Jak sadzić i uprawiać guawa (psidium)

Guava
Guawa (Psidium guajava) to drzewo owocowe, którego owoce są spożywane na świeżo i wykorzystywane do produkcji soków. Guava jest bardzo wrażliwy na zimno, rośnie tylko w tropikach, ale jest idealną rośliną do uprawy w pokoju. Na lato można wziąć garnek z guawy na werandzie, patio lub patio, a jesienią przenieść go do domu lub ogrodu zimowego.

Zastanówmy się, co trzeba wiedzieć, aby właściwie zasadzić tropikalnego gościa i zająć się nią w domu.

Jak wygląda Guava: Opis botaniczny

Guava (Psidium guajava) – krzewiasta evergreen do 10 metrów wysokości, o gładkiej czerwonawo-brązowy kory. Roślina ma przeciwległe podłużne liści skórzaste i aromatyczne białe kwiaty pięć płatek (duże, o średnicy około 4 cm) z jasnym białym pręcików nitkowatych. jadalne owoce, żółty i zaokrąglone (czasami gruszkowatej) o średnicy od 3 do 10 cm., czasem są odmiany z czerwonych owoców (guawy truskawka lub Psidium cattleianum).

Dowiedz się, co jest warte odnotowania, to owoce guawy.

Guava uprawia się na owoce, które są technicznie jagodami, ale nadal są postrzegane przez konsumentów jako owoc. Płód pod skórą jest cienki, żółty, lekko kwaśny, jadalny, a następnie żółte nasiona (więcej niż 3-5 mm długości) w soczystym różowym lub żółtym miąższu. Do produkcji owoców w puszkach i soków używana jest cienka warstwa owoców bogatych w witaminę C. Drzewo guawy

Czy wiesz? W ruinach Pompei archeolodzy odkryli nie tylko dobrze zachowane szczątki domów mieszkalnych, ale także nie bardzo uszkodzone gliniane naczynia z resztkami niegdyś wyrośniętych roślin. Okazuje się, że ogrodnictwo pojemników było powszechne w czasach starożytnych.

Dystrybucja i siedliska

Ojczyzna guawy uważana jest za tropikalną część Ameryki Południowej i Meksyku, ale roślina rozprzestrzeniła się poza zasięg naturalny z powodu uprawy kulturowej. Obecnie uprawiana jest na południu Florydy (USA), Bermudach i całych Indiach Zachodnich od Bahamów i Kuby po Trynidad i południe Brazylii.

Pierwsze informacje na temat guawy pochodziły z Hawajów na początku XIX wieku. Tam rośnie wszędzie: na pastwiskach, poboczach, a także w lasach krzewiastych na wysokości 1200 metrów nad poziomem morza.

Drzewa owocowe z guawy w naszych szerokościach geograficznych nie rosną, ponieważ nie tolerują przeziębienia charakterystycznego dla naszego kraju. Drzewa te powinny być chronione przed zimnymi wiatrami, nawet w południowym ciepłym klimacie, gdzie czasami występują spadki temperatury.
Kwitnienie guawy

Dowiedzieć się jak uprawiać granat, jujube, kiwi, pomarańcza, cytryna, Jiaogulan, Banki, drzewo ogórek, ananas, liść laurowy, Chanun, Rambutan, Calamondin, West Indian ogórek, banan, pawpaw, kiwa lyuffu.

Popularne gatunki Guava

Zwykły guawa dobrze rośnie w doniczce. Jeśli hodowca zapewni roślinie ciepły, wilgotny klimat i dobre światło słoneczne, guawa będzie regularnie przynosić owoce.

