Jak sadzić i uprawiać ogórki “Berendey”

Ogórek
Ogórek – być może, jeden z najbardziej ulubionych owoców warzyw na naszej planecie. Nadaje się do stosowania w postaci surowej, jako część różnych sałatek oraz do marynowania, marynowania i konserwowania. Zelentsy może rozkoszować się wzrokiem przez całe lato. Hodowcy produkowali wiele różnych odmian, w których wyeliminowano niektóre niedoskonałości związane z kulturą i uzyskano pewne użyteczne cechy. Jedną z tych hybryd jest odmiana “Berendey F1”.

Opis odmiany

Ogórki “Berendey” odnoszą się do odmian wczesnego dojrzewania. Kwitnie głównie żeński rodzaj kwitnienia. Średnia wysokość bata średnio rozgałęzionego. Liście są zielone, średniej wielkości. Węzeł zawiera co najmniej 3 jajniki.
Ogórek

Wśród cech tej odmiany można wyróżnić:

 • doskonałe walory smakowe;
 • uniwersalność, odpowiednia zarówno do solenia, jak i do spożycia w postaci surowej;
 • owoce mają dobry wygląd;
 • nadaje się zarówno do uprawy w szklarni, jak i na otwartym terenie;
 • nie ma potrzeby zapylania (odmiana partenokarpiczna);
 • odmiana charakteryzuje się wystarczającą odpornością na szkodniki i wszelkiego rodzaju choroby;
 • ma wysoką wydajność.
Czy wiesz? Botanika klasyfikuje ogórek jako owoc, traktując go jak fałszywą jagodę. Podczas gotowania owoc jest uważany za warzywo.

Charakterystyka owoców i plon

Po 1,5 miesiącu od pojawienia się pędów pierwsze owoce dojrzewają. Z należytą starannością i korzystnymi warunkami pogodowymi od 1 kw. Km. metr ogrodowy można zebrać około 14,5 kg ogórków. Średnica płodu może osiągnąć 45 mm, długość owocu – do 14 cm, średnia waga – 140 g. Kształt ogórka jest prawidłowy, na powierzchni wyraźnie wyróżnia się guzki z lekkimi kolcami.

Zapoznaj się z takimi wczesno dojrzewającymi odmianami ogórka, jak: Syberyjska Garland, Taganay, Konkurent, Zozulya, Palchik i Courage.

Zielona, ​​prawie szmaragdowa skórka ma dość delikatną strukturę. Miąższ jest soczysty i słodki, z kęsem wydziela wyraźny chrupnięcie. Charakterystyczny dla tego warzywa aromat jest wyraźnie wyrażony. Odmiana jest doskonała zarówno do surowego stosowania, jak i do konserwowania (trawienia).
Ogórek

Wybór sadzonek

Jeśli z jakiegoś powodu sam nie wyhodowałeś sadzonek, musisz go kupić na rynku. Zrób to lepiej, oczywiście, od znanego producenta, którego reputacja jest ci znana. Ale jeśli nie ma takiej możliwości, będziemy musieli poradzić sobie z nieznanym sprzedawcą. W takich przypadkach należy skontaktować się z producentem. Zapytaj go o różnorodność, którą robi. Jeśli osoba z pewnością odpowiada na twoje pytania, wie dużo na temat tego gatunku, to prawdopodobnie możesz sobie z tym poradzić.

Zalecamy zapoznanie się z nietypowymi odmianami ogórków.

Teraz możesz przejść do oględzin sadzonek, przy wyborze należy kierować się takimi zasadami:

 • wiek sadzonek nie powinien przekraczać 1 miesiąca;
 • Łodyga powinna być zdrowa i dość gęsta, bez śladów suchości;
 • dokładnie zbadaj system korzeniowy (dla ogórków jest raczej słaby), powinien wyglądać zdrowo, być w ziemi i nie wykazywać objawów suchości;
 • na jednej sadzonce nie powinno być więcej niż 4 liście ciemnozielonego koloru;
 • wysokość jednego pędu nie powinna przekraczać 12-15 cm;
 • dokładnie sprawdzić dolne liście, nie powinny być zwiędnięte i pożółkłe (takie liście mogą wskazywać na nadmierne stosowanie stymulatorów wzrostu);
 • Pożądane jest, aby sadzonki były w ziemi i wystarczająco zwilżone.

Sadzonki ogórków

Ważne! We wczesnych odmianach ogórka na głównym łodydze tworzą się kwiatostany kobiece, z tego powodu takie odmiany nie szczypią.

Gleba i nawóz

Ogórki są bardzo wymagające pod względem składu gleby, więc jeśli chcesz uprawiać normalną roślinę, powinieneś się martwić przygotowaniem łóżek do sadzenia z góry. Wszystkie ogórki, a zwłaszcza “Berendey”, jak glina lub luźna glina piaszczysta. Gleby o podwyższonym poziomie kwasowości, jak również ciężkie gleby, nadają się do normalnego wzrostu tego warzywa. Poziom pH powinien być neutralny lub słabo kwaśny.

Dowiedz się, jak karmić ogórki po posadzeniu, w szklarni, podczas kwitnienia, a także jak podawać drożdże, jod i zwiększyć wydajność sideratów.

Tak więc pierwszym krokiem jest określenie poziomu kwasowości gleby. PH jest uważane za normę, niższe wartości są wskaźnikiem większej kwasowości. Im niższe pH, tym mniej nadaje się gleba do uprawy. Nie można jednak powiedzieć, że gatunek “Berendey” nadaje się do wysokiego pH (typu gleby alkalicznej). Jak już wspomniano, pożądane jest, aby wskaźnik był zbliżony do pH 7.
analiza gleby pod względem kwasowościAnaliza gleby pod względem kwasowości.
Aby określić kwasowość, możesz udać się do laboratorium, a możesz kupić urządzenie Alyamovsky i przeprowadzić analizę samodzielnie, postępując zgodnie z instrukcjami. Łatwiejsze i łatwiejsze jest wykonanie analizy gleby pod względem kwasowości za pomocą papierka wskaźnikowego (lakmus). Taki wskaźnik sprzedawany jest w sklepach z odczynnikami chemicznymi.

Przeczytaj także o tym, jak określić kwasowość gleby, zebrać nawozy i odtlenić.

Wykonaj poniższą analizę w następujący sposób:

 • Za pomocą łopaty bagnetowej wyciąć glebę na głębokość 0,3 m;
 • Weź garść ziemi, zwilż ją wodą destylowaną, dobrze wymieszaj;
 • włóż pasek wskaźnika do środka otrzymanego ciasta, przytrzymaj przez 1 minutę;
 • usunąć pasek i porównać jego kolor ze skalą kontrolną;
 • odpowiedni kolor wskaże poziom pH twojej gleby.

