Jak siać marchewki, a następnie nie rozrzedzać: porady i wskazówki dla ogrodników

Marchew
Planując hojne zbiory marchwi, ważne jest, aby martwić się o prawidłowe sadzenie materiału siewnego, a następnie nie ćwiczyć trzebieży. Doświadczeni letnicy mieszkańcy wiedzą z pierwszej ręki, że tradycyjne wysiewanie suchych nasion nie przynosi dobrych zbiorów, więc trzeba uciekać się do bardziej wyrafinowanych metod. Zastanów się, jakie są najpopularniejsze sposoby siać marchewki, aby nie osłabły podczas pielenia.

Dlaczego marchewki są cienkie

Główne przyczyny trzebieży roślin okopowych:

 • gęsto posadzone marchewki nie pozwalają na wzrost i pełny rozwój wszystkich owoców;
 • kiedy sadzimy blisko w procesie wzrostu, rośliny okopowe są splecione i nie otrzymują niezbędnej ilości składników odżywczych;
 • odległość między roślinami wpływa na wielkość owocu (im większy, tym bardziej równomierny i większy jest plon korzeniowy);
 • konieczne jest częściowe usunięcie chorych i słabych roślin.
Czy wiesz? Marchewki – unikalne właściwości i przydatność roślin okopowych, pochodzą z Afganistanu. Przodkowie współczesnej marchwi mieli purpurowy, żółty, a nawet biały kolor. Marchewki w kolorze pomarańczowym pojawiły się w Holandii. Została wyniesiona specjalnie dla dynastii Oranów z rodziny królewskiej, dla której pomarańczowa była kolorem dynastii.

Marchew

Jak siać marchewki, aby się nie rozrzedziły

Uprawa roślin okopowych nie jest łatwa, ponieważ wymagają opieki, ale rolnicy ciężarówek nauczyli się uprawiać marchewki w taki sposób, aby uzyskać dobre zbiory bez zbędnych kłopotów.

Dowiedz się o przydatnych właściwościach marchwi i przepisach na wykorzystanie warzyw korzeniowych w medycynie ludowej.

Moczenie i kiełkowanie nasion

Doskonałą alternatywą do sadzenia suchych nasion jest moczenie i kiełkowanie:

 • moczyć nasiona przez kilka godzin w wodzie w temperaturze pokojowej;
 • namoczony materiał siewny jest układany na wilgotnej szmatce;
 • zwilż powierzchnię regularnie regularnie mokrą, aby nie wyschła;
 • wraz z pojawieniem się siewek, nasiona muszą być utwardzone: pozostawić inokulum w lodówce na 10-12 dni, po czym sadzimy na łóżkach.

Moczenie nasion

Ważne! Metoda moczenia i kiełkowania jest skuteczna, jeśli gleba jest stale nawilżona, aby małe pędy nie uschły.

Siać z piaskiem

Równomiernie sadzenie marchwi może być za pomocą piasku. Aby to zrobić, wymieszaj pół wiadra piasku i łyżkę nasion. Otrzymaną mieszaninę zwilża się i rozlewa na bruzdy. Następnie wypełnij go glebą i wodą. Do upadku nie można się martwić o taką marchewkową łatę, a po uzyskaniu dobrych i dużych zbiorów.

Jest też purpurowa, żółta i biała marchewka.

Za pomocą taśmy klejącej

Lądowanie na taśmie to kolejny łatwy sposób na uzyskanie bogatej uprawy marchwi. Taśma klejąca z nasionamiTaśma klejąca z nasionami
Dziś zasiane taśmy z naklejonymi na nich nasionami marchwi są sprzedawane w niektórych sklepach ogrodniczych. Technologia sadzenia w ten sposób jest prosta: przeciągnij taśmę wzdłuż przygotowanego złoża, a następnie posyp grubą warstwą gleby. Gdy pojawiają się pierwsze pędy, dbamy o podlewanie i pielenie łóżek.
Nasiona nasion na taśmie

