Jak sadzić i uprawiać piramidę topoli

Topola piramidalna
Wszyscy znają piękne wysokie drzewa – topole. Występują prawie na każdym podwórku, niektórzy sadzą je na przedmieściach lub w pobliżu prywatnego domu. W tym artykule opiszemy, czym jest piramidalna topola, i podamy jej opis.

Krótki opis

Topola piramidalna należy do rodziny Ivovów. Na wysokości może osiągnąć 40 metrów, a szerokość – do 1 metra. Ma piramidalną koronę: gałęzie pędzą w górę. Kwitnienie występuje w okresie od marca do kwietnia. Jedna topola może żyć dłużej niż 300 lat. Drzewo ma gładką szarą kórkę, dobrze rozwinięty system korzeniowy. Wzrost następuje dość szybko.

Do rodziny Ivovy zalicza się także wierzbę i jej gatunek: płacz, kozę, karłowate, kuliste, całe liściaste.

Topola piramidalna

Ważne! Pomimo tego, że topola należy do roślin światłolubnych, w pierwszym roku życia lepiej jest zapewnić mu cień. Można to zrobić sztucznie – tworząc baldachim lub schronienie.

Najlepiej rośnie na gliniastym, słabo kwaśnym i neutralnym podłożu, lubi wilgoć, światło i dobrze znosi mrozy. Często znajduje się na poboczu drogi.

Jak wybrać sadzonki przy zakupie

Jeśli zdecydujesz się na zakup sadzonek, nie zalecamy wejścia na rynek. Aby znaleźć naprawdę zdrowe drzewo, lepiej udać się do specjalistycznego sklepu lub gospodarstwa, które celowo zajmuje się hodowlą sadzonek.
Sadzonki topoli
Należy pamiętać, że młode drzewo powinno mieć jasną korę, kilka pędów. Spójrz na system korzeniowy – jeśli nie jest widoczny ze względu na dużą ilość ziemi – lepiej nie kupować takiej rośliny. Zdobądź lepsze siewki osobników męskich – nie wytwarzają puchu, co niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi, powodując alergie.

Wybór lądowiska

Wybierając miejsce do sadzenia, pamiętaj, aby drzewo rosło i będzie miało potężny system korzeniowy, który może zniszczyć fundament, zniszczyć asfalt. Dlatego nie zaleca się sadzenia topoli bliżej niż 50 metrów od budynków i zbyt blisko jezdni.
Topola piramidalna
Topola piramidalna lubi otwarte obszary słoneczne – należy to również wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca do sadzenia.

Proces sadzenia krok po kroku

Aby drzewo mogło się zakorzenić, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad i zaleceń. Najlepiej sadzić jesienią lub wiosną – w tym czasie drzewa stają się lepsze. Sadzenie musi być sadzonkami, które muszą koniecznie mieć kilka żywych nerek.

Oferujemy instrukcje krok po kroku dotyczące sadzenia topoli:

  1. Konieczne jest wykopanie dołu o głębokości 1 metra.
  2. Zapewnij dobry drenaż siewek.
  3. Pogłębić sadzonkę w otworze. W tym przypadku szyjka korzenia nie powinna być głębsza niż 2 cm.
  4. Posyp siewkę glebą.
  5. Aby uzyskać większą stabilność, przywiąż młode drzewo do podparcia, aż stanie się silniejsze.

Sadzenie drzewa
Tworząc serię piramidalnych topoli, sadzimy drzewa w odległości 1,5 x 3 metry lub 2,4 x 4 metry.

Opieka nad młodymi drzewami

Sadzenie i pielęgnowanie piramidalnej topoli wymaga pewnego wysiłku. Młodym drzewom zaleca się podlewać dwa razy w miesiącu. Ponieważ drzewo ma rozwinięty system korzeniowy, konieczne jest wylanie co najmniej 25 litrów wody pod każdym drzewkiem. Okresowo zaleca się poluzować glebę wokół pnia – to sprzyja szybkiemu wzrostowi drzewa. Ściółkowanie i podlewanie
W okresie jesienno-wiosennym konieczne jest wykonanie bagnetu na głębokość 10-15 cm.

Dbanie o dorosłe drzewa

Po 6-7 latach nie można przeprowadzić poluzowania gleby. Podlewanie jest bardzo rzadkie, wystarcza raz na miesiąc, a przy regularnych opadach deszczu nie można nawet podlać drzewa. Po tym czasie pnie są zwykle obsiane trawą trawiastą. Od czasu do czasu do ukształtowania korony konieczne jest przycinanie. Po tej procedurze wszystkie sekcje, których średnica jest większa niż 2,5 cm, są pokryte szpachlą ogrodową.