Ogórki nie są pożądane, aby tam rosnąć, gdzie dorastali ich krewni w rodzinie dyń. W tym przypadku ryzyko zakażenia różnymi infekcjami charakterystycznymi dla tej kultury jest wysokie. Gotowe łóżka do sadzenia ogórków są niezbędne od jesieni. Ziemia musi zostać zapłodniona. W przypadku, gdy gleba ma zwiększoną kwasowość, należy użyć ciekłych zasadowych związków organicznych.
mąka dolomitowaMąka z dolomitu.

Zneutralizuj nadmiar kwasów takich substancji:

 • wapno;
 • mąka dolomitowa;
 • pył cementowy;
 • kreda;
 • popiół drzewny.

Gdy tylko nadejdzie wiosenne ciepło, wykop sobie przyszłe łóżka. Głębokość skrawania musi wynosić co najmniej 0,25 m. Następnie górną połowę wykopanej warstwy za pomocą grabi należy wymieszać z humusem przygotowanym od jesieni. Prawidłowo przygotowany próchnica – skarb dla ogrodnika i roślin. Tworzą próchnicę z różnych materiałów organicznych (trawa, opadłe liście, obornik, słoma). Po wykopaniu gleby, zastosowaniu humusu i ostrożnym podlewaniu, przyszłe łóżka powinny być pokryte folią ogrodową przez 3-5 dni. W tym czasie gleba dobrze się nagrzewa, a humus zaczyna jej korzystny wpływ.

Czy wiesz? Miejsce narodzin ogórka, znanego ludzkości już w IV tysiącleciu pne. e., są subtropikalnymi regionami Półwyspu Hindustańskiego. U podnóża Tybetu tę kulturę można wciąż spotkać na wolności. Biblia znana jest jako egipskie warzywo.

Rosnące warunki

Podczas uprawy odmian ogórków “Berendey” należy przestrzegać kilku prostych zasad:

 • odmiana lubi gleby lekkie o wysokim poziomie próchnicy;
 • posadzone w tym samym miejscu nie wcześniej niż 4 lata;
 • najlepiej rośnie po pomidorach, grochu, kukurydzy i wczesnych ziemniakach;
 • źle się podnosi po całej dyni;
 • temperatura gleby nie niższa niż +14 ° С;
 • zalecana temperatura powietrza +24 … + 30 ° С;
 • gleba musi być dobrze nawilżona;
 • potrzebny jest dobry opatrunek potasowy;
 • wystarczający poziom CO2 w powietrzu;
 • miejsce powinno być dobrze oświetlone, unikając bezpośredniego nasłonecznienia roślin, mogą one palić delikatne liście ogórka.

Ogórek

Rosnąć z nasion do sadzonek w domu

Najczęstszym sposobem uprawy ogórków jest sadzenie sadzonek w otwartym terenie. Dzięki tej metodzie roślina już zasadzona (około 1 miesiąca życia) jest zasadzona w glebie, która zaczyna przynosić owoce wcześniej niż zasiane nasionami bezpośrednio do gleby.

Uprawiamy ogórki na otwartym terenie, w szklarni, na balkonie, na parapecie w zimie, w wiadrach, w beczce i w workach.

Samodoskonalenie sadzonek jest lepsze niż przy zakupie. Wiesz, z nasion wysokiej jakości sadzonek nie używaj w dużych ilościach różnych stymulantów wzrostu. Przeprowadzić niezbędne utwardzanie, utrzymywać pożądany poziom nawilżenia gleby.

Przygotowanie nasion

Zanim zaczniesz przygotowywać nasiona do sadzenia, wybierz puste nasiona. Aby to zrobić, rozpuścić w szklance wody 1 łyżeczka. sól kuchenną i zanurzyć nasiona w wodzie. Nasiona pozostające na powierzchni można wyrzucić – są puste. Zbierz pozostałe nasiona, przeszli do następnego etapu przygotowań.
Nasiona ogórków
Jeśli kupiłeś nasiona znanej marki w opakowaniu, nie wymagają one wstępnej obróbki. Zostały one już poddane działaniu antyseptycznych i pobudzających wzrost. Jeśli kupiłeś nasiona lub użyłeś własnego, to przed sadzeniem muszą one zostać przetworzone. Do tych celów

 • moczenie w 1% roztworze nadmanganianu potasu przez 20 minut;
 • moczenie w 0,5% roztworze sody oczyszczonej na 1 dzień. Ta procedura, oprócz dezynfekcji, ma działanie, które stymuluje kiełkowanie;
 • roztwór “Phytosporin”.

Po aseptycznej obróbce materiału do sadzenia należy go hartować. Aby to zrobić, zostaw nasiona na noc w lodówce, a następnie pozwól im w ciągu dnia pozostać na kaloryferze. Tak więc w prosty sposób dostosowujemy nasiona do zmian temperatury, do ciepła i zimna.

Ważne! Obornik koński do karmienia ogórków jest przeciwwskazany ze względu na wysoką zawartość amoniaku.

Teraz posadź materiał do sadzenia. Wykonaj następujące czynności:

 1. Dokładnie zwilżyć małą gęstą serwetkę w wodzie (dobrym rozwiązaniem – ręcznik kuchenny 30×30 cm).
 2. Umieść serwetkę w szerokim, płytkim naczyniu, tak aby połowa serwetki była w naczyniu, a druga połowa zwisa swobodnie. Na dole wlej trochę wody, aby serwetka była wystarczająco mokra, ale na dnie talerza nie było wody.
 3. Połóż nasiona na serwetce, przykryj górę częścią, która swobodnie się wisi.
 4. U góry, dokręć płytę folią, stworzy to niezbędny mikroklimat.
 5. Okresowo, przez krótki czas, usuń film, po kilku dniach, zielone pędy zostaną wycięte z nasion. Można je sadzić w glebie po osiągnięciu długości 7-10 mm (około 4-6 dni).

Nasiona ogórków

Treści i lokalizacja

W zależności od liczby nasion, można skorzystać z indywidualnych pojemników dla każdego nasiona (jednorazowe kubki z otworów drenażowych, garnki torf) albo całkowitą pojemniku sadzonka, obliczonych na kilka nasion (tace jaj, plastikowych pudełkach od truskawek, itd ..). W przypadku, jeśli używasz wspólnego pojemnika, gdy pędy 5-6 cm (po pojawieniu się dwoma liśćmi), muszą one zostać przeszczepione na indywidualne zdolności.