Istnieje kilka rodzajów guawy, które nadają się do uprawy w pojemnikach:

 1. Tropikalne guawy (Psidium guajava) – znane są z dużych i soczystych owoców. Pachnące białe kwiaty z długimi pręcikami pojawiają się na drzewie przez cały rok, stopniowo zmieniając się w jasnozielone owoce z ciemnoróżowym miąższem w środku. Dojrzałe owoce są bardzo aromatyczne. Ta odmiana jest najbardziej delikatna ze wszystkich, jest bardziej termofilna niż inne odmiany i może rosnąć bez cięcia na 3-4 metry wysokości. Tropikalne guawy
 2. Strawberry Guavas (Psidium cattleianum) – który jest chwastów w wielu tropikalnych regionów brazylijskiego guawy truskawkowy jest idealny do pojemnika rosnące w krajach o zimnym klimacie, pod warunkiem, że roślina będzie w temperaturze poniżej + 10 ° C, kwiaty tropikalnym sissy małych, białych i pachnące. Drzewo zaczyna owocować w sierpniu, w odpowiedniej temperaturze owocowanie trwa aż do zimy. Owoce tej odmiany – okrągłe owoce z czerwonej skóry i białego mięsa. Strawberry Guavas
 3. Lemon Guava (Psidium lucidum) – nadaje się również do pojemnika uprawach. Roślina ta w środowisku naturalnym jest małe, a w garnku rośnie bardzo mały jej wzrost (bez przecinania lub zakleszczenia) zatrzymuje się na wysokości 1,50 m. W lucidum odmiany małe białe kwiaty i aromatyczne owoców o żółtym skóry i smak kwaśny. Lemon Guava
 4. Ananasowy guawa (Feijoa Sellowiana) – jest odmianą najbardziej odporną na mróz i toleruje niskie temperatury do -9 ° C. Naturalna wysokość tych drzew osiąga 3-4 metry. Odmiana ta jest również uprawiana zarówno w glebie, jak iw pojemnikach. Ananasowy guawa, to feijoaAnanasowy guawa, to feijoa
Czy wiesz? Doniczkowe orchidee za swoim wdziękiem wyglądają jak prawdziwa wampirzyca. Nie należą do sypialni, w nocy są najbardziej aktywne energetycznie. Ale tam, gdzie namiętności wrzącą, emocje emanują, będą kwitnąć najlepiej. Storczyki są dobrymi towarzyszami ludzi aktywnych, silnych, z dużą ilością wewnętrznej energii i wybuchowego temperamentu.

Uprawa i pielęgnacja rośliny własnymi rękami

Naturalne siedliska drzew guawa nawet odmiany niewymiarowe wzrosnąć do 2,5-4,0 m. Jednak uprawiana w doniczce, rośnie znacznie krótsze, ponieważ jest ograniczona przez system korzeniowy ścianek pojemnika.

Drzewa guava uprawiane w pojemnikach mogą rosnąć (i tak pozostać) do 1,2-1,5 m wysokości, co sprawia, że ​​rośliny są idealne do uprawy w pomieszczeniach. Aby wyhodować piękną gujawę, musisz zapewnić jej dobre oświetlenie, odpowiedni reżim temperaturowy, szybkie nawadnianie i przycinanie.

Dowiedz się, co feijoa jest przydatne, jak hodować je na zewnątrz i jako roślina doniczkowa, jak zrobić dżem i nalewkę z feijoa.

