Jak sprawić, by jabłoń przyniosła owoce?

Jabłoń
Każdy ogrodnik marzy o cieszeniu się nie tylko zdrowym wyglądem swoich “ładunków”, ale także ich pachnącymi owocami. Ale tak było. Od roku ukochana jabłoń nie chce zadowolić cię pysznymi jabłkami.

Dlaczego jabłoń nie przynosi owoców i co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim konieczne jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny eliminacji problemu niepłodności drzewa owocowego. W tym artykule pokażemy, jak pomóc swojemu zwierzakowi i wyeliminować problem niepłodności.

Owocowanie i wiek

początek plon jabłek zależy od wielu subiektywnych czynników: odmian drzew, popraw sadzenia i pielęgnacji, rodzaj gleby, poziom zapylenia, jakość sadzonek, podkładek itp Dlatego niemożliwe jest, aby obliczyć z dokładnością, w rok po posadzeniu zacząć zapładniać swoje jabłoń ..
Młode drzewa
Większość odmian jabłoni zaczyna owocować od 6 do 8 roku po posadzeniu. Często ogrodnicy starają się przyspieszyć ten proces za pomocą specjalnego nawożenia i technik.

Jedną z takich metod jest inokulacja sadzonek odmianowych do zasobów karłów. W wyniku tego działania można jeść jabłka przez 2 lata po posadzeniu. Ale pamiętaj, że wzrost drzewa będzie nudny, stanie się leniwy, a wydajność spadnie z roku na rok.

Faktem jest, że każde drzewo ma swoje własne fazy owocowania i wzrostu. Być może twoja jabłoń jest niepłodna, ponieważ wciąż znajduje się w aktywnej fazie wzrostu lub nawet wchodzi w pełnoprawny okres owocowania. Obserwować wnętrze koronie drzewa: gdyby okazało się bałagan z drewna i jajników albo całkowicie brakuje lub jest pojedynczy, okres wzrostu jest nad i można czekać na żniwa wkrótce. Jabłonie

Czy wiesz? Z jabłka o średniej wysokości można zebrać około 20 pudełek jabłek.

Charakterystyka odmianowa

To właśnie od charakterystyki odmianowej często zależy czas, kiedy jabłoń zaczyna przynosić owoce. Jeśli wczesne dojrzewanie (latem lub jesienią) drzew owocowych wyrośnie w twoim ogrodzie, zaczną owocować gdzieś w 4 roku po posadzeniu. Odmiany odmian zimowych sprawią przyjemność żniwom tylko w 7-8 roku życia.

Jabłonie, szczepione na karłowatych podkładkach lub odmianach kolonialnych, podziękują Ci z pachnącymi owocami na drugi rok.
Zimowe jabłka
Średni czas na rozpoczęcie owocowania jabłoni to 8-10 lat po posadzeniu.

Często zdarzają się przypadki, gdy drzewo wydało jedną uprawę, a na tym jej płodność jest przytępiona, a nawet zakończona. Nie należy natychmiast podejmować drastycznych kroków i pozbywać się takiego drzewa. Doświadczeni ogrodnicy mówią: ile razy jabłoń jest płodna, miejsce, w którym rośnie, rodzaj gleby, zasady sadzenia i pielęgnacji oraz, oczywiście, odmiana, bezpośrednio wpływają na plon.

Letnie i jesienne odmiany często dają plony dobrej jakości przez 20 lat lub więcej, podczas gdy inne aktywnie zmniejszają plony po 15 latach owocowania. Zimowe odmiany mogą zachwycać pachnącymi jabłkami przez 30 lat z rzędu.
Stary ogród

Czy wiesz? W Ameryce rośnie długo rosnąca jabłoń, zasadzona już w 1647 roku. Trudno w to uwierzyć, ale drzewo wciąż owocuje.

Liczba jabłek zależy bezpośrednio od ich wielkości: im większe jabłka, tym mniej “znoszą” drzewa.

