Jak usunąć szerszenie z wiejskiej działki lub pasieki

Szerszeń
Wszyscy wiedzą, że szerszenie jest niebezpieczne dla ludzi, ale nie zawsze musisz wpadać w panikę, kiedy widzisz jednego owada. Konieczne jest zrozumienie, kiedy warto szukać środków walki z szerszeniem, a kiedy nie ma powodu do paniki. Przyjrzyjmy się bliżej, jak szerszeń jest niebezpieczny dla człowieka i jakie metody mogą go eksterminować.

Jak wygląda szerszeń: opis owada

Owad jest agresywną i dużą różnorodnością os o długości do 55 mm. Szerszeń ma dość długie żądło (do 6,5 mm), przez które emituje truciznę niebezpieczną dla ludzi.

Szerszeń
Hornety żyją według rodzin, budując gniazdo z substancji, którą uzyskuje się przeżuwając zgniłe drewno. Gniazda budowane są w cichych i spokojnych miejscach: na strychach, na strychach, szopach, wnękach, pod wiszącymi częściami dachu, na drzewach, w płotach. Czasami gniazda są w ziemi. Większość dorosłych osób pojawia się pod koniec lata lub wczesną jesienią.

Czy wiesz? Dla wielu odróżnienie szerszenia od osy jest trudne, chociaż różnice między nimi są oczywiste. Wymiary tułowia szerszeni są dwa razy większe niż osika. U podstawy brzucha i na grzbiecie szerszenia znajduje się wyraźna brązowa plama (nie można się z tego pochwalić).

Co jest niebezpieczne dla szerszenia?

Na obszarach podmiejskich szerszenie jest niezwykle niebezpieczne w przypadku, gdy pasieka znajduje się w pobliżu. Żywią się innymi owadami, szybko opanowują drogę do uli i ostatecznie niszczą kolonię pszczół, niszczą ule.

Szerszeń
Wiele osób jest zainteresowanych pytaniem, czy szerszeń osoby użądli. Rzadko atakuje ludzi, tylko z bezpośrednim zagrożeniem dla owada lub jego domu. Ale żądła rogi więcej niż raz i wielokrotnie, podczas gdy wystarczająca ilość trucizny. W większości przypadków ofiara jest leczona rozległym obrzękiem i stanem zapalnym. Ale jeśli trucizna wywoła reakcję alergiczną, konsekwencje mogą być smutne. Według statystyk, w 10-15% przypadków ciało otrzymuje najsilniejsze zatrucie, któremu towarzyszą liczne krwotoki, kołatanie serca, bóle głowy.

I przy powtarzającym się zgryzie, opracowane przeciwciała mogą nie działać, wtedy trucizna wywoła jeszcze większą reakcję alergiczną w ciele. Tak więc, jeśli na stronie pojawi się gniazdo szerszeni, wskazane jest pozbycie się go, zwłaszcza jeśli małe dzieci mieszkają z tobą.

Czy wiesz? W Japonii żyją gigantyczne szerszenie, z których ukąszenia każdego roku zabija średnio 40 osób. Taka sama liczba ukąszeń wpada na oddział intensywnej opieki z obrzękiem wewnętrznym. Największe owady tego gatunku żyją w Tajlandii i Chinach.

Jak pozbyć się hornetów za pomocą narkotyków

W kwestii radzenia sobie z szerszeniami, często uciekają się do pomocy insektycydów, które sprzedawane są w dowolnych sklepach z produktami ogrodniczymi. Wybór tych leków jest ogromny. Wiele z nich pozwala walczyć jednocześnie z kilkoma rodzajami owadów. Dlatego kieruj się nowszymi lekami. Wśród istniejących narzędzi dostępnych na rynku możesz polecić poniższe.

Carbophos

Carbophos
Relatywnie bezpieczny i niedrogi lek na bazie karbofosów (insektycyd organofosforowy). Służy również do zwalczania robaków, stonek Colorado, karaluchów. Jest sprzedawany w postaci koncentratu w postaci proszku lub w postaci płynnej.

Tetriks

Holenderski lek profesjonalny, sprzedawany zwykle wyłącznie hurtowym specjalistom. Kup to skuteczne narzędzie do użytku osobistego nie jest łatwe.

Chlorpyrifos

Środki, w oparciu o które wyprodukowany szeregu leków od owadów Fosban, Dursban, Ksulat Agrze Get itd przylegającą do żądanego stężenia, leki te mogą być stosowane w zwalczaniu żółtą szerszenie ..

Dichloro

Dichloro
Jednym z najpopularniejszych leków są leki na bazie dichlorfosu. Ale aby uzyskać odpowiedni efekt, muszą zostać spryskane bezpośrednio na gniazdo. W takim przypadku zabicie owadów nie zadziała. Zwykle produkt jest rozpylany do plastikowego worka, który szybko umieszcza się na gnieździe, zawiązując go od góry.

Ważne! Często dla bezpieczeństwa zaleca się wstępne odgazowanie gniazda specjalnymi plamami lub dymem, które spowalniają reakcję owadów. Ale to nie gwarantuje pożądanego efektu.

Wybierając odpowiedni sposób, aby zniszczyć gniazdo szerszeni, rozpocząć procedura jest konieczna tylko w specjalnych ubrań pszczelarza, który obejmuje szyi, twarzy, rąk, pozostawiając odsłonięte części ciała. Konieczne jest przeprowadzenie zaplanowanych procedur w nocy. W tej chwili wszystkie owady znajdują się w gnieździe i są nieaktywne.