Wybieramy odpowiedni pojemnik na sadzonki.

Płytkie pojemniki należy umieścić na lekkim i wystarczająco ciepłym parapecie. Lekkie sadzonki są niezwykle potrzebne, a także ciepło. W przypadku, gdy ciepło nie wystarczy, konieczne będzie użycie dodatkowego źródła ciepła (lampy, grzejniki).

Proces sadzenia nasion

Nasiona roślin na sadzonkach na południu Rosji i całej Ukrainie zaczynają się około kwietnia. Dokładniej, datę siewu nasion można obliczyć, kierując się warunkami pogodowymi. Ogórki muszą być sadzone w otwartym terenie, kiedy ziemia ogrzewa się do +12 ° C do głębokości 0,1 m Średnia temperatura dnia w tym czasie powinno być +20 ° C i wyższych, a noc. – Nie spadnie poniżej +14 … + 16 ° С.
Sadzenie nasion na sadzonkach
Od pierwszych dni, odpowiadających tym warunkom pogodowym, weź 4 tygodnie. Jest to zalecana data siewu nasion sadzonek.
W pojemniku na sadzonki, kilka dni przed posadzeniem nasion, konieczne jest wypełnienie uprzednio przygotowanej gleby przed ułożeniem drenażu (glinidyt, polistyren) na dnie.

Możesz kupić specjalny podkład w sklepie i możesz sam gotować:

 • sod gleby – 2/5 części;
 • torf – 2/5;
 • trociny – 1/10;
 • obornik – 1/10.

Lub taki skład:

 • obornik jest łuszczący się – 3/5 części;
 • darni – 3/10;
 • piasek – 1/10.
Czy wiesz? Od starożytnych Greków ogórek przeniósł się do Rzymian, z których w VIII-IX wieku Europa szybko zaczęła podbijać. Niemiecki ambasador Gerberstein w swoim «Notatki podróżne do Moskwy pierwszy wspomina o ogórku na terytorium przyszłego imperium rosyjskiego w 1528 roku.

Podłoże należy kalcynować w piecu w temperaturze + 180 ° C przez 20 minut lub wlać 2% roztwór nadmanganianu potasu o temperaturze 100 ° C (wrzącej wody).

Teraz konieczne jest wprowadzenie nawozów do gleby na podstawie 10 litrów mieszanki:

 • superfosfat – 15 g;
 • siarczan potasu 8 g;
 • mocznik – 7 g;
 • siarczan magnezu – 2 g.

SuperfosfatSuperfosfat.
Gleba w sadzonkach musi być wystarczająco nawilżona, ale nadmiar wilgoci jest niepożądany. przed sadzeniem, w trakcie tego czasu napełniania zbiornika do 4/5 objętości przez 4-5 dni, manipulować poziom wilgotny (masa natryskiwanie lub wprowadzania wartości pojemności baterii w celu odparowania nadmiaru wilgoci). Kiedy nasiona i gleba są gotowe, możesz przystąpić do sadzenia. Jeśli korzystasz z pojedynczych pojemników, zrób palec w ziemi na głębokości 0,5 cm.
Przygotowanie nasion
Otrzymany rowka, to materiał siewny, posypać warstwę ziemi tak, że ziarno w warstwie gruntu grubości około 1 cm. W rzeczywistości, jeśli wykorzystują wspólny zasobnik kilka nasion, aby Ground wzdłużne rowki. Ułożyć nasiona w nich co 6-7 cm, posypać rowki glebą w tej samej warstwie, co w poprzedniej metodzie. Ta metoda jest gorsza od indywidualnego sadzenia, ponieważ pędy będą wkrótce musiały zostać przeszczepione.

Pielęgnacja nasion

W pielęgnacji sadzonek ogórka przede wszystkim należy kontrolować 3 składniki:

 • temperatura;
 • podlewanie;
 • oświetlenie.

W sadzonkach komfortowa temperatura wynosi +20 … +23 ° C. Jeśli górna granica tego przedziału jest zawyżona, powinieneś bardziej zwilżyć ziemię i wywietrzyć pomieszczenie.
W przypadku niedocenienia reżimu temperatury można zastosować fitolampy. Takie lampy można kupić w wyspecjalizowanych sklepach. Oprócz ciepła dają dużo światła, niezbędnego do prawidłowego wzrostu siewek.

Ważne! W przypadku niewystarczającego oświetlenia siewki są silnie rozciągnięte, sadzonki te następnie niedogodnie sadzi się. Ponadto staje się podatny na różne choroby.

Jeśli na ulicy jest pochmurno, lampa z sześćdziesięcioma lampami nadaje się do dodatkowego oświetlenia. W przypadku słonecznej pogody wystarczą naturalne światło. Do podlewania sadzonek należy używać tylko ciepłej wody, temperatura wynosi około + 25 ° C Upewnij się, że gleba jest umiarkowanie nawilżona, ale w żadnym wypadku nie jest wypełniona (nadmierne nawodnienie stanowi zagrożenie dla systemu korzeniowego).
Pędy ogórków
Jeśli nadal występuje nadmiar wilgoci, umieść sadzonki w ciepłym miejscu, aby szybko odparować wilgoć i zatrzymaj się na chwilę podlewania. Jeśli ziemia wyschnie – użyj pistoletu natryskowego. W miarę wzrostu siewki musi być utwardzona. W spokojny dzień wyjmij pędy na balkon lub otwórz okno. Rozpocznij od pięciominutowej procedury, dodając do niej codziennie przez 3-5 minut. Wraz ze wzrostem kiełkowania w zbiorniku konieczne jest polewanie gleby. Należy to zrobić dwukrotnie, gdy rosną sadzonki.

Dowiedz się, ile dni ogórek się strzela.

Ponadto pędy wymagają nawożenia. Nakarm młode pędy około 2-3 razy. Pierwszy raz – po pojawieniu się pierwszego liścia, po pojawieniu się drugiego liścia – drugi pokarm. Dwa tygodnie po drugim karmieniu przeprowadzany jest trzeci. Możesz kupić nawozy do tych celów lub sam możesz się przygotować. Aby to ułatwić, poniżej znajduje się przepis na nawóz, doskonale nadający się do karmienia młodych ogórków:

 • woda – 3 l;
 • ściółka drobiowa – 50 g;
 • superfosfaty – 4 g;
 • Azotan amonu – 2 g;
 • siarczan potasu – 4 g.

W przypadku tej kompozycji przeprowadza się pierwszy opatrunek górny, w przyszłości ilość składników (z wyjątkiem wody) powinna zostać podwojona.