Warunki przetrzymywania

 1. Wymagania dotyczące zdolności lądowania – wybór duży, to jego szerokość powinna być mniejsza niż 45 cm, a wysokość doniczki -. Co najmniej 60 cm garnek mogą być wykonane z drewna, tworzywa sztucznego, a nie utleniać metalu, porcelany, ceramiki lub ceramiczne o grubości ścianki. Przede wszystkim, każde odpowiednie do sadzenia pojemnik guawy powinna znajdować się w dolne otwory drenażowe do odprowadzania nadmiaru wilgoci. Jeśli wybierzesz pojemnik do sadzenia bez otworów drenażowych w dnie – korzenie mogą gnić w przyszłości, który nieuchronnie doprowadzi do śmierci rośliny. Warstwa drenażowa
 2. Drenaż – na dnie donicy sadzonki układa się w drenaż z kawałków piankowego tworzywa sztucznego, grubych, grubych gałęzi (ułożonych w stosy w poprzek) lub ekspandowanej gliny.
 3. Lokalizacja – Guava uwielbia rosnąć w miejscu dobrze chronionym przez promienie słoneczne, chronionym przed zimnymi północnymi wiatrami. Jest rośliną tropikalną, która bardzo łatwo dostosowuje się do umiarkowanego klimatu. Jeśli guawa w pojemniku jest uprawiana w południowym klimacie, musisz wybrać miejsce, w którym jest słonecznie przez 6 godzin dziennie, przez resztę czasu roślina może być zacieniona. W chłodniejszym klimacie umieść drzewo w miejscu całkowicie oświetlonym przez słońce, a wtedy roślina poczuje się wspaniale.
 4. Formacja obciążenia owocowego – za każdym razem, gdy kwitnie guawa, lepiej usunąć kwiaty, nie dopuszczając do zawiązania owocu. Szczególnie dotyczy to młodych i słabych roślin. Jeśli ogrodnik postanowił wydobyć owoce ze swojego drzewa domowego, nie zostawiaj więcej niż czterech owoców na jednej gałęzi. Oddział powinien być silny i mieć wiek co najmniej 3 lat.
 5. Transplantacja – co 10-12 miesięcy konieczne jest zwiększenie wielkości lądowania, w którym drzewo rośnie. Nowa doniczka powinna być nieco większa niż poprzednia (dosłownie 2-3 cm). Nie można natychmiast wylądować guawą w bardzo dużym pojemniku do lądowania. W celu przeszczepienia do nowego pojemnika roślinę ostrożnie wytrząsa się razem z grudą ziemi ze starego garnka i umieszcza w kawałku ziemnego kawałka guawy w nowym naczyniu. Guava
Czy wiesz? Tolstyanku lub “drzewo pieniędzy” posadzone w doniczkach, aby przyciągnąć bogactwo materialne. To drzewo nie tylko przyczynia się do wzbogacenia, ale także leczy ciężką depresję związaną z trudnościami finansowymi.

Gleba i nawóz


Ziemia

 1. Guava jest mało wymagająca i dobrze rośnie na różnych glebach, ale preferuje dobrze odwodnioną glebę z równowagą kwasowo-zasadową (pH) od 5 do 7.
 2. Gleba do sadzenia – mieszanka gleby musi składać się z równych części ziemi, piasku i organicznego kompostu.

Nawozy

 1. Aby zapłodnić guawę drzewną, należy kupić nawóz do drzew w doniczkach wewnętrznych, sprzedawany w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych.
 2. Wskazane jest, aby hodowcy kwiatów powstrzymali się od zapładniania guawy, od jesieni do połowy zimy.
 3. Aby nawozić młode rośliny, nawozy należy podawać raz w miesiącu w pierwszym roku życia w małych ilościach.
 4. W kolejnych latach wzrostu rośliny są redukowane do trzech do czterech razy w roku, ale wzrasta pojedyncza dawka nawozu.

Guava

Dowiedz się o właściwościach nawozów azotowych, potasowych i fosforowych.

Podlewanie i wilgoć

 1. Guava ma małe korzenie, które szybko pochłaniają wodę i składniki odżywcze, więc nie wymaga częstego i głębokiego podlewania.
 2. Latem roślina powinna być podlewana obficie dwa lub trzy razy w miesiącu (pod korzeń i metodą zraszania).
 3. W miesiącach zimowych drzewo wchodzi w stan spoczynku, więc podlewanie u nasady musi odbywać się rzadko i umiarkowanie.
 4. Kiedy wierzchnia warstwa gleby wyschnie na głębokość 3-5 cm, oznacza to, że roślina powinna być podlewana.
 5. Gleba pod kwitnącą lub młodą guawą (do sześciu miesięcy) powinna być utrzymywana w stanie lekko wilgotnym. Równomiernie wilgotna gleba podczas napełniania owoców pomaga ogrodnikowi osiągnąć zbiory soczystych i słodkich owoców.
Ważne! Drzewa guawy są odporne na suszę, w tubylczych tropikach są podlewane tylko w deszczowych porach roku. W przerwach między deszczami drzewa spokojnie znoszą długie okresy suszy. Niemniej jednak lepiej będzie, jeśli roślina podstawowa będzie lekko wilgotna.

