Jak sadzić gruszkę wiosną: instrukcje krok po kroku

Gruszka
Gruszka szczepienie sadzonek – ciekawą technikę ogrodniczą, z którymi można urozmaicić swoim ogrodzie i w swojej diecie, aby uzyskać możliwość strzelania ze wspólnym gruszą lub innego wysokiej jakości owoców. W końcu może po prostu ciekawi, jak spróbować czegoś nowego. Przyczyny mogą być różne, ale to nie boli studiować teorię, przed rozpoczęciem ekscytujących hodowców przedsięwzięciu – szczepienia.

Wiosenne szczepienie jest najbardziej naturalne dla gruszki, chociaż może być przeprowadzone w innym czasie. Za pomocą tej procedury można ożywić ginące drzewo, usunąć wady korony, poprawić właściwości rośliny i jakość owoców, a nawet wydobyć nową kulturę!

Przygotowanie sadzonek do szczepienia

Chwyt do zaszczepienia zbiera się w odpowiednim czasie, od jesieni. Można to zrobić na wiosnę, ale przeszczep jesienny jest uważany za lepszy materiał, ponieważ wiosną nie można ustalić, czy przetrwał zimowe przymrozki.

Praca będzie daremna, jeśli materiał dla potomka zostanie uszkodzony. Czekając na koniec opadania liści, wstrzymanie przepływu soków i wejście drzew w fazę spoczynku, wycina się roczne pędy.

Możesz łączyć tę procedurę z przycinaniem jesienią. Z odciętych młodych gałęzi wycina się sadzonki, które wybiera się na potomka.
Sadzonki

Ważne! Dla potomka nie używaj dolnej części pędu – tam kora jest trudniejsza, a przepływ soków nie jest tak intensywny. Wierzch nie powinien również zostać zabrany Oczy na nim nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Środkowa część gałęzi o średnicy 5-6 mm i długość 10-15 cm. Privoj zawiera 3-4 nerki, które rozwinęły się dobrze, górna część znajduje się nad nerkami.

Pociąć sadzonki w pęczki, wiązać. Bukiety zanurza się w pojemniku z mokrym piaskiem lub trocinami, a pojemnik – w piwnicy.

Temperatura przechowywania powinna wynosić około 2 ° C. W przypadku braku piwnicy wiązki sadzonek można przechowywać w lodówce, na półce przy drzwiach, owinąć w wilgotną ściereczkę i worek celofanowy.

Od czasu do czasu należy sprawdzić materiał, wilgotność podłoża sprawdzić i zwilżyć w razie potrzeby. Jeśli sadzonki są przechowywane w lodówce, podczas rozmrażania należy je zadbać i przenieść do tego czasu w miejscu o odpowiedniej temperaturze.
Sadzonki

Czy wiesz? Gruszka – Pochodzący z Azji Południowej. Wiele tysięcy lat temu dotarła stamtąd do Europy i kontynentów amerykańskich – tylko 4 wieki temu.

Na których drzewach można posadzić gruszkę

Najbardziej naturalne jest zaszczepienie trzonu gruszki na gruszy, uprawiane w tym klimacie.

Ważne! Lepiej jest stosować gatunki półkultywowane, takie jak “Severyanka”, “Svetlyanka”, “Tonkovetki”. Szczepiony na hybrydzie gruszki Ussuri będzie miał wysoką zimotrwalosc, ale żeby ją zdobyć, musisz spróbować – nie każda odmiana kulturowa jest dobrze ugruntowana na tej podkładce.

Wszystko jest jednak znacznie bardziej skomplikowane lub prostsze, w zależności od kąta patrzenia. Istnieje wiele opcji, w tym egzotycznych, dzięki którym możesz dodać nowości do swojego ogrodu i uczynić go bardziej trwałym.

Co jeszcze możesz posadzić gruszkę, aby szczepionka zapuściła korzenie i zaczęła przynosić owoce?