Jak wykorzystać pułapkę dla os i szerszeni

Niektórzy ogrodnicy zmagają się z tym owadem, wystawiając go na specjalne pułapki. To prawda, że ​​złapią tylko pojedynczych robotników, a gniazdo, w którym żyją i rozmnażają się owady, pozostanie nietknięte. Dlatego pułapkę można wykorzystać tylko w tych obszarach, w których duża osa nie zbudowała mieszkania. Zwróć uwagę, że w pobliżu nie ma pasieki, inaczej pszczoły miodne wpadną w pułapkę.

Ważne! Zanim zaczniesz walczyć z szerszeniami, musisz zrozumieć, jakie korzyści przynoszą one Twojemu ogrodowi i ogrodowi. Rodzina z jednego gniazda jest w stanie oczyścić okolicę ze szkodliwych owadów (gąsienice, motyle, pluskwy, pluskwy) o około kilkaset osobników dziennie. Dlatego, jeśli szerszenie nie stanowi zagrożenia dla ludzi lub pasieki, nie warto zaczynać z nimi walki.

Kup pułapkę

Pułapka na osy i szerszenie
Aby zwalczać szerszenie, możesz kupić gotowe pułapki i powiesić je w miejscach, w których żyją szerszenie. W specjalnych sklepach można kupić specjalne plastikowe słoiki wielokrotnego użytku z kilkoma poziomami i otworami do penetracji owadów. Projekt jest tak zorganizowany, aby nie mógł się ponownie wycofać. Z reguły sprzedawane są również specjalne narzędzia do przynęty.

Istnieją pułapki z miękkim plastikowym ciałem, które są przeznaczone do chwytania niewielkiej liczby owadów. W takim przypadku możesz kupić kilka podobnych pojemników i zawisnąć na obwodzie niebezpiecznego terytorium.

Również na rynku oferowane są specjalne płyty klejące. Zawiesza się je tam, gdzie najczęściej pojawiają się szerszenie. Owady siedzą na nich, trzymają się, a ponieważ nie mogą się odblokować, giną. Taką pułapkę używa się tylko raz.

Jak zrobić pułapkę samodzielnie

Pułapka
Możesz też zrobić pułapkę samodzielnie z normalnej plastikowej butelki na 1,5-2 litrów. Musi być wycięty w środku, górna część bez zakrętu pokrywy i włożyć w dno, wypełniona przynętą. Jako przynęta używana jest mieszanka piwa z cukrem lub miodem, na smaki których latają szerszenie. Wspinając się do środka, nie mogą już wyjść i umrzeć po kilku dniach. Te pułapki zaczynają wisieć od połowy wiosny. W tej chwili pojawiają się pierwsi hornety-zwiadowcy. Jeśli istnieje wiele owadów i nie ma w nich gniazd, można śledzić kilka pułapek.

Czy wiesz? Kiedy zaczyna się niszczyć szerszenie na stronie, należy podejść do tego rozsądnie. Z powodu nadmiernej czujności i bezmyślnej walki z tymi owadami ich liczba znacznie się zmniejszyła. W niektórych regionach hornety są nawet wymienione w Czerwonej Księdze. Za ich zniszczenie są kary.

Pułapka na osy i szerszenie

Zniszczenie szerszeni za pomocą improwizowanych środków

Owady również borykają się w inny, mniej skomplikowany sposób.

Kwas borowy

Kwas borowy lub wywar z muchomor można stosować zarówno w pułapkach, jak i po prostu w puszkach umieszczanych na miejscu. Aby przygotować bulion, weź łyżkę kwasu borowego lub trzy czapki z grzybem, nalej szklankę wody i zagotuj je. W schłodzonej mieszaninie dodaj 10 g miodu i polej słoiki.

Przetworzone mięso

Ponieważ owad jest z natury drapieżnikiem, łatwo można go złapać na mięsie. Na początek przygotowuje się mięso mielone z odpowiedniego mięsa, by zwabiać szerszenie. Ułóż je w puszkach na terenie budowy, w pudłach lub pustych ulach z otwartymi naczyniami. Upewnij się, że to mięso nie ma dostępu do zwierząt domowych.

Przetworzone mięso
Kilka dni później owady zaczną masowo latać na mięso mielone. Następnie można go zastąpić zatrutą przynętą. W mięsie należy dodać paryskie zielenie lub arsen sodu w ilości 1 g substancji na 1 kg mięsa. Podczas przygotowywania należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ponieważ substancje te są wyjątkowo niebezpieczne dla ludzi. Po użyciu wszystkie pojemniki, ule i pudełka należy dokładnie umyć ciepłą wodą z alkoholem.

Użycie ognia lub wody

Najprostszym sposobem, dającym gwarantowany rezultat, jest spalenie i zatopienie gniazda. Na przykład wlewa się go zużytym olejem silnikowym lub benzyną. W tym drugim przypadku, jeśli gniazdo jest w bezpiecznym miejscu, może zostać podpalone. Tłusta woda w gnieździe na górze. Nie zapomnij rozłożyć polietylenu pod gniazdem, zanim olej wsiąknie w ziemię.

Jeśli miejsce nie jest bardzo udane i ważne jest, aby zachować integralność i czystość budynku, używaj wody. Aby to zrobić, wlej wystarczającą ilość wody do wystarczająco dużego zbiornika, podnieś go do gniazda i zanurz go całkowicie pod wodą. Pojemnik musi być ustawiony w tej pozycji i utrzymywany przez co najmniej pół godziny. W tym czasie wszystkie osoby muszą umrzeć.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na pozbycie się tych owadów. Możesz użyć zarówno improwizowanych narzędzi, jak i specjalnych, które są sprzedawane w sklepach. W skrajnych przypadkach zawsze można wezwać specjalną służbę do zwalczania owadów. Ale przed przystąpieniem do ekstremalnych środków, zastanów się, czy są one naprawdę uzasadnione. Być może szerszenie nie stanowi wielkiego zagrożenia w twojej okolicy.