Czy wiesz? Szklarnie są w tym samym wieku co nasza epoka. Pierwsze prototypy nowoczesnych szklarni wynaleziono w starożytnym Rzymie. Powodem było pragnienie cesarza Tyberiusza, aby codziennie widział na stole świeże warzywa.

Przesadzanie sadzonek do ziemi

Kiedy ziemia rozgrzeje się wystarczająco i twoje sadzonki są gotowe, może zostać przeszczepione do ziemi. W przypadku, gdy sadzonki są już sadzone, a temperatura powietrza nie jest jeszcze wystarczająco wysoka, obniż nawadnianie, to spowolni wzrost. Jeśli nadal decydujesz się sadzić młode sadzonki, a temperatura powietrza nie jest wystarczająco wysoka, użyj filmu w ogrodzie. Przybliżony czas, odpowiedni do przesadzania ogórków w gruncie – w pierwszej dekadzie czerwca, pod filmem – na początku drugiej dekady maja.
Sadzonki ogórków w ziemi
Na 2 tygodnie przed sadzeniem ogórków trzeba przygotować ogród. Odkopać rowki o głębokości 0,2-0,25 m na przyszłym łożu, umieścić nawóz na dnie rowka, można go kompostować, posypać nawóz warstwą gleby.

 1. Sadzonki muszą być sadzone w kolejności schodkowej z krokiem 0,25 m, nawy – 0,6 m. Dzięki tej metodzie sadzenia każda roślina otrzyma wystarczającą ilość światła słonecznego.
 2. Przed przesadzeniem sadzonek na łóżkach wykop je dla każdej sadzonki, zalej ją i umieść kompost lub nawóz na dnie.
 3. Ostrożnie wyjąć sadzonkę z ziemi pojemnika rozsady (jeśli sadzonki w doniczkach torfowych, sadzone z nich musi) i umieścić sadzonkę w otworze.
 4. Sadzonki muszą być umieszczone w studni w taki sposób, aby górna warstwa podłoża znajdowała się 1-1,5 cm poniżej poziomu gruntu. Następnie posyp roślinę glebą i lekko ugniataj ją dłońmi.
 5. Zalej siewki ciepłą wodą i przykryj system korzeni słomą. Środek ten stworzy dodatkowy mikroklimat (parowanie wilgoci spowolni się i przez pewien czas utrzyma się wysoka temperatura w obszarze blisko korzenia).
Ważne! Przeszczep sadzonek ogórka odbywa się zgodnie z pewnymi zasadami. Łodygi sadzonki nie powinny być pochowane w ziemi. Ogórki muszą się rozluźnić. Nie trzeba podnosić rośliny, bo inaczej umrze. Ta kultura wymaga regularnego i częstego nawadniania.

Agrotechnika uprawy nasion w otwartym terenie

Raczej nieuprawny sposób uprawy ogórków jest dość powszechny. Dzięki tej metodzie nasiona są natychmiast sadzone w dołkach, na otwartym łóżku lub w szklarni.

Wykonuj wysokie łóżka w kraju i buduj ogrodzenia.

Warunki zewnętrzne

Do uprawy ogórków “Berendey”, szklarnia i otwarte łóżka są odpowiednie dla ziemi uprawnej. Glebę przygotowuje się w taki sam sposób, jak w przypadku sadzonek rosnących, jak opisano powyżej.
Zioła
Spójrz na działkę pod łóżkami, zaznacz ją i przygotuj od jesieni. Jeśli nie możesz tego zrobić jesienią, możesz zrobić wszystko w uproszczonym schemacie na wiosnę. W przypadku, gdy gleba jest kwaśna, a jesienią nie tworzy się wapna, popiołów ani kredy, nie trzeba tego robić na wiosnę. Wystarczy użyć płynnych alkalicznych nawozów organicznych.

Proces sadzenia nasion w ziemi

Nasiona należy sadzić, gdy temperatura gleby wzrośnie do +16 … +18 ° С. W centralnej Rosji jest to mniej więcej w drugiej połowie maja. Na południu Rosji i na całej Ukrainie – w pierwszej dekadzie maja. Przed sadzeniem, przygotowujemy nasiona w taki sam sposób, jak w przypadku sadzonek. Trzeba tylko zwrócić większą uwagę na utwardzanie. Po odkażeniu (nadmanganianu potasu lub sody) zawiń nasiona w mokrą serwetkę i wstaw do lodówki na trzy dni.

Następnie usuń materiał sadzeniowy z lodówki i umieść go na trzy dni w miejscu o wysokiej temperaturze. Gotowanie przedsiewne do sadzenia nasion powinno być podobne do sposobu sadzenia dla sadzonek (dodać humus, wlać wrzącą wodę i pozostawić pod folią przez trzy dni). Wykonaj otwory o głębokości 5 cm, odległość między otworami – 0, 25 m, przejście – 0,6 m. Umieść po 3-4 nasiona w każdej studzience. Następnie, jeśli pojawi się kilka pędów, będą musiały być wyeliminowane.
Lądowanie

Jeśli chcesz zobaczyć dobre zbiory, postępuj zgodnie z prostymi zasadami:

 • okresowo usuwaj skorupę z ziemi;
 • ostrożnie usuwaj chwasty, wskazane jest robienie tego rękami (układ korzeniowy ogórków jest słaby, a pielenie jest dla niej niebezpieczne);
 • zrobić kratki i związać pędy;
 • Po każdym podlaniu delikatnie poluzuj rzędy i glebę bezpośrednio na łóżkach;
 • nawożenie ziemi raz na 1,5-2 tygodni.
Czy wiesz? Hodowcy z ZEA przynieśli ogórki w kształcie ogórka.

Podlewanie

Jeśli pogoda jest deszczowa, częste podlewanie nie jest wymagane. Jeśli jest sucha pogoda, powinieneś spędzić codzienne podlewanie. W tym celu najlepiej przygotować ciepłą (+23 … + 25 ° С) wodę deszczową do godziny 9 rano w początkowej fazie wzrostu kultury. I przenieś podlewanie do godzin wieczornych, zanim roślina zacznie przynosić owoce.

Zalecamy czytanie o tym, jak prawidłowo podlewać ogórki na otwartym terenie iw szklarni.