W przypadku, gdy drzewo, niezależnie od odmiany, owocuje okresowo, warto wzmocnić jego opiekę. W tej sytuacji wszystko zależy tylko od ogrodnika. Właściwa dieta nawożenia, przycinania gałęzi, podlewania, oglądania i dbania o jajniki – zastosowanie takich wysiłków zostanie nagrodzone hojnym zbiorem.

Wiele jajników

Wiele jajników jest jednym z głównych powodów, które prowokują okresowość owocowania jabłoni, ponieważ zapobiega układaniu pąków kwiatowych na następny rok. Ponadto duża liczba jajników wyczerpuje drzewo. Więc nie bądźcie zbyt szczęśliwi, jeśli jabłoń jest pokryta kolorem.
Jajnik
Każdy doświadczony ogrodnik zapewni to z nadmiernej liczby jajników trzeba się pozbyć. Możesz uciec się do tego ręcznie lub chemicznie.

Najważniejszą rzeczą w procesie pozbycia się niepotrzebnych jajników nie jest uszkodzenie centralnego kwiatu i nie spowodowanie uszkodzenia całego kwiatostanu.

Ręczne ścieńczenie jajników polega na zerwaniu bocznych kwiatów kwiatostanu w pierwszej połowie czerwca, w zależności od odmiany. Szypułkę z kwiatu należy pozostawić, aby nie uszkodzić kwiatostanu. We właściwym czasie ona odpadnie.
Przycinanie
Rozcieńczanie chemiczne jajników przeprowadza się za pomocą zalecanych chemikaliów (tiosiarczan amonowy, karbamid itp.) W proporcjach podanych w instrukcji. Zastosuj tę metodę należy po odkurzeniu centralny kwiatostan kwiat, który występuje w 3-4 dniu kwitnienia. Boczne kwiaty są spryskiwane środkiem chemicznym, który je spala lub zapobiega pyleniu.

Ważne! Chemiczna metoda rozcieńczania jajników jest dość ryzykowna. I to nie jest nawet poprawność obliczania proporcji. W przypadku wystąpienia przymrozków po obróbce chemicznej osobiście pozbawiasz się żniwa.

Brak odmiany zapylającej

Jednym z głównych warunków uzyskania dobrego zbioru drzew owocowych jest obecność odmian zapylających. Faktem jest, że same kwiaty są prawie jałowe, potrzebują one pyłku do owocowania. Są oczywiście owoce własne, ale jabłonie nie.

Nawet na etapie sadzenia ogrodu musisz połączyć rodzaj owoców i miejsce ich sadzenia, aby uniknąć niedozwolonego nawożenia. Optymalne zapylenie krzyżowe występuje, gdy występują 3-4 odmiany drzew tego samego gatunku.
Zapylanie

Czy wiesz? Jabłka, jak się okazuje, nie toną w wodzie. Sekretem jest ¼ ich kompozycji Czy powietrze.

Zapylacz jabłoni to drzewo, które powinno urosnąć nie więcej niż 50-60 metrów, aby pszczoły mogły swobodnie przenosić pyłki. Czas kwitnienia takiego drzewa, tworzenie się na nim pyłków, okres dojrzewania musi pokrywać się z tym, który zapyla. Dlatego zaleca się unikanie chaotycznego sadzenia odmian o różnych okresach owocowania: wczesne odmiany zaleca się sadzenie w pobliżu wczesnego, późnego – późnego.

Wybór najlepszych zapylaczy zależy również od odmiany. Na przykład, “Antonówki” odpowiedni “Papirovka”, “podpuszczka” – “Pepin Londyn”, “Mekentoshu” – “Antonivka”, “biały ładowania” – “Suyslepskoe” et al.

Sprawdź praktyk kulturowych innych odmian jabłek: „Chwała zwycięzcom”, „Boże Narodzenie”, „Ural wypełniacz”, „Piękno Swierdłowsku”, „Orlinka”, „gwiazdką”, „ekran”, „Antey”, „Uralets”, „Champion” , “Sunny”, “Candy”, “Melba”.