Guava

Relacja do temperatury

 1. Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi od 20 ° C do 28 ° C. Zimą dla młodych drzewek guawa temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej -3 ° C. Dorosłe drzewo (w wieku nie krótszym niż 3 lata) może wytrzymać temperatury do -6 ° C.
 2. Te tropikalne drzewa świetnie czują się w ciepłym klimacie, ale obawiają się zimna. Dlatego lepiej jest hodować je przez cały rok w pomieszczeniach zamkniętych lub wywieźć na zewnątrz wiosną, latem i jesienią.
 3. Zimą rośliny są wprowadzane do dobrze ogrzanego pomieszczenia, dla nich zimowy reżim temperaturowy wynosi od + 10 ° C do + 15 ° C. W temperaturach poniżej + 10 ° C, te drzewa tropikalne odrzucają pokrywę arkusza.

Rozmnażanie i sadzenie

Guawa może być rozmnażana na dwa sposoby: z zielonych sadzonek iz nasion.

Wielu ogrodników woli ukorzenieć sadzonki z guawy w mieszance perlitu i wermikulitu.

Uprawa z sadzonek:

 1. Zielone sadzonki są cięte, na których muszą znajdować się co najmniej dwa międzywęźle. Cięcie guawy
 2. Następnie sadzonki moczy się przez 12 godzin w roztworze Kornevin lub innego preparatu tworzącego korzenie. Cięcie guawy
 3. Po namoczeniu każda łodyga siedzi w pojedynczym zbiorniku z ziemią, podczas sadzenia powinna być zrolowana do gleby przed pierwszym międzywęźle. Cięcie guawy
 4. Gleba w doniczce z sadzonym zielonym krojem jest umiarkowanie podlewana.
 5. Plastikową torbę umieszcza się na doniczce (uzyskuje się mini-szklarnię). Odbywa się to w celu stworzenia efektu cieplarnianego – przyczynia się to do ukorzeniania sadzonek.
 6. Codziennie przez 3-5 minut plastikowa torebka jest wyjmowana z doniczki do wietrzenia sadzonki.
 7. Okresowo, co 7 lub 10 dni, sadzone sadzonki są podlewane. Cięcie guawyJeśli sadzonki można obsadzić wiele sadzonek w jednym garnku
 8. Po 25-30 dniach rdza zapuści się i będzie rosnąć (zacznie rosnąć łodyga). Natychmiast po ukorzenieniu plastikowa torebka jest wyjmowana z pojemnika, w którym rośnie młoda guawa. W ciągu pół roku gleba pod młodą rośliną powinna być lekko wilgotna. Dalsza opieka nie będzie się różnić od opieki nad dorosłą guawą. Cięcie guawyAby prawidłowo utworzyć beczkę guawa, pożądane jest związanie
Ważne! Drzewo guawy, wyrosłe z nasion, zaczyna przynosić owoce dopiero po 3-4 latach. Drzewo uzyskane przez rozmnażanie z sadzonek rośnie szybciej. Najprostszą i najwygodniejszą opcją jest kupienie przeszczepionego drzewa guawy w specjalnym kwiaciarni. Większość szczepionych drzew zaczyna przynosić owoce w tym samym roku.

Powielanie przez nasiona

Nasiona guawy przez okres jednego roku częściowo tracą zdolność kiełkowania, więc przed zasadzeniem w glebie muszą przejść stratyfikację. Należy zauważyć, że świeże nasiona guawy również słabo rosną bez stratyfikacji, ta procedura jest niezbędna, aby zarodek przebił twardą skorupę zewnętrzną nasion. Dla tych samych celów w uprawie przemysłowej nasiona o gęstej skorupie wstępnie traktuje się kwasem siarkowym, w domu kwiaciarnia musi gotować lub moczyć nasiona w gorącej wodzie.

Stratyfikacja metodą wrzenia nasion

 1. Aby zmiękczyć twardą powłokę powłoki nasiennej, należy doprowadzić pół litra wody do wrzenia.
 2. Umieść nasiona we wrzącej wodzie i gotuj przez pięć minut.
 3. Następnie ogień się wyłącza, a woda wraz z nasionami powinna być naturalnie chłodzona.
 4. Nasiona sadzi się w glebie bezpośrednio po ochłodzeniu do temperatury pokojowej.

Nasiona guawy

Zapoznaj się z metodami zaprawiania nasion przed siewem – skaryfikacja i stratyfikacja.

