa z kauczukowymi figami.

Miejsce urodzin Abidżana to azjatyckie tropikach. Wpływa to na “naturę” rośliny, która uwielbia światło słoneczne i obawia się przeciągów. Jednak pomimo tropikalnej natury, roślina bardzo dobrze nauczyła się żyć w nowoczesnych mieszkaniach.
Ficus Abidjan

Czy wiesz? Ficus Abidjan jest jednym z 900 gatunków przedstawicieli rodziny Tutov. A jego nazwa pochodzi od miasta, położonego w afrykańskim stanie Cote d’Ivoire.

Zasady kupowania ficus

Zakład musi zostać zakupiony tylko od zaufanych dostawców, którzy posiadają certyfikaty dla swoich produktów. Powinieneś wybrać silną sadzonkę z rozwiniętym systemem korzeniowym, bez oznak uszkodzenia czy choroby. Nie kupuj zbyt dorosłej kopii, trudniej będzie mu przystosować się do nowych warunków.

Po wybraniu sadzonki potrząśnij nią lekko. Jeśli stracisz nawet kilka liści, ta kopia lepiej nie kupować. Zajrzyj również do otworu spustowego. Ciemne korzenie wskazują na ich chorobę.

Ponadto, zakup nowego fikusa jest lepszy w ciepłym sezonie, ponieważ zimą lub jesienią jego aklimatyzacja będzie trudniejsza.
Ficus Abidjan

Gdzie umieścić ficus po zakupie: najlepsze warunki

Pomimo bezpretensjonalności zakładu konieczne jest zapewnienie mu dogodnych warunków do rozwoju. To określi jego zdrowie i zdrowy wygląd.

Naucz się podlewać ficus, jak podnosić glebę, jak leczyć figi, jak rozmnażać fikusa.

Wybór miejsca i oświetlenia

Ficus jest rośliną kochającą światło, dlatego warto umieścić ją na dobrze oświetlonym parapecie bez intensywnego bezpośredniego nasłonecznienia. Lepiej, żeby światło było trochę rozproszone. Z nadmiarem słońca można zasłonić okno cienką zasłoną.

Jeśli umieścisz roślinę w ciemnym miejscu, to oczywiście nie umrze, ale jej wzrost znacznie się spowolni.

Temperatura i wilgotność

Ficus uwielbia ciepło, więc latem w pomieszczeniu, w którym rośnie, temperatura powinna wynosić 1 + 8-24 stopnie. Zimą może być nieco niższa – od +16 do +18 stopni. Ficus AbidjanFigowiec latem może być przenoszony na balkon wschodni lub zachodni, gdy umieszczenie na roślinie południowej musi być pritenyat
Ficus nigdy nie powinien być umieszczony w przeciągu, w przeciwnym razie jego liście zaczną pokrywać się ciemnymi plamami i odpadną. Ponadto zaleca się, aby nie przenosić go z jednego miejsca do drugiego.

Roślina lubi wilgoć, dlatego często należy ją spryskiwać i wycierać wilgotną gąbką. Zwłaszcza przy niskiej wilgotności powietrza (późna wiosna i lato). I mniej więcej raz w miesiącu powinien otrzymać ciepły prysznic po przykryciu ziemi.

Ważne! W sytuacjach stresowych, na przykład, zmieniając warunki wzrostu, roślina może zacząć odrzucać liście. Nie martw się, po aklimatyzacji odzyska fikus.

Jak dbać o ficus Abidżana w domu

Sama roślina jest bardzo bezpretensjonalna i odporna. Opieka nad nim polega tylko na okresowym podlewaniu, wiosenno-letnim nawożeniu i przycinaniu. Przyjrzyjmy się wszystkim tym zadaniom bardziej szczegółowo.