W przypadku, gdy nie ma doków, a temperatura powietrza dla prawidłowego wzrostu ogórków nie jest wystarczająco wysoka, zalać je gorącym (+55 … + 60 ° C) wodą tuż pod krzakiem, aby wilgoć nie dostała się na liście. Szybkość nawadniania wynosi 5-6 litrów wody na 1 kw. Km. licznik co tydzień przed kwitnieniem. Kiedy roślina zacznie kwitnąć i przyniesie owoce, podlewanie powinno zostać zwiększone do 13-25 litrów tygodniowo.
Podlewanie ogórków
Podlewaj kulturę za pomocą konewki. Użycie węża, a tym bardziej wody z kranu, jest wysoce niepożądane. Możliwe jest instalowanie nawadniania kroplowego z plastikowych butelek:

 1. W butelkach o pojemności 2 litrów wykonuje się 5-7 otworów za pomocą gorącego gwoździa, następnie korek jest nawijany szmatką.
 2. Ściana butelki jest przecinana wzdłuż obwodu, w odległości 3 cm od dna, tak aby dno zapobiegało wnikaniu pojemnika z gruzem, ale po zgięciu go można wlać wodę do butelki.
 3. Obok krzaka ogórka wykopuje się otwór o takiej głębokości (13-15 cm), aby butelka trzymała go do góry nogami mocno (korek z owiniętymi wokół niego dziurami opiera się o dno otworu).
Ważne! Spróbuj przetestować prawidłowe nawilżenie gleby. Rzuć piłkę z małej grudki ziemi. Jeśli udało ci się zrobić piłkę – wilgoć jest poprawna, jeśli się rozprowadza i smaruje – gleba jest zbyt wilgotna, jeśli się kruszy – brak wilgoci.

Zwalnianie gleby i pielenie

Pielenie w rzędach ogórka odbywa się nie więcej niż pięć razy w ciągu całego czasu wzrostu, odstępy między rzędami są odchwaszczane do czterech razy. Luźna gleba wraz z uprawą i rozcieńczeniem pędów. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni roślin.
Zwalnianie gleby

Pasynkovanie

C czytamy, że odmiany o głównie żeńskim typie kwitnienia, do którego odnosi się “Berendej”, nie potrzebują pasynkovaniya. W takim przypadku może nawet uszkodzić roślinę. Procedura pasynkovaniya powinna być przeprowadzona w tych przypadkach, gdy roślina nie przynosi owoców. W zatokach liściastych znajdują się stepowniki, na których wzrost roślina dostarcza składników odżywczych, niezbędnych do tworzenia się jajników.

Dowiedz się, dlaczego pasjonujesz się ogórkami.

Podwiązka

Szczególną uwagę należy zwrócić na podwiązkę rośliny. Oto kilka powodów, dla których powinieneś posiadać podwiązkę:

 • wiązane ogórki zajmują mniej miejsca, dlatego można sadzić więcej krzewów na tym samym obszarze;
 • Podwiązki ułatwiają zbiory;
 • kontakt z ziemią zwiększa ryzyko różnych chorób i pojawiania się pasożytów;
 • na wiązanym bicie pojawia się większa liczba pędów i kwiatostanów, co prowadzi do wzrostu wydajności;
 • związana roślina wymaga mniejszej troski;
 • owoce na wiązanych rzęsach uzyskują odpowiednio więcej światła, szybciej dojrzewają.

Wygodny schemat ogórka podwiązkiSchemat podwiązki ogórka.
Zabieg przeprowadza się po wzroście łodygi do 0,3-0,35 m. Do tego czasu już urosły 4-6 pełnowymiarowych ulotek. Lepiej jest spędzić podwiązkę rano, zanim zrobi się gorąco. Podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas wiązania bicza:

 • kratę należy zainstalować wcześniej, aby uniknąć uszkodzenia systemu korzeniowego;
 • aby podeprzeć bicz, używaj pasków materiału (3-4 cm szerokości), ponieważ sznury ranią łodygi;
 • konieczne jest przymocowanie trzonu pod pierwszym lub drugim skrzydłem;
 • gdy bicz jest dostatecznie rozwidlony, procesy boczne muszą być powiązane oddzielnie, w przeciwnym razie mogą pluskać macierzystego pnia, powodując u niego traumę;
 • gdy główne łodygi powiększają kratę, trzeba ją uszczypnąć, w przeciwnym razie będzie ona dalej rosnąć, zapobiegając rozwojowi bocznych pędów.
Czy wiesz? Europejczycy preferują odmiany ogórka o gładkiej powierzchni, która nie ma cierni. Owoce z kolcami nazywane “Rosyjskim ogórkiem”.

Do produkcji kratownic potrzebne są dwie podpory wykonane z metalu lub drewna, paski z tkaniny bawełnianej, drutu i liny. Podpory drewna przed instalacją są zabezpieczone kompozycją antybakteryjną lub kolorem, a metal – farbą lub wykonaniem obróbki antykorozyjnej.

Istnieją takie rodzaje podwiązek:

 • poziomy. W pobliżu rośliny kopią dwie rury wzdłuż krawędzi łóżka. Pomiędzy nimi w odległości 0,25-0,3 m rozciągają się liny, które przekręcą bicze. Liny poziome mogą być ze sobą połączone pionowymi prętami po każdym 0,7-1 metra. Konstrukcja jest łatwa w produkcji, dość skuteczna, ale ma jedną wadę: zarośnięte pędy wsporcze są pochylone w dół i odcień części rośliny. Aby wyeliminować tę wadę, należy wykonać wyższe kratki i nie zapomnieć o szczypaniu roślin, gdy osiągną one odpowiednią długość; Poziome wiązanie.
 • pionowy. Podpory są instalowane w taki sam sposób, jak w poprzedniej metodzie – wzdłuż krawędzi łóżka. Na górze między podporami znajduje się lina rozciągnięta, pionowe liny są do niej przymocowane zgodnie z liczbą roślin. Wierzch każdego rzęsa jest przywiązany do pionowej liny. Jako wariant tej metody – ustanowienie indywidualnej pionowej kolumny w pobliżu każdej rośliny. Metoda jest dobra do przepasania dużej liczby roślin; Pionowe wiązanie.
 • hybrydowy. Ma zastosowanie w przypadku sadzenia roślin w kole. Na środku zainstalowana jest podpora, z każdego zakładu wbijany jest kołek. Pomiędzy kołkiem a środkowym podparciem rozciąga się lina, nad którą bicz będzie się toczyć; Hybrydowe wiązanie.
 • ściana. Pomiędzy dwoma podporami umieszczonymi wzdłuż krawędzi łóżka rozciągnięta jest siatka z dużą komórką. Jeśli łóżko jest długie, aby uniknąć zwiotczenia sieci, nie stosuje się dwóch podpórek, ale więcej. Między dwoma wysięgnikami znajduje się kilka pośrednich. Wersja tej podwiązki to siatka z drutu lub krzyżakowych desek (pergola ogrodowa). Ściana ogórków
Ważne! Wykonując podwiązkę, nie powinieneś mocować lin, napinając trzonek. Pozostaw je lekko rozluźnione.