Stratyfikacja metodą Szwilżanie nasion

 1. Nasiona umieszcza się w pojemniku, na dnie którego leży serwetka, do której dodaje się ciepłą wodę.
 2. Woda powinna pokrywać nasiona nie większe niż wielkość jednego ziarna (3-5 mm).
 3. Pojemnik przykrywany jest pokrywką i umieszczany w ciepłym ciemnym miejscu przez dwa tygodnie.
 4. Okresowo musisz sprawdzić, jak czują się nasiona.
 5. Jeśli nasiona puchną i wchłaniają wodę, należy dodać trochę płynu, konieczne jest, aby nasiona były wilgotne i nie wysychały.
 6. Po dwóch tygodniach skorupa nasion jest wystarczająco zmiękczona, aby mogły kiełkować wewnętrzne kiełki i można je sadzić w glebie.

Sadzenie nasion Guava

Dowiedz się, jakie lampy mogą oświetlać rośliny w pomieszczeniach, jak zaoszczędzić miejsce i ziemię podczas sadzenia sadzonek, co wymaga pobrania.

Sadzenie nasion

 1. Przeszłości rozwarstwienie (gotowanie lub moczenie) nasion posadzono w osobnym naczyniu w głębokości pół lub dwa centymetry, pokrytą zanieczyszczeniem podlewa oszczędnie.
 2. Następnie na pojemniku umieszcza się plastikową torebkę, aby zapobiec wyparowaniu wilgoci z gleby.
 3. Doniczki z nasionami są umieszczane w jasno oświetlonym, ciepłym miejscu.
 4. Kiedy pojawiają się pierwsze sadzonki, musisz usunąć plastikową torebkę (roślina musi zostać przeszkolona do życia w normalnych warunkach pokojowych).
 5. Młoda guawa jest wystawiona na dobrze oświetlonym parapecie w celu dalszego wzrostu.

Pędy guawy

Ważne! Nasiona guawy kiełkują w temperaturze od + 23 ° C do + 28 ° C, jeśli temperatura gleby spadnie poniżej + 15 ° C, nasiona zamarzają i przestają rosnąć. Nasiona tej rośliny kiełkują bardzo powoli, potrzebują od czterech do dwunastu tygodni, zanim maleńkie kiełki pojawią się nad powierzchnią gleby.

Transplantacja

Przeszczepianie kontenerów

Roślinę zaleca się przeszczepiać raz w roku, pod koniec zimy lub na początku wiosny, w celu zmiany gleby. Jest to właściwy czas na zwiększenie wielkości doniczki o 3-5 cm, jeśli roślina wyrosła z małego dzbana, a ściany starego nie pozwalają rosnąć korzeniom.

Jeśli ogrodnik nie chce roślin zwiększa wzrost i zamierza ograniczyć dalszy wzrost korzeni i masy naziemne następnie roczny przeszczep odcina system korzeniowy do 1/3 całkowitej kwoty za pomocą sekatory. I zastąpienie gleby, zasadził guawa w tej samej doniczce. System korzeniowy guawySystem korzeniowy guawy

Przeszczep do otwartej ziemi

 1. W dobrze oświetlonym i osłoniętym od zimnych wiatrów i przeciągów wykopie dół do lądowania.
 2. Lądowanie powinno być 3-4 razy większe niż kontener, w którym rośnie drzewo.
 3. W korycie sadzenia stosuje się humus lub kompost w ilości 1/4 całkowitej objętości pogłębienia w glebie.
 4. Nawóz z łopatą miesza się z glebą.
 5. Drzewo jest wstrząśnięte ostrożnie z pojemnika do lądowania.
 6. Ziemska bryła z rośliną jest zainstalowana dokładnie w środku dołu do lądowania.
 7. Pozostałe boczne otwory w otworze do lądowania są wypełnione ziemią do góry, tak że na powierzchni gleby uzyskuje się małe zagłębienie 5-10 cm.
 8. W ziemi w pobliżu drzewa uderza się o kołek odpowiedniej wysokości i przywiązuje do niego roślinę. Ta podpora będzie potrzebna roślinie, dopóki nie zostanie wzmocniona w podłożu i nie będzie rosła. Do podwiązki brany jest miękki naturalny sznur (nie syntetyczny, a nie drutowy).
 9. Drzewo jest podlewane pod korzeniem w zagłębieniu w ziemi. Do podlewania drzewa licznika wystarcza 5-6 litrów wody, jeśli roślina jest większa niż metr – pod korzeń wlewa się 10 litrów wody.
 10. Należy zagwarantować, że latem gleba pod młodym drzewem pozostanie lekko wilgotna. W przypadku braku deszczu podlewanie odbywa się co tydzień.