Złe miejsce

Jabłoń to drzewo, które nie jest wybredne. Ale, jak wszyscy, ma swoje kaprysy. Nie lubi nadmiaru wilgoci, więc nie zalecamy sadzenia tego rodzaju owoców w bagnistych obszarach. Należy również wziąć pod uwagę poziom występowania wód podziemnych: optymalny – 1,8 mz wodami ruchomymi, 2-2,5 m – z zastojem.
Jabłoń nie przynosi owoców
Teren, na którym woda topiona i woda deszczowa jest zatrzymywana przez długi czas, również nie nadaje się do sadzenia jabłoni, ponieważ z jej nadmiaru wilgoci jego system korzeniowy może umrzeć. Najlepszą glebą do wzrostu jabłoni są gliny piaszczysto-gliniaste. Trawiasta ziemia, gruz lub piasek są szkodliwe dla pełnego życia roślin owocowych.

Ogród jabłoni powinien być chroniony przed zimnymi północnymi wiatrami i zapewniać wysoki poziom oświetlenia.

Czy wiesz? Ogrody jabłoni zajmują 5 milionów hektarów powierzchni naszej planety. Co drugie drzewo na ziemi to jabłoń.

Uszkodzenie młodych gałęzi

Szkodliwość dla młodych gałęzi jabłoni jest zdolna zarówno do ludzi, jak i zwierząt, i samej natury.

Niepoprawne wycięcie gałęzi może poważnie uszkodzić drzewo, przez jakiś czas go sterylizować, a nawet doprowadzić do śmierci. Często jabłoń cierpi na nieproszonych gości – zające i gryzonie, które nie są niechętne ucztowaniu na swojej korze i młodych gałązkach. Krojenie w Wine Garden
W takim przypadku konieczne jest podjęcie środków pierwszej pomocy doraźnej – trzeba leczyć jej rany. W tym celu, środki antyseptyczne (IAA, siarczan miedzi), miejsce Var ciekłej mieszaniny gnojówki i iły, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się infekcji.

W przyrodzie występuje wiele chorób drzew, wśród których jest nawet rak. Głównym zadaniem ogrodnika jest prawidłowe rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia na czas.

Niewystarczające przycinanie

Innym powodem, dla którego jabłoń nie kwitnie i nie przynosi owoców, jest naruszenie agrotechnicznej metody ścinania gałęzi i koron. Precyzja tego procesu reguluje jakościową płodność, wzrost, zdrowie i rozwój drzewa.
Przycinanie jabłoni
Przycinanie odbywa się na wiosnę. Pominięcie tego procesu prowadzi do pogrubienia korony, na którą napotyka wiele problemów.

Gęsta korona to wylęgarnia szkodników liści i kory jabłek, jak również zapas wilgoci, który wywołuje cięcie liści i pojawienie się wielu infekcji grzybiczych, szkodliwych zarówno dla samego drzewa, jak i jego owoców.

Niedostatecznie przycięta korona prowadzi do niedojrzałych i pozbawionych smaku owoców. Faktem jest, że owoce nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego do dojrzewania. W wyniku takiego niedopatrzenia wydajność zakładu będzie się zmniejszać co roku.
Ogólne zasady przycinania
Zaniedbanie procedury przycinania korony obfituje w inne nieprzyjemne niespodzianki. Na przykład grube gałęzie nie pozwolą, aby zgniłe owoce spadły na ziemię. Jabłka pozostaną na drzewie i zgromadzą wiele infekcji, które mogą rozprzestrzenić się na zadbane rośliny.

Ważne! Zapobiegawcze przycinanie korony należy przeprowadzać co roku późną jesienią lub wczesną wiosną. Musi być zrobione delikatnie, aby nie spowodować drzewa głębokich ran i nie pozostawić pniaków.