Dodatkowe nawożenie

Pierwsze nawożenie należy wykonać po pojawieniu się pierwszych pędów. Sadzonki uprawiane przez nasiona karmione są po pojawieniu się pierwszych dwóch prawdziwych liści. Od wprowadzenia pierwszej porcji nawozu zależy dalszy harmonogram nawożenia. Następnym razem roślinę należy nakarmić w 2-3 tygodnie po raz pierwszy. Jest górny i radykalny górny opatrunek.

 1. Podstawowy. Nawozy stosuje się w najbliższej możliwej odległości od korzenia. Nawozy rozpuszcza się w wodzie i delikatnie wylewa w obszarze podstawowym, aby roztwór nie uderzył w liście.
 2. Dodatkowe dolistne. Spryskać roślinę roztworem o słabym stężeniu, tak aby nie spowodować oparzeń liści. Czasami te schematy są używane razem.

Z nawozów organicznych najlepsze są ogórki dziewanny. Rozpuszcza się w wodzie (1:10), a powstały roztwór nawozi się glebą z wyliczenia 1 litra funduszy na jedną sesję.
DziewannaDziewanna.
Dobrze nadaje się jako ściółka dla ptaków nawozowych (kurczak, gołąb). Roztwór przygotowuje się w takich samych proporcjach, jak przy użyciu dziewanny (1:10), tylko dodać 2 szklanki popiołu drzewnego do preparatu. Jedna roślina wymaga 1 litra nawozu.
Ptasie odchodyPtasie odchody.
Karmienie mocznikiem. W 10 litrach wody rozpuszcza się 50 g karbamidu. 0,2-0,25 L otrzymanego roztworu wstrzykuje się pod korzeń każdej rośliny. Nie można mieszać mocznika z superfosfatami lub wapnem, w przeciwnym razie substancje będą reagować, a azot niezbędny dla rośliny rozpadnie się.
Mocznik.Mocznik.
Ammofosca. W korytarzach równomiernie rozprowadź 25-30 g nawozu, a następnie wymieszaj go z ziemią, lekko wykopując nawy boczne. Jeśli roślina jest zdrowa, nie powinna być zapładniana podczas kwitnienia. Ammofosca pomaga zmniejszyć poziom azotanów w owocach.
Ammofosca.

Czy wiesz? W mieście Nizhyn, które znajduje się w ukraińskim regionie Czernigow i słynie ze słynnych kiszonych ogórków, zainstalowano pomnik zieleni.

W przypadku, gdy owoce rosną słabo, mają blady wygląd, należy je dodatkowo zasilić:

 • azotan amonu – 20 g;
 • superfosfat – 25 g;
 • Azotan potasu – 10 g;
 • woda – 10 litrów.

Podawaj każdej roślinie 0,25 litra nawozu podczas okresu owocowania. Do opatrunku na liście można użyć tego narzędzia:

 • ciepła woda – 10 litrów;
 • superfosfat – 35 g.

Dodawanie ogórków.
Uzyskane środki oprysków roślin rano lub wieczorem, aby uniknąć upadku na liście bezpośredniego światła słonecznego. Do opryskiwania ogórków odpowiedni jest również następujący środek zaradczy:

 • kwas borowy – 5 g;
 • nadmanganian potasu – 0,5-1 g;
 • woda – 10 litrów.

Podczas okresu owocowania karmienie ogórków zwiększa liczbę jajników, poprawia płodność i smak warzyw. Ogórki na ogół potrzebują mikroelementów, przede wszystkim potasu, magnezu i fosforu. Lepiej jest łączyć nawożenie z nawozami organicznymi i mineralnymi.
Kolejny dobry środek zaradczy w okresie owocowania:

 • Azotan potasu – 25 g;
 • woda – 10 litrów.

Taka ilość nawozu wystarczy na około 35-40 roślin. Podczas całego okresu owocowania do natryskiwania stosuje się roztwór mocznika. Po wprowadzeniu nawozu po raz trzeci konieczne jest karmienie w odstępie 2-3 tygodni.

Zapoznaj się z rodzajami nawozów mineralnych.

Niektóre środki ludowej do ogładzania ogórków:

 • drożdże.Takie górne opatrunek pomaga w rozwoju systemu korzeniowego, zwiększa odporność rośliny, zwiększając jej odporność na różne choroby. Rozpuść paczkę surowych drożdży w 2 litrach ciepłej wody, dodaj 5 łyżek. łyżkę cukru, dobrze wymieszać i umieścić w ciepłym miejscu. Po 1 dniu wylać przefermentowany moszcz w 10 litrach wody. Drożdże

Uzyskane środki do zasilania rośliny. Zużycie – 1 litr na roślinę. Konieczne jest wlanie preparatu pod korzeń. Lepiej jest stosować w połączeniu z nawozami mineralnymi nie więcej niż dwa razy w miesiącu;

 • popiół drzewny. W 10 litrach ciepłej wody rozpuść 0,2-0,25 kg popiołu. Zużycie – 1 litr na roślinę. Popiół jest również posypywany krzakami w celu zapobiegania chorobom. Popiół z drewna
Ważne! Zawartość kalorii jednego kilograma ogórków wynosi około 150 kcal. Ten owoc można uznać za dietetyczny.

Szkodniki, choroby i zapobieganie

Ogórki, podobnie jak inne warzywa, są podatne na różne choroby i epidemie szkodników. Wśród charakterystycznych chorób można zidentyfikować w następujący sposób:

 • mączniak rzekomy (peronosporoza). Choroba grzybowa ogórków, w której na liściach chorych powstają żółte liście, z tyłu plam pojawiają się szare zarodniki grzybów. Choroba rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności (mgły, rosy) i temperatury powietrza +17 … + 23 ° C. Ogniskiem choroby mogą być pozostałości roślinne. Puchna pleśń na ogórku

Aby zapobiec tej chorobie, trzeba zmieniać różne rodzaje warzyw, całkowicie niszczyć resztki roślin. W szklarniach temperatura powinna wynosić + 25 ° C i więcej, średnia wilgotność powietrza – 85%. Z leków użytych “Zysk złoty”. Jak tylko pojawią się pierwsze symptomy choroby, rośliny muszą być spryskane jakimś lekiem zawierającym miedź (płyn Bordeaux, Abiga Peak, Oxychom, Hom, Ordan, itp.). Jeśli choroba objawia się wielokrotnie podczas owocowania, stosuje się “Fitosporin-M” i “Alirin-B”. Środki do leczenia mączniaka prawdziwego powinny być na przemian.

