Jak traktować jabłonie po kwitnieniu, zwalczanie szkodników

Przetwarzanie jabłoni
Aby zapewnić stabilne i obfite zbiory większości upraw, należy zapewnić im odpowiednią ochronę przed chorobami i szkodnikami. Drzewa owocowe wyhodowane w ogrodzie nie są pod tym względem wyjątkiem. W szczególności ogrodnicy często interesują się tym, co rozpylać jabłonie przed i po kwitnieniu. W rzeczywistości istnieje wiele skutecznych narzędzi, ale musisz wiedzieć, jak i kiedy poprawnie je stosować.

Funkcje przetwarzania jabłoni na wiosnę

Terminowe przetwarzanie jabłoni na wiosnę jest ważnym działaniem, które pomaga pozbyć się wielu chorób i szkodników drzew. Musimy jednak również wiedzieć, że wojna z owadami musi odbywać się w trzech etapach.

Pierwszy – Zwykle zaczyna się od połowy marca (gdy tylko temperatura powietrza utrzymuje się na stabilnym poziomie +5 ° C). W tym czasie głównym celem leczenia jabłkami jest zapobieganie chorobom i niszczenie niedobitków szkodników owadzich. Przed obrzękiem nerek, rozpylanie odbywa się za pomocą środków chemicznych, czyli specjalnych fungicydów i insektycydów. Przed bezpośrednim przetwarzaniem konieczne jest przecięcie korony, oczyszczenie pnia starej i martwej kory, a także oczyszczenie uszkodzonych obszarów i usunięcie liści, które pozostały od zeszłego roku.
Jabłoń na wiosnę

Czy wiesz? Podczas stosowania chemikaliów bardzo ważne jest uwzględnienie cech cyklu życia drzewa, jaki jest okres wegetacji jabłoni i kiedy dokładnie przechodzi (od początku pączkowania pąków do masowego opadania liści). Lubienie przetwarzania po kwitnieniu, szczególnie, że nie jest konieczne, w rzeczywistości wkrótce jabłka zaczną dojrzewać.

Drugi etap – jest na początku sezonu wegetacyjnego w jabłoniach, to znaczy, gdy nerki zaczynają kwitnąć, ale jabłonie jeszcze nie rozkwitły (w przybliżeniu od końca marca do połowy kwietnia). W takim przypadku celem przeprowadzanego zabiegu będzie zniszczenie mszyc, roztoczy, kwiatów jabłoni, pochwy, lekarstw i innych drobnych szkodników budzących się po zimowej hibernacji.

Ponadto przetwarzanie drzewek jabłoniowych w tym okresie pomoże pozbyć się parcha i zgnilizny owoców, których problem jest również bardzo istotny na wiosnę. Do natryskiwania dobrze pasuje roztwór siarczanu miedzi, płynu Bordeaux, siarki koloidalnej i “Lepidocydu” (bioprepara- tacja jelitowa, która pomaga poradzić sobie z owadzimi owadami).

I wreszcie, trzeci, ostatni etap przetwarzania jabłoni na wiosnę oznacza przeprowadzenie tego działania natychmiast po kwitnieniu drzew. Wybierając odpowiednie preparaty chemiczne, możesz w porę pozbyć się gąsienic z liści, miotełki, mszyc, moli, roztoczy i ryjkowców. Przeprowadzone opryski będą skutecznie eliminować choroby, które się pojawiły. Kiedy okres kwitnienia jabłoni dobiegnie końca, możesz powtórzyć drugi etap opryskiwania.

Ważne! Biorąc pod uwagę fakt, że podczas kwitnienia jabłoni nie można przeprowadzić żadnego zabiegu, jest to idealny okres na rozpoczęcie oczyszczania chwastów pojawiających się wokół drzew.

Niż do traktowania jabłoni po kwitnieniu

Ostatni etap wiosennych oprysków jabłoni również dzieli się na dwa podetapy: pierwszy – zaraz po kwitnieniu drzew, drugi – 3 tygodnie po poprzednim zabiegu. Dla każdego z nich stosowane są ich przygotowania, co zostanie omówione później.