Szkodniki

Nadmierne uszkodzenia jabłoni są w stanie zadawać różne szkodniki, które wpływają zarówno na drzewo, jak i na jego owoce. Dlatego miej oko na wygląd i stan swojego “oddziału”. Najczęstsi wrogowie jabłoni:

 • Rak. Wpływa na gałęzie i korę drzewa, prowadzi do śmierci ognisk infekcji.
 • Rak na jabłoni

 • Zaznacz. Zadaje duże obrażenia liściom i kory. Choroba jest rozpoznawana przez srebrzysty odcień liści.
 • Roztocze na jabłoni

 • Chrząszcz korowiec. Korzystając z kory i liści drzewa, gryząc ruchy, niż prowokując suszenie i martwicę uszkodzonych części.
 • Kora chrząszcza

 • Jedwabnik. Nieszkodliwy na pierwszy rzut oka motyl – jeden z głównych wrogów młodych roślin.
 • Soldier Strike

 • Strup – grzyb, który uszkadza pędy, gałęzie, liście, kwiaty i owoce drzew owocowych.
 • Strup

 • Ćma jabłkowa – Niszczyciel liści.
 • Ćma jabłkowa

 • Cvetod – żuk jadący pąki i kwiaty rośliny owocowej.
 • Cvetod

 • Mszyce – jeden z najbardziej podstępnych wrogów drzew, okrywa ich “szkielet” rosą miodową, co utrudnia rozwój, wzrost i owocowanie.
 • Mszyce

Nadmiar minerałów

Umiar jest główną zasadą ogrodnictwa. Często ogród jabłoni sygnalizuje nadmiar substancji mineralnych, a ogrodnik nadal gorliwie karmi drzewa i prowokuje przedawkowanie. Dodatkowe nawożenie
Uważnie obserwuj swój ogród – oznaki przedawkowania minerałów są łatwe do wykrycia:

 • żółte liście wskazują nadmiar fosforu;
 • ciemnozielone liście – sygnał przedawkowania azotu;
 • lekkie liście, powolny wzrost drzew, wiele martwych części wskazuje, że przekarmiłeś jabłoń potasem;
 • nadmiar boru i miedzi powoduje żółknięcie i przedwczesny spadek liści, ich fałdowanie;
 • nadmiar cynku powtarza smugi na liściach w kolorze czerwonym lub czarnym;
 • pojawienie się plamisto-białych plam na liściach – sygnał przedawkowania chloru;
 • nadmiar żelaza jest obarczony żółknięciem i bladymi liśćmi.
Ważne!Przesycenie jabłek substancjami mineralnymi nie zawsze jest wynikiem nieprawidłowego obliczenia dodatków. Warto pamiętać, że sama gleba jest bogata w użyteczne substancje.

Układ oddziałów

Wydajność jabłek zależy bezpośrednio od rodzaju odgałęzień: horyzontalnie rosnące gałęzie – przysadka o wysokich owocach, pionowa i aspirująca do góry – nie są w stanie zadowolić jakościowej uprawy.

Doszliście do wniosku, że to ze względu na lokalizację gałęzi jabłoń nie przynosi owoców. Co robić w tym przypadku? Wyginaj pionowo rosnące gałęzie i pędy do poziomu poziomego za pomocą mankietu z gęstego materiału. Przywiąż niezbędną gałąź do nieskazitelnego kołka, zapomnianego z ziemi, z boku, którego potrzebujesz.
Oddział jabłoni
Latem stopniowo zginaj gałąź w kierunku poziomym i pozostaw ją w tej pozycji na zimę, a na wiosnę możesz bezpiecznie oderwać już położoną poziomo gałązkę. Młode pędy, które wykiełkują na nim, odrzucają je lub usuwają.

Wiele osób uważa, że ​​jabłoń to drzewo, które rośnie samodzielnie i często narzeka na jego “jałowość”. Ale żeby jeść pachnące soczyste jabłka, nie wystarczy po prostu posadzić jabłonkę. Nadal musisz się nim zaopiekować. Tylko wspólne wysiłki drzewa i człowieka przyniosą oczekiwany rezultat.