 • mączniak prawdziwy. Choroba grzybowa, której charakterystycznymi cechami są białe plamki, przypominające rodzaj rozproszonej mąki, na przedniej stronie liścia. Ta grzybnia jest czynnikiem wywołującym chorobę. Stopniowo plama pokrywa cały arkusz. Mączniak prawdziwy na ogórkach

Z powodu tej choroby jedna trzecia plonów spada na otwarte łóżka, a 2/3 w szklarniach. Do leczenia stosuje się topaz, do owocowania stosuje się koloidalną siarkę, Tovit Jet, Phytosporin-M lub Alirin-B. Zastosuj te leki przy pierwszych objawach choroby, a następnie – 1 raz w ciągu 1-1,5 tygodnia;

Czy wiesz? 27 lipca jest Międzynarodowym Dniem Ogórków. W Suzdal, regionie Vladimir, w tym dniu po raz pierwszy obchodzono Święto ogórka.
 • cladosporium (oliwkowo-brązowa plama). Choroba grzybicza, najczęściej dotyka owoców, rzadziej – liści i łodyg roślin. W początkowym stadium pojawiają się małe wodniste plamki, które rosną, osiągając średnicę 0,5 cm, skórka jest pęknięta, galaretowate wydzieliny powstają na ciele płodu. Jeśli wilgotność powietrza jest wysoka, plamy są pokryte ciemną powłoką. / li]

Liście dotknięte tą chorobą, na samym początku owocowania pokryte są drobnymi brązowymi plamami. Tabliczka na liściach jest dość słaba, a jasne odcienie nie różnią się od siebie. Całe fragmenty wypadają ze starych liści, łodyga jest pokryta suchymi wrzodami.
Cladosporium na ogórkach
Choroba rozwija się w zakresie temperatur od +5 do +30 ° C, wilgotność względna od 35 do 100%. Jednak najbardziej korzystne warunki do rozwoju choroby to obniżenie temperatury w nocy do około +17 ° C i wilgotności 90% lub więcej;

 • gnicie korzeni. Występuje częściej w szklarniach, ale także w ogrodach otwartych. Dolne liście żółkną najpierw, potem cały bicz zanika.

Choroba może rozwijać się z powodu niskiej temperatury gruntu lub nadmiernego nawożenia gleby nawozami mineralnymi. Również podlewanie roślin zimną wodą może stać się czynnikiem ryzyka.
Korzenie zgniły na ogórkach
Nagła zmiana pochmurnej pogody może również wywołać chorobę w jasnym słońcu. Kolejnym etapem choroby jest zniszczenie systemu korzeniowego, chore rośliny można łatwo wyciągnąć z gleby;

 • szara zgnilizna (botrytis). Choroba występuje głównie w szklarniach, ale czasami w ogrodzie. Wpływa na owoce roślin. W celu konserwacji zapobiegawczej należy obserwować płodozmian, aby utrzymać temperaturę +19 ° С i wyższą przy wilgotności powietrza około 90%.

Szara zgnilizna ogórkaNiektóre zasady, których należy przestrzegać, aby chronić się przed chorobami i pasożytami:

 1. Nie można wytwarzać dużo azotu z nawozami, aby liście i łodygi nie stały się miękkie i cienkie.
 2. Nie można zbyt często sadzić ogórki: zapobiega to dostępowi do powietrza. Surowe powietrze stojące i zatłoczone mogą powodować rozwój różnych chorób.
 3. Konieczne jest unikanie tworzenia się dusznej atmosfery w szklarniach. Upewnij się, że zimą nie ma przeciągów. Podczas wentylacji otwórz okna po stronie, gdzie nie ma wiatru.
 4. Staraj się nie szkodzić roślinom i owocom. Urazy roślin są szansą na patogeny.
 5. Chore owoce i liście natychmiast usuwają i niszczą, nie można ich pozostawić na biczu.
Ważne! Nowy pęd o długości 40 cm, który pojawił się na biczu ogórkowym, zabiera 1,5 kg owoców.

Kilka słów o szkodnikach, które mogą zagrażać ogórkom:

 • mszyce – być może najczęstszy pasożyt w ogórkach. Pojawiać się na roślinach z 3-4 liśćmi. Dotknięte liście zostają pomarszczone, wzrost bicza ustaje, roślina wkrótce umiera. Mszyce uwalniają lepką płytkę nazębną, która sprzyja rozwojowi i rozwojowi chorób grzybiczych.

Aby zniszczyć mszyce, stosuj takie leki: Iskra-M, Iskra Zolotaya, Iskra Double Effect, Confidor lub Commander. Jeśli zachodzi potrzeba ponownego leczenia, preparaty powinny być przemienione, aby pasożyt nie rozwinął odporności.
Mszyce
Podczas owocowania przeciwko szkodnikom można używać tylko preparatów biologicznych, czekając 1-2 dni (Iskra Bio, Akarin, Fitoverm, Agravertin);

 • pajęczaki roztocze. Częstym gościem w szklarniach, powietrze w którym charakteryzuje się zwiększoną suchością. Na odwrotnej stronie arkusza pojawiają się bladożółte plamki. Przy pierwszych znakach stosuje się natryskiwanie siarką koloidalną lub “Tivit Jet”.

Tydzień później zrób drugie opryskiwanie. Podczas stosowania preparatów zawierających siarkę, podlewanie rośliny powinno odbywać się wyłącznie pod korzeniem, aby uniknąć przepłukania produktu.
Pająk
Na otwartym terenie roztocza pojawiają się w drugiej połowie lata w temperaturze powietrza +31 ° C i wyższej oraz wilgotności około 40%. Aby zniszczyć tykot, użyj “Bitoksibatsillin” i bioproduktów przeciwko mszycom;

 • górników – pasożyty pojawiające się na ogórkach podczas owocowania. Preparaty przeciwko mszycom są odpowiednie do zwalczania szkodników.

Larwy minerałów

Zbiór i przechowywanie upraw

Zbieranie ogórków “Berendejskich” jest konieczne, gdy tylko owoce osiągną wielkość niezbędną do ich zamierzonego celu: do smarowania i konserwacji, wystarczą zielone, które osiągają 7-8 cm długości, na sałacie – 10-12 cm i więcej. Kiedy kultura zacznie przynosić obfite owoce, zbiory powinny być zbierane nie mniej niż co drugi dzień, w przeciwnym razie żółty zarost uniemożliwi wzrost młodych owoców. Lepiej zbierać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ponadto nie zapomnij usunąć wszystkich zdeformowanych i chorych owoców z różnymi zewnętrznymi wadami.