 • Idealną opcją jest szczepionka gruszki na dzikie gruszki lub dzikie jabłonie. Osobliwością tego wariantu jest to, że nie warto używać gotowego dzikiego drzewa – hybryda nie potrwa długo, a jego owocowanie nie będzie się różnić obfitością. Aby zasadzić łodygę na drzewie wyhodowanym przez nasiona dzikich owoców, hybryda będzie w stanie się w pełni rozwinąć, żyć długo i owocować obficie. Inokulacja na gruszy
 • Inokulacja gruszki na wiosnę na kulturalnej jabłoni – Klasyka gatunku: jako drzewa tego samego gatunku mają ten sam czas rozwoju. Dzięki tej opcji rezultat jest konsekwentnie udany, co świadczy o wszechobecnej obecności w ogrodach amatorsko-hodowlanych “gruszkowatych”. Inokulacja na jabłoni
 • Drzewo Aiwa Również szeroko stosowany jako podkładka, ale tutaj są funkcje. Jako roślina południowa pigwa nie jest szczególnie odporna na mróz. Owocowanie takiej hybrydy nie będzie zbyt długie, ale będzie wcześnie. Drzewo jest małe, co można przypisać pozytywnym aspektom takiego eksperymentu. Należy pamiętać, że tylko kilka odmian gruszek jest nakłanianych na pigwy. Inokulacja pigwy
Czy wiesz? Pearwood jest bardzo trwały i zachowuje swój kształt i kształt od stuleci. Nadaje się do produkcji solidnych mebli, instrumentów muzycznych, wytrzymałych linijek dla inżynierów, naczyń, które mogą wytrzymać mycie w zmywarce.
 • Gruszka będzie się dobrze czuła na drzewie derenia i w tym samym czasie da owoce doskonałej jakości. Dwa rodzaje drewna dobrze rosną razem. Na kesila
 • Rowan ponieważ zapasy można w pełni rozważyć, ale istnieje wiele cech. Zagęszczanie gruszy występuje znacznie szybciej niż drzewo jarzębinowe, a szczepiona gałąź w ciągu kilku lat stanie się zbyt gęsta w porównaniu z “pielęgnowanym” swoim macierzystym pniem. Jakość owoców zmienia się z upływem czasu, przynosząc suchość, kwas, cierpkość z popiołu górskiego. Na jarzębinie
 • Z powodu różnicy w pniach, te same problemy pojawią się w przypadku przeszczepu na Irgu. Ponadto żywotność takiej hybrydy jest niewielka.
 • Aronia spowoduje ten sam problem z różnicą pni, poza tym odmiany będą tylko krasnoludami. Gruszka na argonie
Prawdopodobnie zainteresuje Cię czytanie o inokulacji winogron.

Metody i czas szczepienia

Pod ogólną nazwą “szczepienie” rozumie się przyrost jednej rośliny na drugą. Wykorzystuje się do tego różne technologie.

Uważa się, że gruszka jest najlepiej sadzona na wiosnę, ponieważ jesienne szczepienie z czułością gruszy ma szansę nie ustatkować się z powodu zimowego chłodu. Ze względu na sprawiedliwość należy zauważyć, że zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści aktywnie uprawiają jesienne, a nawet letnie szczepienia.

Czy wiesz? Chińczycy mają gruszkę – symbol nieśmiertelności, prawdopodobnie ze względu na siłę drewna. Jednak uważają jej owoce za symbol separacji. Grecy i Rzymianie przynieśli owoce gruszek jako dar dla bogiń miłości – Afrodyta i Wenus, a także dom i macierzyństwo – Hera i Juno.

Bardzo ważne dla wyboru czasu szczepienia jest wybrana technologia:

 1. Oculowanie. Do przeszczepu używa się ducha lub oka do spania. Możesz spędzić wiosnę i lato, zaczynając w maju i kończąc we wrześniu. Oculization
 2. Kopulacja. Łączenie sadzonek o tej samej średnicy. Jest praktykowane, gdy przepływ soków już się rozpoczął lub ma się rozpocząć, w marcu lub kwietniu. Kopulacja
 3. Cięcie w rozłupywaniu. Możliwe jest produkowanie o różnych średnicach szczepu i zapasu. Czas jest taki sam, jak w przypadku kopulacji. Cięcie w drzazgi
 4. Cięcie w bocznym nacięciu. Stosowany do cienkich przeszczepów i dużych podkładek. Przeprowadza się go w kwietniu przed krążeniem soku. Cięcie w bocznym nacięciu
 5. Wytnij dla kory. Najczęściej stosowana i stosowana metoda charakteryzująca się wysokim wskaźnikiem przeżywalności. Sensowne jest stosowanie tylko wtedy, gdy sok zaczyna płynąć, w kwietniu i maju. Wytnij dla kory
 6. Most. Używane, gdy wymagane jest wyleczenie rany – brak kory na dużym obszarze. Przeprowadzana jest w maju i czerwcu, kiedy sok aktywnie krąży. Inokulacja za pomocą mostu
 7. Ablacja. Technologia zbliżania się do dwóch sąsiednich oddziałów. Skuteczny podczas aktywnego przepływu SAP od maja do września lub października. Ablacja
Dowiedz się więcej o najsmaczniejszych odmian gruszek opinii ogrodników jak „Memory Yakovleva”, „Księżna”, „moskiewską”, „Po prostu”, „Maria rosy August”, „Veles”.

Wiosenne szczepienie gruszki na kora: trening krok po kroku

Najczęściej, ze względu na prostotę wykonania, niezawodność i wysoki wskaźnik przeżywalności, zarówno amatorzy, jak i profesjonalni ogrodnicy stosują metodę szczepienia sadzonek dla kory. Zastanów się, jak posadzić gruszkę na wiosnę, krok po kroku.

Niezbędne narzędzia i materiały

Należy zauważyć, że można rozpocząć procedurę szczepień tylko wtedy, gdy wszystko, co niezbędne, jest przygotowane.

Ważne! Nieostrożne podejście do kwestii selekcji jest nieprofesjonalne. Niedopuszczalne jest zaniedbanie dostępności niezbędnych materiałów i narzędzi, a także ich jakości. Może to doprowadzić do zera wszystkich wysiłków i dać wynik negatywny lub niezadowalający.