Guava w otwartym terenie

Ważne! . Ogrodnik nadal musi pamiętać, że w środkowej strefie klimatycznej tropikalna guawa nie przetrwa zimy. Mieszkaniec tropików przetrwa tylko wtedy, gdy jesienią nad drzewem zostanie zbudowana ogrzewana, dobrze oświetlona szklarnia.

Przycinanie

Wszystkie operacje przycinania przeprowadzane są za pomocą małego, drobnego sekatora ogrodowego z lekko zaokrąglonymi ostrzami. Przed zabiegiem nożyce do przycinania są pocierane alkoholem. Jeśli zamierzasz przycinać inne drzewo, sekatory są ponownie wycierane płynem dezynfekującym. Robi się to, aby nie przenosić choroby z jednej rośliny do drugiej.

Powstanie młodego drzewa

Wierzch młodego zakładu guava bez gałęzi bocznych należy wyciąć na wysokości około 30-60 cm, co ma spowodować boczne rozgałęzienie rośliny. W ciągu pierwszego roku wybierz 3 lub 4 dobrze rozłożone gałęzie boczne i pozwól im rosnąć od 60 do 90 cm, a następnie “uszczypnij” punkt wzrostu, aby spowodować dalsze rozgałęzianie.

Nowe gałęzie uformowane po skubaniu głównej gałęzi są również “szarpane” po osiągnięciu długości 40 do 60 cm W przyszłości należy usunąć krzywe lub nieudane pędy. Powstanie młodego drzewa

Sanitarne i odmładzające przycinanie

 1. Przy pomocy przycinania utrzymuje się pożądaną wysokość i kształt rośliny, a zbyt zagęszczona korona jest rozrzedzona, co zakłóca przenikanie światła słonecznego i powietrza. Oprócz przycinania usuwa się suche i uszkodzone gałęzie i liście.
 2. Jeśli hodowca kwiatów chce odmłodzić swoje drzewo, to używając sekatora wytnij stare grube gałęzie. Po pewnym czasie roślina przywraca utraconą masę naziemną, zwiększając liczbę nowych łodyg i gałęzi.

Regulacja kwitnienia

Przycinanie może być wykorzystywane do stymulowania nie sezonowego kwitnienia guawy i ustawiania owoców. Po przycięciu drzewa zaczynają wyrastać gałęzie. Zazwyczaj gałęzie pojawiają się z bocznych pąków na pniu drzewa lub na końcach pędów bocznych. Przez okres 2-3 tygodni roślina pozostaje bez podlewania. Przycinanie i tymczasowa susza powoduje, że drzewo zajmuje się potomstwem, co powoduje dalsze kwitnienie i wiązanie owoców.

Czy wiesz? Babiloński król Nabuchodonozor był jednym z pierwszych, którzy “udomowili” rośliny. Był założycielem wiszących ogrodów Babilonu. Idea ta została wymyślona i wdrożona, aby zapewnić, że ukochana żona cara nie będzie tęsknić za domem swoich rodziców.

Przycinanie Guawy

Możliwe trudności w rozwoju

 1. Opadające liście – roślina nie lubi ostrych zmian lokalizacji, w wyniku czego drzewo może stracić (częściowo lub całkowicie) liście.
 2. Rysunek i przerzedzenie korony – Aby uzyskać pięknie uformowane drzewo, trzeba regularnie szczypać boczne i centralne punkty wzrostu.
 3. Nawozy – na zimę pożądane jest nie nawożenie rośliny, aby nie spowodować gwałtownego wzrostu. Drzewo potrzebuje stanu spoczynku, ponieważ zimą nie ma wystarczającej ilości światła w pomieszczeniu.