Czy wiesz? Największym producentem ogórków na świecie są Chiny. Chiny rosną 30 razy więcej ogórków niż Rosja, która jest druga co do wielkości i prawie 6 razy więcej niż łączne zbiory dziewięciu największych światowych producentów tego warzywa po nim.

Częstotliwość zbiorów wpływa na wielkość owocu. Im częściej zbierane są zielone warzywa, tym więcej owoców nadaje się do konserwacji. Niższa częstotliwość zbioru prowadzi do tworzenia większych owoców nadających się do spożycia w postaci surowej i w postaci sałatek. Zbierz wszystkie pozostałe plony powinny być tylko z początkiem pierwszych przymrozków. Jeśli ogórki przyniosą owoce przed upływem tego czasu, wszystkie pozostałe owoce należy usunąć z bata. Uwalnianie i sortowanie można wykonać później.

Warto wiedzieć – jakie rodzaje ogórków są najbardziej owocne, jak uzyskać dobre zbiory ogórków i jak utrzymać świeże ogórki.

Kilka prostych zasad i zaleceń, o których należy pamiętać podczas zbiorów:

 1. Podczas zbierania szypułki należy pozostawić na łodydze rośliny.
 2. Lepiej jest użyć noża do zbioru.
 3. Nie rozdzieraj, nie zerwij ani nie wykręcaj trzpienia, jest to obarczone osłabieniem rośliny.
 4. Nie obracaj bicza podczas zbioru.
 5. Zbieranie powinno odbywać się wczesnym rankiem lub wieczorem.
 6. Zbiory należy zbierać w chłodnym lub zacienionym miejscu.

Zbiór ogórków
Ukochany wszystkich warzyw ma jedną istotną wadę – okres przydatności do spożycia ogórków jest niezwykle mały. Z tego powodu istnieje masa różnych recept na solenie i konserwowanie ogórków. Możesz rozszerzyć prezentację zieleni na kilka sposobów:

 1. Upakuj owoce w plastikowych torebkach i włóż je do lodówki.
 2. Wytnij zielone liście razem z szypułką, umieść owoce pionowo, z szypułką w dół, w pojemniku z niewielką ilością wody (w wodzie nie powinna być więcej niż 1/4 zieleni). Konieczna jest zmiana wody co drugi dzień.
 3. Zebrane ogórki są dobrze umyte, wytrzeć do sucha i natłuścić białkami jaj. Poczekaj, aż białko będzie suche. Dzięki tej metodzie warzywa są normalnie przechowywane przez pewien czas, nawet na zimno.
 4. Istnieje starożytny rustykalny sposób przechowywania ogórków. Beczka z ogórkiem i dodatkowym ładunkiem zostaje obniżona do raczej głębokiego potoku. Jeśli przepływ wody jest silny, a potok nie zamarza całkowicie, świeże warzywa znajdą się na stole i wraz z nadejściem Nowego Roku.

Możliwe problemy i zalecenia

Do uprawy ogórków Metoda nasion bezpestkowych “Berendey” wymaga więcej niż w uprawie sadzonek. Rośliny uprawiające owoce rosnące w otwartym terenie z nasion, zaczynają się później. Zwykle przynoszą mniej zbiorów niż rośliny wyhodowane z sadzonek. Ale takie ogórki wyróżniają się wyższą odpornością, są mniej podatne na choroby i bardziej odporne na pasożyty. Ponadto owoce takie rośliny dłużej, czasami aż do pierwszych przymrozków.

Ważne! Pająk obawia się zapachu rzodkiewki. Jeśli posadzisz go w rzędach ogórka, odstraszą szkodnika.

Ogórki są pożółkłe
Kultura w dużym stopniu zależy od oświetlenia i temperatury powietrza. Zmiany tych wskaźników mogą natychmiast wpłynąć na procesy metaboliczne w roślinie, aw rezultacie doprowadzić do naruszenia przepływu fotosyntezy.

Łamanie fotosyntezy z kolei może spowodować utratę pigmentacji łodygi i liści rośliny, ich żółknięcie.

 1. Żółknięcie lub utrata liści przez roślinę może być spowodowane niewłaściwym nawadnianiem. Przy niedostatecznym podlewaniu liście wysychają i żółkną wzdłuż obwodu, tworzą się brązowe suche obszary. Nieodpowiednie podlewanie może prowadzić do rozwoju różnych chorób.
 2. Gdy gleba jest zwilżona przez wysoką wilgotność, powietrze niezbędne do reakcji redukcji utleniania opuszcza roślinę. Asymilacja i przetwarzanie fosforu, potasu i azotu krytycznie spowalnia, co może również powodować żółte liście i ich zrzucanie.
 3. Innym powodem żółtych liści jest brak minerałów i składników odżywczych na ziemi. Blado żółty kolor liści wskazuje na niedobór potasu i azotu.
 4. Przyczyną żółtych plam może być poparzenie słoneczne, nie zapominaj, że liście ogórka są bardzo delikatne.
 5. Zażółcenie jest oznaką niektórych chorób, na przykład fuzariozy.
 6. Żółknięcie może wynikać z niewłaściwego płodozmianu, chorób grzybowych i nadmiernego nawożenia gleby.
Dowiedz się, dlaczego liście ogórków zmieniają kolor na żółty i czy musisz oderwać liście i wąsy ogórków.

Przyczyną zrzucania jajników na rośliny może być:

 • wysoka lub niska temperatura powietrza;
 • nieopłacalne wprowadzanie minerałów;
 • niewłaściwy tryb nawilżania (nadmiar, brak wilgoci, nawadnianie zimną wodą);
 • brak zapylenia pszczół z powodu złej pogody.

Nie zapominaj, że ogórki są bardzo wrażliwe na warunki temperaturowe. W przypadku, gdy temperatura gleby spadnie do około + 14 ° C, jajniki ogórków zaczną się kruszyć. Jak już wspomniano, odmiana “Berendey” ma niezwykłe walory smakowe, nadaje się do sałatek, do konserw i marynowania. Ponadto jest względnie bezpretensjonalny w opiece. Spróbuj wyhodować go na swojej stronie i prawdopodobnie wkrótce staniesz się zwolennikiem tej odmiany lub nawet specjalistą w jej hodowli.


Loading...