Najpopularniejszy sposób na pierwszy okres

Natychmiast po kwitnieniu drzewa mogą zostać spryskane korony siarczanu cynku (aby zapobiec rozwojowi rozety), jak również inne leki, które zawierają atom siarki i miedzi – będą chronić roślinę przed korozją. Pozbyć się strupa (choroby objawia się na liście, owoce łodyg, kwiatów i łodyg) również umożliwia rozpylanie bordoska, siarczan miedzi, polikarbatsinom (w stosunku od 4 g na 1 litr wody) lub polihomom.

Lek Skor
Troska jabłoń wiosną, a dokładniej jej natryskiwanie po kwitnieniu i mogą być wykonane z użyciem preparatów grzybobójczych fosforanu sodu (10 g w 1 litrze wody) lub lek „speed” (rozcieńczone zgodnie z załączoną instrukcją). Do zwalczania mszyc przyssawki w tym okresie doskonałej infuzji tytoniu lub na 400 g w 10 litrach wody, po czym wspomnianą kompozycję następnie rozcieńcza się 10-krotnie i dodaje się do niej 40 g mydła. Otrzymany infuzji należy rozpylić roślin.

Jako alternatywę dla przetwarzania jabłoni od szkodników po kwitnieniu, można użyć nalewek z liści wywaru z pomidorów, piołunu, mniszka lekarskiego, ziemniaka i krwawnika pospolitego.

Czy wiesz? Jabłonie, gruszki, czereśnie, czereśnie i inne drzewa owocowe potrzebują zimowego spadku temperatury, ponieważ bez tego ich kwiaty nie będą mogły normalnie się rozwijać. Nawet jeśli niektóre z nich kwitną, owoce nadal nie będą tak smaczne, jak rośliny, które naturalnie zimowały.

Niż do traktowania jabłoni przed szkodnikami w 2-3 tygodnie po kwitnieniu

Niektórzy ogrodnicy wykonują obróbkę ogrodu za pomocą mocznika i siarczanu miedzi jeszcze nie wczesną wiosną, ale po kwitnieniu jabłoni. Jeśli jednak w przypadku siarczanu miedzi taki czas jest odpowiedni, lepiej jest użyć mocznika natychmiast po przebudzeniu drzew. Każdy środek – jego czas, ponieważ nie tylko skład, ale także czas natryskiwania zależy od skuteczności wyniku. Na przykład, kiedy masz zamiar spryskać jabłka po raz drugi po kwitnieniu (2-3 tygodnie po poprzednim leczeniu), będziesz potrzebował następujących preparatów.
Siarczan miedzi
“Benzofosforan” – dość popularny środek owadobójczy w jelitach. Świetnie nadaje się do walki z jedzeniem liści i wysysaniem szkodników. Jednocześnie preparat praktycznie nie działa szkodliwie na pszczoły i larwy młynka. Ciecz roboczą przygotowuje się z szybkością 70 g substancji 10% i 10 l wody, po czym lek zachowuje swoje działanie przez 15 dni.

Ważne! “Benzofosforan” nie może być stosowany więcej niż dwa razy w ciągu roku.

Carbophos – Kolejny dobrze znany środek owadobójczy, który niszczy kleszcze, ryjkowce, mszyce, świerzbowce, wałeczki i ćmy. W tym samym czasie lek jest niebezpieczny dla pszczół, którego nie można zignorować, jeśli na działce znajduje się pasieka. Kompozycję roboczą przygotowano w oparciu o 60 g preparatu na 10 litrów wody. Podczas przetwarzania młodych jabłoni jedno drzewo powinno stanowić do dwóch litrów roztworu, podczas gdy opryskiwanie dorosłej rośliny owocowej będzie wymagać do 10 litrów kompozycji.

Roztwór chlorofosu
Rozwiązanie “Chlorophos” – Kolejny systemowy efekt owadobójczy jelit. Nie jest bardzo skuteczny w walce z mszycami i ryjkowcami, ale jest wyjątkowo toksyczny dla larw i dorosłych osobników komarów, much, niektórych gatunków chrząszczy i roztoczy. Lek utrzymuje się przez 10 dni. Szybkość rozcieńczania: 70 g preparatu na 10 litrów wody. Warto również wziąć pod uwagę, że w Chlorophos nie można dodać płynu Bordeaux.

Istnieje wiele innych podobnych leków, ale przed przystąpieniem do ich używania należy przeczytać instrukcje i określić, kiedy najlepiej z nich korzystać.

Jak prawidłowo spryskać jabłka po kwitnieniu

Niezależnie od tego, czy zamierzasz traktować jabłonie płynem Bordeaux, mocznikiem, czy też znaleźć inny skuteczny środek do usuwania drzew szkodników na wiosnę, w każdym razie konieczne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo natryskiwać. Przede wszystkim należy przygotować wybraną ciecz (już rozpuszczoną w wodzie), aparat do wykonywania procedury (pompa) i odpowiedni sprzęt ochronny (maska, rękawice i okulary).

Najłatwiej jest spryskać jabłonie w kształcie okrężnicy: wszystko, co jest wymagane od ciebie w tym przypadku to obejście rośliny kilka razy i rozpylenie fungicydu na całej powierzchni. Nie musisz szukać drabiny i wyjść, aby dotrzeć do niepokojąco rosnącej gałęzi.

Posypywanie jabłek
Jeśli chodzi o młode jabłonie, to wszystko jest nieco bardziej skomplikowane. Ważne jest, aby roztwór rozpylać całkowicie na całej powierzchni rośliny, zaczynając od łodygi i kończąc na wierzchu (staraj się nie pomijać pojedynczego odgałęzienia).

Ważne! Zbyt stężony roztwór może wyrządzić poważne szkody młodym, a chemiczne oparzenia pojawią się na cienkiej kórce delikatnych pędów.

Aby uniknąć takich konsekwencji, dokonaj małego eksperymentu: wybierz jedną roślinę i nałóż na jej gałąź (tylko jedną!) Przygotowaną mieszaninę. Następnie odczekaj kilka dni (2-3 dni) i sprawdź go. Jeśli roślina wygląda zdrowo i na miejscu zabiegu nie pojawiają się żadne dziwne plamy, oznacza to, że można bezpiecznie spryskać kompozycję na wszystkich roślinach pozostawionych w ogrodzie.

W przypadku, gdy w ramach eksperymentu został wybrany jako starą jabłonią, a następnie ostatecznie dostaniesz jeden z dwóch możliwych wyników: albo uszkodzona część zakładu nie będzie w stanie odzyskać lub środek chemiczny nie może poważnie zranić „gruboskórny” drzewo (ale to boli wszystkie młode rośliny, które spadną w ciągu kilku dni).

Rozpylanie
Nauczyłeś się, jak rozpylać jabłka na wiosnę i co jest potrzebne do tego, teraz pozostaje tylko zdobyć niezbędne środki i zacząć pracę (jeśli, oczywiście, pozwala na to pora roku).

Jednak to, co zdecydujesz się rozpylać ich jabłoni na wiosnę, w każdym przypadku, nie zapomnij o celu, w jakim jest ona wykonywana. Jeśli rośliny są wyraźnie widoczne ślady życia od szkodników lub chorób, użycie broni chemicznej byłby uzasadniony, ale jeśli jakieś oznaki ataku mszyc, liści lub innych intruzów podczas inspekcji nie zostanie znaleziony, w opiece nad jabłonią wiosną może być tak długo, jak nie walczyć szkodnikami. Niemniej jednak zupełnie zapomnieć o zapobieganie nie jest to konieczne, w rzeczywistości może to zaoszczędzić od inwazji szkodliwych owadów, stwarzając doskonałe warunki do pełnego rozwoju jabłoni w ogrodzie.