Podlewanie

Podobnie jak inne tropikalne rośliny, Abidjan kocha wodę. Dlatego konieczne jest regularne podlewanie, unikając wysychania ziemi. Do podlewania należy używać wody stojącej, rozmrożonej lub deszczowej w temperaturze pokojowej. System podlewania latem – raz lub dwa razy w tygodniu. Zimą można trochę rzadziej podlewać.
Ficus Abidjan
Nadmiar wody jest szkodliwy dla rośliny, ponieważ jej korzenie mogą zacząć gnić. Jeśli tak się stanie, należy usunąć fikanta z gleby, uszkodzone części korzeni należy usunąć, roślinę należy wysuszyć, korzenie należy zdezynfekować, a kwiaty przenieść do nowej gleby.

Aby dowiedzieć się, czy Abidjan potrzebuje podlewania, wystarczy: musisz sprawdzić glebę w doniczce na głębokości około 3 cm, a jeśli jest mokra, nie podlewaj go. Oprócz bezpośredniego nawadniania gleby, należy okresowo posypywać liście z pistoletu i wytrzeć wilgotną gąbką.

Dodatkowe nawożenie

Aby roślina była silna i zdrowa, nie zapomnij o karmieniu. Produkowany jest 1-2 razy w miesiącu w ciepłym sezonie (od wiosny do jesieni) z uniwersalnymi nawozami. Możesz zastępować nawozy organiczne i mineralne. Takie nawożenie można kupić w kwiaciarniach i używać zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Dowiedz się, dlaczego potrzebujesz i jakie są efekty potasu, fosforu, nawozów azotowych.

Przycinanie i kształtowanie korony

W sprzyjających warunkach i dobrym poziomie światła Abidjan Ficus rośnie bardzo szybko – do pół metra na rok. Aby uniknąć niepotrzebnego rozciągania, należy je zrywać.

Aby to zrobić, główny pień jest wyrywany na wysokości około 20 cm, a boczne (10 cm długości) są odcięte. W ten sposób powstaje piękna harmonijna korona. Przycinanie powinno odbywać się wiosną, używając do tego czystych narzędzi.

Istnieją okazy, które zaczynają odgałęziać się w dorosłości. Należy to również wziąć pod uwagę podczas przycinania.

Wideo: Tworzenie ficus

Czy wiesz? W regionach południowych bardzo bliski jest krewny drzewa figowego lub figowego. Może rosnąć w najbardziej niesprzyjających warunkach. Na przykład miejska poliklinika w Soczi, 2 ogromne figi rosną bezpośrednio na kamiennej ścianie.

Przeszczep roślin

Przeszczepienie rośliny w doniczce trwającej jest lepsze po kwarantannie – w 2-3 tygodnie po zakupie. Ficus Abidjan uwielbia żyzną krainę o neutralnej kwasowości. Gleba dla sadzonek powinna być miękka, luźna, dobrze nasycona tlenem.

Ponieważ ficus rośnie bardzo szybko, mniej więcej co 2-3 lata, może wymagać przeszczepu do bardziej przestronnego naczynia. Ważne jest, aby robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Młode rośliny powinny być przeszczepiane co roku.

W celu przeniesienia na dno doniczki wylewa się warstwę drenującą składającą się z drobnego żwiru, kamyków lub drenażu szklistego. Jako gleba dobrze pasuje mieszanka torfu i torfu oraz piasku rzecznego. Możesz również kupić specjalną ziemię na fusy w kwiaciarni. Przesadzona roślina powinna być dobrze podlana.
Ficus Abidjan

Jak pomnożyć ficus

Ficus Abidjan można rozmnażać na dwa sposoby:

  • sadzonki,
  • krany.

Aby uzyskać pełne cięcie, należy odciąć wierzchołkowy trzon rośliny, umieścić ją w wodzie i poczekać, aż korzenie pojawią się w doniczce. Lub natychmiast wyląduj w ziemi, przykryty folią, aby stworzyć efekt cieplarniany. Możesz również ukorzenić sadzonki w torfowych pigułkach.