Szkodniki, choroby i zapobieganie

Zarazy z gatunku guawa:

 1. Karaibska muszka owocowa (Anastrepha suspensa) – najbardziej groźny szkodnik guawy, owoce zakażone larwami much, stają się niezdatne do jedzenia. Przykrywanie świeżo zawiązanych owoców pokrywami z agrofibru lub papieru prawie całkowicie chroni owoc przed infekcją muszką owocową. Karaibska muszka owocowa
 2. Guawa Worm (Argyresthia eugeniella) – białe larwy z czarną głową. Larwy tworzą tunele w owocach, po których stają się niezdatne do jedzenia, a szkodniki jedzą liście rośliny. Aby chronić plony przed tymi owadami, owoce przykrywa się papierowymi workami (lub osłonami typu spunbond), a preparaty biologiczne natryskuje się wzdłuż gałęzi rośliny, aby odeprzeć tego szkodnika. Guawa Worm
 3. Czerwone wciornastki i mączlika – te dwa typy szkodników zjadają liście guawy, powodując suszenie i deformację nowo uformowanych owoców. Liście Guawy dotknięte wciornastkamiLiście Guawy dotknięte wciornastkami
  Latem i początkiem jesieni należy sprawdzać rośliny guawa, gdy wykrywane są owady, roślina jest traktowana insektycydami. Mączlik
Dowiedz się, jak walczyć z pospolitymi szkodnikami roślin domowych – przędziorkami, wciornastkami, mączlikami, nicieniami, wełnowcami, mastifami, skąpami, mszycami.

Nicienie

Korzenie Guava mogą zostać uszkodzone przez kilka rodzajów nicieni. Nicienie to mikroskopijne obleńce.

Objawy urazów korzeni przez nicienie:

 • zawieszenie lub zahamowanie wzrostu;
 • więdnięcie i żółknięcie liści;
 • zrzucać gałęzie i liście;
 • śmierć drzewa.

Uszkodzenie korzeni guawy przez nicienieUszkodzenie korzeni guawy przez nicienie
Przed sadzeniem drzewek guawa w pojemniku należy dezynfekować glebę do sadzenia za pomocą obróbki cieplnej (w piecu) lub rozlewając ją wrzącą wodą. Ponadto mulczowanie gleby i umiarkowane stosowanie nawozów i nawadnianie pomogą uniknąć pojawienia się szkodników.

Czy wiesz? Aloe lub stulecie to prawdziwa domowa apteka. Mając właściwości lecznicze, roślina nadal oczyszcza energię z domu. Aby przestać się martwić, wystarczy usiąść obok tego kwiatu. Chroni właścicieli przed złymi myślami i problemami innych ludzi.

Choroby grzybowe

 1. Antracnoza (Colletotrichum gloeosporioides) jest chorobą grzybową, która przejawia się w owocach, liściach i młodych pędach oraz powoduje śmierć i utratę liści. Na młodych liściach antraknoza wygląda jak duże, martwe brązowe lub czarne plamy. Plamy mogą być różowe (rozwijające się zarodniki grzybów). Anthracnose na liściach
  Antracnoza na owocach – okrągłe plamy z brązowego na czarny, rosnące z czasem, również mogą mieć różowawy kolor. Antracnoza na owocach
 2. Inną plamistością liści mogą być grzyby Cercospora i Pseudocercospora. Objawy chorób są z reguły ciemnymi dymnymi plamami na dolnej powierzchni liści. Miejsce liści guawy

Dowiedz się, jak leczyć i zapobiegać mączniakowi, rdzy, chlorozie, klyasterosporiozie, moniliozie.

Leczenie i zapobieganie chorobom grzybiczym

Choroba grzybowa guawy jest wspierana przez pogrubienie korony. Już chora roślina pomoże ci w przycinaniu gałęzi i koron, otworzy dostęp do światła i powietrza, co nie pozwoli na rozwój zarodników grzyba. Jako środek zapobiegawczy przeciw chorobom grzybowym stosuje się leczenie preparatami zawierającymi miedź (raz lub dwa razy na sezon).

Naucz się korzystać z siarczanu miedzi i mieszaniny Bordeaux.