Siew w torbie

Od momentu, gdy śnieg zaczyna topnieć, należy wybrać miejsce na miejscu, gdzie będzie można wykopać płytką dziurę i pozostawić w niej torbę z płótna z nasionami marchwi. Po dwóch tygodniach, kiedy zaczynają dziobać, wyjmujemy je z torby, mieszamy z niewielką ilością piasku i rozprowadzamy tę mieszaninę wzdłuż bruzd. Następnie zajmujemy fabułę łóżkami z filmem. Po około tygodniu pojawią się pędy, które można sadzić w otwartej glebie. Ta metoda pozwala uzyskać wczesny plon, a rośliny okopowe oszczędzają wiele użytecznych substancji.

Czy wiesz? Najdłuższa marchewka na świecie została wyhodowana przez angielskiego rolnika Joe Athertona z Nottinghamshire. Jego długość wynosi 584 cm wraz z delikatnym ogonem.

Siew w torbie

Korzystanie z pasty

Jednorodne wysiewanie marchwi można uzyskać poprzez zmieszanie nasion za pomocą zwykłej pasty. Aby to zrobić, potrzebujesz pojemnika, w którym wylejesz łyżkę mąki i zalej litr wrzącej wody, a następnie ostrożnie wymieszaj, aby upewnić się, że nie ma grudek. Gdy mieszanina ostygnie, dodaj niezbędną ilość nasion i wymieszaj ponownie. Dzięki temu nasiona w paście będą równomiernie rozmieszczone, nie sklejają się i będą widoczne podczas siewu.

Dowiedz się, która godzina jest optymalna do sadzenia marchwi.

Wlej pastę do butelki, zamknij ją małym otworem i równomiernie wyciśnij mieszaninę do bruzd, posyp ziemię i wodę. W pożywce, pędy kiełkują szybciej i nie okazują się bardzo gęste.

WIDEO: JAK PRZYGOTOWAĆ KLEISTER DO WYŁADOWANIA MARKI

Siew nasion na papierze toaletowym

Metoda sadzenia roślin okopowych na papierze toaletowym jest podobna do metody stosującej specjalną taśmę samoprzylepną, tylko w tym przypadku wszystko można zrobić samodzielnie.

Co zrobić, jeśli marchewka nie podnosi się.


Technologia siewu jest następująca:

 1. Papier toaletowy wycinamy w gładkie paski o szerokości 20-25 mm.
 2. Aby naprawić nasiona na papierze, użyj gęstej pasty, przygotowanej z wody i skrobi w proporcji: 1 szklanka wody zajmuje 1 łyżeczkę skrobi.
 3. Rozprowadzamy mieszaninę kleju na papierze i wklejamy nasiona w tej samej odległości od siebie.
 4. Po wyschnięciu pasty obróć papier do rolki.
 5. Bezpośrednio przed sadzeniem wykonujemy rowki o głębokości 25-30 mm i układamy paski papieru. Następnie napełniamy je glebą i wodą.
Ważne! Stosując metodę siewu na papierze toaletowym, należy starannie wybrać nasiona roślin okopowych, zwrócić uwagę na datę produkcji, stan opakowania, daty przydatności do spożycia, ponieważ przy niskim kiełkowaniu nasion marchwi istnieje ryzyko pozostania bez plonów.

WIDEO: TECHNOLOGIA NASION SIEWU NA PAPIERZE TOALETOWYM

Drageing

Coraz więcej fanów wygrywa drogę siewu nasion bez rozcieńczania – drażowanie. Aby go użyć, musisz kupić nasiona drażetki. Dzięki przetwarzaniu technologicznemu każde nasiono jest otoczone twardą skorupą, która zawiera suchy hydrożel i nawozy. Każda pastylka ma jasny kolor, aby ułatwić kontrolowanie procesu wysiewu.

Aby w ten sposób sadzić marchewkę w ogrodzie, po każdych 8-10 cm robimy rowki o głębokości 20-25 mm i wrzucamy do nich 1-2 granulki. Następnie napełniamy je ziemią i wodą. Doświadczeni rolnicy znaleźli alternatywę dla drażetek. Zalecają przygotowanie w domu mieszanki namoczonego nasienia i suszonej, posiekanej dziewanny w proporcji 1: 4.
Nasiona marchwi w granulkachNasiona marchwi w granulkach

Czy wiesz? Miasteczko Holtville w Kalifornii zdążyło już zdobyć sławę światowej stolicy marchwi. Każdego roku odbywa się cotygodniowy festiwal na jej cześć i zaczyna się od wyboru królowej “marchewki”. Program festiwalu ogłosił także paradę platform “marchwi”, a także różne konkursy kulinarne i sportowe z tym korzeniem w głównych rolach.

Siew z improwizowanymi środkami

Wielu rolników ciężarówek nauczyło się siać nasiona marchwi za pomocą różnych narzędzi improwizowanych.

Siewniki wykonane własnoręcznie

Wiertarka domowej roboty
Siewnik do nasion marchwi jest wykonywany ręcznie z plastikowej butelki. Aby to zrobić, wycina małą dziurę w wielkości nasion.

Dzięki samozasysającemu siewnikowi można szybko posadzić nasiona, ale należy się upewnić, że pędy są grube, ponieważ trudno kontrolować ilość nasion, które wypadają.

Zapoznaj się z osobliwościami uprawy marchwi odmiany “Canada F1”, “Queen of Autumn”, “Tushon”, “Nantes”, “Shantane 2461”, “Samson”.

Pudełka z wykałaczek, solniczek, sitka

Aby ułatwić siew, używaj również pudełek z wykałaczek, solniczek, sitka. Te improwizowane środki mają już dziury, które pomagają równomiernie rozprowadzić nasiona roślin okopowych. Ale, podobnie jak w przypadku siewników samozwańczych, ogrodnikom trudno jest kontrolować liczbę nasion, które wpadają w bruzdę. Wraz z pojawieniem się pierwszych pędów, musisz sprawdzić, czy są one zbyt grube, i na czas, aby je rozcieńczyć, jeśli to konieczne.

Komórki do jaj

Metoda wykorzystująca komórki dla jaj różni się w zależności od oryginalności i prostoty. Do siewu roślin okopowych potrzebne będą dwie komórki papierowe, obliczone na trzydzieści jaj. Z uwagi na wytrzymałość konstrukcji umieszczamy jedną komórkę w drugiej i nakładamy ją na poluzowaną glebę. Uzyskano gładkie otwory, w których umieszczamy inokulum i zapewniamy późniejszą opiekę.
Siew w komórkach jajowych

Korzystanie z siewników

Do dozowanych nasion używaj specjalnego urządzenia – siewnika. Jest to dwukołowa konstrukcja o pojemności do nasion. Działa zgodnie z tym algorytmem:

 • na przednim kole są ciernie, które tworzą bruzdy;
 • z otworu w pojemniku wypada pewna liczba nasion;
 • Kolejne gładkie koło ustawia i uszkadza łóżko.

W zależności od funkcjonalności siewniki są różne. Niektóre nie są zaprojektowane dla jednego rzędu, ale kilka naraz. Inne mają kontrolę średnicy i głębokości bruzd lub są wyposażone w specjalną zdolność do nawożenia. Siewnik wybierany jest zgodnie z potrzebami gospodarstwa.
Siewnik

Główne błędy w siewie marchwi

Nie tylko początkujący, ale także doświadczeni ogrodnicy popełniają błędy przy siewie roślin okopowych i nie mogą znaleźć wytłumaczenia dla złych roślin. Rozważ główne błędy w siewie marchwi.

 1. Siew z suchymi nasionami – ta prosta i nie wymagająca wysiłku metoda pociąga za sobą późne, nierówne, pogrubione pędy.
 2. Złe rozrzedzenie plonów, co tłumaczy się chęcią uzyskania większych plonów. Z tego powodu korzenie będą większe, ale w rozmiarze będą małe.
 3. Niewłaściwy dobór roślin w mieszanych uprawach.
 4. Stosując metodę taśmy samoprzylepnej, nie jest ona odpowiednio zagęszczana, ale tylko zakopana. W rezultacie podczas wietrznej pogody taśma pojawia się na powierzchni gleby, a nasiona, które zaczęły kiełkować, więdną.

Wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji kultury

Aby wyhodować dobre zbiory, należy postępować zgodnie z następującymi wskazówkami:

 • regularnie podlewać łóżka, co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu;
 • często poluzowują ziemię i wylewają marchewki na ziemię;
 • w razie potrzeby pielenie;
 • do monitorowania stanu marchwi, w odpowiednim czasie, aby zareagować na pojawienie się szkodników owadzich.

Istnieje wiele sposobów sadzenia soczystych korzeni bez przerzedzania. Każda z nich jest skuteczna na swój sposób i ma wiele zalet w stosunku do innych. Zapraszam do wyboru metody, którą lubisz, eksperymentowania, abyś miał nie tylko piękne i równe łóżka w swoim ogrodzie, ale także bogaty zbiór smacznych i zdrowych marchewek.

Informacje zwrotne od użytkowników sieci

Ponieważ mamy duży eksperyment w ogrodzie, marchewki, gdy tylko nie zasiewają …

Przyklejony do taśmy. W zimie. Razem z dziećmi … trochę nudna robota … Jestem zmęczona i powtarzam, gdy nie ma już pragnienia.

Kupiłem na taśmie. Tak, wymyślają “dziury” … sadzonki cebuli, potem utkną)))

Siać, mieszać z piaskiem, a nawet taką specjalną wiertarkę, która wydaje się być jak dozować je w dawce … jeszcze zagęszczonej.

Po prostu siano na piasku. Zdziesiątkowana 2 razy. W porządku. Więc siać będę w tym roku, bez problemów.

No cóż, taśma została, będziemy spać, nie po to, by zniknąć tak samo dobrze

Ładna
http://www.tomat-pomidor.com/forum/ogorod/kak-sejat-morkov/#p598
Chcę porozmawiać o moim sposobie sadzenia marchwi. Marchewki Uprawiam gdzieś 18 lat. I każdego roku doskonałe zbiory. Wcześniej, gdy mieszkali we wsi, zasadzili 400 części. Nie ma specjalnego sekretu. Każdego roku kupuję nasiona w granulkach. W jednym opakowaniu 300 lub 500 sztuk. Są w szkliwie ochronnym i siają wygodnie. Robię rzędy w odległości 25-30 cm, głębokość to około 5 cm, granuluję granulki w odległości 15-20 cm, to nie jest nonsens, ziemia nie powinna być przesuszona, a ty nie musisz zagęszczać łóżek. ale po prostu polej ziemię rękami lub grzbietem grabi. po posadzeniu obficie polać wodą. Każdego roku sadzę marchewkę nie później niż 3-5 maja. Marchew w granulkach trochę dłużej rośnie, ale warto. po pierwsze, nie rozrzedzaj, po drugie, nie jest podatny na choroby, przy okazji, taka marchewka nie jest gruba i nie jest wysoka. Moje ulubione odmiany: Nantes, Moa, Witamina, Królowa Jesieni, delikatność. Wszystkie te odmiany są dobrze zachowane, soczyste, słodkie. U mnie niektóre kopie marchewki нантаской osiągnęła 35-40 Zobacz I jeszcze nie zapomniał jeszcze, marchewka lubi piaszczyste gleby. Podlewanie jest konieczne często i tylko wczesnym rankiem lub wieczorem, przed zachodem słońca. Przypadku Nivkoem w upale nie woda, to pęknie. A jeśli z jakiegoś powodu nie podlewały przez długi czas: nie było wody lub gdzieś poszliśmy, podlewanie odbywa się stopniowo, silne podlewanie również uszkodzi rośliny okopowe.
Lily
http://www.tomat-pomidor.com/forum/ogorod/kak-sejat-morkov/#p1266


Loading...