Aby pomnożyć ją za pomocą kranów, należy wyciąć pień drzewa na jedną trzecią i umieścić szczyptę dużego piasku w kawałku, tak aby się nie stopił. Owiń to miejsce wilgotnym mchem i polietylenem. Kiedy korzenie przerywają mech, łodyga jest odcinana i sadzona w osobnym garnku.

Czy wiesz? Dalekimi przodkami domowych fikusów są bengalskie drzewa figowe – drzewa morwy rosnące w dżunglach Indii. Długość ich liści osiąga metr, a wysokość – 30 metrów. Dzięki imponującym gałęziom poziomym korona jednego drzewa może pokryć swoim cieniem obszar o powierzchni 300 metrów kwadratowych.

Wideo: sadzonki Ficus

Dowiedz się, jak dbać o ficus liryczny, Benjamin ficus, microcarp.

Choroby i szkodniki

Ficus może cierpieć z następujących problemów:

  1. Liście zmieniają kolor na żółty. Jest to prawdopodobnie spowodowane nadmiarem lub brakiem wody. Sprawdź wilgotność gleby przed podlewaniem.
  2. Spadek liści. Być może aklimatyzacja lub brak nawożenia gleby.
  3. Suche i ciemne końcówki liści. Niewystarczające podlewanie i opryskiwanie lub wysoka temperatura w pomieszczeniu.
  4. Mączniak prawdziwy. Choroba grzybicza zaczyna się jako biała powłoka na liściach, na której pojawiają się krople. Powinien być leczony fungicydami.
  5. Pająk. Szkodnik pojawia się z niewystarczającą wilgotnością i osiada na liściach i łodygach w postaci małych przezroczystych punktów, które następnie stają się żółte. Jako profilaktyczne spryskaj liście roztworem mydła.
  6. Tarcza. Na zewnątrz pojawiają się brązowawe plamy na liściach, później liście usychają i odpadają. Pomoże wytrzeć liście zakurzonym roztworem i spryskać roztworem “Actellik”.
  7. Stonogi. Konieczne jest przeszczepienie rośliny. Garnek i nowy podkład do dezynfekcji.

Abidjan
Ficus Abidjan to doskonały wybór dla ogrodnika z dowolnym doświadczeniem. Luksusowy wygląd, prosta pielęgnacja i szybki rozwój to jego niewątpliwe zalety. W dobrych warunkach roślina może żyć do 50 lat. A w rzadkich przypadkach kwitną nawet małe kwiatki kuliste.

Jak dbać o fidera z Abidżanu: recenzje

Wcześniej tak nie było, a teraz od razu 2 arkusze zaczęły się składać, jeden na górze, drugi poniżej małego. Nie sądzę, że tak powinno być, wszystkie pozostałe liście są prawie płaskie. I wydawał się być zamrożony, nie rosnący, a liście są podniesione, chociaż powinno być wystarczająco dużo światła. Nie rozumiem jego zachowania. 🙁 Na którym oknie powinien stanąć? Na słonecznej lub na wschodzie?

Koszenie
https://forum.bestflowers.ru/t/fikus-kauchukonosnyj-abidzhan-ficus-elastica-abidjan.10652/#post-210698
A jak myślisz, jak powinno być? 🙂 Liście nie przekręcają się, łuk, to normalne. Jeśli nie wierzysz w to, co usłyszałeś na forum – dlaczego pytasz?

Nionila
https://forum.bestflowers.ru/t/fikus-kauchukonosnyj-abidzhan-ficus-elastica-abidjan.10652/#post-210707

romanti-ca, mówiąc dokładniej o średnicy garnka, na które trzeba patrzeć na swojego zwierzaka. Jeśli to możliwe, opublikuj swoje zdjęcie. Mieszanka gleb na bazie torfu lub ziemi darni wymaga dobrego odwodnienia. Lubi kąpać się pod prysznicem.

Jeśli nie przeszczepisz choroby, wybierz pulę o kilka centymetrów więcej niż poprzednio.