Trochę wiedzy, odrobina cierpliwości i troski – a także komfort domu dodadzą zielonej żywej nucie tropikalnej rośliny. Należy tylko pamiętać, że chociaż niektóre gatunki guawy uporczywie tolerują znaczny spadek temperatury, nadal pozostają delikatną rośliną, która wymaga ochrony przed silnymi mrozami. Udana uprawa!

Wideo: jak rozwijać guawę

Jak rozwijać guawę w domu: recenzje

W tym roku mam zdrowsze guawy „Happy”, umieszczając go na wiosnę w ziemię, ona buduje się wiele gałęzi i liści i kwiat i przywiązał jeden owoc, a drugi na drodze rozkwicie .. zasadzone w sierpniu w wiadrze, już kwitnące, bez żadnej konsekwencji. Macrocarpa mój guawa „Syuprim” zbyt przywiązany owoce, ale z wielkością drzewa nie jest już uporać, można i niech rosną w ziemi. Stój w cieniu i obficie w wodzie każdego dnia

ekstremalne amatorskie
http://forum.homecitrus.ru/topic/7-guajiava-i-drugie-psidiumy/?p=391645
Choć są małe, możesz je zimować i zimować w akwarium. Kiedy staną się silniejsze i dorosną, możliwe, że zapotrzebowanie na takie treści zniknie. Po prostu trudno będzie umieścić je w pojemnikach. Chociaż wraz z nadejściem zimy można zbudować zdejmowaną szafkę-teplichku ze stojaków i folii. Oczywiście dla tych Psidium, które nie zapadną w sen zimowy, będziesz potrzebował mocnego podświetlenia. Dla młodych zwierząt to samo – cieplarnia w zimie.

Czytałem na różnych forach, że nawet duże okazy są rzucane przez liście na zimę, a punkty wzrostu, jak i ty, są odrzucane. Na wiosnę, z ustaloną temperaturą, ludzie są sadzone w spalinach lub przynosi świeże powietrze w doniczkach jest odrzucany, rośliny wegetować bardzo dobrze i położyć pąków kwiatowych, a wraz z nadejściem rozkwicie sierpnia i zawiązywania owoców.

Ale dopiero jesienią, po wślizgnięciu się do mieszkań, zaczynają się problemy – zrzucanie liści, jajników i wysychanie punktów wzrostu. Dzieje się tak nie tylko z Psidium, ale także z cytrusami. Zmiana intensywności nasłonecznienia, wilgotności, konwekcji reżimu powietrza i temperatury gruntu jest istotną zmianą warunków przetrzymywania.

Nadal uważam, że zimą rośliny nie trzeba obniżyć temperaturę do pełnego rozwoju i układania pączków owocowych, trzeba dużo światła – wysokiej jakości oświetlenie i silny spadek temperatury w nocy iw ciągu dnia, dobrze, wysokim poziomem wilgotności.

To tylko w dużych pudłach, które można przewrócić, a następnie – wiosną, stopniowo dostosowywać się do zwykłej zawartości. Aby liście nie spłonęły w wiosennym słońcu, należy chwilowo odcień z zasłoną wykonaną z folii polietylenowej (wystarczy kilka tygodni).

“Ale musimy również wziąć pod uwagę fakt, że – pasożytnicze czerwone algi uszkadzają liście, szczególnie w warunkach wysokiej wilgotności. Klęska drzew z grzybem prowadzi do ich nieuchronnej śmierci. Aby temu zapobiec, należy traktować je z fungicydami w odpowiednim czasie. Bardzo skuteczne rozwiązanie miedzi, innych fungicydów i mulczowania. ” (c)

Oczywiście nie wszystkie Psidium są kapryśne, są też Spartanie. Na przykład – Psidium Kettley var. przybrzeżny (Psidium cattleianum var. littorale), w codziennym życiu zwany “strawberry guaya” – jest zupełnie innym gatunkiem z rodzaju Psidium, rodziny Myrtovs.
Psidium Kettley i Psidium guayava można łatwo odróżnić od liści. W Kettley są skórzaste i błyszczące, ale nie błyszczą w guava, matte.
Pod opieką Psydium guayava jest bardziej termofilny.

YUM
https://iplants.ru/forum/index.php?showtopic=909st=105#entry328061