Przycinanie powinno odbywać się co roku, począwszy od młodego wieku. Uprawa wynosi połowę długości pędów, pozostawiając 10-20 cm na topoli, z korony pędy nie powinny wystają, powinny być równe. Ponieważ tempo wzrostu topoli topolowej jest dość duże, przycinanie może być wymagane częściej.

Czy wiesz? Topola – jedyne drzewo, które nieprzerwanie dokonuje nasycenia atmosfery tlenem. Pozostałe drzewa są w stanie wytwarzać tlen tylko w ciągu dnia.

Odmłodzenie przycinania
Jeśli chcesz odmłodzić roślinę, konieczne jest cięcie tylko jej wierzchołków, które stanowią około 10% całkowitej wysokości drzewa. Po przeprowadzeniu procedury przycinania obowiązkowo wprowadza się nawozy, przeprowadza się regularne podlewanie i poluzowanie kikuta.

Silne przycinanie powinno odbywać się zimą lub wczesną wiosną przed rozpoczęciem aktywnego ruchu soków. Przycinanie piramidalnej topoli to żmudna robota, ale to ona musi określić piękno i zdrowie drzewa.

Choroby i szkodniki

Do najczęstszych chorób topoli należą martwica. Drewno może również wpływać na niektóre rodzaje raka nadrzewnego. W przypadku chorób roślin należy wyeliminować i wykonać zabieg kikuta creosolem i olejem opałowym.
Choroby topoli
Często młode drzewa infekują choroby grzybicze. Szkodniki, które składają larwy na liściach, mogą również wywierać negatywny wpływ na rośliny. Aby zapobiec ich inwazji lub zniszczyć istniejące, stosuje się środki owadobójcze.

Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu

Wśród głównych przydatnych funkcji topoli oczyszczanie powietrza z pyłu, gazów, dlatego niezwykle konieczne jest zakładanie w dużych miastach. Często służy do tworzenia kompozycji w parkach, zaułkach. Można wylądować zarówno pojedynczo, jak i masowo.

Ważne! Jeśli dążysz do osiągnięcia celu, jakim jest hodowanie drzew na sprzedaż, konieczne jest zasadzenie wielu roślin męskich i żeńskich – będzie to najlepszy sposób na rozmnażanie nasion.

Piękna korona piramidalnych topoli czyni je popularnymi w tworzeniu oryginalnych krajobrazów. Również za pomocą drzew tworzą piękne, wysokie, zielone ściany ochronne.
Topola w krajobrazie

Topola, jak kruszyna, oset, jarzębina, brzoza, klon, lipa to najbardziej bezpretensjonalna roślina na żywopłoty.

Metody rozmnażania w domu

Istnieją dwa sposoby namnażania topoli: nasiona i sadzonki. Rozważ je.

Uprawa z nasion

Ta metoda jest dość skomplikowana, więc praktycznie nie jest używana w domu. Jeśli mimo wszystko postanowiłeś w ten sposób uprawiać topolę, musisz kupić nasiona, wykiełkować je, posadzić w pojemniku ze specjalną glebą i czekać, aż pojawią się kiełki. Jednak jak pokazuje praktyka, w większości przypadków ta metoda uprawy w domu nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Cięcie

Jeśli chcesz sam sadzić i uprawiać piramidalną topolę, najlepiej rozmnażaj ją sadzonkami.

Odgałęzienie gałęzi drzewa jest dość proste – kiełkują bardzo szybko. Konieczne jest umieszczenie ich w pojemniku z wodą lub lekko zagłębione w wilgotnej glebie. Jeśli chcesz sam wyhodować sadzonki z sadzonek, konieczne jest to w okresie wiosennym, zanim zaczną kwitnąć liście, przyciąć roczne pędy. Rozmnażanie przez zdrewniałe sadzonki Reprezentują najcieńsze gałęzie na dużych pędach lub na szczycie pnia. Roczny przyrost wynosi około 20-30 cm.

Czy wiesz? Najstarsza topola rośnie na Ukrainie. Obwód jego tułowia przekracza 9 metrów, a wiek długiej wątroby wynosi około 200 lat.

Sadzenie sadzonek jest lepsze na wiosnę, gdy tylko opadnie śnieg. Odcinane pędy należy sadzić w wilgotnej glebie, odległość między nimi powinna wynosić 10-15 cm, a nad ziemią powinna znajdować się czwarta część cięcia. Po zejściu ze statku konieczne jest regularne podlewanie. Jesienią sadzonki osiągną wymaganą wysokość i będą gotowe do sadzenia w stałym miejscu.

Jak widać, nie ma nic trudnego do zasadzenia i opieki nad topolą. Najważniejsze, aby mieć pragnienie i możesz być dumny z tego, że przyczyniłeś się do natury w postaci pięknego i przydatnego drzewa.