Inokulacja na kora
Tak więc, zanim rozpocznie się procedura szczepień, potrzebujesz:

 • sadzonki, zakonserwowane lub pokrojone zgodnie z zasadami;
 • bardzo ostry lub lepszy – specjalny inokulum;
 • najlepsza i najostrzejsza piła na drewnie;
 • Ostre z cienkim ostrzem topora;
 • klej ogrodowy, plastelina lub farba olejna;
 • taśma szczepiąca lub izolacyjna;
 • torebka celofanowa i sznurek lub taśma.

Po przygotowaniu wszystkiego, tak jak instrumenty chirurga przed operacją, można przystąpić do procedury.

Przygotowanie sadzonek

Jeden dzień przed szczepieniem sadzonki należy wprowadzić do pokoju, a następnie nasączać przez pół godziny w “Epin” lub innym stymulantem, lub po prostu w wodzie. Przypomnijmy, że każdy z nich musi mieć 3 lub 4 rozwinięte nerki.

Na jednej lub więcej kęsach należy sprawdzić łatwość oddzielania kory od drewna.
Sadzonki
Na każdym węźle na skrzyżowaniu ze strzyżeniem wykonuje się cięcie ukośne (25-30 °) za pomocą piły do ​​metalu, którą należy oczyścić ostrym nożem do gładkiej powierzchni. Plasterek najwyższego poziomu również powinien zostać zaktualizowany.

Przygotowanie podkładki

W magazynie należy dokładnie sprawdzić miejsce domniemanego szczepienia. Kora powinna być zdrowa, bez uszkodzeń. Wielkość podkładki wynosi 3,5 cm.

Zmniejsz górną część pnia i umieść pilarkę w czystości za pomocą ostrego noża.

Ostrożnie pociąć korę na 4-5 cm, aby jej górna warstwa była łatwo oddzielona, ​​a drewno nie jest w tym samym czasie uszkodzone.
Przygotowanie podkładki

Zabezpieczanie klamki

Ostrożnie odpychając kórkę nożem, włóż przygotowany nóż w taki sposób, aby 2-3 mm cięcia pozostało odpięte, naciśnij mocno.

Posmarować połączenie i nacięcie zrazu lakierem ogrodowym, owinąć go za pomocą graftu lub taśmy izolacyjnej, aby nie pozostały żadne szczeliny.

Mocno zamocuj opakowanie celofanowe na górze: chroni przed wiatrem i deszczem i utrzymuje pożądany poziom wilgotności.

Ważne! Należy mieć świadomość, że szczepienie jest zbliżone do operacji chirurgicznej, w której należy zachować czystość. Zabronione jest dotykanie świeżego cięcia lub umieszczanie go w jamie ustnej z zajętymi rękami. W przypadku niezamierzonego zrzucenia cięcia konieczne jest ponowne cięcie. Każda plamka pyłu lub kawałka ziemi może spowodować, że szczepione sadzonki staną się nieczytelne.

Zabezpieczanie sadzonek

Dalsza opieka nad szczepieniami

Następne 2 tygodnie powinny być regularnie kontrolowane. Ten czas wystarczy na wytrwałość i obrzęk nerek.

Jeśli tak się nie stanie, możesz spróbować zaszczepić gdzie indziej w drzewie, jeśli nieużywane sadzonki zostaną, lub zasadzić w inny sposób we właściwym czasie.

Pędy pokrywające pokarm dla zaszczepionych, jak również liście chroniące światło, powinny być usuwane w odpowiednim czasie.

Przy aktywnym wzroście przeszczepionego pędu, bandaż jest osłabiony, aby uniknąć zwężenia, a jego wierzchołek jest zrywany.

Taśmy są usuwane pod koniec sezonu, jesienią, a najlepiej na wiosnę, po hibernacji i opadnięciu śniegu.
Inokulacja

Typowe błędy

Pomimo tego, że przy odpowiednim szkoleniu teoretycznym i praktycznym szczepienie nie jest tak trudnym zadaniem nawet dla początkujących, mogą wystąpić błędy, które mogą być popełniane przez doświadczonych ogrodników:

 • tępe instrumenty;
 • brudne narzędzia;
 • zawierające luki lub luźny opatrunek;
 • nieostrożne stosowanie cięć na sekcje;
 • użycie oszronionych, zarośniętych lub suszonych sadzonek;
 • niedorozwinięte lub rozdęte nerki w priovo;
 • inokulacja granatu na owoce pestkowe i odwrotnie;
 • szczepienie późnej odmiany na drzewie wczesnego dojrzewania i na odwrót.

W przypadku uprawy owoców szczepienie jest bardzo ważnym procesem, dzięki któremu można osiągnąć wiele celów: wydobyć nową lub zachować rzadką odmianę, przedłużyć życie starych drzew, wyleczyć rany na drzewie, zmienić i polepszyć jakość owoców i wiele więcej.

Przeszczep gruszkowatych na wiosnę jest popularną recepcją dla profesjonalistów i jest odpowiedni także dla początkujących ogrodników zainteresowanych pracą w ogrodzie i dążących do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie.